Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Nytårsløbet 31.12.2022

M 5 km    

Finale A

Finale
1Emil HolmEmil Holm ('96)14:24
  
 SB
2Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta14:24
  
 SB
3Malthe NielsenMalthe Nielsen ('99)Sparta15:14
  
 PB
4Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN15:15
  
 SB
5Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)Sparta15:16
  
 PB
6Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta15:39
  
 PB
7Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:39
  
 PB
8Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:42
  
 PB
9Jakob Lund FriskJakob Lund Frisk ('03)BAC15:51
  
 =PB
10Gustav Hyrup SørensenGustav Hyrup Sørensen ('97)16:00
  
 PB
11Jonas HanssonJonas Hansson ('98)NBRO16:02
  
 PB
12Kristoffer Visti GraaeKristoffer Visti Graae ('94)16:10
  
 PB
13Jonas BertelsenJonas Bertelsen Frederiksberg IF16:23
  
 PB
14Gustav Lund LiebingGustav Lund Liebing ('04)Sparta16:29
  
 PB
15Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta16:29
  
 
16Oscar KurubacakOscar Kurubacak ('99)Sparta16:30
  
 PB
17Magnus Lynge LarsenMagnus Lynge Larsen ('04)16:30
  
 SB
18Oscar RiisOscar Riis ('03)BAK16:31
  
 PB
19Andreas ThyrringAndreas Thyrring ('85)NBRO16:32
  
 PB
20Mathias MarcussenMathias Marcussen ('95)adidas Runners Cph16:36
  
 PB
21Martin ChristensenMartin Christensen ('93)16:37
  
 PB
22
Jakob Lööf
Jakob Lööf ('85)
/ SWE16:43
  
 PB
23Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:52
  
 SB
24August Alexander DueAugust Alexander Due ('02)Sparta16:57
  
 PB
25Mads HeiselMads Heisel ('99)VO2RC16:58
  
 
26Thomas SchifterThomas Schifter ('83)17:03
  
 PB
27Mikkel MortensenMikkel Mortensen ('92)17:04
  
 PB
28Noah Norland De WitteNoah Norland De Witte ('06)VO2RC17:06
  
 PB
29Emil KølleEmil Kølle 17:07
  
 SB
30Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF17:16
  
 PB
31Tummas Napoleon ArgeTummas Napoleon Arge ('95)Hvirlan17:18
  
 PB
32Frank RobbenFrank Robben ('92)Sparta17:32
  
 
33Pelle HansenPelle Hansen ('03)Sparta17:33
  
 PB
34Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)PSF17:35
  
 PB
35Asbjørn Dyre JespersenAsbjørn Dyre Jespersen ('97)17:38
  
 PB
36Paul RoomePaul Roome ('73)17:39
  
 
37Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta17:41
  
 
38Jacob RavnJacob Ravn ('94)17:45
  
 PB
39Daniel BildovDaniel Bildov ('99)17:53
  
 PB
40Kristoffer Schantz HessnerKristoffer Schantz Hessner ('97)17:54
  
 PB
M 10 km    

Finale A

Finale
1Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HRC30:44
  
 
2Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta31:10
  
 
3Emil ØbroEmil Øbro ('96)Herning LK31:41
  
 
4Gustav KrøllGustav Krøll ('96)HRC31:45
  
 
5Christian Lykkeby OlsenChristian Lykkeby Olsen ('93)Sparta31:47
  
 
6Dean Cooper-CunninghamDean Cooper-Cunningham ('94)Sparta / GBR31:56
  
 
7Alexander Siedler NielsenAlexander Siedler Nielsen ('99)Hvidovre AM32:19
  
 
8Jonathan MogensenJonathan Mogensen Amager AC32:38
  
 PB
9Johan PlatzJohan Platz ('94)Sparta32:40
  
 PB
10
Felix Ledwig
Felix Ledwig ('91)
/ GER32:51
  
 PB
11Casper PretzmannCasper Pretzmann ('95)Sparta32:52
  
 PB
12Oliver Hostrup SahlbergOliver Hostrup Sahlberg ('03)32:58
  
 PB
13Alexander PrienAlexander Prien ('94)Hinnerup Løberne33:57
  
 SB
14Frederik MogensenFrederik Mogensen ('98)Amager AC34:08
  
 PB
15Leon KofoedLeon Kofoed ('91)Sparta34:32
  
 PB
16Nicolai MadsenNicolai Madsen ('93)Sparta34:32
  
 SB
17Nicolai ThoningNicolai Thoning ('87)35:00
  
 PB
18Casper Højsgaard JensenCasper Højsgaard Jensen ('85)35:10
  
 
19Jonas DrescherJonas Drescher ('95)35:19
  
 PB
20Jim WebbJim Webb ('85)Blovstrød Løverne35:20
  
 SB
21Mikkel Lundgren PetersenMikkel Lundgren Petersen ('96)35:24
  
 PB
22Kristian Møller KristiansenKristian Møller Kristiansen ('94)35:26
  
 PB
23Simon HolstSimon Holst ('98)Amager AC35:27
  
 PB
24Esben Berg JørgensenEsben Berg Jørgensen ('89)35:28
  
 PB
25Antonio RocaAntonio Roca ('96)NBRO / ESP35:29
  
 
26Magnus BargholzMagnus Bargholz ('01)35:31
  
 PB
27Andreas ÆrenlundAndreas Ærenlund ('97)VO2RC35:33
  
 SB
28Asbjørn Guldhammer RiisAsbjørn Guldhammer Riis ('96)Frederiksberg IF35:47
  
 SB
29Christian RønsholtChristian Rønsholt ('96)Sparta36:11
  
 
30Frederik WesterFrederik Wester BAC36:22
  
 PB
31Mads Frederik Jul EilersenMads Frederik Jul Eilersen ('01)36:32
  
 
32Flemming Adler BankFlemming Adler Bank ('74)Amager AC36:40
  
 SB
33Mads-Emil SeiergaardMads-Emil Seiergaard ('95)36:55
  
 PB
34Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC37:00
  
 
35Andreas LarsenAndreas Larsen ('93)Aalborg AM37:10
  
 PB
36Frederik MejlbyFrederik Mejlby ('81)37:20
  
 PB
37Nikolaj Koors HoffNikolaj Koors Hoff ('94)37:24
  
 SB
38Lucas KristensenLucas Kristensen ('99)VO2RC37:27
  
 
39Magnus FriislundMagnus Friislund ('95)37:29
  
 PB
40Christoffer Holmeskov RasmussenChristoffer Holmeskov Rasmussen ('94)NBRO37:38
  
 PB
41Simon TaisbakSimon Taisbak ('95)37:43
  
 
42Aleksander HolmAleksander Holm ('95)37:48
  
 PB
43Mads GulløvMads Gulløv ('95)37:49
  
 PB
44Carlos Riis-HansenCarlos Riis-Hansen ('77)Sparta37:50
  
 
45Jens BrinkJens Brink ('95)Sparta37:50
  
 PB
46Mathias GonzalesMathias Gonzales ('95)37:50
  
 PB
47Mads EskarMads Eskar ('96)Sparta37:52
  
 SB
48Sebastian Alexander Ditlev SeifertSebastian Alexander Ditlev Seifert ('89)NBRO37:53
  
 PB
49Jeppe FarsøhtJeppe Farsøht ('78)Herning LK37:59
  
 SB
50Nikolaj ChristensenNikolaj Christensen ('87)37:59
  
 SB
M Halvmaraton    

Finale A

Finale
1Mark OlsenMark Olsen ('95)HRC1:08:23
  
 SB
2Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta1:13:21
  
 
3Hussein Ali AboudHussein Ali Aboud ('98)1:15:51
  
 PB
4Mathias NørholmMathias Nørholm ('98)NBRO1:17:17
  
 
5Fernando Andre Araujo SimoesFernando Andre Araujo Simoes ('90)1:17:43
  
 PB
6Sandi SeverSandi Sever ('73)Copenhagen Frontrunners1:18:30
  
 PB
7Mathias MylleMathias Mylle ('91)HRC1:18:55
  
 PB
8Martin SkriverMartin Skriver ('91)1:19:04
  
 PB
9Rasmus EgevangRasmus Egevang ('84)Herlev Atletik1:20:43
  
 
10Thomas LundThomas Lund ('93)NBRO1:20:45
  
 PB
11Nicholas Paul Bruhn HansenNicholas Paul Bruhn Hansen ('90)1:22:54
  
 
12Christoffer Haubro OvervadChristoffer Haubro Overvad ('90)1:23:13
  
 SB
13Ronny Sommer KjærRonny Sommer Kjær ('87)Herlev Atletik1:23:57
  
 SB
14August Egede WennerwaldAugust Egede Wennerwald ('93)1:24:15
  
 
15Andreas WøhlkAndreas Wøhlk ('87)NBRO1:24:49
  
 
16Alexander Brix PetersenAlexander Brix Petersen ('95)1:25:38
  
 PB
K 5 km    

Finale A

Finale
1Anne HolmAnne Holm ('99)17:08
  
 PB
2Louise EwerlöfLouise Ewerlöf ('91)adidas Runners Cph18:25
  
 PB
3Elin CarlssonElin Carlsson ('96)Herning LK18:37
  
 PB
4Clara CarlquistClara Carlquist ('03)18:59
  
 PB
5Matilde WillerMatilde Willer Sparta19:01
  
 SB
6Elisabeth Thorsti Møller RønnstadElisabeth Thorsti Møller Rønnstad ('04)Sparta19:18
  
 SB
7Jasmin HyldbergJasmin Hyldberg ('95)19:37
  
 PB
8Karina Berner-MagnussonKarina Berner-Magnusson ('74)Sparta19:37
  
 
K 10 km    

Finale A

Finale
1Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta33:03
  
 PB
2Annie SaugstrupAnnie Saugstrup ('96)Sparta35:28
  
 PB
3Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta36:10
  
 
4Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta37:38
  
 
5Karina SørensenKarina Sørensen ('82)Snik Atletik38:02
  
 
6Helene F. SørensenHelene F. Sørensen ('95)Sparta38:13
  
 PB
7Christina BilgravChristina Bilgrav ('96)39:06
  
 PB
8Amanda RoveltAmanda Rovelt ('96)40:57
  
 SB
9Ninkie BendtsenNinkie Bendtsen ('71)Snik Atletik41:33
  
 
10Sonia Tomegros RegaladoSonia Tomegros Regalado ('93)41:36
  
 PB
11Anne Cathrine Dyhr CorrellAnne Cathrine Dyhr Correll ('96)41:38
  
 PB
12Camilla BilgravCamilla Bilgrav ('96)41:45
  
 PB
13Frederikke GramFrederikke Gram ('95)41:46
  
 PB
14Kathrine Louise Schø MollerupKathrine Louise Schø Mollerup ('81)41:56
  
 PB
15Josephine BrystingJosephine Brysting ('95)41:59
  
 SB
17Jennifer BachJennifer Bach ('77)42:14
  
 SB
18Anne-Sophie EriksenAnne-Sophie Eriksen ('77)42:37
  
 SB
K Halvmarathon    

Finale A

Finale
1Sophie KlarskovSophie Klarskov ('96)NBRO1:22:07
  
 
2Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta1:22:24
  
 
3Camilla HaraldseidCamilla Haraldseid ('91)NBRO1:24:47
  
 
3Maria EbbesenMaria Ebbesen ('88)NBRO1:24:47
  
 SB
5Marie CordtMarie Cordt ('77)AC Pain1:28:34
  
 
6Freja MørchFreja Mørch ('92)adidas Runners Cph1:28:34
  
 
6Sidsel HorsholtSidsel Horsholt ('89)adidas Runners Cph1:28:34
  
 SB
8Alberte HallgrenAlberte Hallgren ('99)NBRO1:29:22
  
 
9Pernille StentoftPernille Stentoft ('93)NBRO1:30:05
  
 
9Eva SimonsenEva Simonsen ('95)NBRO / NOR1:30:05
  
 
11Mie Brandt LassenMie Brandt Lassen ('98)Sparta1:32:14
  
 PB
12Maibritt KristoffersenMaibritt Kristoffersen ('75)Sparta1:32:27
  
 PB
13Elena EfremovaElena Efremova ('86)1:35:48
  
 PB
15
Magdalena Fredlund Husby
Magdalena Fredlund Husby ('83)
/ SWE1:37:12
  
 PB

Seneste resultater

17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1
10.12Aarhus Juleløbet
9.12RandersStangspring med musik
2.12HerlevVinterVægt
2‐3.12RandersJulegavejagten
22.11RandersInternt Freja Nålestævne
22.11AalborgAalborg Indoor I
19.11RandersStangspring med musik
18.11HelsingørNordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11AarhusCRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11RandersStangspring med musik
11.11KøbenhavnSpartas 125 års Jubilæumsløb
4.11SorøPhønix Open
4.11RandersRegionsfinale Vest
3.11RandersStangspring med musik
28.10SilkeborgKastestævne
28.10AalborgRegionsstævne Nordjylland
28.10ViborgVexa HLM Running - Sidste chance!
22.10KøbenhavnCRAFT Løbe Cup 1
13.10EsbjergKastedag Esbjerg
11.10HerlevSommerafslutningsstævne
11.10HelsingørAfslutning for børneholdene
7.10SæbySæby open - Diskoskast
7.10LyngbyAlt-muligt-kamp - Klubstævne
7.10RandersNåle- og Regionsstævne