Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Nordic U20 Match 22‐23.7.2023
Bislett Stadion

D19 100 m    
22.7. Vind: -0.8

Finale A

Finale
22.7.Vind: -0.8
1
Isak Hughes
Isak Hughes ('05)
SWE10.52
  
 
2Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN10.67
  
 
3
Kalle Hirvi
Kalle Hirvi ('05)
FIN10.75
  
 
4Hector WandtHector Wandt ('05)DEN10.79
  
 
5
Topi Huttunen
Topi Huttunen ('04)
FIN10.89
  
 
6
Alex Apelgrim
Alex Apelgrim ('04)
SWE10.95
  
 
7
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR10.97
  
 
8
Alexander Skrede
Alexander Skrede ('05)
NOR11.06
  
 
D19 100 m extra    
23.7. Vind: +1.1

Finale A

Finale
23.7.Vind: +1.1
1
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR10.97
  
 
2Simon LarsenSimon Larsen ('05)DEN10.99
  
 
D19 200 m    
23.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
23.7.Vind: +1.6
1
Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad ('05)
NOR21.33
  
 
2
Alexander Oliver
Alexander Oliver ('05)
SWE21.46
  
 PB
3Valentin JensenValentin Jensen ('05)DEN21.48
  
 PB
4
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE21.63
  
 
5
Aku Kulju
Aku Kulju ('04)
FIN21.81
  
 
6
Rado Lindberg
Rado Lindberg ('05)
FIN22.11
  
 
7
Arnar Logi Brynjarsson
Arnar Logi Brynjarsson ('07)
ISL22.34
  
 
D19 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad ('05)
NOR46.94
  
 
2
Jere Haapalainen
Jere Haapalainen ('04)
FIN47.51
  
 PB
3
Jeroen Persson
Jeroen Persson ('05)
SWE48.04
  
 
4
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE48.07
  
 
5
Simeon Vorselman
Simeon Vorselman ('04)
FIN48.23
  
 
6Luis Felipe MailletLuis Felipe Maillet ('04)DEN48.70
  
 
7
Sindre Strønstad-Løseth
Sindre Strønstad-Løseth ('05)
NOR48.89
  
 
8Christoffer Banke JørgensenChristoffer Banke Jørgensen ('07)DEN50.26
  
 
D19 800 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Erik Skoglund
Erik Skoglund ('04)
SWE1:56.06
  
 
2
Phillip Morken
Phillip Morken ('04)
NOR1:56.36
  
 
3
Oliver Asikainen
Oliver Asikainen ('05)
FIN1:56.36
  
 
4
Valter Kjellberg
Valter Kjellberg ('04)
SWE1:56.44
  
 
5Laust Kaastrup KjærLaust Kaastrup Kjær ('05)DEN1:56.68
  
 
6
Sondre Strande Omland
Sondre Strande Omland ('07)
NOR1:56.99
  
 
7
Konsta Uuttera
Konsta Uuttera ('05)
FIN1:58.04
  
 
8Milan AxelgaardMilan Axelgaard ('04)DEN1:59.58
  
 
D19 1500 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Sondre Strande Omland
Sondre Strande Omland ('07)
NOR3:54.41
  
 PB
2
August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen ('04)
NOR3:54.89
  
 SB
3Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)DEN3:54.97
  
 
4
Jonas Magnusson
Jonas Magnusson ('04)
SWE3:57.16
  
 
5
Oliver Asikainen
Oliver Asikainen ('05)
FIN3:58.22
  
 PB
6
Martti Majuri
Martti Majuri ('04)
FIN3:59.02
  
 PB
7
Samuel Berhane
Samuel Berhane ('05)
SWE4:03.24
  
 SB
8Hjalte DalskovHjalte Dalskov ('05)DEN4:12.59
  
 
D19 5000 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen ('04)
NOR14:57.72
  
 
2
Jonas Skjerven
Jonas Skjerven ('05)
NOR14:58.08
  
 
3
Gabriel Claesson
Gabriel Claesson ('04)
SWE15:16.30
  
 PB
4Lasse Bjørn JensenLasse Bjørn Jensen ('05)DEN15:24.11
  
 
5
Eemeli Hirvonen
Eemeli Hirvonen ('05)
FIN15:35.35
  
 
6
Anssi Mustonen
Anssi Mustonen ('05)
FIN15:39.09
  
 PB
7
Milian Hentschke
Milian Hentschke ('05)
SWE15:43.76
  
 
D19 3000 m forh.    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Oscar Nyholm
Oscar Nyholm ('04)
FIN9:13.36
  
 PB
2
Marcus Asker
Marcus Asker ('05)
SWE9:13.91
  
 PB
3
Lars Horten Jordet
Lars Horten Jordet ('05)
NOR9:14.97
  
 PB
4
Markus Andersson
Markus Andersson ('05)
SWE9:29.61
  
 
5
Anssi Mustonen
Anssi Mustonen ('05)
FIN9:45.14
  
 
6Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)DEN10:31.34
  
 
7Laurits Gade Strøyer AndersenLaurits Gade Strøyer Andersen ('05)DEN10:43.15
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
22.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
22.7.Vind: +1.6
1
Rasmus Vehmaa
Rasmus Vehmaa ('05)
FIN13.30
  
NU20R PB
2
Edvin Assarsson
Edvin Assarsson ('04)
SWE13.94
  
 PB
3
Konsta Kankainen
Konsta Kankainen ('04)
FIN14.14
  
 
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)DEN14.30
  
 
5
Linus Jonsson
Linus Jonsson ('04)
SWE14.61
  
 
6
Simen Johan Teigstad
Simen Johan Teigstad ('05)
NOR14.90
  
 PB
7
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen ('05)
NOR15.11
  
 SB
8
þOrleifur Einar Leifsson
þOrleifur Einar Leifsson ('04)
ISL15.12
  
 PB
D19 400 m hæk    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Jere Haapalainen
Jere Haapalainen ('04)
FIN50.22
  
NU20R PB
2
Antti Sainio
Antti Sainio ('05)
FIN50.91
  
 
3Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)DEN53.45
  
 PB
4
Lucas Törnström
Lucas Törnström ('05)
SWE55.15
  
 
5
Isak Stieberth Siljedahl
Isak Stieberth Siljedahl ('05)
SWE55.19
  
 
6
Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent ('04)
NOR55.38
  
 
7
Ivar Plukkerud
Ivar Plukkerud ('05)
NOR1:01.01
  
 
D19 Højdespring    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Melwin Lycke Holm
Melwin Lycke Holm ('04)
SWE2.10
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
1.99
  O
2.03
  O
2.07
  O
2.10
  O
2.13
XXX
 
2
Elías Óli Hilmarsson
Elías Óli Hilmarsson ('04)
ISL1.99
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
1.99
  O
2.03
XXX
    
3
Johan Grönroos
Johan Grönroos ('04)
FIN1.95
  
 
 
1.90
  O
1.95
 XO
1.99
  XX
2.03
  X
    
4
Sondre Jahren
Sondre Jahren ('04)
NOR1.90
  
 
 
1.80
  O
1.85
 XO
1.90
 XO
1.95
XXX
    
5Jonas StrungeJonas Strunge ('04)DEN1.85
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.85
  O
1.95
XXX
    
5
Tobias Heldal
Tobias Heldal ('06)
NOR1.85
  
 
 
1.80
  O
1.85
  O
1.90
XXX
     
7
Felix Ridderstråle
Felix Ridderstråle ('04)
SWE1.85
  
 
 
1.80
 XO
1.85
XXO
1.90
XXX
     
Teemu Laurikainen
Teemu Laurikainen ('04)
FIN NH
  
 
 
1.85
XXX
       
D19 Stangspring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Linus Jönsson
Linus Jönsson ('05)
SWE5.40
  
 PB
 
4.70
  O
4.90
  O
5.10
  X
5.15
  O
5.25
  O
5.31
  O
5.40
  O
5.50
XXX
2
Philip Andreas Kubon
Philip Andreas Kubon ('04)
NOR5.10
  
 
 
4.70
  O
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
  O
5.15
  X
5.20
  XX
  
3
Viktor Rahm
Viktor Rahm ('05)
SWE5.00
  
 
 
4.70
  O
4.90
XXO
5.00
  O
5.10
  X
5.15
  XX
   
4
Sander Oppen
Sander Oppen ('04)
NOR4.80
  
 PB
 
4.40
  O
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXO
4.80
XXO
4.90
XXX
  
5
Petteri Tuomaala
Petteri Tuomaala ('05)
FIN4.60
  
 
 
4.15
  O
4.30
  O
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
   
6Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)DEN4.60
  
 
 
4.30
 XO
4.40
 XO
4.50
  O
4.60
  O
4.70
XXX
   
7
Verneri Vesala
Verneri Vesala ('04)
FIN4.30
  
 
 
4.15
 XO
4.30
  O
4.40
XXX
     
8
þOrleifur Einar Leifsson
þOrleifur Einar Leifsson ('04)
ISL4.00
  
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.15
XXX
     
D19 Længdespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Melwin Lycke Holm
Melwin Lycke Holm ('04)
SWE7.51
+1.3
  
 PB
 
7.26
 0.8
7.30
 1.6
7.51 PB
 1.3
  X
 1.0
7.32
 0.5
  X
 0.8
  
2
Kristoffer Andersson
Kristoffer Andersson ('04)
SWE7.23
+0.7
  
 PB
 
6.94
 -0.4
7.23 PB
 0.7
6.91
 -0.9
6.91
 -0.9
6.85
 0.2
  X
 1.4
  
3
Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen ('05)
NOR7.16
+1.3
  
 SB
 
6.86
 0.8
6.90
 1.0
7.14 SB
 1.9
7.16 SB
 1.3
7.10
 1.9
7.11
 0.9
  
4Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)DEN7.02
+1.5
  
 PB
 
7.02 PB
 1.5
6.00
 1.4
6.82
 0.2
6.67
 -0.6
6.92
 1.7
6.78
 2.1
  
5Anyel WeisAnyel Weis ('06)DEN7.00
+1.9
  
 
 
7.00
 1.9
6.77
 1.4
6.99
 0.6
6.86
 0.0
6.89
 1.8
6.81
 2.2
  
6
Benjamin Olli
Benjamin Olli ('04)
FIN6.66
+0.4
  
 
 
  X
 0.4
6.32
 0.4
6.59
 -0.7
  X
 -0.3
6.66
 0.4
  X
 2.6
  
7
Konsta Tynkkynen
Konsta Tynkkynen ('05)
FIN6.48
-0.1
  
 
 
  X
 0.0
  X
 2.8
6.47
 -0.3
6.48
 -0.1
  X
 0.9
6.33
 1.1
  
Sondre Jahren
Sondre Jahren ('04)
NOR NM
+1.5
  
 
 
  X
 0.1
  X
 2.2
  X
 0.9
  X
 -0.3
  X
 1.5
  X
 0.5
  
D19 Trespring    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Marcus Eklund
Marcus Eklund ('05)
SWE14.38
+0.2
  
 PB
 
  X
 0.7
14.38 PB
 0.2
  X
 1.1
13.94
 -0.6
  X
 -0.5
14.28
 0.6
  
2
Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles ('04)
SWE14.34
+0.6
  
 
 
  X
 1.0
14.26
 -0.2
14.13
 -1.0
14.07
 -0.3
14.15
 -0.2
14.34
 0.6
  
3
Emil Nylund
Emil Nylund ('04)
FIN14.32
-0.6
  
 
 
13.98
 1.5
14.14
 1.3
14.32
 -0.6
  X
 -0.5
14.11
 -0.8
14.31
 0.3
  
4
Guðjón Dunbar Diaquoi
Guðjón Dunbar Diaquoi ('05)
ISL13.88
+1.7
  
 SB
 
13.88 SB
 1.7
13.78
 1.0
13.45
 -1.6
13.61
 -0.6
  X
 0.1
13.49
 -0.5
  
5
Santeri Haapamäki
Santeri Haapamäki ('05)
FIN13.88
+0.2
  
 
 
13.88
 0.2
  X
 0.1
  X
 -0.7
  X
 -0.6
13.53
 -0.2
  X
 -0.4
  
6Jonathan Sass MøllerJonathan Sass Møller ('06)DEN13.44
+1.1
  
 
 
13.44
 1.1
13.22
 0.4
13.07
 -0.5
  X
 -1.1
  X
 -0.3
13.13
 -1.3
  
7
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR13.37
-1.1
  
 
 
12.95
 0.8
13.01
 -0.6
13.37
 -1.1
13.18
 -1.2
13.32
 -0.2
  X
 0.4
  
8
Oscar Stuhr
Oscar Stuhr ('05)
NOR13.16
+0.7
  
 
 
13.15
 0.9
13.16
 0.7
  X
 0.6
  –    
D19 Kuglestød 6.0 kg    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Henrik Vesterlid
Henrik Vesterlid ('04)
NOR17.89
  
 PB
 
16.9517.89 PB  X  X  X  X  
2
Leo Zikovic
Leo Zikovic ('04)
SWE17.33
  
 
 
  X17.33  X16.91  X17.13  
3
Juho Suominen
Juho Suominen ('04)
FIN17.23
  
 PB
 
15.4815.1215.7016.0117.23 PB  X  
4Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN17.02
  
 
 
16.03  X16.7816.8917.02  X  
5
Paavo Puro
Paavo Puro ('05)
FIN16.11
  
 SB
 
15.5314.8215.5814.9316.11 SB  X  
6
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE15.05
  
 
 
  X  X13.33  X  X15.05  
7
Sondre Jahren
Sondre Jahren ('04)
NOR14.24
  
 
 
14.2414.21  X  –  –  –  
8
Bjarni Hauksson
Bjarni Hauksson ('04)
ISL12.17
  
 SB
 
  X12.17 SB  –  –  –  –  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
NOR57.06
  
 PB
 
54.5352.6457.06 PB50.80  X51.65  
2
Juho Suominen
Juho Suominen ('04)
FIN56.84
  
 PB
 
50.6546.2755.4456.84 PB  X54.75  
3
Max Lampinen
Max Lampinen ('04)
FIN52.23
  
 
 
49.7952.23  X  X51.53  X  
4
Brage Viljar Arumairasa
Brage Viljar Arumairasa ('05)
NOR50.51
  
 
 
48.2348.94  X49.5750.2250.51  
5
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE50.41
  
 
 
50.4149.92  X  X  X  X  
6Mads Krogsgaard NielsenMads Krogsgaard Nielsen ('04)DEN49.37
  
 
 
48.38  X  X  X49.0249.37  
7
Jesper Lindqvist
Jesper Lindqvist ('05)
SWE48.16
  
 
 
  X46.9347.4048.0848.16  X  
8Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)DEN47.22
  
 
 
45.2046.34  X44.4547.2244.80  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Max Lampinen
Max Lampinen ('04)
FIN76.43
  
 
 
73.44  X76.0976.4375.0775.89  
2
Adam Hellbom
Adam Hellbom ('04)
SWE67.63
  
 
 
  X61.0364.2067.63  X62.96  
3
Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten ('04)
NOR66.02
  
 
 
57.5464.2965.8364.2766.0264.10  
4
Gustav Rydåker
Gustav Rydåker ('05)
SWE63.45
  
 
 
  X63.4562.21  X  X63.44  
5
Reko Tuominen
Reko Tuominen ('05)
FIN63.14
  
 
 
  X61.4563.1260.8063.1459.62  
6Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)DEN60.52
  
 
 
60.5256.9759.06  X  X  X  
7Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN56.52
  
 
 
52.83  X  X53.0855.5556.52  
Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter ('04)
NOR NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
D19 Spydkast 800 gram    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Tuomas Närhi
Tuomas Närhi ('04)
FIN65.79
  
 
 
65.7959.6457.3460.6662.0865.24  
2
Leon Bodén
Leon Bodén ('05)
SWE63.73
  
 
 
62.9161.6863.73  X58.9963.63  
3
Jaakko Honka
Jaakko Honka ('04)
FIN60.43
  
 
 
60.2957.69  X57.4160.43  X  
4
Filip Sundin
Filip Sundin ('04)
SWE58.11
  
 
 
56.6858.1157.6854.2354.0657.81  
5
Tommi Aslaksrud Pasanen
Tommi Aslaksrud Pasanen ('04)
NOR57.88
  
 
 
54.9955.72  X56.3657.2257.88  
6Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)DEN56.95
  
 
 
  X52.33  X52.4756.9554.86  
7
Peder Hennestad Skjevrak
Peder Hennestad Skjevrak ('04)
NOR56.42
  
 PB
 
54.3456.4255.5756.0753.2855.45  
8Hans SækmoseHans Sækmose ('04)DEN51.51
  
 
 
48.4051.51  X48.6647.47  X  
D19 5000 m kapgang    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Kristoffer Randall
Kristoffer Randall ('07)
NOR25:19.19
  
 PB
2
Eetu Salmi
Eetu Salmi ('05)
FIN25:28.40
  
 PB
3
Samuel Marku
Samuel Marku ('05)
FIN26:42.96
  
 SB
D19 4 x 100 m stafet    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
 
  
NOR41.16
  
 
  Emil Gundersen, Alexander Skrede, Sebastian Berntsen, Sondre Witzøe
2
 
  
FIN41.38
  
 
  Aku Kulju, Topi Huttunen, Rasmus Vehmaa, Antti Sainio
Danmark Danmark  DNF
  
 
  Simon Larsen, Hector Wandt, Valentin Jensen, Carl Bruce Aabo
Sverige 
Sverige  
SWEDNF
  
 
  Noah Karlberg, Alex Apelgrim, Erik Erlandsson, Isak Hughes
D19 4 x 400 m stafet    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
 
  
FIN3:12.89
  
 
  Rado Lindberg, Antti Sainio, Simeon Vorselman, Jere Haapalainen
2
 
  
NOR3:13.60
  
 
  Bastian Elnan Aurstad, Tobias Bang Gulbrandsen, Aiden Floyd Vincent, Sindre Strønstad-Løseth
3Danmark Danmark  3:17.81
  
 
  Luis Felipe Maillet, Sofus Olivarius Vølund, Christoffer Banke Jørgensen, Gustav Stetkær Bohr
Sverige 
Sverige  
SWEDQ
  
 
  Isak Stieberth Siljedahl, Alexander Oliver, Erik Skoglund, Felix Ridderstråle
P19 100 m    
22.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
22.7.Vind: +1.3
1
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR11.92
  
 
2
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE12.07
  
 
3
Aino Vuorjoki
Aino Vuorjoki ('05)
FIN12.07
  
 
4
Helmi Hjortbäck
Helmi Hjortbäck ('05)
SWE12.11
  
 
5
Noora Salmi
Noora Salmi ('05)
FIN12.17
  
 
6Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN12.64
  
 
7
María Helga Högnadóttir
María Helga Högnadóttir ('05)
ISL12.67
  
 PB
8
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR12.71
  
 
P19 200 m    
23.7. Vind: +1.1

Finale A

Finale
23.7.Vind: +1.1
1
Aino Vuorjoki
Aino Vuorjoki ('05)
FIN24.24
  
 PB
2
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR24.39
  
 PB
3
Helmi Hjortbäck
Helmi Hjortbäck ('05)
SWE24.49
  
 
4
Emilia Franzén
Emilia Franzén ('04)
SWE24.59
  
 
5
Priscilla Boateng
Priscilla Boateng ('05)
FIN24.74
  
 
6
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR25.09
  
 
7
Júlía Kristín Jóhannesdóttir
Júlía Kristín Jóhannesdóttir ('05)
ISL25.45
  
 PB
8Ronja ChristophersenRonja Christophersen ('07)DEN25.77
  
 
P19 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Borghild Oline Holstad
Borghild Oline Holstad ('06)
NOR55.13
  
 PB
2
Elenie Carlsson
Elenie Carlsson ('05)
SWE55.90
  
 
3
Teresa Perttilä
Teresa Perttilä ('05)
FIN55.91
  
 SB
4
Elna Wester
Elna Wester ('05)
SWE56.49
  
 SB
5Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)DEN56.82
  
 PB
6
Linne Kallio
Linne Kallio ('05)
FIN57.10
  
 
7
Lisa Maylen Stensøy
Lisa Maylen Stensøy ('04)
NOR57.30
  
 
8Caroline AslerinCaroline Aslerin ('04)DEN57.55
  
 
P19 800 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Sini Rajaniemi
Sini Rajaniemi ('04)
FIN2:11.67
  
 
2
Nora Kytäjä
Nora Kytäjä ('04)
FIN2:11.77
  
 
3
Ebba Cronholm
Ebba Cronholm ('05)
SWE2:12.37
  
 
4
Emilia Mandl
Emilia Mandl ('04)
SWE2:13.23
  
 PB
5Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)DEN2:14.82
  
 
6
Vilde-Sofie Torvund
Vilde-Sofie Torvund ('06)
NOR2:18.23
  
 PB
7
Ida Grytaas Forsmo
Ida Grytaas Forsmo ('04)
NOR2:19.05
  
 
8Signe RisvigSigne Risvig ('07)DEN2:21.79
  
 
P19 1500 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Saga Provci
Saga Provci ('04)
SWE4:21.01
  
 
2
Elsa Sundqvist
Elsa Sundqvist ('05)
SWE4:24.62
  
 PB
3
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR4:27.05
  
 SB
4
Nora Kytäjä
Nora Kytäjä ('04)
FIN4:34.99
  
 
5
Malin Hoelsveen
Malin Hoelsveen ('05)
NOR4:40.40
  
 
6Signe RisvigSigne Risvig ('07)DEN4:40.94
  
 PB
7
Sini-Minea Saarikoski
Sini-Minea Saarikoski ('05)
FIN4:49.12
  
 
8Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)DEN4:55.21
  
 
P19 3000 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Elsa Sundqvist
Elsa Sundqvist ('05)
SWE9:28.51
  
 PB
2
Ebba Broms
Ebba Broms ('05)
SWE9:31.57
  
 PB
3
Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg ('04)
NOR9:48.16
  
 
4
Marte Hovland
Marte Hovland ('05)
NOR9:55.16
  
 PB
5
Nelli Viskari
Nelli Viskari ('04)
FIN10:00.78
  
 SB
6Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN10:36.15
  
 PB
7
Pinja Laasanen
Pinja Laasanen ('05)
FIN10:40.16
  
 
8Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)DEN10:52.71
  
 SB
P19 3000 m forh.    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Ebba Cronholm
Ebba Cronholm ('05)
SWE10:14.89
  
 PB
2
Thea Charlotte Knutsen
Thea Charlotte Knutsen ('04)
NOR10:18.27
  
 PB
3
Lowa Branth
Lowa Branth ('05)
SWE10:20.86
  
 PB
4
Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz ('04)
NOR10:28.66
  
 
5
Miina Kilpeläinen
Miina Kilpeläinen ('05)
FIN11:02.55
  
 
6Lærke F. ThygesenLærke F. Thygesen ('05)DEN11:43.64
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
22.7. Vind: +0.3

Finale A

Finale
22.7.Vind: +0.3
1
Lovise Skarbøvik Andresen
Lovise Skarbøvik Andresen ('04)
NOR13.59
  
 
2
Siiri Siirtola
Siiri Siirtola ('05)
FIN13.80
  
 
3
Selma Ims
Selma Ims ('05)
NOR13.88
  
 
4
Linnéa Svanhall
Linnéa Svanhall ('04)
SWE13.92
  
 PB
5
Essi Niskala
Essi Niskala ('05)
FIN13.92
  
 
6
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE14.17
  
 
7
Júlía Kristín Jóhannesdóttir
Júlía Kristín Jóhannesdóttir ('05)
ISL14.20
  
 
P19 400 m hæk    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Vilma Väliharju
Vilma Väliharju ('04)
FIN1:00.07
  
 
2
Essi Niskala
Essi Niskala ('05)
FIN1:00.29
  
 SB
3
Tilde Bjerager
Tilde Bjerager ('04)
SWE1:00.85
  
 
4
Jamila Isman
Jamila Isman ('05)
NOR1:01.36
  
 PB
5
Elenie Carlsson
Elenie Carlsson ('05)
SWE1:01.44
  
 
6
Ísold Sævarsdóttir
Ísold Sævarsdóttir ('07)
ISL1:03.23
  
 
7Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN1:03.29
  
 SB
8
Sarah Al-Saiddi
Sarah Al-Saiddi ('05)
NOR1:07.58
  
 
P19 Højdespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Birta María Haraldsdóttir
Birta María Haraldsdóttir ('04)
ISL1.80
  
 PB
 
1.61
  O
1.66
 XO
1.71
 XO
1.74
  O
1.77
XXO
1.80
  O
1.83
XXX
 
2
Alvah Lind
Alvah Lind ('05)
SWE1.80
  
 PB
 
1.66
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
1.80
 XO
1.83
XXX
  
3
Engla Nilsson
Engla Nilsson ('05)
SWE1.77
  
 
 
1.66
  O
1.71
  O
1.74
  O
1.77
  O
1.80
XXX
   
4
Mia Känsäkangas
Mia Känsäkangas ('05)
FIN1.74
  
 
 
1.61
  O
1.66
  O
1.71
 XO
1.74
  O
1.77
XXX
   
5
Telma Björk Rostoft Kristjansson
Telma Björk Rostoft Kristjansson ('05)
NOR1.71
  
 PB
 
1.56
  O
1.61
  O
1.66
  O
1.71
  O
1.74
XXX
   
6
Hedvik Kallåk
Hedvik Kallåk ('04)
NOR1.66
  
 SB
 
1.56
  O
1.61
 XO
1.66
XXO
1.71
XXX
    
7Celina C.S. JensenCelina C.S. Jensen ('07)DEN1.61
  
 
 
1.51
  O
1.56
  O
1.61
  O
1.66
XXX
    
8
Anni Konnu
Anni Konnu ('04)
FIN1.61
  
 
 
1.56
  O
1.61
 XO
1.66
XXX
     
P19 Stangspring    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Sara Winberg
Sara Winberg ('04)
SWE3.95
  
 
 
3.75
XXO
3.95
 XO
4.10
XXX
     
2
Ella Uddenäs
Ella Uddenäs ('05)
SWE3.85
  
 SB
 
3.25
  O
3.35
  O
3.55
  O
3.65
  O
3.75
  O
3.85
  O
4.00
XXX
 
3
Tuuli Järvinen
Tuuli Järvinen ('05)
FIN3.85
  
 
 
3.65
 XO
3.85
 XO
3.95
XXX
     
4Annabelle VipleAnnabelle Viple ('05)DEN3.75
  
 
 
3.45
 XO
3.55
  O
3.65
XXO
3.75
  O
3.85
XXX
   
5
Sara Benedikte Guttormsen
Sara Benedikte Guttormsen ('05)
NOR3.65
  
 PB
 
3.25
  O
3.45
  O
3.55
  O
3.65
 XO
3.75
XXX
   
6
Vanessa Lindberg
Vanessa Lindberg ('04)
FIN3.45
  
 
 
3.25
  X
3.35
  O
3.45
  O
3.55
XXX
    
7
Jennie Bos
Jennie Bos ('07)
NOR3.10
  
 
 
2.95
  O
3.10
  O
3.25
XXX
     
8Cathia Lindgaard JensenCathia Lindgaard Jensen ('07)DEN2.95
  
 
 
2.95
XXO
3.10
XXX
      
P19 Længdespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Ida Andrea Breigan
Ida Andrea Breigan ('04)
NOR6.30
+1.4
  
 PB
 
6.09
 1.3
  X
 1.7
6.10
 1.6
6.17
 2.2
6.30 PB
 1.4
6.22
 2.4
  
2
Minja Kurtti
Minja Kurtti ('05)
FIN6.20
+0.7
  
 PB
 
  X
 1.8
  X
 1.7
5.83
 1.3
6.13 PB
 0.9
6.20 PB
 0.7
5.95
 -0.2
  
3
Lina Ånstad
Lina Ånstad ('05)
SWE6.01
+1.9
  
 
 
  X
 2.1
  X
 1.9
6.01
 1.9
  X
 1.1
5.93
 0.2
6.00
 1.5
  
4
Sydney Karström
Sydney Karström ('04)
SWE5.91 w
+2.6
  
 
 
5.44
 0.3
5.80
 1.6
5.87
 1.9
5.91
 2.6
4.10
 0.6
5.77
 1.5
  
5
Ísold Sævarsdóttir
Ísold Sævarsdóttir ('07)
ISL5.79
+1.6
  
 PB
 
  X
 1.0
5.44
 0.3
  X
 0.4
5.45
 1.3
5.79 PB
 1.6
  X
 2.2
  
6
Inkeri Ahokas
Inkeri Ahokas ('04)
FIN5.75
-0.5
  
 
 
  X
 1.9
  X
 1.2
  X
 0.6
5.59
 2.0
5.75
 -0.5
5.71
 2.1
  
7
Brynja Rós Brynjarsdóttir
Brynja Rós Brynjarsdóttir ('05)
ISL5.67 w
+2.3
  
 
 
5.63 =PB
 1.2
  X
 1.6
5.67
 2.3
5.63 =PB
 0.8
5.58
 2.2
5.23
 1.8
  
8
Jamila Isman
Jamila Isman ('05)
NOR5.61
+1.5
  
 
 
5.34
 1.6
5.43
 0.7
  X
 2.0
5.53
 1.7
  X
 1.9
5.61
 1.5
  
P19 Trespring     
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)DEN12.31
+0.5
  
DUR-19 =SB
 
  X
 -0.2
12.31 =SB
 0.5
  X
 0.4
  X
 0.3
12.11
 -0.4
12.08
 -0.4
  
2
Matilda Halfwordson
Matilda Halfwordson ('05)
SWE12.03
-0.3
  
 =SB
 
11.80
 0.4
11.74
 0.6
11.58
 0.2
11.71
 -0.6
12.03 =SB
 -0.3
11.76
 -0.4
  
3
Nora Jolbäck
Nora Jolbäck ('04)
SWE12.00
-0.2
  
 
 
11.67
 0.4
11.93
 0.8
11.73
 1.2
11.89
 0.3
11.73
 -0.8
12.00
 -0.2
  
4
Siiri Nyyssönen
Siiri Nyyssönen ('04)
FIN11.88
-0.5
  
 
 
  X
 0.3
  X
 0.0
11.73
 0.3
11.68
 -0.5
11.62
 -0.6
11.88
 -0.5
  
5
Erin Kainulainen
Erin Kainulainen ('04)
FIN11.82
+0.9
  
 
 
  X
 0.4
11.77
 0.3
  X
 1.4
11.82
 0.9
  X
 -0.7
  X
 0.0
  
6
Sigrid Forsmo Kapskarmo
Sigrid Forsmo Kapskarmo ('04)
NOR11.25
+1.3
  
 
 
11.12
 0.5
9.65
 0.6
11.25
 1.3
11.19
 -0.1
  X
 -0.7
11.08
 -0.5
  
7Smilla Alex Hytholm PetersenSmilla Alex Hytholm Petersen ('04)DEN10.98
+0.2
  
 SB
 
10.75 SB
 0.1
10.61
 0.7
10.87 SB
 0.2
10.98 SB
 0.2
10.54
 -0.7
10.94
 0.0
  
8
Anna Theodora Helgesen
Anna Theodora Helgesen ('07)
NOR10.94
+0.2
  
 
 
10.70
 0.8
  X
 1.2
10.94
 0.2
10.72
 1.1
10.60
 -0.4
10.55
 -0.3
  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Minttu Laurila
Minttu Laurila ('05)
FIN14.79
  
 
 
14.2714.62  X14.69  X14.79  
2
Jonna Lundgren
Jonna Lundgren ('04)
SWE14.69
  
 PB
 
  X13.7014.2213.6113.4114.69 PB  
3
Beatrice Pettersson
Beatrice Pettersson ('05)
SWE14.10
  
 
 
13.6314.1012.9014.02  X  X  
4
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR13.46
  
 =PB
 
12.8512.7013.0813.46 =PB  X13.08  
5
Julia Nystrand
Julia Nystrand ('05)
FIN12.71
  
 
 
12.5912.71  X  X  X  X  
6
Sonja Jervidalo
Sonja Jervidalo ('05)
NOR12.18
  
 =PB
 
11.4811.7712.18 =PB11.2811.57  X  
7Kristine Skifter BitschKristine Skifter Bitsch ('06)DEN11.26
  
 
 
  X10.7510.4510.0711.2610.82  
8Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)DEN10.78
  
 
 
  X  X  X10.2810.6210.78  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Hera Christensen
Hera Christensen ('05)
ISL45.40
  
 
 
  X45.4044.0145.3843.1244.62  
2
Iiris Veijola
Iiris Veijola ('05)
FIN44.77
  
 
 
42.1342.07  X44.7743.0043.54  
3
Edvina Norberg
Edvina Norberg ('05)
SWE44.21
  
 
 
42.8743.7044.2140.7139.5742.60  
4
Ebba Salomonsson Lind
Ebba Salomonsson Lind ('04)
SWE44.04
  
 
 
44.0437.78  X  X  X  X  
5
Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes ('04)
NOR43.45
  
 
 
  X  X41.2341.0343.4543.44  
6
Pinja Naula
Pinja Naula ('04)
FIN39.83
  
 
 
39.7138.4836.58  X39.83  X  
7
Mette-Elise Ødegård Vaskinn
Mette-Elise Ødegård Vaskinn ('04)
NOR38.66
  
 
 
37.76  X38.6635.2735.3035.82  
8Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)DEN36.75
  
 
 
35.86  X36.75  X  X34.97  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Taru Killinen
Taru Killinen ('05)
FIN59.35
  
 
 
53.4158.0259.3558.4857.02  X  
2
Saga Berg
Saga Berg ('04)
SWE58.48
  
 
 
57.08  X58.4856.58  X54.99  
3
Emmi Mäkäläinen
Emmi Mäkäläinen ('05)
FIN56.22
  
 
 
54.2053.43  X  X  X56.22  
4
Linda Hedlund
Linda Hedlund ('04)
SWE55.40
  
 
 
53.6754.09  X48.46  X55.40  
5Iben Pusle DahlIben Pusle Dahl ('05)DEN52.79
  
 
 
52.7948.49  X  X48.6951.47  
6Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('05)DEN50.81
  
 
 
50.4648.86  X49.7450.81  X  
7
Julie Lie Karlberg
Julie Lie Karlberg ('06)
NOR49.40
  
 PB
 
46.5149.40 PB47.7546.91  X  X  
8
Linnea-Kristine Austad Nilsen
Linnea-Kristine Austad Nilsen ('05)
NOR46.98
  
 
 
  X46.3246.9844.3746.19  X  
P19 Spydkast 600 gram    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Salla Koskimäki
Salla Koskimäki ('04)
FIN49.64
  
 
 
46.6447.4849.64  X  X44.18  
2
Cecilia Österberg
Cecilia Österberg ('05)
FIN48.13
  
 
 
47.3144.5046.9745.7348.1346.54  
3
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE47.59
  
 PB
 
47.59 PB46.1747.2941.90  X44.81  
4
Inga Rabben Reimers
Inga Rabben Reimers ('05)
NOR46.94
  
 
 
45.7345.75  X  X43.9946.94  
5
Arndís Diljá Óskarsdóttir
Arndís Diljá Óskarsdóttir ('04)
ISL44.90
  
 
 
  X43.64  X44.90  X44.58  
6Camilla Urup ColstrupCamilla Urup Colstrup ('05)DEN44.78
  
 
 
41.8544.4142.9943.0143.2144.78  
7
Linea Steiro-Darén
Linea Steiro-Darén ('04)
NOR43.64
  
 
 
  X43.64  X  X41.20  X  
8
Linn Svedberg Jarlhage
Linn Svedberg Jarlhage ('05)
SWE42.16
  
 
 
40.0934.4042.1641.61  X40.45  
P19 5000 m kapgang    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Aliisa Kiiski
Aliisa Kiiski ('05)
FIN23:53.42
  
 PB
2
Anna Kokko
Anna Kokko ('04)
FIN26:16.43
  
 SB
P19 4 x 100 m stafet    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Sverige 
Sverige  
SWE46.11
  
 
  Lina Ånstad, Emma Carlsson, Helmi Hjortbäck, Emilia Franzén
2
 
  
FIN46.15
  
 
  Eliisa Kallio, Noora Salmi, Priscilla Boateng, Aino Vuorjoki
3
 
  
NOR46.21
  
 
  Lovise Skarbøvik Andresen, Ida Andrea Breigan, Selma Ims, Lilje Lopes Patey
Denmark/Iceland 
Denmark/Iceland  
MIXDNF
  
 
  Ronja Christophersen, Júlía Kristín Jóhannesdóttir, María Helga Högnadóttir, Brynja Rós Brynjarsdóttir
P19 4 x 400 m stafet    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
 
  
NOR3:45.27
  
 
  Camilla Dahl Kristiansen, Lilje Lopes Patey, Lisa Maylen Stensøy, Borghild Oline Holstad
2
Sverige 
Sverige  
SWE3:47.12
  
 
  Elna Wester, Lia Cederberg, Tilde Bjerager, Elenie Carlsson
3
 
  
FIN3:47.49
  
 
  Linne Kallio, Minea Lindén, Sini-Minea Saarikoski, Teresa Perttilä
4Danmark Danmark  3:47.74
  
DUR-19 
  Nora Grønnegaard Fischer, Lærke F. Thygesen, Amanda Sondrup Henriques, Caroline Aslerin

Seneste resultater

21.4SkanderborgKlubstævne
20.4GlostrupGlostrup Games
17.4GreveKlubkastestævne
16.4HaderslevLøbestævne
16.4BallerupKastestævne 2
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive