Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Hvidovre: Hvidovre Indoor 1 11.12.2022 Inde
Atletikhallen, Hvidovre Stadion

M 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk6.67
  
 
2Magnus Hamann PoulsenMagnus Hamann Poulsen ('98)Trongårdens IF 6.95
  
 PB
3Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC7.80
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk6.63
  
 =PB
2Magnus Hamann PoulsenMagnus Hamann Poulsen ('98)Trongårdens IF 6.92
  
 PB
3Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC7.77
  
 SB
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Eric Bottern
Eric Bottern ('02)
/ USA15.12
  
 PB
 
12.96 PB14.55 PB13.8714.64 PB15.12 PB  X  
2Christopher Holmbjerg JensenChristopher Holmbjerg Jensen ('97)Sparta14.69
  
 SB
 
14.69 SB14.48  X14.35  X14.64  
3Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta9.80
  
 PB
 
9.17 PB9.65 PB  X9.09  X9.80 PB  
K 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Pauline Bennett ThorupPauline Bennett Thorup ('04)Trongårdens IF 7.56
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Pauline Bennett ThorupPauline Bennett Thorup ('04)Trongårdens IF 7.47
  
 SB
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Pauline Bennett ThorupPauline Bennett Thorup ('04)Trongårdens IF 4.54
  
 SB
 
4.22 SB4.38 SB4.42 SB4.374.54 SB3.72  
D17 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 6.82
  
 
2Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 7.12
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 6.75
  
 PB
2Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 7.02
  
 PB
D17 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 4.42
  
 PB
 
4.23 PB4.124.42 PB4.39  X  X  
D17 Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Bertil WA FrederiksenBertil WA Frederiksen ('06)Trongårdens IF 11.16
  
 PB
 
  X  X  X11.16 PB11.04  X  
2Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 9.76
  
 PB
 
9.15 PB9.72 PB  X9.669.76 PB9.68  
D17 Kuglestød 5.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jacob LarsenJacob Larsen ('05)Trongårdens IF 8.52
  
 PB
 
8.52 PB8.238.157.77  X  X  
P17 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik7.76
  
 
2Viola JensenViola Jensen ('06)Greve Atletik7.88
  
 SB
Indledende heats
Indledende 1
1Frida RevallFrida Revall ('06)Greve Atletik7.64
  
 PB
2Viola JensenViola Jensen ('06)Greve Atletik7.79
  
 SB
P17 Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 10.21
  
 SB
 
9.93 SB10.21 SB9.84  X9.8910.04  
2Andrea Friis-VestergaardAndrea Friis-Vestergaard ('06)HGATM 9.21
  
 PB
 
8.78 PB9.08 PB9.18 PB9.069.21 PB8.96  
P17 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)Trongårdens IF 11.47
  
 PB
 
10.83 PB  X10.0611.47 PB9.72  X  
D15 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC6.35
  
 
2Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta6.68
  
 
3Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC7.32
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC6.31
  
 PB
2Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta6.63
  
 PB
3Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC7.17
  
 PB
D15 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta1.80
  
 PB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.80
  O
   
2Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC1.50
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
XXO
1.50
 XO
1.55
XXX
    
D15 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta2.70
  
 PB
 
2.30
  O
2.40
  O
2.50
  O
2.60
 XO
2.70
 XO
2.80
XXX
  
D15 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta6.03
  
 PB
 
5.87 SB5.87 =SB5.95 PB5.95 =PB6.03 PB5.82  
D15 Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Alfred MørchAlfred Mørch ('09)Trongårdens IF 8.40
  
 PB
 
8.20 PB8.40 PB  X7.617.45  X  
D15 Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta11.32
  
 PB
 
11.24 PB10.9211.32 PB11.1811.0510.70  
2Tristan TrzecieskiTristan Trzecieski ('07)Amager AC10.23
  
 PB
 
10.23 PB9.639.089.019.639.70  
P15 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik7.14
  
 
2Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 7.48
  
 PB
3Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC7.50
  
 
4Alma Bøge CrichtonAlma Bøge Crichton ('08)Trongårdens IF 7.65
  
 
5Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 7.72
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Sofie Skovgaard OlesenSofie Skovgaard Olesen ('08)Greve Atletik7.12
  
 PB
2Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC7.45
  
 SB
4Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 7.52
  
 PB
5Alma Bøge CrichtonAlma Bøge Crichton ('08)Trongårdens IF 7.55
  
 PB
6Alma Elisabeth KühnellAlma Elisabeth Kühnell ('07)Holte Atletik7.91
  
 PB
P15 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC1.55
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXO
  
2Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 1.20
  
 SB
 
1.20
  O
       
P15 Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Elise Martens SlothElise Martens Sloth ('08)BAK2.60
  
 PB
 
2.00
  O
2.10
 XO
2.20
  O
2.30
  O
2.40
  O
2.50
  O
2.60
 XO
2.70
XXX
2Alma Elisabeth KühnellAlma Elisabeth Kühnell ('07)Holte Atletik2.40
  
 PB
 
2.10
  O
2.20
  O
2.30
  O
2.40
  O
2.50
XXX
   
3Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 2.20
  
 SB
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
  O
2.10
XXO
2.20
  O
2.30
XXX
  
P15 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)Amager AC4.81
  
 SB
 
4.65 SB4.78 SB4.81 SB3.70  X4.58  
2Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 4.40
  
 SB
 
4.16 SB4.30 SB3.984.034.214.40 SB  
P15 Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Nikoline WilladsenNikoline Willadsen ('08)Trongårdens IF 9.56
  
 PB
 
  X8.74 PB8.67  X9.56 PB9.09  
2Karoline Kristine GatzwillerKaroline Kristine Gatzwiller ('09)Hvidovre AM8.80
  
 PB
 
8.80 PB8.668.71  X8.668.50  
3Selma Guldager KnudsenSelma Guldager Knudsen ('08)Trongårdens IF 8.80
  
 PB
 
8.27 PB  X8.66 PB  X  X8.80 PB  
4Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 5.73
  
 SB
 
5.73 SB  –  –  –  –  –  
P15 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Viola Lei HansgaardViola Lei Hansgaard ('08)Trongårdens IF 10.55
  
 SB
 
10.50 SB10.059.189.1510.55 SB9.50  
D13 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Aksel Kragh WintherAksel Kragh Winther ('09)BAC7.37
  
 PB
4Filip Henrik Nemo KrarupFilip Henrik Nemo Krarup ('09)Trongårdens IF 7.75
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
2Aksel Kragh WintherAksel Kragh Winther ('09)BAC7.30
  
 PB
3Balder BreinholstBalder Breinholst ('10)Amager AC7.40
  
 PB
4Filip Henrik Nemo KrarupFilip Henrik Nemo Krarup ('09)Trongårdens IF 7.74
  
 PB
5Daniel BoserupDaniel Boserup ('10)Glostrup IC8.04
  
 PB
6William Kühn BjerreWilliam Kühn Bjerre ('10)Amager AC8.12
  
 PB
D13 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Magnus Abildgaard KofoedMagnus Abildgaard Kofoed ('09)Fremad Holbæk1.60
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
 XO
1.65
XXX
  
3Aksel Kragh WintherAksel Kragh Winther ('09)BAC1.35
  
 PB
 
1.20 SB
  O
1.25 SB
  O
1.30 PB
  O
1.35 PB
  O
1.40
XXX
   
4Daniel BoserupDaniel Boserup ('10)Glostrup IC1.20
  
 PB
 
1.05 PB
  O
1.10 PB
  O
1.15 PB
  O
1.20 PB
 XO
1.25
XXX
   
D13 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4Alfred MørchAlfred Mørch ('09)Trongårdens IF 4.21
  
 PB
 
4.21 PB3.983.863.76    
5Filip Henrik Nemo KrarupFilip Henrik Nemo Krarup ('09)Trongårdens IF 4.15
  
 PB
 
3.99 PB4.12 PB4.13 PB4.15 PB    
D13 Kuglestød 3.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Aksel Kragh WintherAksel Kragh Winther ('09)BAC10.98
  
 PB
 
10.64 PB10.94 PB10.98 PB10.82    
6Oliver KronborgOliver Kronborg ('10)Trongårdens IF 7.54
  
 PB
 
7.34 PB7.53 PB7.54 PB7.49    
P13 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Signe Kjeldgaard LøberSigne Kjeldgaard Løber ('09)Trongårdens IF 7.28
  
 PB
2Astrid ØstergaardAstrid Østergaard ('09)Hvidovre AM7.94
  
 
5Ronja RevallRonja Revall ('09)Greve Atletik8.05
  
 
Indledende heats
Indledende 1
1Signe Kjeldgaard LøberSigne Kjeldgaard Løber ('09)Trongårdens IF 7.33
  
 PB
2Astrid ØstergaardAstrid Østergaard ('09)Hvidovre AM7.90
  
 PB
3Agnes Friis IdornAgnes Friis Idorn ('10)Trongårdens IF 7.91
  
 PB
4Freja Holm SmithFreja Holm Smith ('10)Trongårdens IF 7.99
  
 PB
5Ronja RevallRonja Revall ('09)Greve Atletik8.04
  
 PB
P13 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Signe Kjeldgaard LøberSigne Kjeldgaard Løber ('09)Trongårdens IF 4.45
  
 PB
 
3.67 SB4.15 SB4.074.45 PB    
2Karoline Kristine GatzwillerKaroline Kristine Gatzwiller ('09)Hvidovre AM4.25
  
 PB
 
4.25 PB4.144.104.19    
4Astrid ØstergaardAstrid Østergaard ('09)Hvidovre AM3.95
  
 PB
 
3.95 PB3.73  X3.82    
D11 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Axel Blanco-HansenAxel Blanco-Hansen ('11)Trongårdens IF 8.38
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
2David KlaumannDavid Klaumann ('12)Trongårdens IF 8.31
  
 PB
2Axel Blanco-HansenAxel Blanco-Hansen ('11)Trongårdens IF 8.31
  
 PB
4Storm KjærStorm Kjær ('11)Glostrup IC9.33
  
 PB
5Felix Fuhr HansenFelix Fuhr Hansen ('12)Trongårdens IF 10.34
  
 PB
D11 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jonas Wiese Kofoed-NielsenJonas Wiese Kofoed-Nielsen ('11)Amager AC1.51
  
 PB
 
1.20
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.46
 XO
1.48
XXO
1.51
  O
1.52
XXX
2Tobias Abildgaard KofoedTobias Abildgaard Kofoed ('11)Fremad Holbæk1.25
  
 PB
 
1.15
  O
1.20
 XO
1.25
  O
1.30
XXX
    
D11 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jonas Wiese Kofoed-NielsenJonas Wiese Kofoed-Nielsen ('11)Amager AC4.60
  
 PB
 
4.374.344.334.60 PB    
4Axel Blanco-HansenAxel Blanco-Hansen ('11)Trongårdens IF 3.47
  
 PB
 
  X3.47 PB3.233.38    
D11 Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jonas Wiese Kofoed-NielsenJonas Wiese Kofoed-Nielsen ('11)Amager AC9.04
  
 PB
 
9.04 PB9.04 =PB8.72  X    
P11 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Isabella Kronborg GedeIsabella Kronborg Gede ('11)Trongårdens IF 8.07
  
 PB
2Silje Bergheim AhlesonSilje Bergheim Ahleson ('12)Hvidovre AM8.09
  
 PB
2Josephine BakerJosephine Baker ('11)Trongårdens IF 8.14
  
 PB
2Silje Bergheim AhlesonSilje Bergheim Ahleson ('12)Hvidovre AM8.14
  
 PB
3Josephine BakerJosephine Baker ('11)Trongårdens IF 8.35
  
 PB
4Naya SolomonNaya Solomon ('12)Trongårdens IF 10.18
  
 PB
P11 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Olivia V. NielsenOlivia V. Nielsen ('11)Greve Atletik3.89
  
 PB
 
3.69 PB3.89 PB3.723.75    
3Josephine BakerJosephine Baker ('11)Trongårdens IF 3.56
  
 PB
 
3.49 PB3.56 PB3.383.56 =PB    
4Lea Brader GatzwillerLea Brader Gatzwiller ('11)Hvidovre AM3.27
  
 PB
 
3.06 PB3.27 PB3.27 =PB3.24    
D9 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Luca Sjøgren Pedersen
Luca Sjøgren Pedersen ('13)
Amager AC8.99
  
 PB
2
Marc Sindhøj
Marc Sindhøj ('13)
Amager AC9.29
  
 PB
3
Jacob Dahl Sarup
Jacob Dahl Sarup ('14)
Trongårdens IF 9.37
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1
Luca Sjøgren Pedersen
Luca Sjøgren Pedersen ('13)
Amager AC9.01
  
 
2
Marc Sindhøj
Marc Sindhøj ('13)
Amager AC9.42
  
 
3
Jacob Dahl Sarup
Jacob Dahl Sarup ('14)
Trongårdens IF 9.53
  
 
D9 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Nikodem Sebastian Okrzeja
Nikodem Sebastian Okrzeja ('13)
Trongårdens IF 0.95
  
 PB
 
0.90
  O
0.95
 XO
1.00
XXX
     
D9 Længdespring 1 m zone    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Storm Breinholst
Storm Breinholst ('13)
Amager AC4.44
  
 PB
 
  X4.16 PB4.16 =PB4.44 PB    
2
Marc Sindhøj
Marc Sindhøj ('13)
Amager AC3.31
  
 PB
 
3.29 PB3.183.223.31 PB    
3
Nikodem Sebastian Okrzeja
Nikodem Sebastian Okrzeja ('13)
Trongårdens IF 2.82
  
 PB
 
2.65 PB2.422.82 PB2.74    
4
Jacob Dahl Sarup
Jacob Dahl Sarup ('14)
Trongårdens IF 2.46
  
 PB
 
2.44 PB2.322.402.46 PB    
D9 Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Marc Sindhøj
Marc Sindhøj ('13)
Amager AC5.11
  
 PB
 
4.095.035.114.84    
P9 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Filuca Thomns
Filuca Thomns ('13)
IK Olympia8.44
  
 PB
2
Malou Dyrby
Malou Dyrby ('13)
Fredensborg AK8.46
  
 PB
3
Melissa Sehec Rasmussen
Melissa Sehec Rasmussen ('13)
Greve Atletik8.71
  
 PB
4
Liva Sørensen
Liva Sørensen ('13)
Greve Atletik9.19
  
 PB
P9 Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Filuca Thomns
Filuca Thomns ('13)
IK Olympia1.05
  
 PB
 
0.80
  O
0.85
  O
0.90
  O
0.95
  O
1.00
  O
1.05
  O
1.15
XXX
 
2
Malou Dyrby
Malou Dyrby ('13)
Fredensborg AK1.00
  
 =PB
 
0.80
  O
0.85
 XO
0.90
  O
0.95
 XO
1.00
  O
1.10
XXX
  
P9 Kuglestød 2.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
5
Elsa Blanco-Hansen
Elsa Blanco-Hansen ('14)
Trongårdens IF 3.07
  
 PB
 
2.52 PB2.98 PB3.04 PB3.07 PB    
M45 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Hans LøberHans Løber ('74)Trongårdens IF 7.91
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1Hans LøberHans Løber ('74)Trongårdens IF 7.87
  
 PB
M45 Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Hans LøberHans Løber ('74)Trongårdens IF 4.11
  
 PB
 
  X4.11 PB4.11 =PB  X  X  X  
K45 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Dorte KjeldgaardDorte Kjeldgaard ('76)Trongårdens IF 9.08
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1Dorte KjeldgaardDorte Kjeldgaard ('76)Trongårdens IF 8.99
  
 PB
M70 50 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA8.08
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA8.07
  
 PB
M70 Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA8.17
  
 PB
 
8.09 PB8.15 PB8.17 PB7.908.007.86  

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb