Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: En forårsdag 10km åben 22.4.2023
Vælg mænd discipliner
10 km
Vælg kvinder discipliner
10 km
M 10 km
Finale A
Finale
1
Ludwig Schwark
Ludwig Schwark ('86)
86
NBRO / GER
32:47
-35
PB
2
Tobias Jürchott
Tobias Jürchott ('94)
94
/ GER
32:58
PB
3
Mathias Thyrre
Mathias Thyrre ('98)
98
Aarhus 1900 Tri
33:54
PB
4
Frederik Juhl Leiszner
Frederik Juhl Leiszner ('99)
99
Aarhus 1900
34:02
PB
5
Anders Rømer Hesselbjerg
Anders Rømer Hesselbjerg ('83)
83
NBRO
34:54
-40
6
Johan Rafael Jensen
Johan Rafael Jensen ('95)
95
AGF Atletik
34:58
PB
7
Mathias Lorenzen
Mathias Lorenzen ('99)
99
Aarhus 1900 Tri
35:33
PB
8
Magnus Funder
Magnus Funder ('01)
01
Aarhus 1900 Tri
35:37
-23
PB
9
Michael Bergmann
Michael Bergmann ('87)
87
35:39
-35
SB
10
Andreas Bengaard
Andreas Bengaard ('96)
96
Aarhus 1900 Tri
35:42
PB
11
Steen Blindum
Steen Blindum ('77)
77
35:45
-45
PB
12
Kasper Brink Jensen
Kasper Brink Jensen ('95)
95
35:51
PB
13
Søren Skammelsen
Søren Skammelsen ('04)
04
Aarhus 1900, Triathlon
35:53
-20
PB
14
Jakob Bloch
Jakob Bloch ('97)
97
Aarhus 1900 Tri
35:55
PB
15
Henrik Hahn
Henrik Hahn ('85)
85
36:01
-35
PB
16
Søren Kristensen
Søren Kristensen ('95)
95
36:09
PB
17
Oliver Uldahl Bruun
Oliver Uldahl Bruun ('03)
03
AGF Atletik
36:14
-23
PB
18
Martin Isbak
Martin Isbak ('93)
93
36:18
-30
PB
19
Andreas Bertelsen
Andreas Bertelsen ('91)
91
36:20
-30
PB
20
Lukas Marmer Weiss Hohwü
Lukas Marmer Weiss Hohwü ('91)
91
36:23
-30
PB
21
Frederik Løvstad
Frederik Løvstad ('92)
92
Aarhus 1900 Tri
36:24
-30
PB
22
Thomas Schwarz Jensen
Thomas Schwarz Jensen ('86)
86
36:28
-35
PB
23
Thomas Ipsen
Thomas Ipsen ('97)
97
36:44
PB
24
Mads Dollerup Jensen
Mads Dollerup Jensen ('92)
92
37:04
-30
PB
25
Anders Hansen Warming
Anders Hansen Warming ('78)
78
37:05
-45
PB
26
Kasper Brink Pedersen
Kasper Brink Pedersen ('92)
92
37:23
-30
PB
27
Kasper Kirkeby Jacobsen
Kasper Kirkeby Jacobsen ('89)
89
37:28
-30
PB
28
Jack Nørgaard Wiffen
Jack Nørgaard Wiffen ('89)
89
37:35
-30
PB
29
Jonas Ahlgreen
Jonas Ahlgreen ('97)
97
37:50
PB
30
Noah Iversen
Noah Iversen
00
37:55
PB
31
Anders Aaskov
Anders Aaskov ('97)
97
38:12
PB
32
Jacob Maagaard Olsen
Jacob Maagaard Olsen ('95)
95
Aarhus 1900 Tri
38:13
PB
33
Asger Pedersen
Asger Pedersen ('97)
97
38:13
PB
34
Janne Väisänen
Janne Väisänen ('81)
81
/ FIN
38:18
-40
PB
35
Andreas Bach Aaen
Andreas Bach Aaen ('72)
72
Aarhus 1900
38:18
-50
PB
36
Snæþór Aðalsteinsson
Snæþór Aðalsteinsson ('96)
96
/ ISL
38:23
PB
37
Johannes Frahm
Johannes Frahm ('01)
01
Aarhus 1900 Tri
38:24
-23
PB
38
Rasmus Kongsgaard
Rasmus Kongsgaard ('80)
80
38:26
-40
PB
39
Mads Vinther
Mads Vinther ('92)
92
Aarhus 1900
38:38
-30
PB
40
Martin Hørby Jensen
Martin Hørby Jensen ('79)
79
39:01
-40
PB
41
Frederik Voss Andersen
Frederik Voss Andersen ('99)
99
39:32
PB
42
Sebastian Lysdal
Sebastian Lysdal ('82)
82
Aarhus 1900
39:40
-40
PB
43
Flemming Andry
Flemming Andry ('82)
82
40:13
-40
PB
44
Nicolai Brogaard
Nicolai Brogaard ('98)
98
40:26
PB
45
Simon Laursen
Simon Laursen ('97)
97
40:26
PB
46
Jakob Kildehave
Jakob Kildehave ('74)
74
40:48
-45
PB
47
Elias Riis Persson
Elias Riis Persson ('96)
96
40:58
PB
48
Lasse Iversen
Lasse Iversen ('86)
86
41:08
-35
PB
49
Jacob Hvenegaard Clausen
Jacob Hvenegaard Clausen ('97)
97
Aarhus 1900
41:28
PB
50
Nils Straßmann
Nils Straßmann ('88)
88
/ GER
41:52
-35
PB
51
Mads Gramstrup
Mads Gramstrup ('95)
95
41:58
PB
52
Jes Vestergaard
Jes Vestergaard ('86)
86
42:20
-35
PB
53
Jakob Fester
Jakob Fester ('86)
86
42:32
-35
PB
54
Caspar Koburg
Caspar Koburg ('97)
97
42:34
PB
55
Ole Østergaard
Ole Østergaard ('77)
77
Aarhus 1900
42:37
-45
PB
56
Jeppe Sølager Pedersen
Jeppe Sølager Pedersen ('86)
86
43:02
-35
PB
57
Niels Granlie
Niels Granlie ('88)
88
43:48
-35
PB
58
Bertil Kildehave
Bertil Kildehave ('08)
08
44:09
PB
59
Casper Agerbo
Casper Agerbo ('77)
77
44:44
-45
PB
60
Lars Frandsen
Lars Frandsen ('70)
70
44:45
-50
PB
61
Jesper Nissen
Jesper Nissen ('65)
65
Aarhus 1900
45:34
-55
PB
62
Henrik Toft
Henrik Toft ('67)
67
Aarhus 1900
45:37
-55
SB
63
Jens Blidegaard
Jens Blidegaard ('80)
80
Aarhus 1900
46:03
-40
PB
64
Rasmus Dalgaard Laustsen
Rasmus Dalgaard Laustsen ('80)
80
Aarhus 1900
46:22
-40
PB
65
Morten Støvring
Morten Støvring ('63)
63
Aarhus 1900
46:29
-60
PB
66
Frederik Hjortflod Christiansen
Frederik Hjortflod Christiansen ('95)
95
46:56
PB
67
Dmytro Kyrgan
Dmytro Kyrgan ('90)
90
Aarhus 1900 Tri
47:48
-30
PB
68
Thomas Pedersen
Thomas Pedersen ('95)
95
47:48
PB
69
Frederik Lindgaard
Frederik Lindgaard ('98)
98
48:19
PB
70
Timo Iwersen
Timo Iwersen ('72)
72
48:32
-50
PB
71
Robert Skov Kjeldsen
Robert Skov Kjeldsen ('59)
59
48:46
-60
PB
72
Rene Ferrer Ruiz
Rene Ferrer Ruiz ('76)
76
49:27
-45
PB
73
Poul-Erik Pedersen
Poul-Erik Pedersen ('56)
56
Atletica
49:45
-65
PB
74
René Yssing Rasmussen
René Yssing Rasmussen ('71)
71
50:20
-50
PB
75
Michael Laursen
Michael Laursen ('74)
74
50:52
-45
PB
76
Jens V. Sørensen
Jens V. Sørensen ('66)
66
Aarhus 1900
51:17
-55
PB
77
Markus Clausen
Markus Clausen ('96)
96
52:00
PB
78
Henrik Skibsted
Henrik Skibsted ('62)
62
Aarhus 1900
52:34
-60
PB
79
Daniel Nielsen
Daniel Nielsen ('94)
94
52:35
PB
80
Villads Lukman
Villads Lukman ('98)
98
53:22
PB
81
Morten Frederiksen
Morten Frederiksen ('95)
95
53:23
PB
82
Ole Winkel Pedersen
Ole Winkel Pedersen ('66)
66
Lemvig LK
53:26
-55
PB
83
Ib Lynnerup Larsen
Ib Lynnerup Larsen ('51)
51
Aarhus 1900
53:52
-70
PB
84
Flemming Sølvstad Nielsen
Flemming Sølvstad Nielsen ('64)
64
56:22
-55
PB
85
Michael Jensen
Michael Jensen ('89)
89
56:55
-30
PB
86
Peter Sejersen
Peter Sejersen ('56)
56
Aarhus 1900
57:49
-65
PB
87
Johannes Simonsen
Johannes Simonsen ('58)
58
1:03:56
-65
PB
Jeppe Farsøht
Jeppe Farsøht ('78)
78
Herning LK
DNF
-45
Kristian Klærke
Kristian Klærke ('98)
98
DNF
Peter Jensen
Peter Jensen ('92)
92
Bragdið
DNF
-30
Jesper Jørgensen
Jesper Jørgensen ('96)
96
DNF
Anders Ahrensbach Mikkelsen
Anders Ahrensbach Mikkelsen ('87)
87
DNF
-35
Simon Bäcker
Simon Bäcker ('96)
96
/ GER
DNF
Frederik Madsen
Frederik Madsen ('98)
98
DNF
K 10 km
Finale A
Finale
1
Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge ('90)
90
/ KEN
32:39
-30
SB
2
Marlene Boye Thomasen
Marlene Boye Thomasen ('85)
85
HRC
41:22
-35
PB
3
Louise Ahle Mortensen
Louise Ahle Mortensen ('96)
96
43:24
PB
4
Evelyne Namanda
Evelyne Namanda ('83)
83
Aarhus 1900
44:16
-40
SB
5
Sanne Berndtz Johansen
Sanne Berndtz Johansen ('97)
97
45:06
PB
6
Signe Kildehave
Signe Kildehave ('79)
79
46:57
-40
PB
7
Camilla Juhl
Camilla Juhl ('95)
95
46:58
PB
8
Louise Frimann Hansen
Louise Frimann Hansen ('94)
94
49:04
PB
9
Mette Seehausen
Mette Seehausen ('76)
76
Aarhus 1900
49:20
-45
SB
10
Annlie Petersen
Annlie Petersen ('94)
94
54:23
PB
11
Kirsten Kyndesen
Kirsten Kyndesen ('65)
65
Nyvest Atletik
54:59
-55
PB
12
Aase Sejersen
Aase Sejersen ('60)
60
Aarhus 1900
57:49
-60
PB
13
Mette Schack
Mette Schack ('77)
77
Aarhus 1900
1:00:25
-45
PB
14
Liza Sørensen
Liza Sørensen ('70)
70
1:01:06
-50
PB
15
Joan Pedersen
Joan Pedersen ('81)
81
1:02:23
-40
PB
Anna Fischer
Anna Fischer ('98)
98
DNF
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland