Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Odense: DM Marathon Masters 25.9.2022
Vælg mænd discipliner
M30 Maraton
M35 Maraton
M40 Maraton
M45 Maraton
M50 Maraton
M55 Maraton
M60 Maraton
M65 Maraton
M70 Maraton
M75 Maraton
Vælg kvinder discipliner
K35 Maraton
K40 Maraton
K45 Maraton
K50 Maraton
K65 Maraton
K80 Maraton
M30 Maraton
Finale A
Finale
1
Michael Stewart Fogh
Michael Stewart Fogh ('90)
90
adidas Runners Cph
2:30:29
PB
2
Søren Ejsing
Søren Ejsing ('92)
92
2:48:53
PB
3
Brian Søeberg
Brian Søeberg ('88)
88
Team Meins RL
2:48:58
PB
4
Martin Kragh
Martin Kragh ('90)
90
4:03:20
PB
M35 Maraton
1
Thomas Esbensen
Thomas Esbensen ('83)
83
Herning LK
2:39:23
PB
2
Henrik Johansen
Henrik Johansen ('84)
84
SOK
2:46:54
PB
3
Jan Nordlund
Jan Nordlund ('84)
84
Nordtrim
2:46:56
PB
K35 Marathon
1
Monica Hesse
Monica Hesse ('83)
83
Team Meins RL
3:47:56
PB
M40 Maraton
1
Mads Klinksgaard
Mads Klinksgaard ('79)
79
Aalborg Øst RRC
2:41:45
PB
2
Peter Harbo Jakobsen
Peter Harbo Jakobsen ('79)
79
Viking Atletik
2:44:28
PB
3
Jonas Ingvardsen
Jonas Ingvardsen ('80)
80
HRC
2:46:41
SB
4
Martin Kjær
Martin Kjær ('79)
79
HLLH
2:49:36
PB
5
Morten Buus Beck
Morten Buus Beck ('80)
80
LK Hermes
2:55:27
PB
6
Tarek Barky
Tarek Barky ('81)
81
2:58:20
PB
7
Ali Salame
Ali Salame ('82)
82
Sparta
3:11:23
PB
8
Morten Schultz
Morten Schultz ('80)
80
Team DistanceRunning.dk
3:29:45
PB
9
Stefan Terndrup
Stefan Terndrup ('79)
79
NG&IF
3:49:52
PB
K40 Marathon
1
Pernille Villumsen
Pernille Villumsen ('78)
78
HGATM
3:12:37
PB
M45 Maraton
1
Lasse Bak-Jensen
Lasse Bak-Jensen ('75)
75
Nordtrim
2:45:42
2
Karsten Bukholt
Karsten Bukholt ('75)
75
Aalborg AM
2:46:06
SB
3
Klavs Frederiksen
Klavs Frederiksen ('75)
75
Aalborg AM
2:55:05
PB
4
Søren Kirketofte
Søren Kirketofte ('73)
73
2:55:24
SB
5
Martin Kraglund
Martin Kraglund ('73)
73
Aalborg AM
3:01:25
PB
6
Rune Pauly
Rune Pauly ('75)
75
Tri Club Denmark
3:10:49
PB
7
Klaus Belter
Klaus Belter ('75)
75
TIK LØBERNE
3:24:22
PB
8
Dennis Madsen
Dennis Madsen ('75)
75
HGATM
3:26:53
PB
9
Peter Kjøngerskov
Peter Kjøngerskov ('75)
75
GLK
3:57:07
PB
10
Dennis Thomsen
Dennis Thomsen ('73)
73
Aalborg AM
3:58:04
PB
K45 Marathon
1
Ninna Dalsgaard Christensen
Ninna Dalsgaard Christensen ('77)
77
Aalborg AM
3:58:34
PB
M50 Maraton
1
Claus Mathiasen
Claus Mathiasen ('72)
72
2:54:13
PB
2
Kenneth Kirkebye
Kenneth Kirkebye ('68)
68
Snik Atletik
2:54:14
SB
3
Claus Beck Schmidt
Claus Beck Schmidt ('72)
72
Team Meins RL
2:59:10
PB
4
Morten Allerød
Morten Allerød ('69)
69
Aalborg AM
3:08:47
PB
5
Jens Hinnerup
Jens Hinnerup ('71)
71
Stoholm Atletik
3:16:21
PB
6
Flemming Andersen
Flemming Andersen ('68)
68
Stoholm Atletik
3:18:45
PB
7
Jan Huniche
Jan Huniche ('70)
70
Herlev Atletik
3:23:12
PB
8
Karsten Jakobsen
Karsten Jakobsen ('71)
71
3:37:47
PB
9
Mads Bonde
Mads Bonde ('68)
68
Fjordager IF
3:46:20
PB
10
Johnny Kjær Jakobsen
Johnny Kjær Jakobsen ('72)
72
3:48:18
11
Martin Hulgaard
Martin Hulgaard ('71)
71
Kolding Motion
3:48:02
PB
K50 Marathon
1
Linda Jakobsen
Linda Jakobsen ('68)
68
GLK
3:39:01
PB
2
Lisbeth Drescher
Lisbeth Drescher ('72)
72
Fredensborg AK
4:09:30
PB
3
Dorthe Ludvigsen
Dorthe Ludvigsen ('70)
70
Aabenraa IG
4:40:48
PB
M55 Maraton
1
Per Egon Rasmussen
Per Egon Rasmussen ('67)
67
Sparta
2:50:26
SB
2
Jonny Askøe
Jonny Askøe ('67)
67
Aarhus Fremad
2:54:58
PB
3
Egon Thesbjerg
Egon Thesbjerg ('64)
64
3:03:41
PB
4
Jens Christian Mortensen
Jens Christian Mortensen ('66)
66
Aalborg AM
3:09:45
PB
5
Mikael Munch
Mikael Munch ('65)
65
Aarhus 1900
3:13:42
SB
6
Michael Mørkeberg Christiansen
Michael Mørkeberg Christiansen ('66)
66
Køge Atletik
3:16:38
7
Lars Erichsen
Lars Erichsen ('64)
64
Fredensborg AK
3:27:51
PB
8
Martin Leander Hansen
Martin Leander Hansen ('65)
65
Fløng Kondi
3:28:44
PB
9
Torben Jensen
Torben Jensen ('64)
64
Hammel GF
3:29:15
PB
10
Peter Gyde
Peter Gyde ('63)
63
Herlev Atletik
4:01:04
PB
M60 Maraton
1
Peter Rosendal
Peter Rosendal ('60)
60
Sparta
2:54:55
PB
2
Roald Ammentorp
Roald Ammentorp ('59)
59
IK Hellas
3:05:01
SB
3
Per Jakobsen
Per Jakobsen ('60)
60
Klub 100 Mar Danmark
3:47:35
SB
M65 Maraton
1
Jesper Mariegaard
Jesper Mariegaard ('57)
57
ALK
3:05:55
PB
2
Jens Buch
Jens Buch ('56)
56
Esbjerg AM
3:18:50
PB
3
Niels Riise Pedersen
Niels Riise Pedersen ('57)
57
Herlev Atletik
3:19:44
PB
3
Karl Bogh
Karl Bogh ('53)
53
SMT Silkeborg
4:07:33
PB
4
Villy Høg
Villy Høg ('57)
57
Skanderborg LK
3:26:53
PB
5
Preben Skovmand
Preben Skovmand ('56)
56
3:31:42
SB
6
Ejgil Eriksen
Ejgil Eriksen ('53)
53
Kolding Motion
3:54:46
PB
8
Kurt Olsen
Kurt Olsen ('53)
53
4:09:38
PB
9
Jannik Bornæs
Jannik Bornæs ('57)
57
Fredensborg AK
4:09:30
PB
K65 Marathon
1
Birthe Grooss
Birthe Grooss ('57)
57
Fredericia LK
4:14:26
PB
M70 Maraton
1
Harry Cilleborg
Harry Cilleborg ('52)
52
Klub 100 Mar Danmark
3:33:19
PB
1
Frode Snitgaard
Frode Snitgaard ('52)
52
4:55:59
PB
2
Egon Laursen
Egon Laursen ('51)
51
Skive AM
3:35:40
PB
3
Alex Henriksen
Alex Henriksen ('49)
49
IK Hellas
3:47:53
SB
4
Kaj M Madsen
Kaj M Madsen ('51)
51
Guderup LK
3:57:41
PB
5
Nils Sonqvist
Nils Sonqvist ('52)
52
4:21:58
PB
6
Ole Fogh Nielsen
Ole Fogh Nielsen ('50)
50
Hammel GF
4:48:22
PB
M75 Maraton
1
Kurt Daugaard
Kurt Daugaard ('45)
45
Atletica
4:04:23
PB
K80 Marathon
1
Karen Jessen Olsen
Karen Jessen Olsen ('42)
42
Aabenraa IG
5:40:06
SB
Head to head
×
Seneste resultater
24.4
Aalborg
Aalborg Outdoor I
21.4
Skanderborg
Klubstævne
20.4
Glostrup
Glostrup Games
17.4
Greve
Klubkastestævne
16.4
Haderslev
Løbestævne
16.4
Ballerup
Kastestævne 2
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne