Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Hammerkaststævne 8.5.2022

M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Stefan LehnertStefan Lehnert ('99)Hvidovre AM61.36
  
 
 
58.2861.2060.07  X59.4661.36  
2Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF53.64
  
 SB
 
  X52.27 SB53.64 SB50.8950.75  X  
3Anders JørgensenAnders Jørgensen ('67)BAC44.42
  
 
 
44.42  X40.58  X  X43.53  
4Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta33.91
  
 PB
 
33.91 PB33.3031.2733.0528.1832.69  
Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta68.98
  
 
 
  X  X65.79  X64.0368.98  
2Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta57.01
  
 
 
  X54.28  X57.01  X  X  
3
Hanna Grönwall
Hanna Grönwall ('99)
/ SWE44.52
  
 SB
 
43.30 SB43.00  X44.52 SB43.62  X  
4Maria SløkMaria Sløk ('83)Hvidovre AM43.96
  
 
 
  X42.34  X42.4443.6843.96  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta47.65
  
 
 
  X  X47.65  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta46.78
  
 
 
42.8542.79  X  X  X46.78  
2Johanne VilsenJohanne Vilsen ('04)Holte Atletik39.97
  
 
 
34.7139.9739.1436.0038.4433.92  
3Thyra StensgaardThyra Stensgaard ('03)Fremad Holbæk39.44
  
 PB
 
39.03 PB38.73  X34.2439.44 PB35.71  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik47.16
  
 PB
 
45.27 PB  X  X46.77 PB47.16 PB44.98  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik58.74
  
 PB
 
  X58.74 PB  X  X55.96  X  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1
Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh ('06)
/ SWE54.56
  
 PB
 
51.70 SB52.42 SB  X54.56 PB49.83  X  
2Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC47.92
  
 
 
44.72  X  X47.9244.29  –  
3Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF42.01
  
 SB
 
42.01 SB  X  X  X  X  X  
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia45.69
  
 PB
 
43.39 PB45.66 PB45.69 PB44.71  X34.36  
2
Wilma Backström
Wilma Backström ('07)
/ SWE34.54
  
 PB
 
  X33.74  X34.5433.00  X  
3Johanne Ellesøe PetersenJohanne Ellesøe Petersen ('08)DELTA26.11
  
 PB
 
  X25.52 PB25.3724.8526.11 PB23.20  
K70 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM29.94
  
 
 
28.3429.9429.3628.5528.2029.00  
M75 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik36.47
  
 SB
 
36.47 SB  X  X  X  X  –  

Seneste resultater

2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2
28.8GentofteGentofteløbet
28.8HerlevHerlevløbet
27.8OdenseDiskosstangspringsstævne
27.8KoldingRegionsstævne - 4 kamp
27‐28.8BallerupDM Masters
25.8SkiveNVJ-stævne Rødding
23.8København5000&1 Nats PB
23.8FrederiksbergFIF sprint/stafetstævne
23.8AarhusAtletik i Aarhus 3
22.8NæstvedUP stævne HG
21.8RønneDGI Mangekamp
21.8OdenseLandsdelsmesterskab
20.8SæbyVDMU mangekamp 10-13 år individuel og hold.
20‐21.8BallerupØst Ungdom
18.8SkiveSkive Torsdagsstævne
18.8FrederiksbergFIF UP-Stævne
18.8HvidovreSommerkast IV
18.8HvidovreSpring med stang
17.8RønneViking 10.000m
16.8TårnbyTracks Amager
14.8SilkeborgKastestævne