M 100 m 6.5. Vind: +0.3 Finale A Finale | 6.5. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carlos Andres Palacios Carlos Andres Palacios ('99) | 99 | COL | 10.16 | PB | ||||||||||||
2 | Johnny Rentería Johnny Rentería ('97) | 97 | COL | 10.32 | |||||||||||||
3 | Diego Armando Palomeque Diego Armando Palomeque ('93) | 93 | COL | 10.43 | |||||||||||||
4 | Carlos Florez Carlos Florez ('03) | 03 | COL | 10.50 | |||||||||||||
5 | Ronal Longa Ronal Longa ('04) | 04 | COL | 10.53 | PB | ||||||||||||
6 | Jerson Andrés Lasso Jerson Andrés Lasso ('01) | 01 | COL | 10.56 | |||||||||||||
7 | Neiker Abello Neiker Abello | 00 | COL | 10.58 | |||||||||||||
8 | Bernardo Baloyes Bernardo Baloyes ('94) | 94 | COL | 10.77 | |||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. Vind: +0.3 | 6.5. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Carlos Andres Palacios Carlos Andres Palacios ('99) | 99 | COL | 10.19 | PB | ||||||||||||
2 | Diego Armando Palomeque Diego Armando Palomeque ('93) | 93 | COL | 10.41 | SB | ||||||||||||
3 | Carlos Florez Carlos Florez ('03) | 03 | COL | 10.49 | SB | ||||||||||||
4 | Daniel Felipe Daniel Felipe ('01) | 01 | COL | 10.81 | SB | ||||||||||||
5 | Yerlin Enrique Gonzalez Yerlin Enrique Gonzalez ('03) | 03 | COL | 10.93 | |||||||||||||
6 | Juan David Juan David | 00 | COL | 11.07 | SB | ||||||||||||
7 | Andres Felipe Andres Felipe | 00 | COL | 11.31 | SB | ||||||||||||
Indledende 2 6.5. Vind: +0.9 | 6.5. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Neiker Abello Neiker Abello | 00 | COL | 10.60 | |||||||||||||
2 | Bernardo Baloyes Bernardo Baloyes ('94) | 94 | COL | 10.75 | SB | ||||||||||||
3 | Rafael González Rafael González ('03) | 03 | COL | 10.95 | SB | ||||||||||||
4 | Yahseel Romaña Yahseel Romaña ('97) | 97 | COL | 10.95 | PB | ||||||||||||
5 | Wilder David Rocha Wilder David Rocha ('03) | 03 | COL | 11.14 | PB | ||||||||||||
6 | Miguel David Lan Miguel David Lan ('02) | 02 | COL | 11.19 | PB | ||||||||||||
Indledende 3 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Johnny Rentería Johnny Rentería ('97) | 97 | COL | 10.38 | |||||||||||||
2 | Jerson Andrés Lasso Jerson Andrés Lasso ('01) | 01 | COL | 10.60 | |||||||||||||
3 | Miguel David Miguel David ('01) | 01 | COL | 10.93 | PB | ||||||||||||
4 | German Alexis Hernandez German Alexis Hernandez ('95) | 95 | COL | 10.98 | PB | ||||||||||||
Indledende 4 6.5. Vind: 0.0 | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Ronal Longa Ronal Longa ('04) | 04 | COL | 10.64 | PB | ||||||||||||
2 | Luis David Saltarin Luis David Saltarin ('01) | 01 | COL | 10.90 | |||||||||||||
3 | Daniel Santiago Balanta Daniel Santiago Balanta ('02) | 02 | COL | 11.02 | SB | ||||||||||||
4 | Dlan Quintana Dlan Quintana | 00 | COL | 11.21 | SB | ||||||||||||
M 200 m 8.5. Vind: +0.3 Finale A Finale | 8.5. | Vind: +0.3 | |||||||||||||||
1 | Carlos Andres Palacios Carlos Andres Palacios ('99) | 99 | COL | 20.72 | PB | ||||||||||||
2 | Oscar Caicedo Oscar Caicedo ('99) | 99 | COL | 21.29 | |||||||||||||
3 | Bernardo Baloyes Bernardo Baloyes ('94) | 94 | COL | 21.30 | SB | ||||||||||||
4 | Raúl Hernán Mena Raúl Hernán Mena ('95) | 95 | COL | 21.39 | |||||||||||||
5 | Neiker Abello Neiker Abello | 00 | COL | 21.42 | |||||||||||||
6 | Santiago Bocanegra Santiago Bocanegra ('02) | 02 | COL | 21.55 | |||||||||||||
7 | Luis David Saltarin Luis David Saltarin ('01) | 01 | COL | 21.70 | |||||||||||||
Gustavo Barrios Gustavo Barrios ('96) | 96 | COL | DNF | ||||||||||||||
Indledende heats | 7.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Raúl Hernán Mena Raúl Hernán Mena ('95) | 95 | COL | 21.47 | |||||||||||||
2 | Neiker Abello Neiker Abello | 00 | COL | 21.65 | |||||||||||||
3 | Daniel Felipe Daniel Felipe ('01) | 01 | COL | 21.98 | |||||||||||||
4 | Daniel Santiago Balanta Daniel Santiago Balanta ('02) | 02 | COL | 22.09 | |||||||||||||
Indledende 2 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Bernardo Baloyes Bernardo Baloyes ('94) | 94 | COL | 21.72 | SB | ||||||||||||
2 | Jerson Andrés Lasso Jerson Andrés Lasso ('01) | 01 | COL | 21.84 | |||||||||||||
3 | Yerlin Enrique Gonzalez Yerlin Enrique Gonzalez ('03) | 03 | COL | 22.01 | |||||||||||||
4 | Wilder David Rocha Wilder David Rocha ('03) | 03 | COL | 22.80 | PB | ||||||||||||
Indledende 3 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Santiago Bocanegra Santiago Bocanegra ('02) | 02 | COL | 21.45 | PB | ||||||||||||
2 | Luis David Saltarin Luis David Saltarin ('01) | 01 | COL | 21.56 | PB | ||||||||||||
3 | Raul Junior Raul Junior ('02) | 02 | COL | 22.01 | |||||||||||||
4 | Juner Andres Zapata Juner Andres Zapata ('95) | 95 | COL | 22.82 | PB | ||||||||||||
Indledende 4 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Gustavo Barrios Gustavo Barrios ('96) | 96 | COL | 20.84 | PB | ||||||||||||
2 | Carlos Andres Palacios Carlos Andres Palacios ('99) | 99 | COL | 20.89 | PB | ||||||||||||
3 | Oscar Caicedo Oscar Caicedo ('99) | 99 | COL | 21.10 | PB | ||||||||||||
4 | Sergio Andres Sergio Andres ('99) | 99 | COL | 22.20 | PB | ||||||||||||
5 | Miguel David Lan Miguel David Lan ('02) | 02 | COL | 22.96 | PB | ||||||||||||
M 400 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Gustavo Barrios Gustavo Barrios ('96) | 96 | COL | 46.65 | PB | ||||||||||||
2 | Nicolás Salinas Nicolás Salinas ('98) | 98 | COL | 47.15 | |||||||||||||
3 | Jonathan Rodríguez Jonathan Rodríguez ('02) | 02 | COL | 47.19 | PB | ||||||||||||
4 | Eher Alí Romaña Eher Alí Romaña ('99) | 99 | COL | 47.86 | |||||||||||||
5 | Silvio Andres Agualimpia Silvio Andres Agualimpia ('97) | 97 | COL | 48.01 | PB | ||||||||||||
6 | Raul Junior Raul Junior ('02) | 02 | COL | 49.87 | |||||||||||||
Luis Eduardo Arrieta Luis Eduardo Arrieta ('01) | 01 | COL | DNF | ||||||||||||||
John Alexander Solís John Alexander Solís ('93) | 93 | COL | DNS | ||||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Jonathan Rodríguez Jonathan Rodríguez ('02) | 02 | COL | 47.55 | |||||||||||||
2 | Gustavo Barrios Gustavo Barrios ('96) | 96 | COL | 48.34 | SB | ||||||||||||
3 | Raul Junior Raul Junior ('02) | 02 | COL | 48.73 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | John Alexander Solís John Alexander Solís ('93) | 93 | COL | 49.06 | SB | ||||||||||||
2 | Raúl Hernán Mena Raúl Hernán Mena ('95) | 95 | COL | 49.23 | |||||||||||||
3 | Carlos Mario Morales Carlos Mario Morales ('02) | 02 | COL | 49.47 | |||||||||||||
Indledende 3 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Nicolás Salinas Nicolás Salinas ('98) | 98 | COL | 47.88 | |||||||||||||
2 | Luis Eduardo Arrieta Luis Eduardo Arrieta ('01) | 01 | COL | 48.19 | PB | ||||||||||||
3 | Sergio Andres Sergio Andres ('99) | 99 | COL | 49.00 | PB | ||||||||||||
Indledende 4 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Silvio Andres Agualimpia Silvio Andres Agualimpia ('97) | 97 | COL | 48.25 | PB | ||||||||||||
2 | Eher Alí Romaña Eher Alí Romaña ('99) | 99 | COL | 48.87 | |||||||||||||
M 800 m 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Yelsin Robledo Yelsin Robledo ('95) | 95 | COL | 1:49.34 | SB | ||||||||||||
2 | Jonathan Rodríguez Jonathan Rodríguez ('02) | 02 | COL | 1:50.32 | |||||||||||||
3 | Juan Manuel Mena Juan Manuel Mena ('01) | 01 | COL | 1:50.41 | SB | ||||||||||||
4 | Miguel Mesa Miguel Mesa ('97) | 97 | COL | 1:52.19 | |||||||||||||
5 | Miguel Cifuentes Miguel Cifuentes ('94) | 94 | COL | 1:52.47 | SB | ||||||||||||
6 | Pedro Alejandro Pedro Alejandro ('04) | 04 | COL | 1:52.57 | SB | ||||||||||||
7 | Camilo Andres Camilo Andres ('95) | 95 | COL | 1:54.75 | |||||||||||||
8 | Daniel Felipe Daniel Felipe ('01) | 01 | COL | 1:55.88 | SB | ||||||||||||
9 | Dagoberto Romero Dagoberto Romero ('03) | 03 | COL | 1:58.40 | |||||||||||||
M 1500 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Carlos Andrés San Martín Carlos Andrés San Martín ('93) | 93 | COL | 3:50.06 | |||||||||||||
2 | Luis Eduardo Viafara Luis Eduardo Viafara ('95) | 95 | COL | 3:51.00 | SB | ||||||||||||
3 | Carlos Santiago Hernández Carlos Santiago Hernández ('98) | 98 | COL | 3:54.57 | |||||||||||||
4 | Camilo Andres Camilo Andres ('95) | 95 | COL | 3:58.26 | |||||||||||||
5 | Santiago Rodriguez Santiago Rodriguez | 00 | COL | 3:59.19 | |||||||||||||
6 | Jorge Eliecer Jorge Eliecer ('94) | 94 | COL | 4:02.03 | SB | ||||||||||||
7 | Esteban Alfonso Esteban Alfonso ('02) | 02 | COL | 4:03.55 | |||||||||||||
8 | Jonathan Serna Jonathan Serna ('96) | 96 | COL | 4:04.79 | SB | ||||||||||||
M 5000 m 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Ivan González Ivan González ('87) | 87 | COL | 14:36.30 | SB | ||||||||||||
2 | Nicolas Herrera Nicolas Herrera ('92) | 92 | COL | 14:53.48 | SB | ||||||||||||
3 | Carlos Santiago Hernández Carlos Santiago Hernández ('98) | 98 | COL | 15:10.34 | |||||||||||||
4 | Franklin Tellez Franklin Tellez ('90) | 90 | COL | 15:16.86 | SB | ||||||||||||
5 | Ruben Barbosa Ruben Barbosa ('99) | 99 | COL | 15:23.87 | PB | ||||||||||||
M 10000 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Ivan González Ivan González ('87) | 87 | COL | 30:42.5h | |||||||||||||
2 | Nicolas Herrera Nicolas Herrera ('92) | 92 | COL | 30:44.8h | SB | ||||||||||||
3 | Ruben Barbosa Ruben Barbosa ('99) | 99 | COL | 30:54.6h | PB | ||||||||||||
4 | Jhon Tello Jhon Tello ('86) | 86 | COL | 31:25.0h | SB | ||||||||||||
5 | Gerard Giraldo Gerard Giraldo ('89) | 89 | COL | 31:36.7h | |||||||||||||
M 3000 m forh. 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Carlos Andrés San Martín Carlos Andrés San Martín ('93) | 93 | COL | 9:13.62 | |||||||||||||
2 | Jhon Fredy Jhon Fredy ('93) | 93 | COL | 9:38.54 | SB | ||||||||||||
3 | Castaneda Diaz Castaneda Diaz ('94) | 94 | COL | 9:49.13 | SB | ||||||||||||
4 | Edwin García Edwin García ('96) | 96 | COL | 9:51.15 | SB | ||||||||||||
M 110 m hæk 6.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Fanor Andrés Escobar Fanor Andrés Escobar ('97) | 97 | COL | 13.65 | |||||||||||||
2 | Brayan Rojas Brayan Rojas ('97) | 97 | COL | 13.68 | PB | ||||||||||||
3 | Joan Camilo Chaverra Joan Camilo Chaverra ('95) | 95 | COL | 14.13 | |||||||||||||
4 | Juan Carlos Moreno Juan Carlos Moreno ('94) | 94 | COL | 14.62 | |||||||||||||
5 | Albert King Albert King ('02) | 02 | COL | 14.71 | PB | ||||||||||||
6 | Diego Vivas Diego Vivas ('99) | 99 | COL | 14.92 | |||||||||||||
Jhon Edward Paredes Jhon Edward Paredes ('02) | 02 | COL | DNF | ||||||||||||||
Yeison Rivas Yeison Rivas ('87) | 87 | COL | DQ | ||||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. Vind: 0.0 | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Juan Carlos Moreno Juan Carlos Moreno ('94) | 94 | COL | 14.26 | SB | ||||||||||||
2 | Yeison Rivas Yeison Rivas ('87) | 87 | COL | 14.45 | SB | ||||||||||||
3 | Diego Vivas Diego Vivas ('99) | 99 | COL | 14.65 | SB | ||||||||||||
4 | Albert King Albert King ('02) | 02 | COL | 14.95 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Fanor Andrés Escobar Fanor Andrés Escobar ('97) | 97 | COL | 13.64 | SB | ||||||||||||
2 | Brayan Rojas Brayan Rojas ('97) | 97 | COL | 13.70 | PB | ||||||||||||
3 | Joan Camilo Chaverra Joan Camilo Chaverra ('95) | 95 | COL | 14.01 | SB | ||||||||||||
4 | Jhon Edward Paredes Jhon Edward Paredes ('02) | 02 | COL | 15.30 | |||||||||||||
M 400 m hæk 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Kevin Mina Kevin Mina ('98) | 98 | COL | 52.13 | SB | ||||||||||||
2 | Juan Mayo Juan Mayo ('99) | 99 | COL | 53.30 | PB | ||||||||||||
3 | Sebastian Mosquera Sebastian Mosquera ('03) | 03 | COL | 53.62 | PB | ||||||||||||
4 | Fabián Buitrago Fabián Buitrago ('96) | 96 | COL | 53.69 | SB | ||||||||||||
5 | Cristian Albarracin Cristian Albarracin ('98) | 98 | COL | 53.89 | PB | ||||||||||||
6 | Juan Anderson Mena Juan Anderson Mena ('98) | 98 | COL | 55.88 | PB | ||||||||||||
Indledende heats | 7.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Juan Mayo Juan Mayo ('99) | 99 | COL | 54.37 | SB | ||||||||||||
2 | Fanor Andrés Escobar Fanor Andrés Escobar ('97) | 97 | COL | 54.39 | |||||||||||||
3 | Cristian Albarracin Cristian Albarracin ('98) | 98 | COL | 54.69 | |||||||||||||
Indledende 2 7.5. | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Kevin Mina Kevin Mina ('98) | 98 | COL | 54.55 | SB | ||||||||||||
2 | Fabián Buitrago Fabián Buitrago ('96) | 96 | COL | 54.61 | SB | ||||||||||||
3 | Sebastian Mosquera Sebastian Mosquera ('03) | 03 | COL | 54.85 | |||||||||||||
4 | Nicolas Castillo Nicolas Castillo ('97) | 97 | COL | 56.44 | PB | ||||||||||||
M Højdespring 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Gilmar Correa Gilmar Correa ('93) | 93 | COL | 2.10 | SB | ||||||||||||
2 | Bryan Robledo Bryan Robledo ('99) | 99 | COL | 2.07 | SB | ||||||||||||
3 | Anderson Asprilla Anderson Asprilla ('03) | 03 | COL | 2.04 | SB | ||||||||||||
4 | Carlos David Carlos David | 00 | COL | 1.98 | SB | ||||||||||||
5 | Jorge Ernesto Landinez Jorge Ernesto Landinez ('02) | 02 | COL | 1.95 | |||||||||||||
6 | Jeiner Andres Mosquera Jeiner Andres Mosquera ('03) | 03 | COL | 1.92 | PB | ||||||||||||
M Stangspring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Walter Viáfara Walter Viáfara ('92) | 92 | COL | 5.20 | SB | ||||||||||||
2 | Heberth Gómez Heberth Gómez ('93) | 93 | COL | 5.05 | |||||||||||||
3 | Pablo Chaverra Pablo Chaverra ('96) | 96 | COL | 4.60 | SB | ||||||||||||
4 | Miguel Angeel Cervantes Miguel Angeel Cervantes ('03) | 03 | COL | 4.60 | |||||||||||||
5 | Sebastian Canchila Sebastian Canchila ('02) | 02 | COL | 4.60 | PB | ||||||||||||
6 | Carlos Carabali Carlos Carabali | 00 | COL | 4.50 | SB | ||||||||||||
7 | Samuel Estrada Samuel Estrada ('02) | 02 | COL | 4.30 | SB | ||||||||||||
M Længdespring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Jhon Andres Jhon Andres ('02) | 02 | COL | 7.60 | |||||||||||||
2 | Jesús Laguna Jesús Laguna ('93) | 93 | COL | 7.24 | +0.5 | ||||||||||||
3 | Brayan David Brayan David ('03) | 03 | COL | 7.21 | +1.7 | PB | |||||||||||
4 | Jean Carlos Mosquera Jean Carlos Mosquera ('04) | 04 | COL | 7.09 | w | +2.1 | |||||||||||
5 | Carlos Enrrique Carlos Enrrique ('97) | 97 | COL | 7.09 | w | +2.4 | |||||||||||
6 | Oscar Cometa Oscar Cometa ('02) | 02 | COL | 6.95 | +1.7 | PB | |||||||||||
7 | John Elver John Elver ('93) | 93 | COL | 6.82 | +1.1 | PB | |||||||||||
M Trespring 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Geiner Moreno Geiner Moreno | 00 | COL | 16.03 | -0.3 | ||||||||||||
2 | Edwin Murillo Edwin Murillo ('91) | 91 | COL | 15.49 | +0.1 | SB | |||||||||||
3 | Oscar Cometa Oscar Cometa ('02) | 02 | COL | 15.44 | -0.5 | PB | |||||||||||
4 | Javier Andres Javier Andres ('04) | 04 | COL | 15.07 | -0.5 | ||||||||||||
5 | Ariel Cabarcas Ariel Cabarcas ('92) | 92 | COL | 15.04 | +0.2 | ||||||||||||
6 | John Elver John Elver ('93) | 93 | COL | 14.54 | +0.1 | SB | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | John Fredy Zea John Fredy Zea ('93) | 93 | COL | 18.24 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Levin Moreno Levin Moreno ('89) | 89 | COL | 16.25 | SB | ||||||||||||
3 | Luis Alejandro León Luis Alejandro León ('99) | 99 | COL | 15.93 | |||||||||||||
4 | Eder César Moreno Eder César Moreno ('89) | 89 | COL | 15.63 | SB | ||||||||||||
5 | Juan Guillermo Juan Guillermo | 00 | COL | 15.63 | SB | ||||||||||||
6 | Willinton Aguilar Willinton Aguilar ('92) | 92 | COL | 14.73 | |||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Mauricio Ortega Mauricio Ortega ('94) | 94 | COL | 58.80 | |||||||||||||
2 | Henry Cañas Henry Cañas ('98) | 98 | COL | 51.33 | SB | ||||||||||||
3 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 49.43 | |||||||||||||
4 | Sebastián Juanillo Sebastián Juanillo ('01) | 01 | COL | 46.95 | SB | ||||||||||||
5 | Willinton Aguilar Willinton Aguilar ('92) | 92 | COL | 46.72 | |||||||||||||
6 | Levin Moreno Levin Moreno ('89) | 89 | COL | 44.42 | SB | ||||||||||||
7 | Luis Alejandro León Luis Alejandro León ('99) | 99 | COL | 43.98 | PB | ||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Fabián Serna Fabián Serna ('93) | 93 | COL | 64.27 | |||||||||||||
2 | Jean Carlos Ortiz Cruz Jean Carlos Ortiz Cruz ('04) | 04 | COL | 60.65 | PB | ||||||||||||
3 | Harold Duvan Martínez Harold Duvan Martínez ('94) | 94 | COL | 58.99 | |||||||||||||
4 | Mateo Nicolás Mateo Nicolás | 00 | COL | 57.85 | |||||||||||||
5 | Pedro Luis Pedro Luis ('02) | 02 | COL | 50.17 | PB | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Billy Julio Billy Julio ('96) | 96 | COL | 77.86 | |||||||||||||
2 | Arley Ibarguen Arley Ibarguen ('82) | 82 | COL | 73.99 | |||||||||||||
3 | Dairon Márquez Dairon Márquez ('83) | 83 | COL | 68.74 | SB | ||||||||||||
4 | Jorge Luis Jorge Luis ('99) | 99 | COL | 67.90 | |||||||||||||
5 | Oneyder García Oneyder García ('01) | 01 | COL | 65.38 | SB | ||||||||||||
M Tikamp 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 7116 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 7091 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 6585 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 6517 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
5 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 6182 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
6 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 5964 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
M 20000 m kapgang 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | César Alberto Herrera César Alberto Herrera ('99) | 99 | COL | 1:26:53.68 | SB | ||||||||||||
2 | Brayan Fuentes Brayan Fuentes ('96) | 96 | COL | 1:30:13.69 | SB | ||||||||||||
3 | Kenny Pérez Kenny Pérez ('94) | 94 | COL | 1:31:59.87 | SB | ||||||||||||
4 | Fabián González Fabián González ('02) | 02 | COL | 1:37:45.01 | PB | ||||||||||||
5 | Santiago Gómez Santiago Gómez ('96) | 96 | COL | 1:39:01.05 | SB | ||||||||||||
6 | Miguel Angel Calderon Miguel Angel Calderon ('01) | 01 | COL | 1:39:53.40 | PB | ||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Valle Valle | COL | 39.79 | ||||||||||||||
Jhon Edward Paredes, Oscar Caicedo, Johnny Rentería, Carlos Florez | |||||||||||||||||
2 | Antioquia Antioquia | COL | 40.38 | ||||||||||||||
Diego Armando Palomeque, Bernardo Baloyes, Yeison Rivas, Jhonier Mosquera | |||||||||||||||||
3 | Atlantico Atlantico | COL | 40.59 | ||||||||||||||
Gustavo Barrios, Raúl Hernán Mena, Neiker Abello, Luis David Saltarin | |||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Bogota Bogota | COL | 3:08.32 | ||||||||||||||
Kevin Mina, Nicolás Salinas, Eher Alí Romaña, Carlos Mario Morales | |||||||||||||||||
2 | Antioquia Antioquia | COL | 3:11.07 | ||||||||||||||
Sergio Andres, Silvio Andres Agualimpia, Yerlin Enrique Gonzalez, Yelsin Robledo | |||||||||||||||||
3 | Valle Valle | COL | 3:13.70 | ||||||||||||||
John Alexander Solís, Juan Manuel Mena, Daniel Santiago Balanta, Jonathan Rodríguez | |||||||||||||||||
K 100 m 6.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Laura Martínez Laura Martínez ('04) | 04 | COL | 11.63 | PB | ||||||||||||
2 | Angélica Gamboa Angélica Gamboa ('98) | 98 | COL | 11.64 | PB | ||||||||||||
3 | Evelin Rivera Evelin Rivera ('97) | 97 | COL | 11.74 | SB | ||||||||||||
4 | Eliecet Palacios Eliecet Palacios ('87) | 87 | COL | 11.84 | SB | ||||||||||||
5 | Shary Julissa Vallecilla Shary Julissa Vallecilla ('01) | 01 | COL | 11.91 | |||||||||||||
6 | Shaddy Trujillo Shaddy Trujillo ('99) | 99 | COL | 11.93 | |||||||||||||
7 | Melany Joibel Bolaño Melany Joibel Bolaño ('04) | 04 | COL | 12.06 | |||||||||||||
8 | Cristina Aguilar Cristina Aguilar ('91) | 91 | COL | 12.16 | |||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. Vind: +0.8 | 6.5. | Vind: +0.8 | |||||||||||||||
1 | Melany Joibel Bolaño Melany Joibel Bolaño ('04) | 04 | COL | 12.02 | |||||||||||||
2 | Cristina Aguilar Cristina Aguilar ('91) | 91 | COL | 12.09 | |||||||||||||
3 | Eliecet Palacios Eliecet Palacios ('87) | 87 | COL | 12.17 | SB | ||||||||||||
4 | Carolina Cortes Carolina Cortes ('99) | 99 | COL | 12.83 | PB | ||||||||||||
5 | Rosa Ruiz Rosa Ruiz ('98) | 98 | COL | 13.01 | SB | ||||||||||||
6 | Nancy Beliza Borja Nancy Beliza Borja ('02) | 02 | COL | 13.33 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 6.5. Vind: 0.0 | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Laura Martínez Laura Martínez ('04) | 04 | COL | 11.66 | =PB | ||||||||||||
2 | Shaddy Trujillo Shaddy Trujillo ('99) | 99 | COL | 11.96 | |||||||||||||
3 | Katherine Pinillo Katherine Pinillo ('04) | 04 | COL | 12.37 | PB | ||||||||||||
4 | Angela Camila Ospino Angela Camila Ospino ('01) | 01 | COL | 12.73 | PB | ||||||||||||
5 | Elba Brun Elba Brun ('03) | 03 | COL | 12.78 | PB | ||||||||||||
Indledende 3 6.5. Vind: +0.9 | 6.5. | Vind: +0.9 | |||||||||||||||
1 | Angélica Gamboa Angélica Gamboa ('98) | 98 | COL | 11.73 | =PB | ||||||||||||
2 | Shary Julissa Vallecilla Shary Julissa Vallecilla ('01) | 01 | COL | 11.82 | PB | ||||||||||||
3 | Evelin Rivera Evelin Rivera ('97) | 97 | COL | 11.93 | SB | ||||||||||||
4 | Stefanny Julio Stefanny Julio ('05) | 05 | COL | 12.37 | PB | ||||||||||||
K 200 m 8.5. Vind: -0.3 Finale A Finale | 8.5. | Vind: -0.3 | |||||||||||||||
1 | Laura Martínez Laura Martínez ('04) | 04 | COL | 23.40 | |||||||||||||
2 | Shary Julissa Vallecilla Shary Julissa Vallecilla ('01) | 01 | COL | 23.53 | |||||||||||||
3 | Evelin Rivera Evelin Rivera ('97) | 97 | COL | 23.71 | SB | ||||||||||||
4 | Angélica Gamboa Angélica Gamboa ('98) | 98 | COL | 23.76 | PB | ||||||||||||
5 | Melany Joibel Bolaño Melany Joibel Bolaño ('04) | 04 | COL | 23.89 | PB | ||||||||||||
6 | Marlet Ospino Marlet Ospino ('04) | 04 | COL | 25.15 | |||||||||||||
7 | Rosana Palacios Rosana Palacios ('01) | 01 | COL | 25.86 | |||||||||||||
Indledende heats | 7.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 7.5. Vind: +0.1 | 7.5. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||
1 | Laura Martínez Laura Martínez ('04) | 04 | COL | 23.21 | PB | ||||||||||||
2 | Shary Julissa Vallecilla Shary Julissa Vallecilla ('01) | 01 | COL | 23.33 | SB | ||||||||||||
3 | Marlet Ospino Marlet Ospino ('04) | 04 | COL | 24.60 | PB | ||||||||||||
4 | María Alejandra Rocha María Alejandra Rocha | 00 | COL | 24.84 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 7.5. Vind: 0.0 | 7.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Melany Joibel Bolaño Melany Joibel Bolaño ('04) | 04 | COL | 24.18 | |||||||||||||
2 | Rosana Palacios Rosana Palacios ('01) | 01 | COL | 25.27 | SB | ||||||||||||
3 | Danna Meivis Banquez Danna Meivis Banquez ('04) | 04 | COL | 25.40 | PB | ||||||||||||
4 | Thalia Sofia Rodriguez Thalia Sofia Rodriguez ('01) | 01 | COL | 25.79 | |||||||||||||
Indledende 3 7.5. Vind: +0.1 | 7.5. | Vind: +0.1 | |||||||||||||||
1 | Angélica Gamboa Angélica Gamboa ('98) | 98 | COL | 24.13 | PB | ||||||||||||
2 | Evelin Rivera Evelin Rivera ('97) | 97 | COL | 24.22 | SB | ||||||||||||
3 | Cristina Aguilar Cristina Aguilar ('91) | 91 | COL | 25.16 | |||||||||||||
4 | Angela Camila Ospino Angela Camila Ospino ('01) | 01 | COL | 26.61 | PB | ||||||||||||
K 400 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Evelyn Aguilar Evelyn Aguilar ('93) | 93 | COL | 53.35 | SB | ||||||||||||
2 | Rosangélica Escobar Rosangélica Escobar ('93) | 93 | COL | 53.90 | SB | ||||||||||||
3 | Lina Licona Lina Licona ('98) | 98 | COL | 54.62 | SB | ||||||||||||
4 | Karen Tatiana Palomeque Karen Tatiana Palomeque ('94) | 94 | COL | 55.88 | SB | ||||||||||||
5 | Damaris Palomeque Damaris Palomeque ('99) | 99 | COL | 56.56 | |||||||||||||
6 | Thalia Sofia Rodriguez Thalia Sofia Rodriguez ('01) | 01 | COL | 58.34 | |||||||||||||
7 | Rosana Palacios Rosana Palacios ('01) | 01 | COL | 58.43 | |||||||||||||
Julieth Paola Caballero Julieth Paola Caballero ('94) | 94 | COL | 55.92 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Evelyn Aguilar Evelyn Aguilar ('93) | 93 | COL | 54.00 | SB | ||||||||||||
2 | Damaris Palomeque Damaris Palomeque ('99) | 99 | COL | 56.07 | SB | ||||||||||||
3 | Rosana Palacios Rosana Palacios ('01) | 01 | COL | 57.69 | SB | ||||||||||||
Julieth Paola Caballero Julieth Paola Caballero ('94) | 94 | COL | 55.43 DQ ADR 2.2 | ||||||||||||||
Indledende 2 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Lina Licona Lina Licona ('98) | 98 | COL | 55.34 | SB | ||||||||||||
2 | Rosangélica Escobar Rosangélica Escobar ('93) | 93 | COL | 56.89 | SB | ||||||||||||
3 | Karen Tatiana Palomeque Karen Tatiana Palomeque ('94) | 94 | COL | 56.98 | SB | ||||||||||||
4 | Thalia Sofia Rodriguez Thalia Sofia Rodriguez ('01) | 01 | COL | 57.67 | PB | ||||||||||||
K 800 m 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Rosangélica Escobar Rosangélica Escobar ('93) | 93 | COL | 2:10.82 | SB | ||||||||||||
2 | Johana Patricia Arrieta Johana Patricia Arrieta ('98) | 98 | COL | 2:11.10 | |||||||||||||
3 | Leidy Sinisterra Leidy Sinisterra ('87) | 87 | COL | 2:12.79 | SB | ||||||||||||
4 | Nathia Alejandra González Nathia Alejandra González ('94) | 94 | COL | 2:15.63 | SB | ||||||||||||
5 | Swamy Cileny Salamanca Cruz Swamy Cileny Salamanca Cruz ('04) | 04 | COL | 2:18.60 | PB | ||||||||||||
6 | Sofia Ayala Sofia Ayala | 00 | COL | 2:18.94 | PB | ||||||||||||
7 | Kelly Tatiana Ortiz Baldion Kelly Tatiana Ortiz Baldion ('94) | 94 | COL | 2:19.11 | PB | ||||||||||||
8 | Natalia Salinas Natalia Salinas ('97) | 97 | COL | 2:20.14 | |||||||||||||
K 1500 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Muriel Coneo Muriel Coneo ('87) | 87 | COL | 4:32.40 | SB | ||||||||||||
2 | Angie Nocua Angie Nocua ('93) | 93 | COL | 4:35.65 | SB | ||||||||||||
3 | Maria Isabel Maria Isabel ('96) | 96 | COL | 4:43.26 | SB | ||||||||||||
4 | Yajaira Rubio Yajaira Rubio ('88) | 88 | COL | 4:45.99 | PB | ||||||||||||
5 | Shellcy Ester Sarmiento Shellcy Ester Sarmiento | 00 | COL | 4:48.75 | PB | ||||||||||||
6 | Johana Patricia Arrieta Johana Patricia Arrieta ('98) | 98 | COL | 4:49.31 | |||||||||||||
7 | Stefany Paola López Stefany Paola López ('02) | 02 | COL | 4:51.32 | SB | ||||||||||||
8 | Kelly Tatiana Ortiz Baldion Kelly Tatiana Ortiz Baldion ('94) | 94 | COL | 4:52.10 | PB | ||||||||||||
9 | Ana Julieth Ana Julieth ('96) | 96 | COL | 4:52.88 | SB | ||||||||||||
10 | Karol Ximena Luna Karol Ximena Luna ('06) | 06 | COL | 4:53.45 | PB | ||||||||||||
11 | Ana Cifuentes Ana Cifuentes | 00 | COL | 4:58.35 | SB | ||||||||||||
12 | Alejandra Sierra Alejandra Sierra ('01) | 01 | COL | 5:01.61 | SB | ||||||||||||
K 5000 m 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Angie Nocua Angie Nocua ('93) | 93 | COL | 17:18.16 | SB | ||||||||||||
2 | Muriel Coneo Muriel Coneo ('87) | 87 | COL | 17:20.88 | |||||||||||||
3 | Maria Isabel Maria Isabel ('96) | 96 | COL | 17:21.74 | SB | ||||||||||||
4 | Maria Fernanda Montoya Maria Fernanda Montoya ('98) | 98 | COL | 17:28.91 | SB | ||||||||||||
5 | Laura Cusaria Laura Cusaria ('90) | 90 | COL | 17:35.55 | SB | ||||||||||||
6 | Ángela Figueroa Ángela Figueroa ('84) | 84 | COL | 18:06.12 | SB | ||||||||||||
7 | Shellcy Ester Sarmiento Shellcy Ester Sarmiento | 00 | COL | 18:27.37 | PB | ||||||||||||
8 | Ana Julieth Ana Julieth ('96) | 96 | COL | 18:28.83 | PB | ||||||||||||
K 10000 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Leydy Yolanda Leydy Yolanda ('93) | 93 | COL | 35:53.5h | PB | ||||||||||||
2 | Angie Orjuela Angie Orjuela ('89) | 89 | COL | 35:53.7h | SB | ||||||||||||
3 | Maria Fernanda Montoya Maria Fernanda Montoya ('98) | 98 | COL | 36:04.3h | SB | ||||||||||||
4 | Laura Cusaria Laura Cusaria ('90) | 90 | COL | 36:20.2h | SB | ||||||||||||
K 3000 m forh. 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Stefany Paola López Stefany Paola López ('02) | 02 | COL | 11:25.20 | |||||||||||||
2 | Yajaira Rubio Yajaira Rubio ('88) | 88 | COL | 11:39.69 | PB | ||||||||||||
3 | Angie Juliet Moreno Angie Juliet Moreno ('95) | 95 | COL | 12:06.14 | |||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 6.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Eliecet Palacios Eliecet Palacios ('87) | 87 | COL | 13.58 | SB | ||||||||||||
2 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 13.61 | |||||||||||||
3 | Gregoria Gómez Gregoria Gómez ('95) | 95 | COL | 13.73 | PB | ||||||||||||
4 | Valeria Cabezas Valeria Cabezas ('01) | 01 | COL | 14.08 | |||||||||||||
5 | Isabel Urrutia Isabel Urrutia ('02) | 02 | COL | 14.19 | SB | ||||||||||||
6 | María Fernanda Murillo María Fernanda Murillo ('99) | 99 | COL | 14.19 | SB | ||||||||||||
7 | Estrella Lobo Estrella Lobo ('03) | 03 | COL | 15.08 | PB | ||||||||||||
Indledende heats | 6.5. | ||||||||||||||||
Indledende 1 6.5. Vind: 0.0 | 6.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 13.67 | |||||||||||||
2 | Valeria Cabezas Valeria Cabezas ('01) | 01 | COL | 14.16 | |||||||||||||
3 | María Fernanda Murillo María Fernanda Murillo ('99) | 99 | COL | 14.31 | SB | ||||||||||||
4 | Estrella Lobo Estrella Lobo ('03) | 03 | COL | 15.13 | PB | ||||||||||||
5 | Luciana Zapata Luciana Zapata ('05) | 05 | COL | 15.19 | PB | ||||||||||||
6 | Laura Fernanda Reinoso Laura Fernanda Reinoso ('02) | 02 | COL | 15.35 | PB | ||||||||||||
Indledende 2 6.5. Vind: +0.6 | 6.5. | Vind: +0.6 | |||||||||||||||
1 | Eliecet Palacios Eliecet Palacios ('87) | 87 | COL | 13.79 | SB | ||||||||||||
2 | Gregoria Gómez Gregoria Gómez ('95) | 95 | COL | 13.82 | SB | ||||||||||||
3 | Isabel Urrutia Isabel Urrutia ('02) | 02 | COL | 14.29 | SB | ||||||||||||
4 | Maria Cecilia Díaz Maria Cecilia Díaz ('03) | 03 | COL | 15.18 | PB | ||||||||||||
K 400 m hæk 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Valeria Cabezas Valeria Cabezas ('01) | 01 | COL | 57.25 | |||||||||||||
2 | Karen Tatiana Palomeque Karen Tatiana Palomeque ('94) | 94 | COL | 1:00.36 | SB | ||||||||||||
K Højdespring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | María Fernanda Murillo María Fernanda Murillo ('99) | 99 | COL | 1.71 | SB | ||||||||||||
2 | Hellen Tenorio Hellen Tenorio ('04) | 04 | COL | 1.68 | |||||||||||||
3 | Valeria Sofia George Valeria Sofia George ('06) | 06 | COL | 1.68 | PB | ||||||||||||
4 | Ketty Lorena Ketty Lorena ('02) | 02 | COL | 1.65 | SB | ||||||||||||
5 | Helen Juliana González Helen Juliana González ('06) | 06 | COL | 1.65 | PB | ||||||||||||
6 | Susan Daniela Cañaveral Susan Daniela Cañaveral | 00 | COL | 1.62 | SB | ||||||||||||
K Stangspring 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Stefany Castillo Stefany Castillo ('97) | 97 | COL | 4.10 | SB | ||||||||||||
2 | Luna Nazarti Luna Nazarti ('01) | 01 | COL | 4.00 | =PB | ||||||||||||
3 | Tatiana Bedoya Tatiana Bedoya ('02) | 02 | COL | 3.95 | PB | ||||||||||||
4 | Karen Bedoya Karen Bedoya ('02) | 02 | COL | 3.90 | =SB | ||||||||||||
5 | Carol Dayana Carol Dayana ('04) | 04 | COL | 3.60 | =PB | ||||||||||||
K Længdespring 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Leidy Marcela Cuesta Leidy Marcela Cuesta ('99) | 99 | COL | 5.80 | |||||||||||||
2 | Mayerli Zuñiga Mayerli Zuñiga ('03) | 03 | COL | 5.79 | SB | ||||||||||||
3 | Paola Buitrago Paola Buitrago ('97) | 97 | COL | 5.71 | SB | ||||||||||||
4 | Estrella Lobo Estrella Lobo ('03) | 03 | COL | 5.56 | |||||||||||||
5 | Katherine Pinillo Katherine Pinillo ('04) | 04 | COL | 5.54 | SB | ||||||||||||
6 | Rosana Palacios Rosana Palacios ('01) | 01 | COL | 5.53 | SB | ||||||||||||
7 | Rosa Ruiz Rosa Ruiz ('98) | 98 | COL | 5.53 | PB | ||||||||||||
8 | Giselly Andrea Landazuri Giselly Andrea Landazuri ('92) | 92 | COL | 5.33 | SB | ||||||||||||
9 | Eimy Berrios Eimy Berrios ('06) | 06 | COL | 5.27 | PB | ||||||||||||
10 | Nerli Juliana Nerli Juliana ('04) | 04 | COL | 5.25 | |||||||||||||
11 | Yuranis Ledesma Yuranis Ledesma ('03) | 03 | COL | 5.04 | PB | ||||||||||||
K Trespring 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Estrella Lobo Estrella Lobo ('03) | 03 | COL | 12.97 | SB | ||||||||||||
2 | Giselly Andrea Landazuri Giselly Andrea Landazuri ('92) | 92 | COL | 12.82 | SB | ||||||||||||
3 | Leidy Marcela Cuesta Leidy Marcela Cuesta ('99) | 99 | COL | 12.67 | |||||||||||||
4 | Katherine Pinillo Katherine Pinillo ('04) | 04 | COL | 12.43 | PB | ||||||||||||
5 | Nerli Juliana Nerli Juliana ('04) | 04 | COL | 12.36 | PB | ||||||||||||
6 | Astrid Torres Astrid Torres ('99) | 99 | COL | 12.15 | |||||||||||||
7 | Valery Arce Valery Arce ('06) | 06 | COL | 12.09 | PB | ||||||||||||
8 | Yuranis Ledesma Yuranis Ledesma ('03) | 03 | COL | 11.54 | |||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Sandra Lemus Sandra Lemus ('89) | 89 | COL | 15.38 | |||||||||||||
2 | Yerlin Mesa Yerlin Mesa ('96) | 96 | COL | 15.02 | |||||||||||||
3 | Esteysi Fabiana Salas Esteysi Fabiana Salas ('02) | 02 | COL | 14.35 | PB | ||||||||||||
4 | Mary Cruz Mary Cruz ('97) | 97 | COL | 14.04 | |||||||||||||
5 | Yasiris Blandon Yasiris Blandon ('96) | 96 | COL | 13.81 | |||||||||||||
6 | Ana Isabel Ana Isabel ('98) | 98 | COL | 12.76 | SB | ||||||||||||
7 | Nicole Andrea Nicole Andrea ('03) | 03 | COL | 12.61 | |||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Yerlin Mesa Yerlin Mesa ('96) | 96 | COL | 55.05 | |||||||||||||
2 | Yosiris Córdoba Yosiris Córdoba ('99) | 99 | COL | 44.95 | |||||||||||||
3 | Brigitt Mayorga Brigitt Mayorga | 00 | COL | 43.05 | |||||||||||||
4 | Stephay Marquez Stephay Marquez ('03) | 03 | COL | 41.74 | PB | ||||||||||||
5 | Sandra Lemus Sandra Lemus ('89) | 89 | COL | 40.76 | SB | ||||||||||||
6 | Nicole Andrea Nicole Andrea ('03) | 03 | COL | 40.35 | SB | ||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Mayra Gaviria Mayra Gaviria ('97) | 97 | COL | 64.12 | |||||||||||||
2 | Maryuri Orozco Maryuri Orozco ('94) | 94 | COL | 55.68 | |||||||||||||
3 | Catalina Rodriguez Catalina Rodriguez ('04) | 04 | COL | 53.64 | |||||||||||||
4 | Andrea Bárcena Andrea Bárcena ('01) | 01 | COL | 52.37 | SB | ||||||||||||
5 | Karol Caicedo Karol Caicedo ('02) | 02 | COL | 51.40 | PB | ||||||||||||
K Spydkast 600 gram 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Flor Dennis Ruiz Flor Dennis Ruiz ('91) | 91 | COL | 57.33 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Maria Lucelly Murillo Maria Lucelly Murillo ('91) | 91 | COL | 55.86 | |||||||||||||
| |||||||||||||||||
3 | Avigal Pino Avigal Pino ('01) | 01 | COL | 55.05 | PB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 | Luceris Suárez Luceris Suárez ('02) | 02 | COL | 45.28 | SB | ||||||||||||
K Syvkamp 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 4730 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 3937 | SB | ||||||||||||
| |||||||||||||||||
K 20000 m kapgang 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Laura Cristina Mojica Chalarca Laura Cristina Mojica Chalarca | 00 | COL | 1:41:52.0h | SB | ||||||||||||
2 | Annabel Orjuela Annabel Orjuela ('88) | 88 | COL | 1:42:15.1h | SB | ||||||||||||
3 | Sara Patricia Pulido Sara Patricia Pulido ('94) | 94 | COL | 1:43:16.4h | SB | ||||||||||||
4 | Lina Geraldine Bolívar Lina Geraldine Bolívar ('98) | 98 | COL | 1:43:54.5h | PB | ||||||||||||
Carolina Mariño Carolina Mariño ('94) | 94 | COL | DNF | ||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Antioquia Antioquia | COL | 45.67 | ||||||||||||||
Damaris Palomeque, Eliecet Palacios, Evelin Rivera, Rosana Palacios | |||||||||||||||||
2 | Bogotá Bogotá | COL | 46.14 | ||||||||||||||
Lina Licona, Cristina Aguilar, Karol Dayana Mosquera, Sofia Molina | |||||||||||||||||
3 | Atlántico Atlántico | COL | 46.35 | ||||||||||||||
Shaddy Trujillo, María Alejandra Rocha, Julieth Paola Caballero, Melany Joibel Bolaño | |||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 8.5. Finale A Finale | 8.5. | ||||||||||||||||
1 | Valle Valle | COL | 3:36.11 | ||||||||||||||
Valeria Cabezas, Leidy Sinisterra, Angélica Gamboa, Shary Julissa Vallecilla | |||||||||||||||||
2 | Antioquia Antioquia | COL | 3:36.82 | ||||||||||||||
Damaris Palomeque, Karen Tatiana Palomeque, Johana Patricia Arrieta, Rosangélica Escobar | |||||||||||||||||
3 | Bogotá Bogotá | COL | 3:37.62 | ||||||||||||||
Lina Licona, Valeria Delgado, Evelyn Aguilar, Karol Dayana Mosquera | |||||||||||||||||
M 100 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 10.90 | SB | ||||||||||||
2 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 11.03 | PB | ||||||||||||
3 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 11.37 | SB | ||||||||||||
4 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 11.61 | PB | ||||||||||||
5 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 11.63 | PB | ||||||||||||
Finale B 6.5. | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 11.33 | SB | ||||||||||||
2 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 11.35 | SB | ||||||||||||
3 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 11.80 | PB | ||||||||||||
4 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 11.97 | PB | ||||||||||||
M 400 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 50.98 | SB | ||||||||||||
2 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 51.64 | SB | ||||||||||||
3 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 51.83 | |||||||||||||
4 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 52.89 | SB | ||||||||||||
5 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 53.16 | PB | ||||||||||||
6 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 53.29 | PB | ||||||||||||
7 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 54.21 | SB | ||||||||||||
8 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 58.13 | SB | ||||||||||||
9 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 59.88 | PB | ||||||||||||
M 1500 m 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 5:04.26 | PB | ||||||||||||
2 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 5:19.48 | PB | ||||||||||||
3 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 5:20.78 | SB | ||||||||||||
4 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 5:27.14 | SB | ||||||||||||
5 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 5:33.60 | SB | ||||||||||||
6 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 5:37.30 | SB | ||||||||||||
7 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 5:58.61 | SB | ||||||||||||
8 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 6:24.41 | SB | ||||||||||||
9 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 6:42.98 | PB | ||||||||||||
M 110 m hæk 7.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 7.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||||
1 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 18.44 | PB | ||||||||||||
2 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 16.27 | PB | ||||||||||||
3 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 16.15 | PB | ||||||||||||
4 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 16.07 | PB | ||||||||||||
5 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 16.00 | SB | ||||||||||||
6 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 15.98 | PB | ||||||||||||
7 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 15.96 | PB | ||||||||||||
8 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 15.32 | SB | ||||||||||||
9 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 15.23 | |||||||||||||
M Højdespring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 1.98 | SB | ||||||||||||
2 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 1.95 | PB | ||||||||||||
3 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 1.83 | SB | ||||||||||||
4 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 1.77 | PB | ||||||||||||
5 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 1.77 | PB | ||||||||||||
6 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 1.74 | SB | ||||||||||||
7 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 1.71 | SB | ||||||||||||
8 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 1.62 | PB | ||||||||||||
9 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 1.59 | SB | ||||||||||||
M Stangspring 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 4.30 | PB | ||||||||||||
2 | José Gregorio Lemos José Gregorio Lemos ('91) | 91 | COL | 4.00 | SB | ||||||||||||
3 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 3.60 | PB | ||||||||||||
4 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 3.60 | SB | ||||||||||||
5 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 3.20 | PB | ||||||||||||
6 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 3.20 | |||||||||||||
7 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 3.00 | PB | ||||||||||||
8 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 2.80 | SB | ||||||||||||
9 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 1.80 | PB | ||||||||||||
M Længdespring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 7.16 | 0.0 | PB | |||||||||||
2 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 7.10 | 0.0 | ||||||||||||
3 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 6.83 | 0.0 | SB | |||||||||||
4 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 6.64 | 0.0 | SB | |||||||||||
5 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 6.41 | 0.0 | SB | |||||||||||
6 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 6.39 | 0.0 | PB | |||||||||||
7 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 6.35 | 0.0 | PB | |||||||||||
8 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 5.90 | 0.0 | SB | |||||||||||
9 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 5.87 | 0.0 | PB | |||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 16.22 | |||||||||||||
2 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 13.53 | SB | ||||||||||||
3 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 13.29 | SB | ||||||||||||
4 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 13.01 | PB | ||||||||||||
5 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 12.69 | PB | ||||||||||||
6 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 12.29 | PB | ||||||||||||
7 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 10.36 | PB | ||||||||||||
8 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 10.10 | PB | ||||||||||||
9 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 9.78 | PB | ||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 50.34 | SB | ||||||||||||
2 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 40.92 | SB | ||||||||||||
3 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 38.32 | SB | ||||||||||||
4 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 37.62 | SB | ||||||||||||
5 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 37.54 | PB | ||||||||||||
6 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 36.74 | PB | ||||||||||||
7 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 28.60 | PB | ||||||||||||
8 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 27.80 | PB | ||||||||||||
9 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 25.09 | PB | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | José Gregorio Lemus José Gregorio Lemus ('91) | 91 | COL | 63.14 | SB | ||||||||||||
2 | Juan Carabali Juan Carabali ('01) | 01 | COL | 62.99 | SB | ||||||||||||
3 | Carlos Andres Carlos Andres ('98) | 98 | COL | 56.07 | PB | ||||||||||||
4 | Elmer David Díaz Elmer David Díaz ('95) | 95 | COL | 55.56 | SB | ||||||||||||
5 | Alejandro Lucumí Alejandro Lucumí ('96) | 96 | COL | 48.86 | SB | ||||||||||||
6 | Julio Angulo Julio Angulo | 00 | COL | 43.38 | |||||||||||||
7 | Ferney Sinisterra Ferney Sinisterra ('02) | 02 | COL | 42.68 | PB | ||||||||||||
8 | David Perez David Perez ('04) | 04 | COL | 37.08 | PB | ||||||||||||
9 | Felipe Ayala Felipe Ayala ('98) | 98 | COL | 17.75 | PB | ||||||||||||
K 200 m 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 25.05 | SB | ||||||||||||
2 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 25.51 | SB | ||||||||||||
3 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 26.23 | SB | ||||||||||||
K 800 m 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 3:05.75 | SB | ||||||||||||
2 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 3:05.79 | PB | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 14.2h | |||||||||||||
2 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 14.5h | |||||||||||||
3 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 15.9h | |||||||||||||
K Højdespring 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 1.66 | PB | ||||||||||||
2 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 1.54 | SB | ||||||||||||
3 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 1.42 | PB | ||||||||||||
K Længdespring 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 5.94 | -0.4 | SB | |||||||||||
2 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 4.92 | -0.1 | SB | |||||||||||
3 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 4.38 | -0.7 | PB | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 6.5. Finale A Finale | 6.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 12.71 | SB | ||||||||||||
2 | Sara Isabel Garcia Sara Isabel Garcia ('01) | 01 | COL | 10.50 | SB | ||||||||||||
3 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 8.67 | PB | ||||||||||||
K Spydkast 600 gram 7.5. Finale A Finale | 7.5. | ||||||||||||||||
1 | Martha Valeria Martha Valeria ('96) | 96 | COL | 42.08 | |||||||||||||
2 | Luz Dayana Luz Dayana | 00 | COL | 18.97 | PB |