Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: Aarhus SPRINT n JUMP 2.3.2022 Inde
Aarhus Atletik og Løbeakademi

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
/ FIN6.64
  
 PB
2Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST6.64
  
 =SB
3Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM6.68
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.80
  
 PB
5Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta6.95
  
 
Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta DNF
  
 
Finale B
1Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL6.86
  
 PB
2Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM6.94
  
 
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.97
  
 
4Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT7.05
  
 
5Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja7.10
  
 
6Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik7.10
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
/ FIN6.68
Q
  
 
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 19006.87
q
  
 
3Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT7.09
q
  
 
4Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik7.16
q
  
 
5Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta7.29
  
 
Indledende 2
1Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov ('99)Aarhus 1900 / EST6.80
Q
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta6.93
q
  
 
3Mikkel JohanssonMikkel Johansson ('02)Hvidovre AM6.99
q
  
 
4Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja7.12
q
  
 
5Malte Dam KorsbjergMalte Dam Korsbjerg ('03)Aarhus 19007.26
  
 
Indledende 3
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM6.74
Q
  
 
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta6.94
q
  
 
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.96
q
  
 
4Jakub SikorskiJakub Sikorski ('01)Aarhus 1900 / POL6.96
q
  
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
/ NGR7.98
  
 
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19008.54
  
 
3Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 19009.19
  
 PB
M 60 m hæk extra    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
/ NGR7.92
  
 SB
2Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19008.66
  
 
3Rune DrongesenRune Drongesen ('96)Aarhus 19009.29
  
 PB
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Mohammad Amin Al-Salami
Mohammad Amin Al-Salami ('94)
/ SYR7.62
  
 
 
7.457.627.53  –7.327.51  
2
Jack Roach
Jack Roach ('95)
/ GBR7.58
  
 
 
7.58  X7.387.307.267.52  
3
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
/ NOR7.52
  
 
 
7.527.52  X7.52  X  X  
4Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 19007.20
  
 PB
 
6.55  X  X6.946.897.20 PB  
5Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.11
  
 
 
6.827.116.836.966.956.92  
6
Samuel Khogali
Samuel Khogali ('97)
/ GBR7.02
  
 
 
6.95  X  X7.00  X7.02  
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.76
  
 
 
  X6.76  X  X  X  X  
Finale B
1Daniel Wagner JørgensenDaniel Wagner Jørgensen ('93)Vejle IF6.91
  
  Prosthetic leg
 
6.446.916.886.836.80  X  
2
Jöel de Jong
Jöel de Jong ('02)
/ NED6.46
  
 PB
 
6.28 PB  X6.46 PB6.406.316.33  
3
Ali Lacin
Ali Lacin ('88)
/ GER5.59
  
 PB
 
5.57 PB  X  X  X5.59 PB  X  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190014.49
  
 
 
13.7113.6314.4913.80  –13.35  
2Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)Sparta14.41
  
 
 
  X14.41  X  X  –   
3Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta14.01
  
 
 
  X  X  X  X13.1314.01  
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.24
  
DR PB
2
Shashalee Forbes
Shashalee Forbes ('96)
/ JAM7.27
  
 PB
3Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.34
  
 
4
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
/ NOR7.41
  
 
5Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.43
  
 
6Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.46
  
 
Finale B
1
Monika Weigertová
Monika Weigertová ('92)
/ SVK7.46
  
 
2
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
/ SWE7.57
  
 
3Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF7.77
  
 
4
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
/ NOR7.81
  
 
5Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF7.87
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta7.31
Q
  
 
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
/ NOR7.42
q
  
 
3
Monika Weigertová
Monika Weigertová ('92)
/ SVK7.49
q
  
 
4
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
/ SWE7.55
q
  
 PB
5Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)KIF7.81
q
  
 
6Camilla Høgh SørensenCamilla Høgh Sørensen ('98)Frederiksberg IF7.89
q
  
 
Indledende 2
1
Shashalee Forbes
Shashalee Forbes ('96)
/ JAM7.31
Q
  
 PB
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF7.40
q
  
 
3Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta7.47
q
  
 
4Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta7.49
q
  
 
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta7.58
q
  
 
6
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
/ NOR7.81
q
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19008.09
  
 
2
Monika Baňovičová
Monika Baňovičová ('95)
/ SVK8.27
  
 PB
3
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
/ NOR8.30
  
 
4
Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková ('96)
/ SVK8.35
  
 
5Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik8.38
  
 
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta8.55
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
/ NOR8.30
Q
  
 
2
Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková ('96)
/ SVK8.37
Q
  
 
3Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta8.52
q
  
 PB
4Ida BoelIda Boel Aarhus 19009.04
  
 
Indledende 2
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 19008.10
Q
  
 
2Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik8.41
Q
  
 
3
Monika Baňovičová
Monika Baňovičová ('95)
/ SVK8.41
Q
  
 
4
Jasmine Clark
Jasmine Clark ('01)
/ GBR8.87
  
 
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Neja Filipič
Neja Filipič ('95)
/ SLO13.86
  
 SB
 
12.9513.5113.53  X13.7213.86 SB  
2
Susana Costa
Susana Costa ('84)
/ POR13.34
  
 
 
  X13.1313.3413.0513.32  X  
3Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190013.22
  
 SB
 
13.22 SB  X13.14  X  X  X  
4
Maureen Herremans
Maureen Herremans ('96)
/ NED13.14
  
 
 
12.7512.9013.1412.5313.10  X  
5
Rebecka Abrahamsson
Rebecka Abrahamsson ('94)
/ SWE13.12
  
 
 
12.92  X12.9113.04  X13.12  
6Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 190012.58
  
 
 
12.5612.3912.5012.41  X12.58  
D19 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 19007.60
  
 
2August Elias Vestergaard SmidtAugust Elias Vestergaard Smidt ('05)Aarhus 19008.06
  
 PB
3Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19008.48
  
 
4Aske LarsenAske Larsen ('08)Aarhus 19008.96
  
 PB
5Tristan Ejstrup Weiler JensenTristan Ejstrup Weiler Jensen ('08)Aarhus 19009.15
  
 PB
Finale B
1Vitus RosenkrandsVitus Rosenkrands ('05)Sparta7.23
  
 
2Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 19007.37
  
 PB
2Chris MillerChris Miller ('04)Aarhus 19007.37
  
 PB
4Sofus Ingemann HarmsenSofus Ingemann Harmsen ('03)Aarhus 19007.57
  
 PB
5Daniel K. PedersenDaniel K. Pedersen ('06)Randers Freja7.66
  
 
P17 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Emilie Birk SalomonssonEmilie Birk Salomonsson ('06)Skanderborg Atletik8.27
  
 PB
2Sara FredslundSara Fredslund ('06)Aarhus 19008.31
  
 PB
3Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 19008.69
  
 PB
4Laura Harding EgebartLaura Harding Egebart ('06)Aarhus 19009.42
  
 PB

Seneste resultater

25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne
13.8HvidovreKastelavn
13‐14.8KøbenhavnSparta Sprintstævne
13‐14.8KøbenhavnDM Mangekamp
13‐14.8KøbenhavnMangekamp U14
13‐14.8KøbenhavnMangekamp D11/P11
12‐14.8TórshavnFM fyri vaksin á Tórsbreyt
10.8KøbenhavnSparta Summer Jump 01
6.8HelsingørSommer spring og kast
6‐7.8AabenraaStævne trænings samling masters
6.8GreveVindsprint