Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aarhus: Atletik i Aarhus 3 23.8.2022
Ceres Park

M 100 m    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
1Rinalds Valts ZarinsRinalds Valts Zarins Aarhus 1900 / LAT11.02
  
 
2Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190011.53
  
 PB
3Christian BruhnChristian Bruhn ('05)SAK7711.54
  
 PB
4Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190011.89
  
 
5Viggo Lind ToustrupViggo Lind Toustrup ('05)Aarhus 190012.48
  
 PB
6August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF12.52
  
 PB
Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad DQ
  
 
Finale B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Sylvester Tau Mansachs LarsenSylvester Tau Mansachs Larsen ('07)SAK7712.57
  
 
2Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX12.60
  
 
3Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7712.68
  
 PB
4Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190012.91
  
 PB
5Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 190012.94
  
 SB
6Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190013.11
  
 
7Aske LarsenAske Larsen ('08)Aarhus 190013.82
  
 
8Gustav OdgaardGustav Odgaard ('08)Aarhus 190013.90
  
 PB
Finale C
1Karla RisumKarla Risum ('01)Randers Freja19.98
  
  K Mixed competition
2Sanne Archana ThorupSanne Archana Thorup ('86)Randers Freja22.82
  
  K Mixed competition
4Lærke Uller SiegLærke Uller Sieg ('07)Aarhus 190031.13
  
  K Mixed competition
5Lasse Bang-ThygesenLasse Bang-Thygesen ('95)Randers Freja32.13 w
  
 
M 200 m    
Vind: +0.3

Finale A

Finale
Vind: +0.3
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM23.53
  
 SB
2Tristan Rønn PoulsenTristan Rønn Poulsen ('05)Aarhus 190023.60
  
 PB
3Harry ThiruchelvamHarry Thiruchelvam ('97)Aarhus Fremad25.70
  
 SB
4Gustav Graff EsbensenGustav Graff Esbensen ('01)SAK7726.38
  
 SB
Finale B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Oscar LaycockOscar Laycock ('08)SAK7725.58
  
 PB
2Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX25.69
  
 PB
3Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7725.84
  
 PB
4Sylvester Tau Mansachs LarsenSylvester Tau Mansachs Larsen ('07)SAK7726.19
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1Carl Lund LarsenCarl Lund Larsen ('05)Vejle IF52.27
  
 
2Rhõy Orlando AlleportRhõy Orlando Alleport ('91)Aarhus 1900 / FRA1:12.61
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)Haderslev IF1:59.36
  
 
2Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:01.49
  
 
3Jeppe ThomsenJeppe Thomsen ('77)Aarhus 19002:05.96
  
 
4Esben HansenEsben Hansen ('99)Aarhus 19002:07.69
  
 SB
5Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM2:08.36
  
 
6Jonathan Alfred FenstenJonathan Alfred Fensten ('06)Aarhus 19002:09.43
  
 PB
7Emil Møller SchmidtEmil Møller Schmidt ('06)Viborg AM2:10.65
  
 PB
Finale B
1Sofus PaavigSofus Paavig ('07)Aarhus 19002:14.82
  
 PB
2Krystof Fjord NielsenKrystof Fjord Nielsen ('06)AK Holstebro2:15.26
  
 
3Malthe Kjær HeesgaardMalthe Kjær Heesgaard ('08)HGF AM2:17.89
  
 PB
4Maximilian NikoukarMaximilian Nikoukar ('08)Aalborg AM2:18.50
  
 PB
5August Lund JessenAugust Lund Jessen ('03)Haderslev IF2:27.03
  
 PB
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 19003:59.23
  
 PB
2Simon Mortensen KirkebySimon Mortensen Kirkeby ('06)Skive AM4:12.27
  
 PB
3Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM4:14.44
  
 PB
4William KnudsenWilliam Knudsen ('07)Vejle IF4:16.12
  
 PB
Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik14:08.23
  
 
2Esben HornumEsben Hornum ('89)Aarhus Fremad14:40.15
  
 SB
3Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK7714:42.87
  
 PB
4Patrick Fløe HansenPatrick Fløe Hansen Herning LK14:47.79
  
 PB
5Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK7714:48.70
  
 PB
6Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM15:00.87
  
 
7Robin Lenz OstenfeldtRobin Lenz Ostenfeldt ('99)SAK7715:15.74
  
 PB
8Christian Østergaard NielsenChristian Østergaard Nielsen ('97)AGF Atletik15:27.29
  
 PB
9Andreas Ahrndt LaursenAndreas Ahrndt Laursen ('02)Esbjerg AM15:35.75
  
 PB
10Jeppe MarkussenJeppe Markussen ('97)AGF Atletik15:40.64
  
 PB
11Sebastian Matz NielsenSebastian Matz Nielsen ('92)Aarhus Fremad15:43.78
  
 SB
12Samuel Ettrup LarsenSamuel Ettrup Larsen Esbjerg AM15:47.09
  
 PB
13Michael BergMichael Berg ('85)Randers Freja16:03.60
  
 PB
14Søren Brandt ClemmensenSøren Brandt Clemmensen ('88)Aarhus Fremad16:11.41
  
 
15Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190016:29.21
  
 SB
16Sune AndersenSune Andersen ('80)VEXA HLM Running16:30.59
  
 SB
17Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik16:34.96
  
 PB
18Anton Møller ChristensenAnton Møller Christensen ('77)AGF Atletik17:45.63
  
 SB
Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 1900 DNF
  
 
Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik DNF
  
 
Daniel VestergaardDaniel Vestergaard ('80)Aarhus Fremad DNF
  
 
Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik DNF
  
 
Samuel Emil Gobina SigalaSamuel Emil Gobina Sigala ('03)AK Holstebro DNF
  
 
Finale B
1Sebastian Smed GrønkjærSebastian Smed Grønkjær ('08)Vejle IF16:10.22
  
 PB
2Frederik KannegaardFrederik Kannegaard Aarhus 190016:19.65
  
 PB
3Jens Vestergaard ChristiansenJens Vestergaard Christiansen ('02)Aarhus 190016:21.21
  
 PB
4Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM16:22.79
  
 PB
5Mikkel MeldgaardMikkel Meldgaard ('99)Aalborg AM16:24.62
  
 PB
6Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)AGF Atletik16:32.83
  
  K Mixed competition
7Jens Bonefeld MøllerJens Bonefeld Møller ('93)AGF Atletik16:42.99
  
 PB
8Sebastian NygaardSebastian Nygaard ('06)AGF Atletik16:52.55
  
 PB
9Anders Lade NielsenAnders Lade Nielsen ('66)Aarhus 190016:55.86
  
 SB
10Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 17:03.30
  
  K Mixed competition
11Awet Yohannes HagoesAwet Yohannes Hagoes ('92)Aarhus 190017:18.51
  
 PB
12Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik17:42.29
  
  K Mixed competition
13Laura SandgaardLaura Sandgaard ('99)AGF Atletik17:52.97
  
  K Mixed competition
14Joey EriksenJoey Eriksen ('81)AGF Atletik18:41.52
  
 SB
15Sofie BreinholtSofie Breinholt ('96)AGF Atletik19:26.69
  
  K Mixed competition
16Emilie Sunekær ChristensenEmilie Sunekær Christensen ('96)AGF Atletik19:31.01
  
  K Mixed competition
17Celina KaarupCelina Kaarup ('04)AGF Atletik19:43.95
  
  K Mixed competition
18Nanna Buch PedersenNanna Buch Pedersen ('96)AGF Atletik19:45.20
  
  K Mixed competition
19Kristine Holm LaursenKristine Holm Laursen ('94)AGF Atletik20:12.10
  
  K Mixed competition
Andreas SørensenAndreas Sørensen ('02)AGF Atletik DNF
  
 
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM DNF
  
 
Frederik Juhl LeisznerFrederik Juhl Leiszner ('99)Aarhus 1900 DNF
  
 
Frederik BrownFrederik Brown ('96)Aarhus 1900 DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM15.40
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 19002.02
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
  O
1.99
  O
2.02
  O
2.04
XXX
  
2Viggo Lind ToustrupViggo Lind Toustrup ('05)Aarhus 19001.72
  
 PB
 
1.60 SB
  O
1.63 SB
  O
1.66 =PB
  O
1.69 PB
  O
1.72 PB
 XO
1.75
XXX
  
3Gustav OdgaardGustav Odgaard ('08)Aarhus 19001.50
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40 =PB
  O
1.45 PB
XXO
1.50 PB
XXO
1.55
XXX
  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190052.61
  
 
 
48.04  X50.6849.0052.6149.52  
K 100 m    
Vind: +0.9

Finale A

Finale
Vind: +0.9
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM12.89
  
 
2Maiken LarsenMaiken Larsen ('98)Aarhus Fremad13.59
  
 
3Lily PenstoftLily Penstoft ('06)Skanderborg Atletik13.90
  
 SB
4Laura Harding EgebartLaura Harding Egebart ('06)Aarhus 190015.94
  
 SB
5Birgit KastepoldBirgit Kastepold ('85)Aarhus 1900 / EST20.53
  
 
Finale B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190014.09
  
 
2Sigrid Appel ØstergaardSigrid Appel Østergaard ('09)Aarhus 190015.23
  
 PB
3Sara ThistedSara Thisted ('07)Aarhus 190015.67
  
 
4Nina Marie Damholt JensenNina Marie Damholt Jensen ('08)Aarhus 190016.25
  
 
5Julie Lykke LolckJulie Lykke Lolck ('08)Aarhus 190017.30
  
 PB
K 200 m    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
1Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 190028.15
  
 
2Mille LodahlMille Lodahl ('06)HGF AM28.67
  
 
3Johanne BrogaardJohanne Brogaard ('08)Aarhus 190028.80
  
 
4Beatrise RapackaBeatrise Rapacka ('06)HGF AM / LAT29.57
  
 PB
5Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 190030.48
  
 SB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM57.43
  
 PB
2Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 19001:00.32
  
 PB
3Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM1:02.82
  
 
4María BirkisdóttirMaría Birkisdóttir ('95)Aarhus Fremad / ISL1:05.35
  
 PB
Finale B
1Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM1:02.17
  
 PB
2Mille LodahlMille Lodahl ('06)HGF AM1:03.97
  
 
3Laura Røhl Guldbæk ArentsenLaura Røhl Guldbæk Arentsen ('03)Kolding KFUM 1:05.31
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96)Aarhus Fremad / ISL2:09.72
  
 
2Emilie Kirk LangschwagerEmilie Kirk Langschwager ('04)Kolding KFUM 2:19.55
  
 
3Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM2:20.09
  
 SB
4Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:21.09
  
 PB
5Asta Hübertz ChristensenAsta Hübertz Christensen ('08)Aarhus 19002:26.56
  
 PB
6Victoria BjerreVictoria Bjerre ('03)Aalborg AM2:30.91
  
 
7Madison TarpMadison Tarp ('08)HGF AM2:38.86
  
 
Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 1900 DNF
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Kristine DahlKristine Dahl ('99)Aarhus 19005:05.48
  
 PB
2Karoline Kalsmose JakobsenKaroline Kalsmose Jakobsen ('07)Aarhus 19005:44.91
  
 SB
3Julie Lykke LolckJulie Lykke Lolck ('08)Aarhus 19007:13.43
  
 PB
Mona-Sophie KohnMona-Sophie Kohn ('95)Aarhus 1900 / AUT DNF
  
 
K 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190010:40.30
  
 SB
Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 1900 DNF
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1Sofie AlbrechtsenSofie Albrechtsen ('95)Aarhus 19001.66
  
 
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.63
  O
1.66
  O
1.69
XXX
  
2Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19001.50
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
    
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Anne Farum KristensenAnne Farum Kristensen ('99)Aarhus 190043.68
  
 
 
42.7542.5543.68  X  X42.70  
K22 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:08.58
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190011.54
  
 
 
  X  X  X11.1111.54  X  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Adam Sandbjerg LindAdam Sandbjerg Lind ('05)Aarhus 190041.26
  
 
 
  X36.8441.2639.70  –40.12  
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Silje Nyeland SandholtSilje Nyeland Sandholt ('06)Aarhus 190017.47
  
 
D15 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.1

Finale A

Finale
Vind: -0.1
1Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190014.52
  
 
2Manuel GarciaManuel Garcia ('08)HGF AM / MEX17.73
  
 PB
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Daniel BertelsenDaniel Bertelsen ('07)SAK7711.52
  
 PB
 
11.17 PB11.52 PB11.2210.9310.3211.09  
2Simon Winther TørringSimon Winther Tørring ('07)Aarhus 190010.86
  
 
 
10.49  X10.3910.8610.5710.44  
3Emil Blom OlesenEmil Blom Olesen ('08)Aarhus 19006.37
  
 PB
 
6.37 PB6.17  X5.386.276.00  
4Gustav OdgaardGustav Odgaard ('08)Aarhus 19006.21
  
 PB
 
6.15 PB5.586.21 PB5.485.795.01  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Linus SørensenLinus Sørensen ('07)Aarhus 190043.27
  
 =PB
 
  –  –42.0541.2043.27 =PB42.13  
2Emil Winther TørringEmil Winther Tørring ('07)Aarhus 190036.66
  
 
 
36.1536.6636.14  X36.1036.60  
3Aske LarsenAske Larsen ('08)Aarhus 190026.54
  
 PB
 
19.62 PB18.72  X26.54 PB  X25.96  
P15 300 m hæk    

Finale A

Finale
1Ella Hørsted-ToustrupElla Hørsted-Toustrup ('08)Aarhus 190058.65
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1Ella Hørsted-ToustrupElla Hørsted-Toustrup ('08)Aarhus 190014.57
  
 PB
M80 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 19008.42
  
 
 
7.788.238.428.358.128.40  
M80 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming FiskerFlemming Fisker ('42)Aarhus 190033.81
  
 PB
 
  X  X32.5233.81 PB  X  X  
2Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190024.93
  
 PB
 
23.1124.36 PB24.75 PB24.93 PB24.2124.51  
M80 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Peter BjerrePeter Bjerre ('42)Aarhus 190021.29
  
 PB
 
18.4020.23 PB19.9021.29 PB  X21.04  
M85 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 19006.66
  
 
 
6.256.346.426.436.666.43  
M85 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190020.87
  
 
 
20.5820.8720.55  X20.2820.61  
M85 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Flemming BrunttFlemming Bruntt ('39)Aarhus 190014.46
  
 SB
 
14.46 SB13.4013.8113.2513.3714.27  

Seneste resultater

26.11SorøPhønix Open
24.11KøbenhavnKIF 3000m aftenstævne
23.11AalborgAalborg Indoor 1
19.11Korsør DM Cross
12.11RandersRegionsfinalen Vest
29.10RandersNåle-/Regionsstævne Østjylland
11.10EsbjergSidste klubstævne
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og Vægt, senior
9.10BagsværdBAC HIA Hammer og vægt flere aldersgrupper
8.10HelsingørAfslutningsstævne
8.10SæbySæby open - Diskoskast
8.10SilkeborgKastestævne i Silkeborg
6.10LyngbyKlubstævne i LÆ og TR
5.10HerlevTrespringsstævne
5.10TårnbyKaststævne
5.10AalborgAalborg Outdoor 4
2.10RoskildeRoar Atletiks 10 år jubilæums stævne
2.10AabenraaSønderjysk Mesterskaber
2.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
2.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
2.10GreveKastestævne
1.10SlagelseMonster 3 kamp
1.10FrederiksbergKlubmesterskab i trekamp for ungdom
1.10EsbjergRegionsstævne
1.10KøbenhavnDM kapgang, langdistance
30.9TårnbyLysstævne
25.9OdenseDM Marathon Masters
25.9OdenseH.C. Andersen Marathon
24.9HerningVestdansk Holdmesterskab for Ungdom
24.9HvidovreAfslutnings kaste 5-kamp
23‐25.9GreveAfslutningsstævne
20.9HaderslevNålestævne Haderslev
18.9LyngbyØst Holdmesterskaber Ungdom
18.9KøbenhavnCPH Half Marathon
18.9KøbenhavnDM Halvmarathon
17.9OdenseStang el Finale Odense
17.9VejenSyd-mesterskaber
17.9RandersØstjyske Mesterskaber
17.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
17‐18.9AabenraaDM Kastemangekamp og DM Vægtkast
17.9BallerupKlubmesterskaber
14.9AarhusSeptemberkast
14.9HerlevGert Kærlin Tribute
10.9BallerupDM i kapgang på bane
10‐11.9HvidovreDM Ungdom
8.9RingkøbingNVJ-stævne Ringkøbing
7.9VejleRegionsstævne
6.9AalborgAalborg Outdoor 3
5.9StoholmDGI Nålestævne
4.9GreveDT Masters, Finale
3.9Skiveskivekast 6-22
3‐4.9Korsør DGI landsmesterskaber
3‐4.9OdenseDM Hold
2‐4.9TórshavnFM Ung
1.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9EsbjergDT udtagelses hammer, diskos, kugle
31.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
30.8HolbækTRACKS - HOLBÆK
30.8ViborgTRACKS - Viborg
28.8AarhusAarhus Springer i Luften 2