Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/S SWE: Folksam GP 17‐18.6.2023
Slottsskogsvallen (stav på Linnéplatsen 17.6)

M 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Cheikh Tidiane Diouf
Cheikh Tidiane Diouf ('95)
SEN46.03
  
 
2
Lorenzo Benati
Lorenzo Benati ('02)
ITA46.28
  
 
3
Joe Brier
Joe Brier ('99)
GBR46.55
  
 
4
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL46.95
  
 
5
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE47.19
  
 SB
6
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE47.25
  
 SB
7
Emil Johansson
Emil Johansson ('02)
SWE47.62
  
 
8
Marcus Tornée
Marcus Tornée ('98)
SWE48.37
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
Mattias Waernulf
Mattias Waernulf ('02)
SWE47.47
  
 SB
2
David Thid
David Thid ('03)
SWE47.73
  
 PB
3
Gustav Gahne
Gustav Gahne ('01)
SWE48.30
  
 SB
4
Alexander Nyström
Alexander Nyström ('03)
SWE48.34
  
 SB
5
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE49.04
  
 SB
6
Alexander Pilgrim
Alexander Pilgrim ('03)
SWE49.30
  
 SB
7
Mattia Cella
Mattia Cella ('92)
ITA49.52
  
 
8
Martin Selin
Martin Selin ('95)
SWE49.88
  
 
Finale C
18.6.
18.6.
1
Leo Bergman
Leo Bergman ('06)
SWE50.54
  
 
2
Albin Hagstedt
Albin Hagstedt ('04)
SWE51.41
  
 SB
3
Alex Apelgrim
Alex Apelgrim ('04)
SWE51.99
  
 PB
4
Axel Eenfeldt
Axel Eenfeldt ('05)
SWE54.65
  
 PB
5
Mustafa Mattroud
Mustafa Mattroud ('03)
SWE55.08
  
 PB
6
Josef Weiner
Josef Weiner ('03)
SWE57.90
  
 
M 800 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Victor Wahlgren
Victor Wahlgren ('02)
SWE1:53.15
  
 SB
2
Kevin Bodén
Kevin Bodén ('02)
SWE1:53.38
  
 SB
3
Michael Hansson
Michael Hansson ('96)
SWE1:53.69
  
 PB
4
Chris Gray
Chris Gray ('92)
SWE1:53.71
  
 PB
5
Walid Oussalah
Walid Oussalah ('95)
SWE1:53.92
  
 
6
Diego Menzi
Diego Menzi ('85)
SUI1:54.50
  
 =SB
7
Oliver Fehrlund Persson
Oliver Fehrlund Persson ('05)
SWE1:55.89
  
 SB
Jakob Zäll
Jakob Zäll ('01)
SWE DNF
  
 
Axel Alness Borg
Axel Alness Borg ('98)
SWE DNF
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
Finn Grindal
Finn Grindal ('07)
SWE1:59.25
  
 PB
2
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('02)
SWE2:00.91
  
 PB
3
Alfons Råwall
Alfons Råwall ('04)
SWE2:01.44
  
 
4
Sander Petri Bere
Sander Petri Bere ('05)
SWE2:01.74
  
 PB
5
David Rindetoft
David Rindetoft ('03)
SWE2:01.75
  
 
6
Daniel Lundborg
Daniel Lundborg ('97)
SWE2:02.65
  
 
Ivar Fransson Larsson
Ivar Fransson Larsson ('07)
SWE DNF
  
 
M 1000 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE2:16.96
  
NR PB
2
Ole Jakob Høsteland Solbu
Ole Jakob Høsteland Solbu ('03)
NOR2:17.08
  
NU23R PB
3
Leandro Alves Prates
Leandro Alves Prates ('98)
BRA2:21.43
  
 PB
4
Roland Surlis
Roland Surlis ('97)
IRL2:21.49
  
 PB
5
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE2:22.96
  
 PB
6
Sander Dybwad Mathiesen
Sander Dybwad Mathiesen ('03)
NOR2:24.44
  
 PB
Joseph Deng
Joseph Deng ('98)
AUS DNF
  
 
M 3000 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Arvid Öhrn
Arvid Öhrn ('94)
SWE8:07.68
  
 PB
2
Benjamin Claesson
Benjamin Claesson ('02)
SWE8:24.67
  
 PB
3
Fredrik Johansson
Fredrik Johansson ('86)
SWE8:25.16
  
 SB
4
Sharmarke Ahmed
Sharmarke Ahmed ('02)
SWE8:31.07
  
 SB
5
Daniel Gleimar
Daniel Gleimar ('92)
SWE8:31.56
  
 SB
6
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE8:35.29
  
 PB
7
Gabriel Claesson
Gabriel Claesson ('04)
SWE8:37.97
  
 PB
8
Olle Meijer
Olle Meijer ('98)
SWE8:39.73
  
 PB
9
Hampus Börjesson
Hampus Börjesson ('94)
SWE8:43.85
  
 SB
10
Nazir Rezai
Nazir Rezai ('98)
SWE8:56.14
  
 PB
11
Filip Jonsson
Filip Jonsson ('06)
SWE8:59.80
  
 PB
12
Axel Johansson
Axel Johansson ('03)
SWE9:08.40
  
 SB
Alexander Nilsson
Alexander Nilsson ('95)
SWE DNF
  
 
M 5000 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE13:13.43
  
 PB
2
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL13:30.71
  
 SB
3
Senay Amlesom Fissehatsion
Senay Amlesom Fissehatsion ('95)
ERI13:34.13
  
 PB
4
Abdulrezak Suleiman
Abdulrezak Suleiman ('03)
ERI13:36.26
  
 
5
Mohammadreza Abootorabi
Mohammadreza Abootorabi ('89)
SWE13:45.36
  
 
6
Jonathan Grahn
Jonathan Grahn ('04)
SWE13:52.31
  
 PB
7
Eemil Helander
Eemil Helander ('01)
FIN13:53.29
  
 
8
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE13:53.58
  
 PB
9
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE14:00.70
  
 
10
Jerry Motsau
Jerry Motsau ('90)
RSA14:17.25
  
 
11
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
SWE14:19.86
  
 SB
Alexander Nilsson
Alexander Nilsson ('95)
SWE DNF
  
 
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE DNF
  
 
Callum Davies
Callum Davies ('99)
AUS DNF
  
 
Theodor Berre Jacobsen
Theodor Berre Jacobsen ('01)
NOR DNF
  
 
Mustafe Muuse
Mustafe Muuse ('01)
FIN DNF
  
 
Philip Anders Anthelme Massacand
Philip Anders Anthelme Massacand ('02)
NOR DNF
  
 
Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)DEN DNF
  
 
Yohannes Kiflay
Yohannes Kiflay ('02)
ERI DNF
  
 
Jack Bruce
Jack Bruce ('94)
AUS DNF
  
 
Jude Thomas
Jude Thomas ('02)
AUS DNF
  
 
M 110 m hæk    
18.6. Vind: +1.5

Finale A

Finale
18.6.Vind: +1.5
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.47
  
 PB
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.56
  
 SB
3
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.64
  
 =SB
4
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED13.90
  
 
5
Nicholas Andrews
Nicholas Andrews ('97)
AUS13.94
  
 
6
Ludvig All
Ludvig All ('02)
SWE14.60
  
 
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE DNS
  
 
Mark Heiden
Mark Heiden ('02)
NED DNS
  
 
Finale B
18.6. Vind: +2.6
18.6.Vind: +2.6
1
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.44 w
  
 
2
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE14.70 w
  
 
3
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE14.77 w
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +3.2
18.6.Vind: +3.2
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.69 w
Q
  
 
2
Mark Heiden
Mark Heiden ('02)
NED14.03 w
Q
  
 
3
Nicholas Andrews
Nicholas Andrews ('97)
AUS14.15 w
Q
  
 
4
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE14.30 w
q
  
 
5
Ludvig All
Ludvig All ('02)
SWE14.35 w
q
  
 
Indledende 2
18.6.
18.6.
1
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.66
Q
  
 
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.68
Q
  
 
3
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED14.37
Q
  
 
4
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.42
  
 
5
Arvid Wändesjö
Arvid Wändesjö ('03)
SWE14.57
  
 
6
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE14.82
  
 
M Højdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Fredrik Sangberg
Fredrik Sangberg ('90)
SWE2.01
  
 SB
 
1.79
  O
1.84
  O
1.89
  O
1.93
  O
2.01
XXO
2.05
XXX
  
2
Philip Bayer
Philip Bayer ('03)
SWE1.93
  
 
 
1.79
  O
1.84
  O
1.89
  O
1.93
 XO
1.97
XXX
   
M Stangspring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1
Seifeldin Heneida Abdesalam
Seifeldin Heneida Abdesalam ('05)
QAT5.30
  
 
 
5.00
 XO
5.12
  O
5.30
  O
5.41
XXX
    
2
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.30
  
 
 
5.12
  O
5.30
 XO
5.41
XXX
     
3
Albin Lundberg
Albin Lundberg ('02)
FIN5.12
  
 
 
4.70
  O
4.85
  O
5.00
XXO
5.12
  O
5.22
XXX
   
4
Robin Jacobsson
Robin Jacobsson ('98)
SWE5.12
  
 SB
 
4.85
  O
5.00
  O
5.12
 XO
5.22
XXX
    
5
William Asker
William Asker ('04)
SWE5.12
  
 
 
4.85
 XO
5.00
  O
5.12
 XO
5.30
XXX
    
6Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN5.00
  
 =PB
 
4.70
XXO
4.85
 XO
5.00
  O
5.12
XXX
    
7
Teodor Borgius
Teodor Borgius ('03)
SWE4.85
  
 
 
4.70
 XO
4.85
XXO
5.00
XXX
     
8
Harald Gemmel
Harald Gemmel ('01)
SWE4.70
  
 
 
4.55
  O
4.70
  O
4.85
XXX
     
9
Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson ('88)
SWE4.70
  
 
 
4.70
 XO
4.85
XXX
      
10
William Nestor
William Nestor ('03)
SWE4.55
  
 
 
4.55
  O
4.70
XXX
      
11Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)DEN4.55
  
 
 
4.40
  O
4.55
 XO
4.70
XXX
     
12Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)DEN4.55
  
 SB
 
4.20
  O
4.40
 XO
4.55
 XO
4.70
XXX
    
13
Carl-Einar Söderström Eskonniemi
Carl-Einar Söderström Eskonniemi ('99)
SWE4.55
  
 
 
4.55
XXO
4.70
XXX
      
14
Felix Steene
Felix Steene ('04)
SWE4.40
  
 SB
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXO
4.55
XXX
    
15
Oskari Tikkakoski
Oskari Tikkakoski ('06)
FIN4.20
  
 
 
4.00
 XO
4.20
XXO
4.40
XXX
     
16
Gabriel Torgersson
Gabriel Torgersson ('05)
SWE4.00
  
 
 
4.00
XXO
4.20
XXX
      
Carl Sténson
Carl Sténson ('93)
SWE NH
  
 
 
4.70
XXX
       
Linus Jönsson
Linus Jönsson ('05)
SWE NH
  
 
 
4.00
  r
4.85
  r
      
Ferran Pages MerchanFerran Pages Merchan ('04)ESP NH
  
 
 
4.55
XXX
       
Andreas F. T. Gjesdal
Andreas F. T. Gjesdal ('95)
NOR NH
  
 
 
4.85
XXX
       
M Længdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE7.91
+1.2
  
 
 
7.86
 3.5
  X
 1.0
  X
 2.1
7.91
 1.2
7.71
 0.7
  X
 3.2
  
2
Alejandro A. Parada
Alejandro A. Parada ('04)
CUB7.80 w
+3.1
  
 
 
  X
 1.9
7.57
 1.5
7.80
 3.1
  X
 4.0
  X
 1.6
  X
 2.9
  
3
Chan Ming Tai 
Chan Ming Tai  ('95)
HKG7.66
+1.1
  
 
 
7.40
 2.0
  X
 2.7
  X
 2.1
7.38
 4.8
7.66
 1.1
7.58
 0.4
  
4
Joakim Hellbratt
Joakim Hellbratt ('03)
SWE7.59 w
+2.9
  
 
 
7.47
 2.6
  X
 1.6
  X
 1.8
  X
 3.1
7.59
 2.9
  X
 1.8
  
5
Yann Randrianasolo
Yann Randrianasolo ('94)
FRA7.52 w
+3.0
  
 
 
  X
 1.7
  X
 2.0
  X
 2.7
  X
 3.6
  X
 1.5
7.52
 3.0
  
6
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE7.10 w
+3.7
  
 
 
  X
 3.1
6.92
 2.6
  X
 2.2
7.10
 3.7
  X
 3.5
  X
 2.1
  
M Trespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Lukas Edqvist
Lukas Edqvist ('02)
SWE15.01 w
+2.9
  
 
 
  –
 2.6
13.19
 1.3
14.70
 2.1
15.01
 2.9
13.59
 1.8
  X
 1.2
  
2
Markus Lundborg
Markus Lundborg ('99)
SWE14.84 w
+2.1
  
 
 
14.38
 2.2
14.69 =SB
 1.7
  X
 3.0
14.30
 1.4
14.64
 1.8
14.84
 2.1
  
3
Melker Manne
Melker Manne ('01)
SWE14.82 w
+2.2
  
 
 
  X
 2.5
  X
 1.1
  X
 2.9
14.46 =SB
 1.3
  X
 1.6
14.82
 2.2
  
M Spydkast 800 gram    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE79.13
  
 
 
77.98  X  X  X  X79.13  
2
Topias Laine
Topias Laine ('01)
FIN73.40
  
 
 
68.5571.2370.0670.74  X73.40  
3
Jānis Svens Grīva
Jānis Svens Grīva ('93)
LAT70.85
  
 
 
70.85  X69.30  X  X  X  
4
Esa Hiltunen
Esa Hiltunen ('96)
SWE67.09
  
 
 
65.34  X66.03  X67.09  X  
5
Jakob Rahm
Jakob Rahm ('02)
SWE66.24
  
 
 
64.3066.0565.13  X64.8166.24  
6
Olle Hübert
Olle Hübert ('03)
SWE63.76
  
 
 
63.76  X61.48  X62.10  X  
K 400 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Louise Evans
Louise Evans 
GBR52.84
  
 PB
2
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard
Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02)
NOR53.50
  
 
3
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE53.71
  
 PB
4
Moa Granat
Moa Granat ('04)
SWE54.22
  
 SB
5
Jeanine Nygård
Jeanine Nygård ('91)
FIN54.59
  
 
6
Linnéa Frobe
Linnéa Frobe ('98)
SWE54.77
  
 
7
Josephine Risberg Thoor
Josephine Risberg Thoor ('95)
SWE55.05
  
 
8
Klara Helander
Klara Helander ('95)
SWE55.98
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
Hanna Karlsson
Hanna Karlsson ('03)
SWE55.68
  
 SB
2
Nelly Elned
Nelly Elned ('06)
SWE56.65
  
 PB
3
Ebba Gustafsson
Ebba Gustafsson ('02)
SWE57.39
  
 SB
4
Lovisa Ellström
Lovisa Ellström 
SWE58.20
  
 SB
5
Elna Wester
Elna Wester ('05)
SWE58.69
  
 SB
Finale C
18.6.
18.6.
1
Merel Wevers
Merel Wevers ('99)
NED59.13
  
 SB
2
Elwira Ripsweden
Elwira Ripsweden ('02)
SWE1:00.33
  
 SB
3
Elina Bergman
Elina Bergman ('01)
SWE1:00.68
  
 PB
K 800 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Sahily Diago
Sahily Diago ('95)
CUB2:02.13
  
 
2
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:02.39
  
 
3
Assia Raziki
Assia Raziki ('96)
MAR2:02.41
  
 
4
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:03.82
  
 
5
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE2:04.16
  
 SB
6
Maria Freij
Maria Freij ('98)
SWE2:04.61
  
 PB
7
Amanda Marie Grefstad Frøynes
Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98)
NOR2:06.41
  
 
8
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:11.09
  
 
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR DNF
  
 
Finale B
18.6.
18.6.
1
Olivia Weslien
Olivia Weslien ('97)
SWE2:07.86
  
 
2
Anne Gine Løvnes
Anne Gine Løvnes ('03)
NOR2:08.07
  
 
3
Nadja Rugland
Nadja Rugland ('01)
SWE2:08.24
  
 
4
Laura Nagel
Laura Nagel ('92)
NZL2:08.34
  
 PB
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR2:08.37
  
 SB
6
Lova Perman
Lova Perman ('03)
SWE2:08.54
  
 SB
7
Josefin Heier
Josefin Heier ('96)
SWE2:08.79
  
 
8
Hannah Kinane
Hannah Kinane ('06)
SWE2:10.90
  
 SB
9
Wilma Ehrnborg
Wilma Ehrnborg ('06)
SWE2:11.83
  
 PB
10
Emilia Mandl
Emilia Mandl ('04)
SWE2:14.47
  
 
11
Charlotte Weirum Olszak
Charlotte Weirum Olszak ('96)
NOR2:17.28
  
 
Jeanine Nygård
Jeanine Nygård ('91)
FIN DNF
  
 
Finale C
18.6.
18.6.
1
Lovisa Linde
Lovisa Linde ('98)
SWE2:13.12
  
 PB
2
Silje Lindstad
Silje Lindstad ('97)
NOR2:14.35
  
 PB
3
Ingrid Kilvær Nilssen
Ingrid Kilvær Nilssen ('03)
NOR2:15.34
  
 
4Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)DEN2:15.72
  
 
5
Johanna Bülow
Johanna Bülow ('02)
SWE2:16.28
  
 SB
6
Ebba Berglin
Ebba Berglin ('01)
SWE2:16.82
  
 SB
7
Elsa Lennartsson
Elsa Lennartsson ('03)
SWE2:17.03
  
 
8
Tilda Knauer
Tilda Knauer ('03)
SWE2:19.12
  
 SB
9
Greta Graziani
Greta Graziani ('94)
SWE2:23.23
  
 SB
Lovisa Ellström
Lovisa Ellström 
SWE DNF
  
 
K 3000 m    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Majken Söderlund Larsson
Majken Söderlund Larsson ('07)
SWE9:33.91
  
 PB
2
Freja Bjerström
Freja Bjerström ('07)
SWE9:54.31
  
 PB
3
Paulina Hultberg
Paulina Hultberg ('05)
SWE10:01.35
  
 PB
4
Alicia Nilsson
Alicia Nilsson ('98)
SWE10:02.54
  
 PB
5
Elin Hagelin
Elin Hagelin ('05)
SWE10:04.78
  
 PB
6
Elsa Svantesson
Elsa Svantesson ('07)
SWE10:05.54
  
 PB
Elin Brink
Elin Brink ('97)
SWE DNF
  
 
Julia Svennblad
Julia Svennblad ('03)
SWE DNF
  
 
K 3000 m forh.    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1Juliane HvidJuliane Hvid ('98)DEN9:43.61
  
 PB
2
Simone Ferraz
Simone Ferraz ('90)
BRA9:48.38
  
 
3
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE9:57.82
  
 SB
4
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE10:00.14
  
 SB
5
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE10:08.02
  
 SB
6
Nelli Nordlund
Nelli Nordlund ('97)
FIN10:13.56
  
 PB
7
Amélie Svensson
Amélie Svensson ('96)
SWE10:13.84
  
 
8
Ebba Cronholm
Ebba Cronholm ('05)
SWE10:19.86
  
 PB
9
Janette Vänttinen
Janette Vänttinen ('02)
FIN10:23.78
  
 
10
Sara Busic
Sara Busic ('02)
NOR10:24.62
  
 
11
Lowa Branth
Lowa Branth ('05)
SWE10:27.77
  
 PB
12
Saga Provci
Saga Provci ('04)
SWE10:45.21
  
 SB
13
Angelica Strandberg
Angelica Strandberg ('96)
SWE11:10.73
  
 
Michelle Finn
Michelle Finn ('89)
IRL DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
18.6. Vind: +2.2

Finale A

Finale
18.6.Vind: +2.2
1
Ebony Morrison
Ebony Morrison ('94)
LBR12.80 w
  
 
2
Nicla Mosetti
Nicla Mosetti ('97)
ITA13.15 w
  
 
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.30 w
  
 
4
Alva von Gerber
Alva von Gerber 
SWE13.65 w
  
 
5
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR13.81 w
  
 
6
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE13.82 w
  
 
7
Elin Lindeblad
Elin Lindeblad ('95)
SWE13.93 w
  
 
8
Ebba Magnusson
Ebba Magnusson ('01)
SWE14.09 w
  
 
Indledende heats18.6.
Indledende 1
18.6. Vind: +1.8
18.6.Vind: +1.8
1
Ebony Morrison
Ebony Morrison ('94)
LBR12.97
Q
  
 
2
Nicla Mosetti
Nicla Mosetti ('97)
ITA13.31
Q
  
 
3
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR13.48
Q
  
 SB
4
Alva von Gerber
Alva von Gerber 
SWE13.67
q
  
 PB
5
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE13.93
q
  
 
6
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE14.23
  
 
Indledende 2
18.6. Vind: +1.4
18.6.Vind: +1.4
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.40
Q
  
 
2
Elin Lindeblad
Elin Lindeblad ('95)
SWE13.60
Q
  
 SB
3
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR14.00
Q
  
 
4
Ebba Magnusson
Ebba Magnusson ('01)
SWE14.13
  
 PB
K Stangspring    
17.6.

Finale A

Finale
17.6.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)DEN4.38
  
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.33
  Xp
4.38
 XO
4.56
XXX
   
2
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.33
  
 
 
4.00
  O
4.20
 XO
4.33
  O
4.43
XXX
    
3
Kitty Augusta Friele Faye
Kitty Augusta Friele Faye ('02)
NOR4.20
  
 
 
4.00
XXO
4.20
XXO
4.28
XXX
     
4
Kajsa Roth
Kajsa Roth ('06)
SWE4.11
  
 PB
 
3.70
  O
3.85
 XO
4.00
 XO
4.11
 XO
4.20
XXX
   
5
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE4.00
  
 
 
3.70
  O
3.85
XXO
4.00
  O
4.11
XXX
    
6
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE4.00
  
 SB
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXO
4.11
XXX
    
7
Annika Jönsson
Annika Jönsson ('96)
SWE3.85
  
 
 
3.70
  O
3.85
 XO
4.00
XXX
     
8
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
SWE3.85
  
 
 
3.85
XXO
4.00
XXX
      
9
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.70
  
 
 
3.70
  O
3.85
XXX
      
9Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)DEN3.70
  
 =PB
 
3.50
  O
3.70
  O
3.85
XXX
     
11
Tuuli Järvinen
Tuuli Järvinen ('05)
FIN3.70
  
 
 
3.50
 XO
3.70
  O
3.85
XXX
     
12
Ella Uddenäs
Ella Uddenäs ('05)
SWE3.70
  
 
 
3.50
 XO
3.70
XXO
3.85
XXX
     
13
Petra Olsen
Petra Olsen ('90)
SWE3.50
  
 
 
3.50
  O
3.70
XXX
      
13
Essi Melender
Essi Melender ('02)
FIN3.50
  
 
 
3.50
  O
3.70
XXX
      
Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)DEN NH
  
 
 
3.50
XXX
       
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE NH
  
 
 
3.50
  r
       
K Længdespring    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.40 w
+2.1
  
 
 
  X
 1.7
  X
 2.5
  X
 3.7
  X
 3.8
  X
 1.7
6.40
 2.1
  
2
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR6.37
+1.9
  
 SB
 
5.87
 1.2
6.37 SB
 1.9
  X
 2.4
6.23
 1.1
6.27
 2.4
6.23
 1.5
  
3
Samantha Dale
Samantha Dale ('01)
AUS6.34
+1.5
  
 
 
6.34
 3.2
  X
 1.3
6.34
 1.5
6.23
 2.9
  X
 3.3
  X
 3.2
  
4
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.34
+0.7
  
 
 
6.23
 2.0
6.15
 1.0
6.34
 0.7
  X
 2.0
  X
 3.6
6.32
 1.1
  
5
Rougui Sow
Rougui Sow ('95)
FRA6.31
+1.4
  
 
 
6.31
 1.4
6.17
 1.9
6.18
 4.4
  X
 1.5
6.24
 2.9
6.23
 0.6
  
6
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE6.09
+1.8
  
 
 
  X
 1.0
6.05
 1.6
  X
 2.4
5.90
 0.6
  X
 2.1
6.09
 1.8
  
7
Cajsa Augustsson
Cajsa Augustsson ('02)
SWE5.89
+0.9
  
 SB
 
5.89 SB
 0.9
  X
 2.2
5.77
 1.4
5.89 =SB
 0.8
  X
 2.6
  X
 3.0
  
K Trespring     
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Fatima Koné
Fatima Koné ('99)
SWE12.53
+1.8
  
 SB
 
12.38 SB
 1.6
12.52
 2.5
11.37
 0.4
12.40 SB
 1.3
  X
 2.5
12.53 SB
 1.8
  
2
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE12.14
+1.9
  
 =PB
 
11.20
 1.0
  X
 1.9
11.97
 2.5
12.01 SB
 1.6
12.14 =PB
 1.9
  X
 2.1
  
3
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE11.31
+1.5
  
 SB
 
  X
 2.8
11.08
 2.6
10.91
 3.2
11.15
 1.6
11.03
 1.6
11.31 SB
 1.5
  
4
Sofia Andersson
Sofia Andersson ('01)
SWE10.76 w
+2.3
  
 
 
  X
 1.2
10.61
 1.1
  X
 2.4
10.65 =SB
 1.5
10.76
 2.3
  X
 1.5
  
5
Sofia Ensberg
Sofia Ensberg ('02)
SWE10.53 w
+2.6
  
 
 
  X
 1.8
  X
 1.9
  X
 1.0
10.40
 3.3
10.38
 2.5
10.53
 2.6
  
K Kuglestød 4.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Axelina Johansson
Axelina Johansson 
SWE18.93
  
 
 
17.9918.7218.3618.45  X18.93  
2
Jessica Inchude
Jessica Inchude ('96)
POR17.99
  
 
 
17.53  X  X  X17.99  X  
3
Sara Lennman
Sara Lennman ('96)
SWE17.75
  
 
 
16.8716.39  X17.30  X17.75  
4
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN17.07
  
 
 
16.3416.5917.07  X  X16.55  
5
Katharina Maisch
Katharina Maisch ('97)
GER17.05
  
 
 
  X17.0517.05  X16.96  X  
6
Emilia Malmehed
Emilia Malmehed ('01)
SWE14.44
  
 
 
  X13.9814.2014.3514.1614.44  
7
Elsa Wållgren
Elsa Wållgren ('04)
SWE13.24
  
 PB
 
13.24 PB12.88  X12.56  X12.89  
8
Sophie Reid
Sophie Reid ('02)
SWE13.06
  
 
 
11.9113.0612.4712.7412.4112.74  
K Diskoskast 1.0 kg    
18.6.

Finale A

Finale
18.6.
1
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE56.58
  
 
 
  X53.75  X  X53.4656.58  
2
Emma Ljungberg
Emma Ljungberg ('94)
SWE54.07
  
 
 
51.4053.3354.07  X52.3953.85  
3
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE53.99
  
 
 
51.7953.0251.2351.6049.9953.99  
4
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE49.09
  
 
 
  X49.0948.65  X  X  X  
5
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE48.20
  
 
 
  X48.20  X  X  X  X  
6
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE46.52
  
 
 
40.63  X45.0946.52  X  X  
7
Erica Larsson
Erica Larsson ('90)
SWE44.51
  
 
 
  X  X44.06  X44.51  X  
8
Ellen Pettersson
Ellen Pettersson ('97)
SWE44.28
  
 
 
  X43.9144.28  X  X  X  

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb