Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: KIF Stævne 1 11.5.2023
Østerbro Stadion

M 100 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta11.12
  
 SB
2Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM11.21
  
 SB
3Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.30
  
 SB
4Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik11.36
  
 SB
5Sebastian Højriis MonneretSebastian Højriis Monneret ('03)Sparta11.38
  
 SB
6Obed Imani UtshuObed Imani Utshu ('04)Hvidovre AM11.81
  
 
Finale B
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Samuel KærhøgSamuel Kærhøg ('07)KIF11.87
  
 
2Daniel Rømer MatthiesenDaniel Rømer Matthiesen ('99)Hvidovre AM12.03
  
 PB
3Daniel NielsenDaniel Nielsen ('09)Glostrup IC12.14
  
 
4Isaiah Ortega HarryIsaiah Ortega Harry ('08)Sparta12.32
  
 
5Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)Hvidovre AM12.68
  
 SB
6Mathias KentMathias Kent ('08)KIF13.09
  
 
6Alexandra AlexeevaAlexandra Alexeeva ('09)Sparta15.72
  
 PB
7Sammy Ahmed HassanSammy Ahmed Hassan ('09)Glostrup IC13.61
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM / SWE48.54
  
 SB
2Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM49.72
  
 PB
3Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC49.90
  
 PB
4Jonathan Kure FriisJonathan Kure Friis ('97)KIF50.09
  
 SB
5Obed Imani UtshuObed Imani Utshu ('04)Hvidovre AM55.45
  
 PB
6Bernie BengtssonBernie Bengtsson ('62)Hvidovre AM57.20
  
DR60 SB
7Mathias KentMathias Kent ('08)KIF1:00.12
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
1Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF1:51.42
  
 PB
2Nick JensenNick Jensen ('91)Vejle IF1:53.88
  
 SB
3Gustav Lund LiebingGustav Lund Liebing ('04)Sparta2:06.71
  
 SB
4Hesham Morten GabrHesham Morten Gabr ('76)2:09.75
  
 PB
5Jacob Rørdam Holm-JørgensenJacob Rørdam Holm-Jørgensen ('72)Sparta2:13.64
  
 SB
6Bo RahbækBo Rahbæk ('81)Sparta2:21.71
  
 PB
Finale B
1Andreas MoorsAndreas Moors ('08)Blovstrød Løverne2:23.48
  
 PB
2Julie DahlerupJulie Dahlerup ('06)Frederiksberg IF2:24.84
  
  K
3Tristan LundTristan Lund ('10)Sparta2:25.89
  
 PB
4Mads Augustinus RasmussenMads Augustinus Rasmussen ('08)Sparta2:25.91
  
 PB
5Elisabeth Thorsti Møller RønnstadElisabeth Thorsti Møller Rønnstad ('04)Sparta2:29.56
  
  K
6Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta2:43.37
  
 PB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta14:53.69
  
 SB
2Samuel Gerner UlriquesSamuel Gerner Ulriques ('95)Sparta14:54.32
  
 PB
3Peter Hærvig RønningPeter Hærvig Rønning ('91)BAC15:28.93
  
 SB
4Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta15:49.25
  
 SB
5Jonas BertelsenJonas Bertelsen Frederiksberg IF15:51.51
  
 PB
6Asbjørn Guldhammer RiisAsbjørn Guldhammer Riis ('96)Frederiksberg IF15:55.11
  
 PB
7Brandon Van HaerenBrandon Van Haeren ('92)KIF / CAN15:58.07
  
 PB
8Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta16:01.62
  
 SB
9Alexander Haaning IkovAlexander Haaning Ikov Sparta16:07.63
  
 PB
10Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO17:24.68
  
 SB
11Hans BrummerstedtHans Brummerstedt ('94)17:47.37
  
 PB
12René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO17:51.17
  
 SB
13Tummas Napoleon ArgeTummas Napoleon Arge ('95)Hvirlan18:02.92
  
 SB
14Aksel Wetke HallundbækAksel Wetke Hallundbæk ('04)KIF18:38.17
  
 PB
15Argos SiinerArgos Siiner ('06)KIF19:13.34
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik16.96
  
 PB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Esben Ørum MadsenEsben Ørum Madsen ('05)Korsør AM1:01.58
  
 PB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta4.68
  
 SB
 
4.53
 XO
4.68
XXO
4.85
XXX
     
2Ferran Pages MerchanFerran Pages Merchan ('04)Sparta / ESP4.53
  
 SB
 
4.13
 XO
4.33
 XO
4.53
  O
4.68
XXX
    
2Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)Sparta4.53
  
 SB
 
4.13
  O
4.33
XXO
4.53
  O
4.68
XXX
    
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta3.93
  
 PB
 
3.53
  O
3.73
  O
3.93
  O
     
5Malte BankMalte Bank ('03)Sparta3.73
  
 SB
 
3.33
  O
3.53
 XO
3.73
  O
3.93
XXX
    
6Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta3.73
  
 SB
 
3.53
  O
3.73
 XO
3.93
XXX
     
7Till MaulTill Maul ('95)Frederiksberg IF3.13
  
 SB
 
2.73
XXO
2.93
  O
3.13
  O
3.33
XXX
    
8Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta3.13
  
 PB
 
2.33
  O
2.53
 XO
2.73
 XO
2.93
XXO
3.13
 XO
3.33
XXX
  
9Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta3.13
  
 
 
2.53
  O
2.73
  O
2.93
  O
3.13
XXO
3.33
XXX
   
10Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta2.93
  
 PB
 
2.53
  O
2.73
XXO
2.93
  O
3.13
XXX
    
11Malthe Nikolaj Godsk JørgensenMalthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)Sparta2.93
  
 PB
 
2.53
 XO
2.73
 XO
2.93
XXO
3.13
XXX
    
12Isaiah Ortega HarryIsaiah Ortega Harry ('08)Sparta2.33
  
 PB
 
2.13
 XO
2.33
 XO
2.53
XXX
     
13Sofus Houman-PrasséSofus Houman-Prassé ('09)Sparta2.13
  
 
 
2.13
  O
2.33
XXX
      
Samuel Grønlund BrixSamuel Grønlund Brix ('09)Sparta NH
  
 
 
2.13
XXX
       
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.11
+0.3
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
7.11 SB
 0.3
6.68
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
2Bertram CostaBertram Costa ('02)Sparta7.00
0.0
  
 
 
6.75
 0.0
6.94
 0.0
7.00
 0.0
6.70
 -0.1
6.87
 0.0
6.54
 -0.3
  
3Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 6.86
+0.7
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.86
 0.7
  X
 0.0
  X
 0.0
6.67
 0.5
  
4Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 6.45
0.0
  
 
 
6.33
 0.5
6.45
 0.0
6.41
 -0.9
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
5Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.14
0.0
  
 SB
 
5.85 SB
 0.0
5.73
 -0.2
5.65
 0.4
6.14 SB
 0.0
5.96
 -0.6
5.90
 1.0
  
5Alexandra AlexeevaAlexandra Alexeeva ('09)Sparta3.97
0.0
  
 PB
 
3.80 PB
 0.6
3.97 PB
 0.0
3.33
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
6Daniel NielsenDaniel Nielsen ('09)Glostrup IC5.43
+1.0
  
 
 
5.06
 0.0
5.43
 1.0
5.35
 1.3
  X
 0.0
5.21
 0.0
  X
 0.0
  
7Jakob MolanderJakob Molander ('83)KIF5.30
0.0
  
 SB
 
5.30 SB
 0.0
  X
 0.0
4.68
 -0.8
5.21
 0.0
5.11
 1.2
5.02
 -0.9
  
8Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63)FIF Hillerød5.25
+1.2
  
DR60 SB
 
  X
 0.0
5.25 SB
 1.2
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
9Sammy Ahmed HassanSammy Ahmed Hassan ('09)Glostrup IC4.74
0.0
  
 PB
 
  X
 0.0
3.78
 0.0
4.25
 1.1
4.74 PB
 0.0
4.50
 0.0
4.66
 0.6
  
M Trespring    

Finale A

Finale
1Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta14.19
+1.9
  
 PB
 
13.04 SB
 -0.3
13.40 PB
 0.0
13.18
 0.0
  X
 0.0
13.08
 0.0
14.19 PB
 1.9
  
2Daniel NielsenDaniel Nielsen ('09)Glostrup IC10.47
+0.6
  
 SB
 
10.00 SB
 0.0
10.47 SB
 0.6
10.27
 1.4
  X
 0.0
9.83
 0.6
9.75
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta12.94
  
 PB
 
12.94 PB12.8812.11  –12.0512.14  
2Malte BankMalte Bank ('03)Sparta12.80
  
 PB
 
12.80 PB  –12.17  –11.85  –  
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta12.49
  
 SB
 
  –11.66 SB10.5512.49 SB12.33  –  
4Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik11.99
  
 SB
 
11.58 SB10.9611.0211.99 SB11.58   
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF54.62
  
 SB
 
54.28 SB54.62 SB53.83  X  X52.83  
2Victor Bendix BeiterVictor Bendix Beiter ('01)Sparta48.75
  
 PB
 
46.43 PB45.60  X48.75 PB47.2247.03  
K 100 m    
Vind: -1.5

Finale A

Finale
Vind: -1.5
1Celina HagiharaCelina Hagihara ('06)KIF12.30
  
 SB
2Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta12.34
  
 SB
3Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF12.88
  
 PB
4Asta Marie Holck HansenAsta Marie Holck Hansen ('07)Frederiksberg IF13.00
  
 PB
5Sophie Filtenborg BrandtSophie Filtenborg Brandt ('09)KIF13.17
  
 PB
6Sille Oksbroe HejselbakSille Oksbroe Hejselbak ('01)Sparta13.21
  
 SB
7Anna Elisabeth Buhmann PedersenAnna Elisabeth Buhmann Pedersen ('05)Sparta13.27
  
 SB
Finale B
Vind: -1.9
Vind: -1.9
1Viktoria BindslevViktoria Bindslev ('99)Frederiksberg IF12.44
  
 PB
2Klara Hatini PedersenKlara Hatini Pedersen ('08)KIF13.82
  
 SB
3Hanna Kote-NikoiHanna Kote-Nikoi ('05)Sparta13.85
  
 PB
4Annika AqraouAnnika Aqraou ('07)Frederiksberg IF14.25
  
 PB
5Laura Kjær HansenLaura Kjær Hansen ('09)KIF14.39
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM57.04
  
 PB
2Anna-Marie PetrákováAnna-Marie Petráková ('98)Odense Atletik / CZE1:02.63
  
 SB
3Elin Barenholdt GötzeElin Barenholdt Götze ('06)Frederiksberg IF1:04.39
  
 PB
4Katrine Saaby NielsenKatrine Saaby Nielsen ('98)Hvidovre AM1:07.96
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.33
  
 SB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Sophie MørchSophie Mørch ('05)Blovstrød Løverne1:13.84
  
 
2Sophie MaertensSophie Maertens ('07)KIF1:28.28
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.82
+0.5
  
 
 
  X
 0.0
5.10
 0.2
5.49
 0.0
5.40
 0.0
5.80
 0.0
5.82
 0.5
  
2Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta5.65
-0.3
  
 
 
5.64
 0.5
  X
 0.0
  X
 0.0
5.48
 -0.2
  X
 0.0
5.65
 -0.3
  
3Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM4.75
+0.4
  
 PB
 
  –
 0.0
4.75 PB
 0.4
4.45
 -0.3
4.44
 0.3
4.28
 0.2
  –
 0.0
  
4Emilie Mossin NørregaardEmilie Mossin Nørregaard ('03)Sparta4.58
0.0
  
 
 
4.47
 0.2
4.49
 1.4
4.40
 -0.7
4.58
 0.0
4.44
 0.1
  X
 0.0
  
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Sandra Fürstenberg BöllSandra Fürstenberg Böll ('94)Sparta12.19
  
 SB
 
11.1712.19 SB12.1812.19 =SB12.1211.99  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta67.22
  
 
 
  X67.22  X  X64.9067.15  
2Liv WintherLiv Winther ('02)Sparta62.35
  
 
 
  X62.35  X62.3057.5561.57  
3Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('05)Sparta50.53
  
 PB
 
  X  X49.17 SB  X50.53 PB  X  
4Ida Hother le FevreIda Hother le Fevre ('04)BAC46.76
  
 
 
46.6346.2246.76  X  X  X  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta14.25
  
 PB
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta55.76
  
 PB
 
  X  X  X  X55.76 PB  X  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Nicklas Gravgaard NielsenNicklas Gravgaard Nielsen ('07)Sparta16.04
  
 PB
P17 100 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta15.69
  
 
2Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF16.18
  
 PB
3Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta17.65
  
 PB
4Sophie MaertensSophie Maertens ('07)KIF20.34
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta12.65
  
 
 
11.2811.6312.65  –  –11.86  
2Aurora Suarez Alvarez ThostrupAurora Suarez Alvarez Thostrup ('06)Sparta11.82
  
 PB
 
11.27 SB10.9510.7510.7211.82 PB11.47  
3Aliya DahlAliya Dahl ('07)KIF11.67
  
 PB
 
11.61 PB11.0810.7211.67 PB  –11.21  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC52.32
  
 
 
52.0852.0347.5351.40  X52.32  
D15 300 m hæk 76.2 cm    

Finale A

Finale
1Johan Dahl KokkegårdJohan Dahl Kokkegård ('08)Sparta43.99
  
 PB
D15 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.9

Finale A

Finale
Vind: -0.9
1Oliver Anakin MikkelsenOliver Anakin Mikkelsen ('08)Sparta14.42
  
 PB
2Malthe Nikolaj Godsk JørgensenMalthe Nikolaj Godsk Jørgensen ('08)Sparta16.22
  
 
3Frederik Polino Søebek-HenkFrederik Polino Søebek-Henk ('09)KIF21.46
  
 PB
D15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
4Liva Rosa KrieghaarLiva Rosa Krieghaar ('09)KIF15.53
  
 PB
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Villy Reedtz FunderVilly Reedtz Funder ('08)Sparta29.50
  
 PB
 
29.50 PB26.0328.87  X  X26.27  
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
Vind: -1.2

Finale A

Finale
Vind: -1.2
1Ashanti JohansenAshanti Johansen ('08)Korsør AM13.29
  
 
2Sophie Filtenborg BrandtSophie Filtenborg Brandt ('09)KIF14.68
  
 PB
3Laura Kjær HansenLaura Kjær Hansen ('09)KIF14.94
  
 PB
4Liva KrighaarLiva Krighaar ('09)KIF15.53
  
 PB
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Asta Als ChristensenAsta Als Christensen ('08)Sparta35.63
  
 PB
2Charlie RedestamCharlie Redestam ('08)Helsingør IF35.62
  
 SB
 
34.75 SB35.18 SB34.2033.5435.62 SB35.02  
M60 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Jesper ÅndahlJesper Åndahl ('60)KIF10.82
  
 SB
 
10.82 SB10.0010.3310.82 =SB10.0910.71  
M70 300 m hæk 68.6 cm    

Finale A

Finale
1Jørgen Randløv MadsenJørgen Randløv Madsen ('52)DELTA54.42
  
 SB

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive