Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hannover GER: Haj Hannover Marathon 3.4.2022

M 10 km    

Finale A

Finale
1
Felix Ebel
Felix Ebel ('03)
GER31:01
  
 PB
24
Markus Andersson
Markus Andersson ('05)
SWE35:50
  
 SB
M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1
Hagen Bierlich
Hagen Bierlich 
GER1:07:12
  
 PB
2
Dan Bürger
Dan Bürger ('97)
GER1:09:27
  
 SB
3
Yannick von Soosten
Yannick von Soosten ('96)
GER1:09:27
  
 SB
4
Sören Sprehe
Sören Sprehe ('97)
GER1:10:27
  
 PB
5
Christian Wiese
Christian Wiese ('81)
GER1:10:57
  
 PB
6
René Menzel
René Menzel ('92)
GER1:10:57
  
 SB
11
Kim Rörvik
Kim Rörvik ('84)
SWE1:13:45
  
 PB
27Frederik Mangor MadsenFrederik Mangor Madsen ('02)DEN1:16:15
  
 PB
74Søren HøegSøren Høeg DEN1:22:18
  
 PB
M Maraton    

Finale A

Finale
1
Hendrik Pfeiffer
Hendrik Pfeiffer ('93)
GER2:10:59
  
 SB
2
Josphat Kiptis
Josphat Kiptis ('93)
KEN2:13:47
  
 PB
3Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)DEN2:14:35
  
 PB
4
Wilfred Kiptoo
Wilfred Kiptoo ('94)
KEN2:14:43
  
 SB
5
Frank Schauer
Frank Schauer ('89)
GER2:14:43
  
 PB
6
Erik Hille
Erik Hille ('88)
GER2:15:04
  
 PB
7
Marcus Schöfisch
Marcus Schöfisch ('87)
GER2:15:05
  
 PB
8
Nic Ihlow
Nic Ihlow ('95)
GER2:15:07
  
 PB
9
Archibald Casteel
Archibald Casteel ('96)
SWE2:15:22
  
 PB
10
Florian Prüller
Florian Prüller ('83)
AUT2:15:56
  
 PB
11
Moritz Beinlich
Moritz Beinlich ('96)
GER2:16:24
  
 PB
12
Lorenz Baum
Lorenz Baum ('90)
GER2:17:03
  
 PB
13
Raoul Jankowski
Raoul Jankowski ('91)
GER2:22:28
  
 SB
14
Sascha van Staa
Sascha van Staa ('92)
GER2:22:34
  
 PB
15
Jens Ziganke
Jens Ziganke ('88)
GER2:22:40
  
 SB
16
Marcel Bräutigam
Marcel Bräutigam ('87)
GER2:22:41
  
 SB
17
Valentin Harwardt
Valentin Harwardt ('77)
GER2:22:44
  
 SB
18
David Brecht
David Brecht ('98)
GER2:23:03
  
 PB
19
Dustin Karsch
Dustin Karsch ('92)
GER2:23:37
  
 PB
20
Silas Bergmann
Silas Bergmann ('97)
GER2:24:15
  
 PB
21
Nicolai Riechers
Nicolai Riechers ('93)
GER2:25:10
  
 PB
22
Filimon Gezae
Filimon Gezae 
ERI2:25:31
  
 PB
23
Michael Majewski
Michael Majewski ('93)
GER2:26:15
  
 PB
24
Manuel Kruse
Manuel Kruse ('90)
GER2:26:19
  
 PB
25
Niklas Hänze
Niklas Hänze ('95)
GER2:26:20
  
 PB
26
Paul Snehotta
Paul Snehotta ('90)
GER2:26:36
  
 PB
27
Robert Unger
Robert Unger ('83)
GER2:26:37
  
 PB
28
Christian Looschen
Christian Looschen ('81)
GER2:26:50
  
 PB
29
Simon Boch
Simon Boch ('94)
GER2:27:02
  
 SB
30
Kai Merten
Kai Merten ('79)
GER2:27:12
  
 PB
31
Sebastian Nitsche
Sebastian Nitsche ('83)
GER2:27:21
  
 SB
32
Christophe Krech
Christophe Krech ('94)
GER2:28:15
  
 PB
33
Markus Brennauer
Markus Brennauer ('80)
GER2:28:42
  
 SB
34
Andreas Hecht
Andreas Hecht ('80)
GER2:29:31
  
 PB
35
Nikolai Billing
Nikolai Billing ('92)
GER2:29:37
  
 PB
36
Kay-Uwe Müller
Kay-Uwe Müller ('79)
GER2:29:43
  
 SB
37
Karsten Müller
Karsten Müller ('87)
GER2:30:51
  
 PB
38
Jeroen Van Haaren
Jeroen Van Haaren 
NED2:31:46
  
 PB
39
Martin Kjäll-Ohlsson
Martin Kjäll-Ohlsson ('78)
SWE2:31:50
  
 SB
40
Cornelius Rossbach
Cornelius Rossbach 
GER2:32:13
  
 PB
41
John Volkenandt
John Volkenandt ('93)
GER2:32:29
  
 PB
42
Stefan Fritz
Stefan Fritz ('87)
GER2:33:20
  
 PB
43
Martin Stier
Martin Stier ('87)
GER2:33:32
  
 PB
44
Moritz Weiß
Moritz Weiß 
GER2:33:33
  
 PB
45
Felix Kuschmierz
Felix Kuschmierz ('92)
GER2:33:41
  
 PB
46
Tobias Babel
Tobias Babel ('81)
GER2:33:56
  
 PB
47
Dominik Schrader
Dominik Schrader ('80)
GER2:34:30
  
 PB
48
Olivier Harasse
Olivier Harasse 
FRA2:34:35
  
 PB
53Rune KnudsenRune Knudsen ('83)DEN2:41:41
  
 PB
80Dennis SjønerDennis Sjøner ('86)DEN2:43:51
  
 PB
81Rasmus SkytteRasmus Skytte ('82)DEN2:44:07
  
 SB
99
Elias Rapp
Elias Rapp ('99)
SWE2:47:59
  
 PB
138Mikkel Toftemann HaagerupMikkel Toftemann Haagerup ('96)DEN2:59:26
  
 PB
144Søren ThistedSøren Thisted DEN2:59:58
  
 PB
167
Jonne Leino
Jonne Leino ('87)
FIN3:01:52
  
 PB
181Rasmus Frederik PaludanRasmus Frederik Paludan ('71)DEN3:02:12
  
 SB
215Thomas Meloni RønnThomas Meloni Rønn ('73)DEN3:04:39
  
 PB
231Tue ZwanenburgTue Zwanenburg DEN3:06:26
  
 PB
246Lars Holt KristensenLars Holt Kristensen DEN3:08:50
  
 PB
258Per ChristiansenPer Christiansen ('83)DEN3:10:10
  
 SB
261Johnny Kjær JakobsenJohnny Kjær Jakobsen ('72)DEN3:10:22
  
 SB
333Søren RasmussenSøren Rasmussen ('66)DEN3:15:14
  
 SB
K 10 km    

Finale A

Finale
1
Iris Rautenberg
Iris Rautenberg ('95)
GER35:55
  
 PB
2
Emma Waldschidt
Emma Waldschidt 
GER36:59
  
 PB
3
Jessica Mackie
Jessica Mackie 
GBR37:21
  
 PB
4
Patrycja Hyps
Patrycja Hyps 
POL37:33
  
 PB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1
Tabea Themann
Tabea Themann ('92)
GER1:14:23
  
 PB
2
Anneke Vortmeier
Anneke Vortmeier ('02)
GER1:14:44
  
 PB
3Stine Katrine Bækgaard OlsenStine Katrine Bækgaard Olsen ('92)DEN1:20:37
  
 PB
4
Katja Tegler
Katja Tegler 
GER1:20:58
  
 PB
5
Emilia Brangefält
Emilia Brangefält ('02)
SWE1:21:48
  
 PB
6
Judith Hacker
Judith Hacker ('94)
GER1:22:14
  
 PB
15Signe Flarup ØllgaardSigne Flarup Øllgaard ('93)DEN1:27:49
  
 SB
K Marathon    

Finale A

Finale
1
Domenika Mayer
Domenika Mayer ('90)
GER2:26:50
  
 PB
2
Rabea Schöneborn
Rabea Schöneborn ('94)
GER2:27:35
  
 SB
3
Matea Parlov Koštro
Matea Parlov Koštro ('92)
CRO2:28:39
  
 PB
4
Flomena Chepkiach
Flomena Chepkiach 
KEN2:30:42
  
 PB
5
Runa Skrove Falch
Runa Skrove Falch ('90)
NOR2:33:53
  
 SB
6
Vaida Žūsinaitė
Vaida Žūsinaitė ('88)
LTU2:36:04
  
 SB
7
Karen Van Proeyen
Karen Van Proeyen ('84)
BEL2:36:18
  
 PB
8
Pernilla Epland
Pernilla Epland ('90)
NOR2:38:51
  
 PB
9
Sabine Burgdorf
Sabine Burgdorf ('81)
GER2:41:11
  
 PB
10
Katja Fischer
Katja Fischer ('91)
GER2:42:39
  
 PB
11
Verena Cerna
Verena Cerna ('81)
GER2:47:07
  
 PB
12
Bettina Englisch
Bettina Englisch ('79)
GER2:48:33
  
 SB
13
Elisabeth Brandl
Elisabeth Brandl 
GER2:48:48
  
 PB
14
Beese Florentine
Beese Florentine 
GER2:48:53
  
 PB
15
Friederike Schoppe
Friederike Schoppe ('76)
GER2:49:18
  
 PB
16
Tania Chavez
Tania Chavez ('90)
BOL2:50:34
  
 SB
17
Biljana Kiradjieva
Biljana Kiradjieva ('77)
MKD2:53:37
  
 PB
18
Maja Seidel
Maja Seidel ('88)
GER2:56:28
  
 PB
19
Katrin Ochs
Katrin Ochs ('77)
GER2:57:36
  
 SB
20
Raija Schmidt
Raija Schmidt ('74)
GER2:59:22
  
 PB
21
Malin Auraß
Malin Auraß 
GER2:59:41
  
 PB
22
Doris Marquardt
Doris Marquardt ('81)
GER3:02:06
  
 SB
28Lisbeth Schûtt RasmussenLisbeth Schûtt Rasmussen ('71)DEN3:07:17
  
 PB

Seneste resultater

3‐4.12RandersJulegavejagten
2‐3.12DybvadLandsdelsmesterskab Nordjylland
1.12RandersKuglestødsstævne
30.11RandersKuglestødsstævne
26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle