M 100 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yupun Abeykoon Yupun Abeykoon ('94) | 94 | SRI | 10.06 | NR | PB | |||||||||
2 | Ferdinand Omanyala Ferdinand Omanyala ('96) | 96 | KEN | 10.14 | |||||||||||
3 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 10.28 | SB | ||||||||||
3 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 10.28 | SB | ||||||||||
5 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 10.34 | PB | ||||||||||
6 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.73 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.6 | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Jeriel Quainoo Jeriel Quainoo ('03) | 03 | GBR | 10.42 | SB | ||||||||||
2 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 10.54 | SB | ||||||||||
3 | James Adebola James Adebola ('02) | 02 | GER | 10.56 | SB | ||||||||||
4 | Dominik Wache Dominik Wache ('01) | 01 | GER | 10.76 | SB | ||||||||||
5 | Enoch Adegoke Enoch Adegoke | 00 | NGR | 10.96 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 10.39 | |||||||||||
2 | Joris van Gool Joris van Gool ('98) | 98 | NED | 10.46 | |||||||||||
3 | James Adebola James Adebola ('02) | 02 | GER | 10.70 | SB | ||||||||||
4 | Maurice Huke Maurice Huke ('93) | 93 | GER | 10.78 | SB | ||||||||||
5 | Enoch Adegoke Enoch Adegoke | 00 | NGR | 10.85 | SB | ||||||||||
Julian Wagner Julian Wagner ('98) | 98 | GER | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Ferdinand Omanyala Ferdinand Omanyala ('96) | 96 | KEN | 10.23 | |||||||||||
2 | Mudiyanselage Abeykoon Mudiyanselage Abeykoon ('94) | 94 | SRI | 10.30 | |||||||||||
3 | Kobe Vleminckx Kobe Vleminckx ('98) | 98 | BEL | 10.46 | |||||||||||
4 | Kojo MusahKojo Musah ('96) | 96 | DEN | 10.50 | |||||||||||
5 | Jeriel Quainoo Jeriel Quainoo ('03) | 03 | GBR | 10.59 | |||||||||||
6 | Dominik Wache Dominik Wache ('01) | 01 | GER | 10.89 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Luis Avilés Luis Avilés ('02) | 02 | MEX | 45.96 | SB | ||||||||||
2 | Manuel Sanders Manuel Sanders ('98) | 98 | GER | 46.38 | SB | ||||||||||
3 | Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński ('95) | 95 | POL | 46.55 | SB | ||||||||||
4 | Terrence Agard Terrence Agard ('90) | 90 | NED | 47.84 | SB | ||||||||||
5 | Marc Koch Marc Koch ('94) | 94 | GER | 47.96 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Christian Iguacel Christian Iguacel ('96) | 96 | BEL | 46.34 | |||||||||||
2 | Mihai Sorin Dringo Mihai Sorin Dringo ('01) | 01 | ROU | 46.84 | SB | ||||||||||
3 | Torben Junker Torben Junker ('93) | 93 | GER | 47.36 | SB | ||||||||||
4 | Nout Wardenburg Nout Wardenburg ('97) | 97 | NED | 48.85 | SB | ||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jonas Breitkopf Jonas Breitkopf ('97) | 97 | GER | 47.20 | PB | ||||||||||
2 | Kevin Joite Kevin Joite | 00 | GER | 47.54 | SB | ||||||||||
3 | Vincente Graiani Vincente Graiani ('01) | 01 | GER | 48.57 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 1:45.30 | SB | ||||||||||
2 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 1:45.39 | SB | ||||||||||
3 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:45.88 | SB | ||||||||||
4 | Tobias Grønstad Tobias Grønstad ('02) | 02 | NOR | 1:46.02 | PB | ||||||||||
5 | Jamie Webb Jamie Webb ('94) | 94 | GBR | 1:46.28 | SB | ||||||||||
6 | Christoph Kessler Christoph Kessler ('95) | 95 | GER | 1:46.60 | SB | ||||||||||
7 | Marvin Heinrich Marvin Heinrich ('97) | 97 | GER | 1:47.24 | SB | ||||||||||
8 | Noah Baltus Noah Baltus ('02) | 02 | NED | 1:48.27 | SB | ||||||||||
9 | Jakub Davidik Jakub Davidik ('02) | 02 | CZE | 1:48.32 | SB | ||||||||||
10 | Constantin Schulz Constantin Schulz ('98) | 98 | GER | 1:49.65 | SB | ||||||||||
Thomas Randolph Thomas Randolph ('99) | 99 | GBR | DNF | ||||||||||||
Patryk Sieradzki Patryk Sieradzki ('98) | 98 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Munguti Daniel Munguti ('95) | 95 | KEN | 3:37.87 | |||||||||||
2 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:38.76 | |||||||||||
3 | Pietro Arese Pietro Arese ('99) | 99 | ITA | 3:38.98 | SB | ||||||||||
4 | István Szögi István Szögi ('95) | 95 | HUN | 3:39.50 | SB | ||||||||||
5 | Samuel Pihlström Samuel Pihlström ('01) | 01 | SWE | 3:39.85 | PB | ||||||||||
6 | Cornelius Tuwei Cornelius Tuwei ('93) | 93 | KEN | 3:40.86 | SB | ||||||||||
7 | Stijn Baeten Stijn Baeten ('94) | 94 | BEL | 3:41.04 | SB | ||||||||||
8 | Karl Bebendorf Karl Bebendorf ('96) | 96 | GER | 3:41.23 | SB | ||||||||||
9 | Moa Abounnachat Bollerød Moa Abounnachat Bollerød ('01) | 01 | NOR | 3:42.92 | SB | ||||||||||
10 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:47.10 | SB | ||||||||||
11 | Maximilian Sluka Maximilian Sluka | 00 | GER | 3:49.67 | SB | ||||||||||
12 | Mohamed Zerrad Mohamed Zerrad ('93) | 93 | ITA | 3:51.34 | SB | ||||||||||
13 | Thilo Brill Thilo Brill ('97) | 97 | GER | 3:53.33 | |||||||||||
Lukas Abele Lukas Abele ('97) | 97 | GER | DNF | pace | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Oleg Zernikel Oleg Zernikel ('95) | 95 | GER | 5.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bo Kanda Lita Baehre Bo Kanda Lita Baehre ('99) | 99 | GER | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nate Richartz Nate Richartz ('94) | 94 | USA | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Torben Blech Torben Blech ('95) | 95 | GER | 5.60 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tom-Linus Humann Tom-Linus Humann ('98) | 98 | GER | 5.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dominik Alberto Dominik Alberto ('92) | 92 | SUI | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Riccardo Klotz Riccardo Klotz ('99) | 99 | AUT | 5.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Julian Weber Julian Weber ('94) | 94 | GER | 85.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Keshorn Walcott Keshorn Walcott ('93) | 93 | TTO | 84.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 83.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Oliver Helander Oliver Helander ('97) | 97 | FIN | 80.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 78.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tom Meier Tom Meier ('97) | 97 | GER | 73.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Linus Limmer Linus Limmer | 00 | GER | 70.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Max Dehning Max Dehning ('04) | 04 | GER | 68.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Eric Frank Eric Frank ('02) | 02 | GER | 59.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.7 Finale A Finale | Vind: +0.7 | ||||||||||||||
1 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.39 | SB | ||||||||||
2 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 11.44 | |||||||||||
3 | Jennifer Montag Jennifer Montag ('98) | 98 | GER | 11.48 | SB | ||||||||||
4 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.49 | |||||||||||
5 | Rani Rosius Rani Rosius | 00 | BEL | 11.57 | |||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 11.68 | SB | ||||||||||
2 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.73 | SB | ||||||||||
3 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 11.90 | SB | ||||||||||
4 | Chiara Schimpf Chiara Schimpf | 00 | GER | 11.90 | SB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Patrizia van der Weken Patrizia van der Weken ('99) | 99 | LUX | 11.49 | |||||||||||
2 | Lilly Kaden Lilly Kaden ('01) | 01 | GER | 11.52 | SB | ||||||||||
3 | Rani Rosius Rani Rosius | 00 | BEL | 11.54 | |||||||||||
4 | Jennifer Montag Jennifer Montag ('98) | 98 | GER | 11.61 | |||||||||||
5 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 11.90 | SB | ||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Olivia Fotopoulou Olivia Fotopoulou ('96) | 96 | CYP | 11.62 | |||||||||||
2 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 11.71 | |||||||||||
3 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.91 | SB | ||||||||||
4 | Sina Mayer Sina Mayer ('95) | 95 | GER | 11.92 | SB | ||||||||||
5 | Chiara Schimpf Chiara Schimpf | 00 | GER | 12.05 | SB | ||||||||||
6 | Tiffany Eidner Tiffany Eidner ('97) | 97 | GER | 12.07 | SB | ||||||||||
K 200 m Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Nikola Horowska Nikola Horowska ('01) | 01 | POL | 23.00 | PB | ||||||||||
2 | Lilly Kaden Lilly Kaden ('01) | 01 | GER | 23.53 | |||||||||||
3 | Sarah Atcho Sarah Atcho ('95) | 95 | SUI | 23.79 | SB | ||||||||||
4 | Martyna Kotwiła Martyna Kotwiła ('99) | 99 | POL | 23.89 | |||||||||||
5 | Nikola Bendová Nikola Bendová ('99) | 99 | CZE | 24.03 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Holly Okuku Holly Okuku ('05) | 05 | GER | 23.84 | |||||||||||
2 | Milja Thureson Milja Thureson ('94) | 94 | FIN | 24.04 | SB | ||||||||||
3 | Chiara Schimpf Chiara Schimpf | 00 | GER | 24.87 | SB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 51.23 | SB | ||||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.96 | SB | ||||||||||
3 | Luna Thiel Luna Thiel ('99) | 99 | GER | 53.18 | SB | ||||||||||
4 | Alica Schmidt Alica Schmidt ('98) | 98 | GER | 53.30 | |||||||||||
5 | Alice Mangione Alice Mangione ('97) | 97 | ITA | 54.02 | SB | ||||||||||
6 | Hermione Plumptre Hermione Plumptre ('91) | 91 | GBR | 57.22 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Laura Müller Laura Müller ('95) | 95 | GER | 53.47 | |||||||||||
2 | Andrea Bouma Andrea Bouma ('99) | 99 | NED | 53.97 | |||||||||||
3 | Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß Ruth Sophia Spelmeyer-Preuß ('90) | 90 | GER | 53.98 | SB | ||||||||||
4 | Karolina Pahlitzsch Karolina Pahlitzsch ('94) | 94 | GER | 54.52 | SB | ||||||||||
5 | Vanessa Horn Vanessa Horn ('02) | 02 | GER | 55.97 | PB | ||||||||||
6 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 56.76 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christina Hering Christina Hering ('94) | 94 | GER | 2:01.57 | |||||||||||
2 | Majtie Kolberg Majtie Kolberg ('99) | 99 | GER | 2:01.98 | SB | ||||||||||
3 | Bianka Bartha-Kéri Bianka Bartha-Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:02.45 | SB | ||||||||||
4 | Lucia Sturm Lucia Sturm ('02) | 02 | GER | 2:04.15 | PB | ||||||||||
5 | Delia Sclabas Delia Sclabas | 00 | SUI | 2:04.58 | SB | ||||||||||
6 | Jolanda Kallabis Jolanda Kallabis ('05) | 05 | GER | 2:04.65 | PB | ||||||||||
7 | Verena Meisl Verena Meisl ('01) | 01 | GER | 2:04.96 | PB | ||||||||||
8 | Tanja Spill Tanja Spill ('95) | 95 | GER | 2:07.51 | SB | ||||||||||
9 | Alina Schönherr Alina Schönherr | 00 | GER | 2:08.11 | SB | ||||||||||
10 | Jennifer Hauke Jennifer Hauke ('93) | 93 | GER | 2:09.22 | |||||||||||
Charlotte Fromm Charlotte Fromm ('01) | 01 | GER | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.00 | SB | ||||||||||
2 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.26 | =SB | ||||||||||
3 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.35 | |||||||||||
4 | Hawa Jalloh Hawa Jalloh ('03) | 03 | GER | 13.45 | |||||||||||
5 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 13.49 | |||||||||||
6 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.58 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Sarah Lavin Sarah Lavin ('94) | 94 | IRL | 13.19 | |||||||||||
2 | Hawa Jalloh Hawa Jalloh ('03) | 03 | GER | 13.41 | PB | ||||||||||
3 | Natalia Christofi Natalia Christofi ('97) | 97 | CYP | 13.43 | |||||||||||
4 | Monika Zapalska Monika Zapalska ('94) | 94 | GER | 13.46 | SB | ||||||||||
5 | Lisa Maihöfer Lisa Maihöfer ('98) | 98 | GER | 13.83 | |||||||||||
6 | Abigail Adjei Abigail Adjei ('97) | 97 | GER | 14.14 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.41 | |||||||||||
2 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.47 | SB | ||||||||||
3 | Isabel Mayer Isabel Mayer ('93) | 93 | GER | 13.48 | SB | ||||||||||
4 | Kate Doherty Kate Doherty ('97) | 97 | IRL | 13.59 | |||||||||||
5 | Selina Von Jackowski Selina Von Jackowski ('97) | 97 | SUI | 13.72 | |||||||||||
6 | Antonia Kohl Antonia Kohl ('99) | 99 | GER | 14.32 | |||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.49 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Merle Homeier Merle Homeier ('99) | 99 | GER | 6.29 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Karolina Młodawska Karolina Młodawska ('96) | 96 | POL | 6.26 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mariia Horielova Mariia Horielova ('02) | 02 | UKR | 6.24 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Daniela Schlatter Daniela Schlatter ('94) | 94 | SUI | 6.23 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lucie Kienast Lucie Kienast ('01) | 01 | GER | 6.19 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anna Matuszewicz Anna Matuszewicz ('03) | 03 | POL | 6.12 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 500 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nina Ritter Nina Ritter ('06) | 06 | GER | 44.16 | |||||||||||
|