Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta Sprintstævne 1 18.12.2021
Østerbro Stadion

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta7.20
  
 PB
2Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta7.24
  
 
3Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta7.24
  
 PB
4Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF7.32
  
 SB
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta7.39
  
 PB
6Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)Frederiksberg IF7.97
  
 
Finale B
1Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta8.12
  
 
2Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta8.45
  
 
3Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta8.55
  
 
4Max Backman ChristiansenMax Backman Christiansen ('10)Sparta9.11
  
 PB
5Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta9.27
  
 
6Mads Augustinus RasmussenMads Augustinus Rasmussen ('08)Sparta9.33
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Sparta7.03
q
  
 PB
2Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta7.23
q
  
 PB
3Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta7.25
q
  
 PB
4Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta7.32
q
  
 PB
5Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF7.41
q
  
 SB
6Malte BankMalte Bank ('03)Sparta7.44
q
  
 PB
Indledende 2
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta7.43
q
  
 PB
2Carl Johan ZachariaeCarl Johan Zachariae ('04)Sparta7.47
q
  
 PB
3Jacob Moos LarsenJacob Moos Larsen ('93)Frederiksberg IF7.85
q
  
 PB
4Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta8.11
q
  
 
5Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta8.35
q
  
 PB
6Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta8.45
q
  
 PB
Indledende 3
1Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta9.02
  
 PB
2Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta9.16
q
  
 PB
3Villy Reedtz FunderVilly Reedtz Funder ('08)Sparta9.28
  
 SB
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC8.38
  
 SB
2Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta8.74
  
 
3Clara VejlgaardClara Vejlgaard ('08)Sparta8.78
  
 PB
Finale B
1Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta8.78
  
 PB
2Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta8.81
  
 PB
3Saga NimbSaga Nimb ('10)Sparta8.98
  
 PB
4Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta9.11
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta7.96
q
  
 PB
2Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta7.99
q
  
 
3Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta8.17
q
  
 PB
4Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta8.31
q
  
 PB
5Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC8.44
q
  
 SB
6Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta8.73
q
  
 PB
Indledende 2
1Clara VejlgaardClara Vejlgaard ('08)Sparta8.79
q
  
 PB
2Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta8.82
q
  
 PB
3Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta8.84
q
  
 PB
4Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta8.95
q
  
 PB
5Saga NimbSaga Nimb ('10)Sparta9.01
q
  
 PB
K Længdespring    
Inde
Inde
Finale B
1Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.31
  
 SB
 
5.14 SB5.31 SB5.185.185.245.29  
D19 60 m hæk 99.1 cm    
Inde
Inde
Finale B
1Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta8.44
  
 PB
D19 Længdespring    
Inde
Inde
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta6.35
  
 SB
 
4.56 SB4.79 SB6.24 SB6.096.28 SB6.35 SB  
2Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta5.81
  
 SB
 
5.63 SB5.64 SB5.74 SB5.695.81 SB  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
Inde
Inde
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta14.12
  
 SB
 
12.42 SB13.18 SB13.56 SB14.12 SB13.76  X  
2Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta13.20
  
 PB
 
13.20 PB11.5512.8112.2612.2612.52  
3Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta13.02
  
 SB
 
12.96 SB12.99 SB  X  X  X13.02 SB  
4Malte BankMalte Bank ('03)Sparta12.62
  
 PB
 
11.93 PB11.99 PB12.29 PB12.06  X12.62 PB  
5Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta12.23
  
 PB
 
10.96 PB11.75 PB12.23 PB11.7611.5011.97  
6Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta10.95
  
 PB
 
  X10.90 PB10.95 PB  X  X10.33  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
Inde
Inde
1Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta11.83
  
 PB
 
11.37 PB11.83 PB11.1411.6911.2711.19  
2Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)Sparta11.23
  
 PB
 
  X11.00 PB  X11.23 PB10.7111.17  
3Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta9.84
  
 PB
 
9.54 PB9.359.84 PB9.78  X9.58  
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde
Inde
Finale B
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta10.56
  
 PB
 
  X10.56 PB9.889.23  X9.64  
D15 60 m hæk 84.0 cm, 8.5 m    
Inde
Inde
Finale B
1Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta9.60
  
 PB
2Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta10.52
  
 PB
D15 Længdespring    
Inde
Inde
1Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta5.54
  
 PB
 
5.225.255.40 PB5.54 PB5.54 =PB5.49  
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta9.42
  
 PB
 
8.58 PB7.558.478.59 PB9.42 PB  X  
2Oliver MikkelsenOliver Mikkelsen ('08)Sparta9.33
  
 PB
 
9.13 PB  X9.059.33 PB9.33 =PB9.17  
3Mads Augustinus RasmussenMads Augustinus Rasmussen ('08)Sparta6.44
  
 PB
 
6.39 PB5.386.40 PB6.44 PB6.095.39  
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta10.66
  
 PB
P15 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta4.82
  
 PB
 
4.26 PB4.80 PB2.984.504.744.82 PB  
P15 Kuglestød 3.0 kg    
Inde
Inde
Finale B
1Clara VejlgaardClara Vejlgaard ('08)Sparta8.36
  
 PB
 
  X8.36 PB  X7.497.266.51  
2Ingrid Olivarius VølundIngrid Olivarius Vølund ('07)Sparta7.33
  
 PB
 
7.32 PB7.33 PB7.257.046.877.25  
3Bianca BaanBianca Baan ('07)Sparta7.12
  
 PB
 
6.90 PB7.12 PB6.687.086.616.52  
D13 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta11.77
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta4.86
  
 PB
 
4.86 PB4.704.633.10  X4.73  
2Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta4.64
  
 PB
 
4.64 PB4.63  X3.454.514.43  
3Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta4.37
  
 PB
 
4.37 PB4.144.04  –4.32  
4Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta4.31
  
 PB
 
4.31 PB4.074.12  –4.124.06  
5Mads Augustinus RasmussenMads Augustinus Rasmussen ('08)Sparta4.14
  
 PB
 
4.14 PB4.114.003.994.034.02  
D13 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta7.40
  
 PB
 
7.40 PB6.507.347.046.856.89  
2Oliver Someya ElklintOliver Someya Elklint ('08)Sparta7.05
  
 PB
 
6.87 PB7.05 PB7.05 =PB6.336.476.77  
P13 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta5.12
  
 PB
 
4.97 PB5.04 PB5.12 PB4.824.824.98  
2Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta4.08
  
 PB
 
4.08 PB4.08 =PB3.793.903.903.80  
P13 Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Esther FalckEsther Falck ('08)Sparta10.23
  
 PB
 
9.99 PB10.23 PB10.23 =PB8.228.899.65  
2Alma Børregaard RavnAlma Børregaard Ravn ('09)Sparta8.42
  
 PB
 
7.11 PB7.70 PB7.92 PB7.738.42 PB8.17  
3Queen RiegeQueen Riege ('08)Sparta8.40
  
 PB
 
7.97 PB8.26 PB8.138.40 PB8.328.10  
4Saga NimbSaga Nimb ('10)Sparta8.13
  
 PB
 
7.27 PB7.43 PB7.62 PB7.448.13 PB6.48  
5Andrea Winther GlamoclijaAndrea Winther Glamoclija ('10)Sparta7.44
  
 PB
 
5.08 SB7.44 PB5.816.515.765.68  

Seneste resultater

17.5DybvadNålestævne i Dybvad
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mix
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd mænd
16.5VejleMasters holdkamp 1 vest/syd kvinder
15.5KøbenhavnCopenhagen Marathon
14.5TórshavnBetri Stórkapping 1
13.5KøbenhavnSt. Kastedag
11.5SkiveDT Masters Holdturnering Mix 1 runde Jylland Nord
11.5HolstebroNVJ stævne i Holstebro
11.5SkiveÅbningsstævne Skive
11.5AabenraaOnsdags hammerkast
9.5GråstenNålestævne/sønderjysk stævne
9.5FrederiksbergMandagsteststævne for de yngste
8.5VejenRegionstævne
7.5AalborgAalborg Outdoor 1
7.5HerningKaste stævne 1, Herning
7‐8.5TårnbyTårnby Games
3.5KøbenhavnNJ Holdt Invite
3.5OdenseFjordagerløbet
30.4BagsværdBAC/HIA Hammer og Vægt
30.4VejleRegionsstævne
30.4Hvide SandeHvide Sande nålestævne
28.4SæbyNålestævne Sæby
26.4AabenraaTirsdagskast Aabenraa
24.4OdenseKastestævne Odense
23.4SlagelseÅbningsstævne i Slagelse
23.4AarhusDM 10 km
18.4Skiveskivekast 1-22
18.4EsbjergPåske Kastemangekamp
31.3SlagelseKuglestævne Inde Slagelse
30.3AalborgOnsdagsstævne Aalborg
27.3KøbenhavnFIRST DANCE
26.3RandersØstjyske Mesterskaber
23.3Rønne5000m Track
14.3RandersNålestævne og Kunststofstævne
12.3HelsingørKronborg Games 3
12.3HillerødVinterturnering #5 5km
10.3KøbenhavnSparta Børnestævne inde
5‐6.3SkiveDM Ungdom
2.3AarhusAarhus SPRINT n JUMP
26‐27.2SkiveDM Inde
24.2HelsingørVi tester formen
24.2AarhusFebruarstævne
20.2OdenseUngdomsstævne
19.2RandersDGI Inde LM
17.2AarhusVintersprint
12.2SkiveSkive Indoor - VDMU 1500m
11.2EsbjergKastedag
9.2AarhusStangspringsstævne
8.2AalborgInternt længdespringsstævne
8.2HvidovreSpringstævne inde
6.2KøbenhavnVinterturnering #4 10km
5.2RandersDM Kapgang
5.2OdenseOdense Indoor
5.2HelsingørKronborg Games 2
5.2HvidovreVinter teststævne inde 2
5‐6.2RandersDM Mangekamp
5‐6.2RandersDM Masters
5‐6.2RandersVinterkast - DM Masters
30.1RandersRanders Indoor 1