Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Jessheim NOR: Norgeslekene 11‐13.8.2023
Friidrettsstadion

M 100 m    
13.8. Vind: +0.9

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.9
1
Jean-Christian Zirignon
Jean-Christian Zirignon ('95)
SWE10.58
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.64
  
 
3
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR10.67
  
 PB
4
August Hemstad
August Hemstad ('02)
NOR10.68
  
 =PB
5
Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03)
NOR10.79
  
 
6
Daniel Alejandro Johnsen
Daniel Alejandro Johnsen ('98)
NOR10.80
  
 
7
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.83
  
 
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR DNF
  
 
Finale B
13.8. Vind: +1.3
13.8.Vind: +1.3
1
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR10.92
  
 SB
2
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR11.03
  
 
3
Erik Steinsland
Erik Steinsland 
NOR11.05
  
 PB
4
Martin Pettersen
Martin Pettersen ('02)
NOR11.20
  
 
5
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR11.21
  
 
6
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen ('05)
NOR11.25
  
 
7
Lukas Øiseth
Lukas Øiseth ('04)
NOR11.25
  
 
8
Sander Steen Myrvang
Sander Steen Myrvang 
NOR11.38
  
 
Finale C
13.8. Vind: +2.9
13.8.Vind: +2.9
1
Erik Loorand
Erik Loorand ('05)
EST11.17 w
  
 
2
Thomas Graftås
Thomas Graftås ('01)
NOR11.19 w
  
 
3
Alexander Tomala
Alexander Tomala ('05)
NOR11.20 w
  
 
4
Erlend Halmøy
Erlend Halmøy ('05)
NOR11.31 w
  
 
5
Samuel Gyedu
Samuel Gyedu ('94)
NOR11.36 w
  
 
6
Axel Andreas Mjør
Axel Andreas Mjør ('06)
NOR11.38 w
  
 
7
Ariand Shegani
Ariand Shegani ('05)
NOR11.42 w
  
 
8
Kaur Jesper Kukk
Kaur Jesper Kukk ('05)
EST11.44 w
  
 
Finale D
13.8. Vind: +2.7
13.8.Vind: +2.7
1
Simen Johan Teigstad
Simen Johan Teigstad ('05)
NOR11.40 w
  
 
2
Mads Hjort-Larsen
Mads Hjort-Larsen ('03)
NOR11.48 w
  
 
3
Jesper Sandvik Bjerk
Jesper Sandvik Bjerk ('05)
NOR11.50 w
  
 
4
Arne Røstad
Arne Røstad ('02)
NOR11.51 w
  
 
5
William Østbø Johansen
William Østbø Johansen ('06)
NOR11.53 w
  
 
6
Emil Vestre
Emil Vestre ('05)
NOR11.60 w
  
 
7
Henrik Vineshaugen
Henrik Vineshaugen ('06)
NOR11.64 w
  
 
8
Benjamin Carlsen-Brown
Benjamin Carlsen-Brown ('06)
NOR11.64 w
  
 
Finale E
13.8. Vind: +1.8
13.8.Vind: +1.8
1
Nikolai Stavik Moshagen
Nikolai Stavik Moshagen ('05)
NOR11.72
  
 PB
2
Bruno Førre Nardocci
Bruno Førre Nardocci ('06)
NOR11.93
  
 
3
Teodor Miller
Teodor Miller ('05)
NOR11.99
  
 
4
Herman Jørgensen Huus
Herman Jørgensen Huus ('01)
NOR12.02
  
 
5
Max Skjerpen Huseby
Max Skjerpen Huseby ('06)
NOR12.02
  
 PB
6
Sigve Lundberg
Sigve Lundberg ('06)
NOR12.12
  
 
7
Magnus Kringstad
Magnus Kringstad ('98)
NOR12.28
  
 PB
Finale F
13.8. Vind: +1.1
13.8.Vind: +1.1
1
Oliver Kask
Oliver Kask ('05)
EST12.62
  
 PB
2
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR12.66
  
 
Indledende heats13.8.
Indledende 1
13.8. Vind: +1.5
13.8.Vind: +1.5
1
Sigve Lundberg
Sigve Lundberg ('06)
NOR11.95
  
 PB
2
Max Skjerpen Huseby
Max Skjerpen Huseby ('06)
NOR12.08
  
 PB
3
Magnus Kringstad
Magnus Kringstad ('98)
NOR12.38
  
 PB
4
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR12.61
  
 PB
5
Adrian Svendsen
Adrian Svendsen ('04)
NOR12.62
  
 PB
6
Oliver Kask
Oliver Kask ('05)
EST12.69
  
 PB
Indledende 2
13.8. Vind: +0.5
13.8.Vind: +0.5
1
Simen Johan Teigstad
Simen Johan Teigstad ('05)
NOR11.55
  
 PB
2
Henrik Vineshaugen
Henrik Vineshaugen ('06)
NOR11.72
  
 PB
3
Gabriel Overvåg
Gabriel Overvåg ('04)
NOR11.83
  
 SB
4
Bruno Førre Nardocci
Bruno Førre Nardocci ('06)
NOR11.83
  
 PB
5
Teodor Miller
Teodor Miller ('05)
NOR11.94
  
 
6
Herman Jørgensen Huus
Herman Jørgensen Huus ('01)
NOR11.99
  
 SB
7
Vemund Prem Heltzer Sørstad
Vemund Prem Heltzer Sørstad ('06)
NOR12.17
  
 PB
Indledende 3
13.8. Vind: +1.4
13.8.Vind: +1.4
1
Erik Loorand
Erik Loorand ('05)
EST11.31
  
 PB
2
Arne Røstad
Arne Røstad ('02)
NOR11.56
  
 
3
Benjamin Carlsen-Brown
Benjamin Carlsen-Brown ('06)
NOR11.58
  
 PB
4
William Østbø Johansen
William Østbø Johansen ('06)
NOR11.60
  
 PB
5
Emil Vestre
Emil Vestre ('05)
NOR11.66
  
 SB
6
Ervin Kavara Berg
Ervin Kavara Berg ('06)
NOR11.70
  
 SB
7
Nikolai Stavik Moshagen
Nikolai Stavik Moshagen ('05)
NOR11.86
  
 SB
Indledende 4
13.8. Vind: +1.5
13.8.Vind: +1.5
1
Lukas Øiseth
Lukas Øiseth ('04)
NOR11.20
  
 PB
2
Alexander Tomala
Alexander Tomala ('05)
NOR11.29
  
 PB
3
Snorre Sliper Bonesmo
Snorre Sliper Bonesmo ('01)
NOR11.31
  
 PB
4
Samuel Gyedu
Samuel Gyedu ('94)
NOR11.40
  
 SB
5
Axel Andreas Mjør
Axel Andreas Mjør ('06)
NOR11.44
  
 PB
6
Ariand Shegani
Ariand Shegani ('05)
NOR11.44
  
 PB
7
Jesper Sandvik Bjerk
Jesper Sandvik Bjerk ('05)
NOR11.52
  
 SB
Indledende 5
13.8. Vind: +0.8
13.8.Vind: +0.8
1
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR11.08
  
 PB
2
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen
Nicolas Alexander Baranyi Eriksen ('05)
NOR11.21
  
 
3
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR11.31
  
 
4
Erlend Halmøy
Erlend Halmøy ('05)
NOR11.42
  
 
4
Kaur Jesper Kukk
Kaur Jesper Kukk ('05)
EST11.42
  
 
6
Mads Hjort-Larsen
Mads Hjort-Larsen ('03)
NOR11.56
  
 
Franz Philip Pap Holmen
Franz Philip Pap Holmen ('06)
NOR DQ
  
 
Indledende 6
13.8. Vind: +2.2
13.8.Vind: +2.2
1
Sondre Witzøe
Sondre Witzøe ('04)
NOR10.69 w
  
 
2
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR10.87 w
  
 
3
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR10.92 w
  
 
4
Erik Steinsland
Erik Steinsland 
NOR10.98 w
  
 
5
Martin Pettersen
Martin Pettersen ('02)
NOR11.09 w
  
 
6
Sander Steen Myrvang
Sander Steen Myrvang 
NOR11.25 w
  
 
7
Thomas Graftås
Thomas Graftås ('01)
NOR11.32 w
  
 
Indledende 7
13.8. Vind: +1.6
13.8.Vind: +1.6
1
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
NOR10.54
  
 
2
Jean-Christian Zirignon
Jean-Christian Zirignon ('95)
SWE10.62
  
 
3
August Hemstad
August Hemstad ('02)
NOR10.68
  
 =PB
4
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.72
  
 
5
Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03)
NOR10.75
  
 SB
6
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR10.77
  
 SB
7
Daniel Alejandro Johnsen
Daniel Alejandro Johnsen ('98)
NOR10.82
  
 
M 200 m    
11.8. Vind: +2.0

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.0
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR20.84
  
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.07
  
 
3
Øyvind Strømmen Kjerpeset
Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91)
NOR21.40
  
 SB
4
Patrick Monga Bifuko
Patrick Monga Bifuko ('96)
NOR21.58
  
 
5
Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03)
NOR21.60
  
 
6
Christian Mensah
Christian Mensah ('96)
NOR21.82
  
 
Finale B
11.8. Vind: +2.4
11.8.Vind: +2.4
1
Per-Tinius Fremstad-Waldron
Per-Tinius Fremstad-Waldron 
NOR21.25 w
  
 
2
August Hemstad
August Hemstad ('02)
NOR21.50 w
  
 
3
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR21.62 w
  
 
4
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR21.86 w
  
 
5
Sondre Lindaas Gjesdal
Sondre Lindaas Gjesdal ('98)
NOR21.94 w
  
 
6
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06)
NOR22.53 w
  
 
Finale C
11.8. Vind: +1.3
11.8.Vind: +1.3
1
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR21.42
  
 PB
2
Mads Hjort-Larsen
Mads Hjort-Larsen ('03)
NOR22.26
  
 =PB
3
Snorre Sliper Bonesmo
Snorre Sliper Bonesmo ('01)
NOR22.47
  
 PB
4
Nicholas Vargas
Nicholas Vargas 
USA22.52
  
 
5
Theodore Einar Fremstad-Waldron
Theodore Einar Fremstad-Waldron ('02)
NOR22.88
  
 
6
Sander Steen Myrvang
Sander Steen Myrvang 
NOR22.93
  
 
Finale D
11.8. Vind: +3.1
11.8.Vind: +3.1
1
Simen Bogunovic Larsen
Simen Bogunovic Larsen ('94)
NOR22.05 w
  
 
2
Leon Samuel Douglas Mjaaland
Leon Samuel Douglas Mjaaland 
NOR22.19 w
  
 
3
Henrik Duncan
Henrik Duncan ('03)
NOR22.24 w
  
 
4
Thomas Graftås
Thomas Graftås ('01)
NOR22.50 w
  
 
5
Vegard Dragsund Sverd
Vegard Dragsund Sverd ('99)
NOR22.74 w
  
 
6
Martin Pettersen
Martin Pettersen ('02)
NOR22.79 w
  
 
Finale E
11.8. Vind: +2.0
11.8.Vind: +2.0
1
Alexander Tomala
Alexander Tomala ('05)
NOR22.86
  
 
2
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR22.92
  
 =PB
3
Erlend Halmøy
Erlend Halmøy ('05)
NOR23.01
  
 
4
Markus Le Fjeld
Markus Le Fjeld ('07)
NOR23.32
  
 
5
William Østbø Johansen
William Østbø Johansen ('06)
NOR23.42
  
 
Finale F
11.8. Vind: +1.6
11.8.Vind: +1.6
1
Erik Loorand
Erik Loorand ('05)
EST22.93
  
 PB
2
Henrik Vineshaugen
Henrik Vineshaugen ('06)
NOR22.96
  
 PB
3
Lukas Øiseth
Lukas Øiseth ('04)
NOR23.03
  
 PB
4
Theodor Volline Nessler
Theodor Volline Nessler ('06)
NOR23.22
  
 
5
Axel Andreas Mjør
Axel Andreas Mjør ('06)
NOR23.26
  
 PB
6
Jesper Sandvik Bjerk
Jesper Sandvik Bjerk ('05)
NOR23.41
  
 PB
Finale G
11.8. Vind: +1.7
11.8.Vind: +1.7
1
Ervin Kavara Berg
Ervin Kavara Berg ('06)
NOR23.35
  
 PB
2
Arne Røstad
Arne Røstad ('02)
NOR23.48
  
 PB
3
Johannes Jemer Mjelde
Johannes Jemer Mjelde ('05)
NOR23.50
  
 PB
4
Benjamin Carlsen-Brown
Benjamin Carlsen-Brown ('06)
NOR23.52
  
 PB
5
Emil Vestre
Emil Vestre ('05)
NOR23.73
  
 SB
6
William Holm Høva
William Holm Høva ('06)
NOR23.93
  
 PB
Finale H
11.8. Vind: +2.6
11.8.Vind: +2.6
1
Max Skjerpen Huseby
Max Skjerpen Huseby ('06)
NOR24.04 w
  
 
2
Sigve Lundberg
Sigve Lundberg ('06)
NOR24.27 w
  
 
3
Mikkel Large Finnbråten
Mikkel Large Finnbråten ('97)
NOR25.25 w
  
 
4
Oliver Kask
Oliver Kask ('05)
EST25.43 w
  
 
5
Michael Setsaas
Michael Setsaas ('06)
NOR25.94 w
  
 
6
Asle Offerdal
Asle Offerdal ('66)
NOR26.15 w
  
 
7
Eirik Lindø
Eirik Lindø ('94)
NOR27.32 w
  
 
M 400 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR45.53
  
 
2
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL47.33
  
 SB
3
Leon Samuel Douglas Mjaaland
Leon Samuel Douglas Mjaaland 
NOR48.58
  
 
4
Fredrik Haavardtun Gullachsen
Fredrik Haavardtun Gullachsen ('03)
NOR48.88
  
 
5
Tobias Johansen
Tobias Johansen ('03)
NOR48.99
  
 SB
6
Snorre Sliper Bonesmo
Snorre Sliper Bonesmo ('01)
NOR50.67
  
 SB
7
Mads Hjort-Larsen
Mads Hjort-Larsen ('03)
NOR53.04
  
 
Finale B
12.8.
12.8.
1
Sondre Søgård Lehmann
Sondre Søgård Lehmann ('07)
NOR51.09
  
 PB
2
Erlend Halmøy
Erlend Halmøy ('05)
NOR51.32
  
 SB
3
Jonas Mæland Rosholt
Jonas Mæland Rosholt ('07)
NOR51.57
  
 PB
4
Ervin Kavara Berg
Ervin Kavara Berg ('06)
NOR52.90
  
 SB
5
Sander Rustad-Johansen
Sander Rustad-Johansen ('06)
NOR52.90
  
 
6
William Holm Høva
William Holm Høva ('06)
NOR53.37
  
 PB
Finale C
12.8.
12.8.
1
Kaur Jesper Kukk
Kaur Jesper Kukk ('05)
EST53.26
  
 
2
Lars Johansson Hauge
Lars Johansson Hauge ('07)
NOR53.94
  
 PB
3
Jonathan Tønne-Johansen
Jonathan Tønne-Johansen ('04)
NOR55.04
  
 PB
4
Sander Ekeberg
Sander Ekeberg ('06)
NOR55.19
  
 PB
5
Thor Anders Mannes Minsaas
Thor Anders Mannes Minsaas ('07)
NOR55.46
  
 PB
6
Adrian Svendsen
Adrian Svendsen ('04)
NOR58.69
  
 SB
7
Eirik Lindø
Eirik Lindø ('94)
NOR1:03.96
  
 SB
M 800 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
John Petter Stevik
John Petter Stevik ('03)
NOR1:49.66
  
 PB
2
Kjetil Brenno Gagnås
Kjetil Brenno Gagnås 
NOR1:51.24
  
 
3
Sander Dybwad Mathiesen
Sander Dybwad Mathiesen ('03)
NOR1:52.30
  
 PB
4
Kristoffer Sagli
Kristoffer Sagli ('02)
NOR1:53.51
  
 SB
5
Markus Westhagen
Markus Westhagen ('02)
NOR1:53.91
  
 
6
Jonas Magnusson
Jonas Magnusson ('04)
SWE1:54.00
  
 SB
7
Vegard Trefall
Vegard Trefall ('06)
NOR1:55.90
  
 SB
8
Sindre Fredriksen
Sindre Fredriksen ('03)
NOR1:58.28
  
 
9
Filmon Gidey Hagos
Filmon Gidey Hagos ('06)
ERI1:59.14
  
 PB
Ole Sivert Røyrhus
Ole Sivert Røyrhus ('03)
NOR DNF
  
 
Finale B
11.8.
11.8.
1
Vincent Samuel Gjerde
Vincent Samuel Gjerde ('04)
NOR1:58.25
  
 SB
2
Ole-Kristian Lindebø Kværner
Ole-Kristian Lindebø Kværner ('05)
NOR1:59.31
  
 PB
3
Tobias Allers-Hansen
Tobias Allers-Hansen ('03)
NOR1:59.42
  
 
4
Milan Frenay
Milan Frenay ('03)
NOR1:59.67
  
 PB
5
Sondre Harstad Rinde
Sondre Harstad Rinde ('06)
NOR2:00.01
  
 PB
6
Adrian Stene Olsen
Adrian Stene Olsen ('05)
NOR2:00.49
  
 PB
7
Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas ('99)
NOR2:00.68
  
 PB
8
Lewis Kjemhus
Lewis Kjemhus ('04)
NOR2:01.90
  
 SB
9
Karol Górny
Karol Górny ('80)
POL2:04.95
  
 PB
10
Lauritz Grønvold Menkerud
Lauritz Grønvold Menkerud ('07)
NOR2:05.98
  
 SB
11
Tesfay Brhane
Tesfay Brhane ('95)
NOR2:07.28
  
 PB
Finale C
11.8.
11.8.
1
Emil Harestad
Emil Harestad ('06)
NOR2:00.60
  
 PB
2
Fredrik Riste Kristiansen
Fredrik Riste Kristiansen ('01)
NOR2:00.60
  
 SB
3
Anton Tveito
Anton Tveito ('04)
NOR2:02.69
  
 PB
4
Philip Gulbrandsen
Philip Gulbrandsen ('07)
NOR2:03.26
  
 PB
5
Khaled Hassan Ahmed
Khaled Hassan Ahmed 
NOR2:03.85
  
 PB
6
Oliver Sund
Oliver Sund ('05)
NOR2:04.31
  
 SB
7
Tobias Fretheim
Tobias Fretheim ('05)
NOR2:04.42
  
 PB
8
Marcus Eek
Marcus Eek ('08)
NOR2:04.56
  
 PB
9
Jonathan Tønne-Johansen
Jonathan Tønne-Johansen ('04)
NOR2:09.05
  
 SB
10
Sverre Johansen
Sverre Johansen ('06)
NOR2:09.74
  
 PB
Svein Erik Strand Tønnesen
Svein Erik Strand Tønnesen ('87)
NOR DNF
  
 
Finale D
11.8.
11.8.
1
Lion Wijman Frenay
Lion Wijman Frenay ('05)
NOR2:02.11
  
 SB
2
Lukas Buncic
Lukas Buncic ('07)
NOR2:03.64
  
 PB
3
Dennis Bergstrøm-Bendixen
Dennis Bergstrøm-Bendixen ('06)
NOR2:04.41
  
 PB
4
Erlend Juven
Erlend Juven ('06)
NOR2:04.72
  
 PB
5
Jonas Hole Sletten
Jonas Hole Sletten ('07)
NOR2:06.31
  
 PB
6
Håkon Skaftun
Håkon Skaftun ('97)
NOR2:07.08
  
 PB
7
Henrik Schultze Toverød
Henrik Schultze Toverød ('04)
NOR2:11.57
  
 SB
8
Markus Aseged Nesholen
Markus Aseged Nesholen ('07)
NOR2:13.39
  
 SB
9
Anders Granum Haug
Anders Granum Haug ('08)
NOR2:14.35
  
 
Sondre Opaker Øines
Sondre Opaker Øines ('98)
NOR DNF
  
 
Finale E
11.8.
11.8.
1
Skjalg Kongssund
Skjalg Kongssund ('06)
NOR2:10.57
  
 PB
2
Jonas Nordviken
Jonas Nordviken ('07)
NOR2:10.62
  
 
3
Tobias Harstad Rinde
Tobias Harstad Rinde ('08)
NOR2:11.21
  
 
4
Grzegorz Bartosz Kosel
Grzegorz Bartosz Kosel ('82)
POL2:13.93
  
 PB
5
Jacob Aamodt Hoel
Jacob Aamodt Hoel 
NOR2:17.71
  
 PB
6
Petter Undeberget
Petter Undeberget ('08)
NOR2:25.53
  
 PB
7
Petter Kvalheim Reiten
Petter Kvalheim Reiten ('08)
NOR2:29.30
  
 PB
8
Vebjørn Prigge
Vebjørn Prigge ('08)
NOR2:30.00
  
 PB
M 1500 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sander Dybwad Mathiesen
Sander Dybwad Mathiesen ('03)
NOR3:50.45
  
 
2
Kjetil Brenno Gagnås
Kjetil Brenno Gagnås 
NOR3:51.29
  
 
3
Merih Solomon Hailemicheal
Merih Solomon Hailemicheal ('91)
ERI3:51.39
  
 PB
4
August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen ('04)
NOR3:54.18
  
 SB
5
Åsmund Sunde Førde
Åsmund Sunde Førde ('07)
NOR3:57.02
  
 PB
6
Benjamin Storm Rettore
Benjamin Storm Rettore ('03)
NOR3:59.00
  
 
7
Sondre Strande Omland
Sondre Strande Omland ('07)
NOR3:59.79
  
 
8
Andreas Penne Nygård
Andreas Penne Nygård ('82)
NOR4:06.62
  
 PB
9
Tobias Allers-Hansen
Tobias Allers-Hansen ('03)
NOR4:06.80
  
 SB
10
Erlend Magnus Homble
Erlend Magnus Homble ('04)
NOR4:06.85
  
 SB
11
Jonas Skjerven
Jonas Skjerven ('05)
NOR4:07.02
  
 
12
Joakim Skjæggestad Mohn
Joakim Skjæggestad Mohn ('93)
NOR4:07.39
  
 PB
13
Oliver Sund
Oliver Sund ('05)
NOR4:08.76
  
 PB
14
Eldar Thomassen Fagerbakke
Eldar Thomassen Fagerbakke ('97)
NOR4:15.92
  
 SB
15
Sondre Harstad Rinde
Sondre Harstad Rinde ('06)
NOR4:16.26
  
 
16
Lars Wold Møller
Lars Wold Møller ('05)
NOR4:19.27
  
 
Merhawi Ghebreselasie
Merhawi Ghebreselasie ('92)
ERI DNF
  
 
Finale B
12.8.
12.8.
1
Christian Bredesen
Christian Bredesen ('05)
NOR4:08.78
  
 PB
2
Ole-Kristian Lindebø Kværner
Ole-Kristian Lindebø Kværner ('05)
NOR4:10.32
  
 PB
3
Fredrik Hesjedal-Tronstad
Fredrik Hesjedal-Tronstad ('07)
NOR4:12.53
  
 PB
4
Emil Harestad
Emil Harestad ('06)
NOR4:12.67
  
 
5
Philip Gulbrandsen
Philip Gulbrandsen ('07)
NOR4:12.85
  
 PB
6
Elias Haugen Torjussen
Elias Haugen Torjussen ('07)
NOR4:13.34
  
 PB
7
Martin Tjelle
Martin Tjelle ('08)
NOR4:14.00
  
 PB
8
Jens Kristian Samuelsen
Jens Kristian Samuelsen ('06)
NOR4:14.76
  
 PB
9
Lauritz Grønvold Menkerud
Lauritz Grønvold Menkerud ('07)
NOR4:16.11
  
 SB
10
Dennis Bergstrøm-Bendixen
Dennis Bergstrøm-Bendixen ('06)
NOR4:16.54
  
 PB
11
Tobias Fretheim
Tobias Fretheim ('05)
NOR4:18.27
  
 PB
12
Eivind Duelien Vaaje
Eivind Duelien Vaaje ('04)
NOR4:19.20
  
 SB
13
Sondre Svåsand Måge
Sondre Svåsand Måge ('04)
NOR4:19.79
  
 PB
14
Amund Nybakke
Amund Nybakke ('07)
NOR4:22.82
  
 PB
15
Sander Spilhaug Stuwe
Sander Spilhaug Stuwe 
NOR4:42.11
  
 PB
16
Tobias Harstad Rinde
Tobias Harstad Rinde ('08)
NOR4:44.29
  
 PB
M 3000 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab ('95)
NOR7:50.31
  
 
2
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR7:54.66
  
 
3
Even Brøndbo Dahl
Even Brøndbo Dahl ('94)
NOR7:58.15
  
 
4
Ibrahim Buras
Ibrahim Buras ('01)
NOR7:59.70
  
 PB
5
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE8:00.05
  
 PB
6
Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen ('03)
NOR8:01.32
  
 PB
7
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR8:02.08
  
 SB
8
Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde ('94)
NOR8:03.72
  
 PB
9
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR8:04.42
  
 PB
10
Kristian Bråthen Børve
Kristian Bråthen Børve ('06)
NOR8:05.72
  
 PB
11
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:06.38
  
 SB
12
Magnus Øyen
Magnus Øyen ('07)
NOR8:10.98
  
 
13
Benjamin Storm Rettore
Benjamin Storm Rettore ('03)
NOR8:12.76
  
 PB
14
Morten Gjendem
Morten Gjendem ('92)
NOR8:17.66
  
 PB
15
Philip Anders Anthelme Massacand
Philip Anders Anthelme Massacand ('02)
NOR8:19.93
  
 SB
16
Johannes Teigland
Johannes Teigland ('95)
NOR8:20.29
  
 SB
17
Petter Johansen
Petter Johansen ('98)
NOR8:23.46
  
 SB
18
Sondre Strande Omland
Sondre Strande Omland ('07)
NOR8:25.01
  
 
19
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR8:26.22
  
 
20
Simen Gløgård Stensrud
Simen Gløgård Stensrud ('05)
NOR8:26.68
  
 SB
Merhawi Ghebreselasie
Merhawi Ghebreselasie ('92)
ERI DNF
  
 
Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik ('92)
NOR DNF
  
 
Trym Sagstuen Tønnesen
Trym Sagstuen Tønnesen 
NOR DNF
  
 
Finale B
11.8.
11.8.
1
Mikkel Blikstad Thomassen
Mikkel Blikstad Thomassen ('03)
NOR8:08.16
  
 PB
2
Vegard Warnes
Vegard Warnes ('03)
NOR8:09.73
  
 PB
3
Tore Akerlie
Tore Akerlie ('99)
NOR8:10.33
  
 PB
4
Sondre Arne Hoff
Sondre Arne Hoff ('93)
NOR8:12.76
  
 PB
5
Mads Orø Olsen
Mads Orø Olsen ('02)
NOR8:14.79
  
 PB
6
Erik Tangen Gundersen
Erik Tangen Gundersen ('01)
NOR8:19.85
  
 SB
7
Trym Fjøsne-Hexeberg
Trym Fjøsne-Hexeberg ('03)
NOR8:21.15
  
 PB
8
Merih Solomon Hailemicheal
Merih Solomon Hailemicheal ('91)
ERI8:27.50
  
 PB
9
Tord Franke Ulset
Tord Franke Ulset ('03)
NOR8:27.96
  
 SB
10
Jørgen Baklid
Jørgen Baklid ('99)
NOR8:30.97
  
 PB
11
Robert Bergstå
Robert Bergstå ('91)
NOR8:31.62
  
 SB
12
Nahom Tesfalem Tewelde
Nahom Tesfalem Tewelde ('06)
ERI8:34.53
  
 PB
13
Ulrik Astrup Arnesen
Ulrik Astrup Arnesen ('97)
NOR8:34.54
  
 SB
14
Jesper Lundin
Jesper Lundin ('02)
NOR8:34.67
  
 
15
Lars Horten Jordet
Lars Horten Jordet ('05)
NOR8:35.24
  
 PB
16
Andreas Penne Nygård
Andreas Penne Nygård ('82)
NOR8:36.26
  
 SB
17
Jonas Skjerven
Jonas Skjerven ('05)
NOR8:36.39
  
 PB
18
Henrik Husdal
Henrik Husdal ('98)
NOR8:37.59
  
 PB
19
Eric Westberg
Eric Westberg ('02)
SWE8:37.81
  
 PB
20
Simen Hernes Ellingsdalen
Simen Hernes Ellingsdalen ('96)
NOR8:41.53
  
 SB
21
Petter Myhr
Petter Myhr 
NOR8:45.85
  
 SB
22
Teodor Hansen
Teodor Hansen ('06)
NOR8:51.31
  
 PB
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR DNF
  
 
Finale C
11.8.
11.8.
1
Ragnar Nersten
Ragnar Nersten ('98)
NOR8:39.49
  
 PB
2
Andreas Ullern Tonning
Andreas Ullern Tonning ('04)
NOR8:40.46
  
 PB
3
Anders Hekkli
Anders Hekkli ('03)
NOR8:42.48
  
 PB
4
Haakon Engelsen Berg
Haakon Engelsen Berg ('92)
NOR8:43.52
  
 PB
5
Antonin Albouy
Antonin Albouy ('02)
FRA8:44.02
  
 PB
6
Elias Haugen Torjussen
Elias Haugen Torjussen ('07)
NOR8:44.23
  
 PB
7
Knut Olav Øygard
Knut Olav Øygard ('92)
NOR8:44.43
  
 PB
8
Vetle Flaget
Vetle Flaget ('97)
NOR8:53.67
  
 PB
9
Martin Grønvold
Martin Grønvold ('98)
NOR8:54.37
  
 PB
10
Eirik Ophus
Eirik Ophus 
NOR8:55.03
  
 PB
11
Kim-Roger Trøite
Kim-Roger Trøite ('96)
NOR8:57.04
  
 PB
12
Erik Tobiassen Rønneberg
Erik Tobiassen Rønneberg ('91)
NOR8:58.73
  
 
13
Martin Mjelde
Martin Mjelde ('08)
NOR8:59.16
  
 PB
14
Axel Gutterød Dabe
Axel Gutterød Dabe ('06)
NOR8:59.60
  
 PB
15
Morten Dalhaug
Morten Dalhaug ('92)
NOR9:04.34
  
 PB
16
Erlend Berger
Erlend Berger ('93)
NOR9:09.50
  
 SB
17
Tobias Repstad Andersen
Tobias Repstad Andersen ('06)
NOR9:11.01
  
 PB
18
Haakon Heltzer Sørstad
Haakon Heltzer Sørstad ('08)
NOR9:15.82
  
 PB
19
Adrian Monkvik
Adrian Monkvik ('08)
NOR9:19.54
  
 PB
20
Sondre Svåsand Måge
Sondre Svåsand Måge ('04)
NOR9:20.10
  
 PB
21
Even Magnus Forsberg Dale
Even Magnus Forsberg Dale ('98)
NOR9:22.42
  
 PB
22
Emil Hagevik Bakke
Emil Hagevik Bakke ('98)
NOR9:25.71
  
 PB
23
Fredrik Pinås
Fredrik Pinås ('05)
NOR9:37.26
  
 PB
24
Håvard Nøttestad
Håvard Nøttestad ('07)
NOR10:15.61
  
 PB
Håkon Prøsch Johnsen
Håkon Prøsch Johnsen ('07)
NOR DNF
  
 
M 5000 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Andreas Habtamu Fossan
Andreas Habtamu Fossan ('99)
NOR15:29.31
  
 PB
2
Dina Anjara Herilanto Randrianampiantsoa
Dina Anjara Herilanto Randrianampiantsoa ('99)
MAD15:41.36
  
 PB
3
Kim-Roger Trøite
Kim-Roger Trøite ('96)
NOR15:44.30
  
 PB
4
Ola Matre
Ola Matre ('89)
NOR15:47.81
  
 PB
5
Simon Vogel
Simon Vogel ('93)
NOR15:52.90
  
 PB
6
Halvor Myhrvold
Halvor Myhrvold ('90)
NOR15:56.10
  
 PB
7
Kristoffer Randall
Kristoffer Randall ('07)
NOR18:21.51
  
 PB
Lars Andreas Arud
Lars Andreas Arud ('95)
NOR DNF
  
 
Gaute Kim Olberg
Gaute Kim Olberg 
NOR DNF
  
 
M 3000 m forh.    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Jacob Løvold
Jacob Løvold ('03)
NOR10:20.97
  
 PB
M 400 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Michele Bertoldo
Michele Bertoldo ('01)
ITA50.94
  
 
2
Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun ('01)
NOR54.27
  
 
3
Eskil Ekenes
Eskil Ekenes ('07)
NOR1:00.88
  
 PB
M Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Nikolai Stavik Moshagen
Nikolai Stavik Moshagen ('05)
NOR1.75
  
 
 
1.75
 XO
1.80
XXX
      
2
Kaj-Robin Weslien
Kaj-Robin Weslien ('82)
NOR1.75
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.80
XXX
   
3
Ulf Tudem
Ulf Tudem ('51)
NOR1.50
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.53
XXX
    
M Stangspring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Magnus Nergård Antonsen
Magnus Nergård Antonsen ('06)
NOR3.50
  
 PB
 
3.10
  O
3.20
 XO
3.30
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
XXX
  
2
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR3.20
  
 =PB
 
3.00
 XO
3.10
XXO
3.20
  O
3.30
XXX
    
3
Mats Klungland
Mats Klungland ('08)
NOR2.70
  
 PB
 
2.50
  O
2.60
  O
2.70
  O
2.80
XXX
    
Andreas F. T. Gjesdal
Andreas F. T. Gjesdal ('95)
NOR NH
  
 
 
4.80
XXX
       
M Længdespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.23
+1.5
  
 
 
7.23
 1.5
7.18
 1.8
7.13
 2.3
  X7.17
 1.5
   
2
Pyry Keränen
Pyry Keränen ('97)
FIN6.99
+1.5
  
 
 
6.93
 1.4
6.99
 1.5
6.99
 2.4
6.83
 1.9
  X6.93
 2.2
  
3
Simen Gimnes
Simen Gimnes ('03)
NOR6.96
+1.9
  
 
 
6.96
 1.9
  X  X  X  X  X  
4
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR6.92 w
+3.2
  
 
 
6.92
 3.2
  X  X  X  X  X  
5
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR6.83
+1.9
  
 PB
 
6.52
 1.8
  X  X6.77
 2.8
6.83 PB
 1.9
  X  
6
Magnus Reigstad
Magnus Reigstad ('03)
NOR6.69 w
+2.4
  
 
 
6.29
 2.2
6.67
 1.7
  X6.55
 3.2
6.57
 1.6
6.69
 2.4
  
7
Thomas Viksaas Biermann
Thomas Viksaas Biermann ('07)
NOR6.02 w
+2.3
  
 
 
  X5.89
 2.1
5.60 =SB
 1.9
  X5.24
 2.2
6.02
 2.3
  
8
Nikolai Stavik Moshagen
Nikolai Stavik Moshagen ('05)
NOR5.93
+1.4
  
 
 
5.68
 1.3
5.93
 1.4
  X3.52
 2.8
5.72
 3.1
5.65
 1.5
  
9
Eirik Lindø
Eirik Lindø ('94)
NOR5.28
+1.5
  
 PB
 
  X5.20
 3.4
5.09 SB
 1.4
4.98
 1.6
5.28 PB
 1.5
5.13
 0.9
  
10
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR5.18
+2.0
  
 PB
 
5.18
 2.0
5.03
 3.1
5.18
 1.2
     
11
Kenneth Jenssen Heggdal
Kenneth Jenssen Heggdal ('96)
NOR5.14
+1.9
  
 PB
 
  X  X5.14 PB
 1.9
  X  X3.02
 1.5
  
M Trespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Markus Lundborg
Markus Lundborg ('99)
SWE14.40 w
+2.7
  
 
 
14.19
 3.0
14.32
 1.7
14.40
 2.7
14.03
 1.6
  X  X  
2
Sigmund Le Fjeld
Sigmund Le Fjeld ('05)
NOR13.34
+1.5
  
 
 
  X13.34
 1.5
  X12.93
 0.7
12.83
 1.3
13.08
 1.0
  
3
Erlend Grytten Sunnarvik
Erlend Grytten Sunnarvik ('08)
NOR13.03 w
+3.0
  
 
 
  X13.03
 3.0
  X12.60 =PB
 1.3
  X12.57
 1.0
  
4
Thomas Viksaas Biermann
Thomas Viksaas Biermann ('07)
NOR12.90
+2.0
  
 PB
 
12.90 PB
 2.0
  X12.31
 2.4
12.21
 2.0
11.70
 1.6
12.05
 2.6
  
5
Didrik Grøm
Didrik Grøm ('02)
NOR12.67 w
+3.0
  
 
 
12.57 =PB
 1.9
  X12.31
 2.2
12.67
 3.0
  X  –  
6
Fredrik Gudheim Haraldstad
Fredrik Gudheim Haraldstad 
NOR12.19 w
+2.1
  
 
 
12.19
 2.1
11.91
 2.2
12.09
 2.1
11.96
 2.1
11.81
 1.8
12.14 =SB
 0.9
  
7
Kirill Eikanger
Kirill Eikanger ('08)
NOR10.97 w
+3.2
  
 
 
  X  X10.97
 3.2
10.80
 0.7
  X  X  
8
Mats Emilsen Bäckstrøm
Mats Emilsen Bäckstrøm ('08)
NOR10.64
+1.7
  
 PB
 
  X10.64 PB
 1.7
10.27
 3.4
9.26
 2.0
  X  X  
M Kuglestød 7.26 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Oscar Sebastian Sederholm Hoff
Oscar Sebastian Sederholm Hoff ('03)
NOR13.57
  
 
 
13.0713.54  X13.3913.57  X  
2
Fredrik Gudheim Haraldstad
Fredrik Gudheim Haraldstad 
NOR10.50
  
 SB
 
9.99  X9.9310.10  X10.50 SB  
3
Richard Smitt-Ingebretsen
Richard Smitt-Ingebretsen ('71)
NOR8.59
  
 SB
 
  X8.59 SB  X8.41  X  X  
M Diskoskast 2.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Bjørn Terje Pay
Bjørn Terje Pay ('74)
NOR48.66
  
 SB
 
46.9446.56  X48.66 SB47.1845.96  
2
Fredrik Gudheim Haraldstad
Fredrik Gudheim Haraldstad 
NOR32.77
  
 
 
29.4232.77  X32.43  X  X  
3
Richard Smitt-Ingebretsen
Richard Smitt-Ingebretsen ('71)
NOR28.53
  
 SB
 
28.4228.53  X  X  X  X  
M Hammerkast 7.26 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Truls Engen Olsen
Truls Engen Olsen ('03)
NOR54.24
  
 
 
  X54.24  X  X53.0653.65  
2
Richard Smitt-Ingebretsen
Richard Smitt-Ingebretsen ('71)
NOR28.17
  
 SB
 
27.56 SB  X  X28.17 SB  X26.46  
M Spydkast 800 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR77.54
  
 SB
 
73.8172.7072.8671.7568.6077.54 SB  
2
Daniel Thrana
Daniel Thrana ('02)
NOR74.27
  
 
 
63.0965.6273.0270.8171.5074.27  
3
Myron Weinberg
Myron Weinberg ('99)
NOR73.06
  
 SB
 
70.1773.06 SB69.9166.9567.7872.72  
4
Ethan Shalaway
Ethan Shalaway ('94)
USA72.82
  
 
 
69.3669.13  X72.8270.88  X  
5
Brett Thompson
Brett Thompson ('97)
USA70.78
  
 
 
69.8869.6370.78  X67.5668.98  
6
Theodor Thor
Theodor Thor ('93)
SWE68.53
  
 
 
63.0868.53  X67.8164.6165.38  
7
Benjamin Gressløs
Benjamin Gressløs ('02)
NOR60.40
  
 SB
 
56.2656.70  X60.40 SB  X59.83  
K 100 m    
13.8. Vind: +0.8

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.8
1
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.15
  
 
2
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR12.19
  
 
3
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR12.19
  
 
4
Malin Furuhaug
Malin Furuhaug ('02)
NOR12.36
  
 
5
Nora Aune
Nora Aune ('04)
NOR12.45
  
 SB
6
Una Haukanes
Una Haukanes ('03)
NOR12.61
  
 
7
Edel Halle
Edel Halle ('03)
NOR12.77
  
 
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR DNF
  
 
Finale B
13.8. Vind: +0.7
13.8.Vind: +0.7
1
Guro Navelsaker Hjeltnes
Guro Navelsaker Hjeltnes ('04)
NOR12.86
  
 
2
Nanna Tammeorg
Nanna Tammeorg ('05)
EST12.99
  
 
3
Nora Jazz Werenskiol Proctor
Nora Jazz Werenskiol Proctor ('06)
NOR13.08
  
 
4
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR13.11
  
 
5
Laura Koubova Tangen
Laura Koubova Tangen ('07)
NOR13.16
  
 
6
Eline Folvik
Eline Folvik ('06)
NOR13.16
  
 
7
Camilla Dahl Kristiansen
Camilla Dahl Kristiansen ('05)
NOR13.18
  
 
8
Bjørg Pas
Bjørg Pas ('04)
NOR13.18
  
 PB
Finale C
13.8. Vind: +0.5
13.8.Vind: +0.5
1
Ida-Louise Øverland
Ida-Louise Øverland ('03)
NOR13.22
  
 
2
Jorunn Bjørkli Bakløkk
Jorunn Bjørkli Bakløkk ('98)
NOR13.24
  
 
3
Tida Katrine Köller Sanyang
Tida Katrine Köller Sanyang ('06)
NOR13.30
  
 PB
4
Mina Mikkelsen Sørensen
Mina Mikkelsen Sørensen ('05)
NOR13.37
  
 
5
Udoka Chile Madu
Udoka Chile Madu ('98)
NOR13.64
  
 SB
6
Hannaleena Hiob
Hannaleena Hiob ('06)
EST14.43
  
 
7
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen ('06)
NOR14.63
  
 
Indledende heats13.8.
Indledende 1
13.8. Vind: +1.0
13.8.Vind: +1.0
1
Jorunn Bjørkli Bakløkk
Jorunn Bjørkli Bakløkk ('98)
NOR13.23
  
 PB
2
Tida Katrine Köller Sanyang
Tida Katrine Köller Sanyang ('06)
NOR13.33
  
 SB
3
Udoka Chile Madu
Udoka Chile Madu ('98)
NOR13.74
  
 SB
4
Lill-Joelle Miltz
Lill-Joelle Miltz ('02)
NOR14.32
  
 
5
Hannaleena Hiob
Hannaleena Hiob ('06)
EST14.33
  
 PB
6
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen ('06)
NOR14.55
  
 SB
Indledende 2
13.8. Vind: +0.7
13.8.Vind: +0.7
1
Nora Jazz Werenskiol Proctor
Nora Jazz Werenskiol Proctor ('06)
NOR12.97
  
 SB
2
Eline Folvik
Eline Folvik ('06)
NOR13.01
  
 PB
3
Bjørg Pas
Bjørg Pas ('04)
NOR13.21
  
 PB
4
Ida-Louise Øverland
Ida-Louise Øverland ('03)
NOR13.30
  
 
5
Mina Mikkelsen Sørensen
Mina Mikkelsen Sørensen ('05)
NOR13.31
  
 
6
Elise Haug Karlsen
Elise Haug Karlsen ('06)
NOR13.83
  
 SB
Indledende 3
13.8. Vind: -0.6
13.8.Vind: -0.6
1
Nora Aune
Nora Aune ('04)
NOR12.55
  
 SB
2
Edel Halle
Edel Halle ('03)
NOR12.68
  
 PB
3
Camilla Dahl Kristiansen
Camilla Dahl Kristiansen ('05)
NOR12.70
  
 PB
4
Guro Navelsaker Hjeltnes
Guro Navelsaker Hjeltnes ('04)
NOR12.91
  
 
5
Nanna Tammeorg
Nanna Tammeorg ('05)
EST12.92
  
 
6
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR13.05
  
 
7
Laura Koubova Tangen
Laura Koubova Tangen ('07)
NOR13.17
  
 
Indledende 4
13.8. Vind: +0.7
13.8.Vind: +0.7
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.66
  
 
2
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR12.09
  
 
3
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR12.17
  
 SB
4
Malin Furuhaug
Malin Furuhaug ('02)
NOR12.28
  
 
5
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR12.34
  
 
6
Una Haukanes
Una Haukanes ('03)
NOR12.52
  
 
7
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR12.57
  
 
K 200 m    
11.8. Vind: +1.4

Finale A

Finale
11.8.Vind: +1.4
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.62
  
 SB
2
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR24.45
  
 SB
3
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR24.65
  
 =SB
4
Ingrid Pernille Rismark
Ingrid Pernille Rismark ('01)
NOR24.90
  
 
5
Line Al-Saiddi
Line Al-Saiddi ('06)
NOR25.38
  
 
Finale B
11.8. Vind: +2.7
11.8.Vind: +2.7
1
Malin Furuhaug
Malin Furuhaug ('02)
NOR25.13 w
  
 
2
Nora Aune
Nora Aune ('04)
NOR25.16 w
  
 
3
Mia Prøsch Johnsen
Mia Prøsch Johnsen ('05)
NOR25.46 w
  
 
4
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR26.07 w
  
 
5
Iselin Evensen
Iselin Evensen ('04)
NOR26.68 w
  
 
6
Nanna Tammeorg
Nanna Tammeorg ('05)
EST26.73 w
  
 
7
Sunniva Fjeld
Sunniva Fjeld ('05)
NOR26.76 w
  
 
Finale C
11.8. Vind: +3.9
11.8.Vind: +3.9
1
Jorunn Bjørkli Bakløkk
Jorunn Bjørkli Bakløkk ('98)
NOR26.62 w
  
 
2
Nora Jazz Werenskiol Proctor
Nora Jazz Werenskiol Proctor ('06)
NOR26.79 w
  
 
3
Mina Mikkelsen Sørensen
Mina Mikkelsen Sørensen ('05)
NOR27.05 w
  
 
4
Kristelle Reiser
Kristelle Reiser ('05)
EST27.12 w
  
 
5
Elise Haug Karlsen
Elise Haug Karlsen ('06)
NOR27.75 w
  
 
6
Selma Holm-Lombnæs
Selma Holm-Lombnæs ('06)
NOR27.89 w
  
 
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen
Linnéa Elisabeth Sjöström Johnsen ('06)
NOR DNFw
  
 
Finale D
11.8. Vind: +3.1
11.8.Vind: +3.1
1
Bjørg Pas
Bjørg Pas ('04)
NOR26.38 w
  
 
2
Eline Folvik
Eline Folvik ('06)
NOR26.76 w
  
 
3
Tida Katrine Köller Sanyang
Tida Katrine Köller Sanyang ('06)
NOR26.97 w
  
 
4
Ingrid Johanne Solheim
Ingrid Johanne Solheim ('05)
NOR27.00 w
  
 
5
Mirian Gjertsen Barkbu
Mirian Gjertsen Barkbu ('06)
NOR28.28 w
  
 
6
Udoka Chile Madu
Udoka Chile Madu ('98)
NOR28.38 w
  
 
7
Maylem Lauvstad
Maylem Lauvstad ('73)
NOR29.03 w
  
 
K 400 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Naomi Van Den Broeck
Naomi Van Den Broeck ('96)
BEL52.96
  
 
2
Jeanine Nygård
Jeanine Nygård ('91)
FIN54.12
  
 
3
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR55.90
  
 PB
4
Anniken Årebrot
Anniken Årebrot ('02)
NOR56.37
  
 
5
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR57.03
  
 
6
Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad ('03)
NOR57.79
  
 
7
Mia Prøsch Johnsen
Mia Prøsch Johnsen ('05)
NOR58.72
  
 
Finale B
12.8.
12.8.
1
Josefin Heier
Josefin Heier ('96)
SWE58.72
  
 PB
2
Iselin Evensen
Iselin Evensen ('04)
NOR1:00.69
  
 PB
3
Jorunn Bjørkli Bakløkk
Jorunn Bjørkli Bakløkk ('98)
NOR1:01.04
  
 PB
4
Ingrid Kilvær Nilssen
Ingrid Kilvær Nilssen ('03)
NOR1:01.13
  
 
5
Ingrid Johanne Solheim
Ingrid Johanne Solheim ('05)
NOR1:01.71
  
 PB
6
Mille Baastad Berg
Mille Baastad Berg ('04)
NOR1:02.22
  
 
K 800 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Josefin Heier
Josefin Heier ('96)
SWE2:09.34
  
 
2
Anne Gine Løvnes
Anne Gine Løvnes ('03)
NOR2:09.62
  
 
3
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR2:13.18
  
 
4
Ingrid Kilvær Nilssen
Ingrid Kilvær Nilssen ('03)
NOR2:17.34
  
 
5
Eline Skaar
Eline Skaar ('07)
NOR2:20.08
  
 SB
6
Mia Sofie Borchgrevink Skarbøvik
Mia Sofie Borchgrevink Skarbøvik ('07)
NOR2:20.58
  
 SB
7
Aurora Kristiansen Langbakk
Aurora Kristiansen Langbakk ('07)
NOR2:25.30
  
 SB
8
Frøy Bøe Løkke
Frøy Bøe Løkke ('08)
NOR2:32.74
  
 
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR DNF
  
 
Finale B
11.8.
11.8.
1
Amalie Heisel Westgaard
Amalie Heisel Westgaard ('07)
NOR2:31.36
  
 SB
2
Ingunn Nilsen Hagen
Ingunn Nilsen Hagen 
NOR2:32.74
  
 SB
3
Liv Tone Heramb
Liv Tone Heramb 
NOR2:33.35
  
 PB
4
Ava Viktoria Sætnan Valio
Ava Viktoria Sætnan Valio ('08)
NOR2:34.17
  
 PB
5
Malin Gallis
Malin Gallis ('07)
NOR2:37.45
  
 
K 1500 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård ('03)
NOR4:24.07
  
 
2
Ilona Mononen
Ilona Mononen ('03)
FIN4:24.21
  
 
3
Olivia Weslien
Olivia Weslien ('97)
SWE4:24.23
  
 
4
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:24.99
  
 
5
Caroline Högardh
Caroline Högardh ('92)
SWE4:25.26
  
 
6
Selma Løchen Engdahl
Selma Løchen Engdahl ('01)
NOR4:27.13
  
 
7
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE4:28.35
  
 SB
8
Casey Monoszlay
Casey Monoszlay 
USA4:28.97
  
 
9
Madelène Holum
Madelène Holum ('94)
NOR4:33.98
  
 
10Laura AstrupLaura Astrup DEN4:34.48
  
 
11
Wilma Anna Bekkemoen Torbiörnsson
Wilma Anna Bekkemoen Torbiörnsson ('07)
NOR4:35.79
  
 
12
Elin Brink
Elin Brink ('97)
SWE4:37.68
  
 
13
Julie Sand-Hanssen
Julie Sand-Hanssen ('06)
NOR4:39.34
  
 PB
14
Sigrid Alvik
Sigrid Alvik ('03)
NOR4:39.71
  
 SB
15
Eline Skaar
Eline Skaar ('07)
NOR4:50.82
  
 SB
Linnea Hove Låhne
Linnea Hove Låhne ('07)
NOR DNF
  
 
Finale B
12.8.
12.8.
1
Inger Johanne Russnes
Inger Johanne Russnes ('05)
NOR5:05.56
  
 PB
2
Malin Høntorp
Malin Høntorp ('06)
NOR5:05.74
  
 SB
3
Liv Tone Heramb
Liv Tone Heramb 
NOR5:07.05
  
 PB
4
Ingunn Nilsen Hagen
Ingunn Nilsen Hagen 
NOR5:08.96
  
 SB
5
Hedda Njå
Hedda Njå ('07)
NOR5:35.55
  
 PB
K 3000 m    
11.8.

Finale A

Finale
11.8.
1
Selma Løchen Engdahl
Selma Løchen Engdahl ('01)
NOR9:23.58
  
 
2
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR9:32.09
  
 SB
3
Ina Rilvaag
Ina Rilvaag 
NOR9:45.72
  
 PB
4
Tuva Alme
Tuva Alme ('08)
NOR10:10.49
  
 PB
5
Venus Abraham Teffera
Venus Abraham Teffera ('08)
NOR10:29.04
  
 
6
Maja Belsås
Maja Belsås ('04)
NOR10:29.88
  
 
7
Astrid Bakkevik Finnestad
Astrid Bakkevik Finnestad ('06)
NOR10:39.98
  
 
8
Malin Høntorp
Malin Høntorp ('06)
NOR11:07.08
  
 SB
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR DNF
  
 
Malin Edland
Malin Edland ('99)
NOR DNF
  
 
K 5000 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Carolina Johnson
Carolina Johnson ('96)
SWE16:22.19
  
 PB
2
Ina Rilvaag
Ina Rilvaag 
NOR16:45.05
  
 PB
3
Madelène Holum
Madelène Holum ('94)
NOR16:46.91
  
 PB
4
Marianne Harnes
Marianne Harnes ('92)
NOR17:03.56
  
 PB
5
Siri Schøne Ness
Siri Schøne Ness ('84)
NOR17:50.69
  
 PB
K 3000 m forh.    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Laura Maasik
Laura Maasik ('93)
EST10:04.00
  
 
2
Nelli Nordlund
Nelli Nordlund ('97)
FIN10:11.73
  
 PB
3
Salla Laukkanen
Salla Laukkanen 
FIN10:22.17
  
 
4
Angelica Strandberg
Angelica Strandberg ('96)
SWE10:44.07
  
 
5
Pihla Hokkanen
Pihla Hokkanen ('93)
FIN10:54.03
  
 
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
11.8. Vind: +2.2

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.2
1
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR13.20 w
  
 
2
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR13.28 w
  
 
3
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE13.51 w
  
 
4
Elea Jørstad Bock
Elea Jørstad Bock ('02)
NOR13.67 w
  
 
5
Kajsa Rooth
Kajsa Rooth ('03)
NOR14.88 w
  
 
6
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR15.10 w
  
 
7
Mirian Gjertsen Barkbu
Mirian Gjertsen Barkbu ('06)
NOR16.07 w
  
 
8
Malin Brokhaug Moe
Malin Brokhaug Moe ('08)
NOR17.18 w
  
 
K 400 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Andrea Rooth
Andrea Rooth ('02)
NOR55.74
  
NU23R PB
2
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR55.89
  
 SB
3
Annina Fahr
Annina Fahr ('93)
SUI55.98
  
 
4
Alice Muraro
Alice Muraro 
ITA57.57
  
 
5
Marlen Aakre
Marlen Aakre ('93)
NOR58.76
  
 
K Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Zita Goossens
Zita Goossens 
BEL1.84
  
 
 
1.70
  O
1.74
  O
1.78
  O
1.81
  O
1.84
 XO
1.87
XXX
  
2
Telma Björk Rostoft Kristjansson
Telma Björk Rostoft Kristjansson ('05)
NOR1.65
  
 
 
1.60
 XO
1.65
 XO
1.70
XXX
     
3
Alice Steinarsdatter Jørgensen
Alice Steinarsdatter Jørgensen ('05)
NOR1.35
  
 SB
 
1.30
  O
1.35
 XO
1.40
XXX
     
K Stangspring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Aase Ulstein
Aase Ulstein ('08)
NOR2.60
  
 PB
 
2.30
  O
2.50
 XO
2.60
XXO
2.70
XXX
    
2
Marie Øverli
Marie Øverli ('08)
NOR2.60
  
 
 
2.40
XXO
2.50
  O
2.60
XXO
2.70
XXX
    
Aurora Brennodden Venholen
Aurora Brennodden Venholen ('08)
NOR NH
  
 
 
2.10
XXX
       
K Længdespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR6.04
+1.9
  
 
 
5.83
 1.3
6.04
 1.9
  X5.84
 0.9
5.99
 0.8
  X  
2
Thea Leirfall Bremset
Thea Leirfall Bremset ('99)
NOR5.66
+1.4
  
 
 
  X5.66
 1.4
  X5.66
 1.9
  X5.45
 0.7
  
3
Kristine Moland Leiknes
Kristine Moland Leiknes ('03)
NOR5.42
+1.4
  
 PB
 
5.35 =PB
 1.9
5.42 PB
 1.4
5.35
 1.2
5.29
 1.2
5.25
 0.6
5.34
 0.2
  
4
Mathilde Sofie Klokseth
Mathilde Sofie Klokseth ('03)
NOR5.29
+0.7
  
 PB
 
5.01 SB
 1.2
5.27 PB
 1.9
5.08
 1.6
5.29 PB
 0.7
5.27
 0.8
5.29 =PB
 1.3
  
5
Kajsa Rooth
Kajsa Rooth ('03)
NOR5.20
+1.8
  
 SB
 
  X5.20
 1.8
2.65
 1.5
4.74
 1.7
  X5.02
 1.2
  
6
Vilde Marstein
Vilde Marstein ('02)
NOR5.10
+1.0
  
 SB
 
5.08 SB
 1.4
5.07
 0.9
4.99
 0.2
  X4.97
 0.5
5.10 SB
 1.0
  
7
Anja Wilker
Anja Wilker ('04)
GER4.83
+1.6
  
 PB
 
4.72
 2.5
4.59 PB
 1.1
4.80
 2.8
4.83 PB
 1.6
4.73
 0.6
4.45
 1.1
  
8
Kornelia Roppen
Kornelia Roppen ('02)
NOR4.77
+1.0
  
 
 
4.69
 2.9
3.40
 1.8
4.77
 1.0
1.93
 1.2
4.69
 1.2
  X  
9
Aase Ulstein
Aase Ulstein ('08)
NOR4.72
+1.8
  
 PB
 
4.72
 1.8
  X4.45
 1.1
     
10
Lill-Joelle Miltz
Lill-Joelle Miltz ('02)
NOR4.68
+1.4
  
 SB
 
4.68
 1.4
4.66
 0.9
4.66
 1.7
     
11
Alice Steinarsdatter Jørgensen
Alice Steinarsdatter Jørgensen ('05)
NOR4.45 w
+3.0
  
 
 
  X4.37
 1.4
4.45
 3.0
     
K Trespring     
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Rachel Ombeni
Rachel Ombeni ('01)
NOR13.03
+0.7
  
 
 
12.94
 0.8
11.42
 1.4
12.90
 1.3
13.03
 0.7
  X12.89
 1.1
  
2
Mathilde Sofie Klokseth
Mathilde Sofie Klokseth ('03)
NOR12.32 w
+2.1
  
 
 
11.95
 1.3
12.15
 2.1
12.19
 1.1
12.22
 1.1
12.32
 2.1
12.19
 2.0
  
3
Elise Sanden Søvik
Elise Sanden Søvik ('97)
NOR12.25
+1.9
  
 
 
  X12.08
 1.3
12.25
 1.9
11.98
 1.3
12.10
 0.5
  X  
4
Sofie Olsvold Hausberg
Sofie Olsvold Hausberg 
NOR11.48
+1.5
  
 PB
 
  X  X10.81
 2.2
11.48 PB
 1.5
  X  X  
5
Emma Skibstad Bekkevik
Emma Skibstad Bekkevik ('04)
NOR10.74 w
+2.6
  
 
 
10.74
 2.6
10.50
 1.4
10.48
 1.6
10.56 =SB
 1.4
10.46
 1.0
10.45
 1.8
  
6
Malin Brokhaug Moe
Malin Brokhaug Moe ('08)
NOR10.36 w
+2.4
  
 
 
10.22 =PB
 1.8
10.21
 2.8
10.07
 1.9
9.99
 2.3
10.36
 2.4
10.19
 2.6
  
7
Aase Ulstein
Aase Ulstein ('08)
NOR10.17
+1.0
  
 PB
 
10.17 PB
 1.0
  X  X  X  X9.79
 0.8
  
8
Lotta Elfenbein
Lotta Elfenbein ('07)
NOR9.69
+2.0
  
 SB
 
9.61
 3.1
9.58
 2.2
9.64
 0.9
9.69
 2.0
9.67
 2.0
  –  
9
Solveig Fjeldså Brynlund
Solveig Fjeldså Brynlund ('07)
NOR9.42
+1.5
  
 SB
 
9.42
 1.5
  X8.96
 2.6
     
10
Aurora Brennodden Venholen
Aurora Brennodden Venholen ('08)
NOR8.79
+1.7
  
 PB
 
8.75
 2.9
8.79
 1.7
8.30
 1.8
     
K Kuglestød 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Vilde Marie Nebell
Vilde Marie Nebell ('07)
NOR10.04
  
 PB
 
9.51 SB10.04 PB9.67  X  X9.37  
2
Anja Wilker
Anja Wilker ('04)
GER9.70
  
 PB
 
  X  X9.41 SB9.70 PB8.319.59  
3
Vilde Marstein
Vilde Marstein ('02)
NOR9.44
  
 PB
 
8.958.968.948.939.449.33  
4
Ruth-Magrethe Austad Nilsen
Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03)
NOR9.40
  
 SB
 
8.979.40  X  X9.12  –  
K Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Lotta Flatum
Lotta Flatum ('02)
NOR56.79
  
 
 
  X  X53.4155.4156.7954.94  
2
Daniella Persson
Daniella Persson 
SWE52.86
  
 
 
47.47  X  X  X51.3852.86  
3
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE49.12
  
 
 
47.9049.12  X47.7145.18  X  
K Hammerkast 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Ruth-Magrethe Austad Nilsen
Ruth-Magrethe Austad Nilsen ('03)
NOR50.67
  
 
 
49.10  X  X49.6050.6749.41  
2
Aurora Fremnesvik
Aurora Fremnesvik ('03)
NOR48.05
  
 
 
  X48.0546.1146.79  X  X  
3
Henrikke Antonsen
Henrikke Antonsen ('03)
NOR40.66
  
 
 
  X  X  X40.66  X  X  
4
Aurelia Fremnesvik
Aurelia Fremnesvik ('05)
NOR39.87
  
 SB
 
39.87 SB39.47  X39.7438.99  X  
5
Vilde Marie Nebell
Vilde Marie Nebell ('07)
NOR39.37
  
 PB
 
31.92 SB  X39.06 PB  X39.37 PB38.99  
K Spydkast 600 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sanne Erkkola
Sanne Erkkola ('94)
FIN52.81
  
 
 
48.6550.1951.1452.81  X  X  
2
Jatta-Mari Jääskeläinen
Jatta-Mari Jääskeläinen ('94)
FIN50.37
  
 
 
50.3749.33  X48.01  X  X  
3
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare
Ellevine Kathleen Artesia Octavia Svensen Skare ('05)
NOR41.67
  
 
 
38.7940.5741.67  X  X37.08  
4
Kristelle Reiser
Kristelle Reiser ('05)
EST35.85
  
 PB
 
26.6625.5335.85 PB  –    
5
Anja Wilker
Anja Wilker ('04)
GER34.14
  
 PB
 
29.10 PB34.14 PB28.8931.8632.0225.28  
6
Vilde Marstein
Vilde Marstein ('02)
NOR33.60
  
 PB
 
28.8633.60 PB30.2430.9327.3132.42  
D19 110 m hæk 99.1 cm    
11.8. Vind: +2.7

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.7
1
Vegard Rinde
Vegard Rinde ('06)
NOR14.71 w
  
 
2
Ole Einar Gjetrang
Ole Einar Gjetrang ('06)
NOR16.27 w
  
 
D19 400 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Ole Einar Gjetrang
Ole Einar Gjetrang ('06)
NOR58.94
  
 PB
D19 Kuglestød 6.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Jacob Sederholm Hoff
Jacob Sederholm Hoff ('06)
NOR16.17
  
 
 
15.4415.9615.94  X16.1416.17  
2
Oscar Julsvik Kristoffersen
Oscar Julsvik Kristoffersen ('05)
NOR7.55
  
 PB
 
7.327.297.197.157.55  X  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Simen Johan Teigstad
Simen Johan Teigstad ('05)
NOR38.68
  
 PB
 
  X38.03 PB31.9236.1938.68 PB  X  
2
Sigurd Smitt-Ingebretsen
Sigurd Smitt-Ingebretsen ('07)
NOR36.76
  
 PB
 
33.60 PB  X35.26 PB  X  X36.76 PB  
3
Nikolai Stavik Moshagen
Nikolai Stavik Moshagen ('05)
NOR33.87
  
 
 
  X  X25.6133.87  X  X  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Alar Reiljan
Alar Reiljan ('04)
EST66.87
  
 
 
  X66.4765.8766.8766.24  X  
2
Sigurd Smitt-Ingebretsen
Sigurd Smitt-Ingebretsen ('07)
NOR46.92
  
 PB
 
  X  X46.81 PB46.92 PB  X33.42  
D19 Spydkast 800 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Odin Gundersen Palmgren
Odin Gundersen Palmgren ('06)
NOR46.79
  
 PB
 
  X41.47 PB44.89 PB  X44.3446.79 PB  
2
Oscar Julsvik Kristoffersen
Oscar Julsvik Kristoffersen ('05)
NOR36.30
  
 PB
 
32.0134.2633.51  X35.4736.30  
3
Ane Løkke Hagen
Ane Løkke Hagen 
NOR29.61
  
 PB
 
  X29.37 PB26.3129.61 PB28.53  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Mette-Elise Ødegård Vaskinn
Mette-Elise Ødegård Vaskinn ('04)
NOR11.81
  
 
 
11.2311.42  X11.4611.81  X  
2
Kristelle Reiser
Kristelle Reiser ('05)
EST9.72
  
 
 
9.419.689.32  X9.729.51  
3
Nanna Tammeorg
Nanna Tammeorg ('05)
EST9.26
  
 PB
 
8.54 PB8.85 PB8.499.26 PB9.138.90  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Mette-Elise Ødegård Vaskinn
Mette-Elise Ødegård Vaskinn ('04)
NOR42.40
  
 
 
41.31  X35.1941.4642.40  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Linnea-Kristine Austad Nilsen
Linnea-Kristine Austad Nilsen ('05)
NOR46.81
  
 
 
  X46.33  X  X46.81  X  
2
Thea Engen Olsen
Thea Engen Olsen ('05)
NOR36.28
  
 
 
35.1134.40  –36.2835.79  X  
3
Ronja Orav
Ronja Orav ('05)
EST33.19
  
 
 
30.58  X32.3233.1932.3332.58  
P19 Spydkast 600 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Tilda Bernhult
Tilda Bernhult ('04)
SWE45.48
  
 
 
41.0540.38  X42.0741.7745.48  
2
Maria Hella Voje Heieren
Maria Hella Voje Heieren ('05)
NOR40.57
  
 
 
38.6438.6439.6339.7739.8240.57  
4
Alice Steinarsdatter Jørgensen
Alice Steinarsdatter Jørgensen ('05)
NOR26.49
  
 PB
 
26.1824.5223.8525.6826.4923.05  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
12.8. Vind: +1.8

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.8
1
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz
Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06)
NOR14.12
  
 PB
2
Rasmus Tibar
Rasmus Tibar ('06)
EST16.20
  
 
3
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR17.49
  
 PB
D17 300 m hæk 84.0 cm    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Vegard Rinde
Vegard Rinde ('06)
NOR38.29
  
 PB
1
Lukas Jääger
Lukas Jääger ('07)
EST44.62
  
 PB
2
Rasmus Tibar
Rasmus Tibar ('06)
EST39.95
  
 PB
3
Magnus Nergård Antonsen
Magnus Nergård Antonsen ('06)
NOR44.18
  
 PB
D17 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Rasmus Tibar
Rasmus Tibar ('06)
EST1.80
  
 =PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.86
XXX
    
D17 Kuglestød 5.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Sakarias Eirik Fjell Walhovd
Sakarias Eirik Fjell Walhovd ('06)
NOR13.63
  
 
 
  X13.04  X  X13.5613.63  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Even Hem Bolle
Even Hem Bolle ('06)
NOR45.92
  
 
 
  X  X44.3745.92  X45.45  
2
Felix Maximillian Skare
Felix Maximillian Skare ('06)
NOR41.71
  
 PB
 
40.6240.7340.6839.4140.1341.71  
3
Kevin Kütson
Kevin Kütson ('06)
EST40.74
  
 
 
  X40.74  X  X  X  X  
4
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR38.93
  
 PB
 
37.5738.50 PB38.93 PB38.8538.4436.10  
5
Sakarias Eirik Fjell Walhovd
Sakarias Eirik Fjell Walhovd ('06)
NOR35.94
  
 
 
33.1732.4133.16  X  X35.94  
6
Magnus Nergård Antonsen
Magnus Nergård Antonsen ('06)
NOR33.89
  
 SB
 
  X  X  X24.08 SB33.89 SB  X  
D17 Hammerkast 5.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Fredrik Solheim Hytten
Fredrik Solheim Hytten ('06)
NOR36.14
  
 PB
 
31.39 SB35.49 PB  X  X34.4536.14 PB  
2
Sondre Dolonen Roska
Sondre Dolonen Roska ('06)
NOR29.19
  
 PB
 
29.19 PB28.82  X  X  X  X  
D17 Spydkast 700 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Felix Maximillian Skare
Felix Maximillian Skare ('06)
NOR50.99
  
 
 
47.7950.9946.72  X  X  X  
2
Vemund Prem Heltzer Sørstad
Vemund Prem Heltzer Sørstad ('06)
NOR47.59
  
 PB
 
44.86 PB43.7245.98 PB47.15 PB46.4147.59 PB  
3
Tobias Kalmo Thorbjørnsen
Tobias Kalmo Thorbjørnsen ('06)
NOR42.85
  
 PB
 
38.4036.3741.1642.8539.26  –  
4
Magnus Nergård Antonsen
Magnus Nergård Antonsen ('06)
NOR39.64
  
 PB
 
36.4339.6433.44  X37.89  X  
5
Sondre Dolonen Roska
Sondre Dolonen Roska ('06)
NOR30.52
  
 SB
 
26.18 SB30.52 SB  X27.77  –   
P17 100 m hæk 76.2 cm    
12.8. Vind: +1.6

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.6
1
Pia Lauren Matsalu
Pia Lauren Matsalu ('07)
EST14.33
  
 
2
Mia Mireia Uusorg
Mia Mireia Uusorg ('07)
EST14.63
  
 PB
P17 Kuglestød 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Hannaleena Hiob
Hannaleena Hiob ('06)
EST9.62
  
 
 
  X9.488.959.449.499.62  
P17 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Maia Kristine Hepsø
Maia Kristine Hepsø ('06)
NOR33.15
  
 PB
 
  X24.02 SB  X31.94 PB33.15 PB28.95  
P17 Hammerkast 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Maia Kristine Hepsø
Maia Kristine Hepsø ('06)
NOR47.18
  
 PB
 
44.37 PB47.18 PB  X  X38.17  X  
D16 100 m    
13.8. Vind: +2.5

Finale A

Finale
13.8.Vind: +2.5
1
Christopher Ekene Nordlie
Christopher Ekene Nordlie ('07)
NOR10.77 w
  
 
2
Josh Anthony Bjerke
Josh Anthony Bjerke ('07)
NOR11.00 w
  
 
3
Benjamin Altmann Opuama
Benjamin Altmann Opuama ('08)
NOR11.06 w
  
 
4
Oliver Tomala
Oliver Tomala ('07)
NOR11.24 w
  
 
5
Zion Narciso Ramirez
Zion Narciso Ramirez ('07)
NOR11.57 w
  
 
6
Elijah Narciso Ramirez
Elijah Narciso Ramirez ('07)
NOR11.62 w
  
 
7
Sander N. H. Rønning
Sander N. H. Rønning ('07)
NOR11.83 w
  
 
Marcus Devantés Gardner Stålby
Marcus Devantés Gardner Stålby ('07)
NOR DQw
  
 
Finale B
13.8. Vind: +1.5
13.8.Vind: +1.5
1
Hugo Ramsland
Hugo Ramsland ('07)
NOR11.68
  
 PB
2
Thor Anders Mannes Minsaas
Thor Anders Mannes Minsaas ('07)
NOR11.94
  
 
3
Martin Gjørvad
Martin Gjørvad ('07)
NOR12.04
  
 PB
4
Alan Ringo
Alan Ringo ('07)
NOR12.07
  
 
Janahan Jegathkumar
Janahan Jegathkumar ('07)
NOR DQ
  
 
Indledende heats13.8.
Indledende 1
13.8. Vind: +1.3
13.8.Vind: +1.3
1
Thor Anders Mannes Minsaas
Thor Anders Mannes Minsaas ('07)
NOR11.89
  
 PB
2
Bastian Asdal Ringsevjen
Bastian Asdal Ringsevjen ('07)
NOR11.90
  
 PB
3
Alan Ringo
Alan Ringo ('07)
NOR12.04
  
 PB
4
Janahan Jegathkumar
Janahan Jegathkumar ('07)
NOR12.25
  
 PB
5
Noah Ruben
Noah Ruben ('07)
NOR13.13
  
 SB
Indledende 2
13.8. Vind: +2.9
13.8.Vind: +2.9
1
Josh Anthony Bjerke
Josh Anthony Bjerke ('07)
NOR11.10 w
  
 
2
Jonas Mæland Rosholt
Jonas Mæland Rosholt ('07)
NOR11.36 w
  
 
3
Thomas Viksaas Biermann
Thomas Viksaas Biermann ('07)
NOR11.52 w
  
 
4
Sander N. H. Rønning
Sander N. H. Rønning ('07)
NOR11.70 w
  
 
5
Hugo Ramsland
Hugo Ramsland ('07)
NOR11.87 w
  
 
6
Martin Gjørvad
Martin Gjørvad ('07)
NOR11.92 w
  
 
Indledende 3
13.8. Vind: +1.2
13.8.Vind: +1.2
1
Christopher Ekene Nordlie
Christopher Ekene Nordlie ('07)
NOR10.82
  
 
2
Oliver Tomala
Oliver Tomala ('07)
NOR11.20
  
 PB
3
Benjamin Altmann Opuama
Benjamin Altmann Opuama ('08)
NOR11.21
  
 
4
Marcus Devantés Gardner Stålby
Marcus Devantés Gardner Stålby ('07)
NOR11.34
  
 
5
Zion Narciso Ramirez
Zion Narciso Ramirez ('07)
NOR11.59
  
 PB
6
Elijah Narciso Ramirez
Elijah Narciso Ramirez ('07)
NOR11.67
  
 PB
D16 200 m    
11.8. Vind: +2.5

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.5
1
Christopher Ekene Nordlie
Christopher Ekene Nordlie ('07)
NOR22.02 w
  
 
2
Oliver Tomala
Oliver Tomala ('07)
NOR22.45 w
  
 
3
Benjamin Altmann Opuama
Benjamin Altmann Opuama ('08)
NOR22.63 w
  
 
4
Zion Narciso Ramirez
Zion Narciso Ramirez ('07)
NOR22.86 w
  
 
5
Marcus Devantés Gardner Stålby
Marcus Devantés Gardner Stålby ('07)
NOR23.05 w
  
 
6
Elijah Narciso Ramirez
Elijah Narciso Ramirez ('07)
NOR23.62 w
  
 
Finale B
11.8. Vind: +1.4
11.8.Vind: +1.4
1
Josh Anthony Bjerke
Josh Anthony Bjerke ('07)
NOR23.08
  
 PB
2
Sander N. H. Rønning
Sander N. H. Rønning ('07)
NOR24.08
  
 PB
3
Vegard Olkinuora Kyseth
Vegard Olkinuora Kyseth ('07)
NOR24.09
  
 
4
Thor Anders Mannes Minsaas
Thor Anders Mannes Minsaas ('07)
NOR24.10
  
 PB
5
Martin Gjørvad
Martin Gjørvad ('07)
NOR24.23
  
 PB
6
Alan Ringo
Alan Ringo ('07)
NOR24.85
  
 PB
7
Janahan Jegathkumar
Janahan Jegathkumar ('07)
NOR25.41
  
 PB
8
Linus Hellem Strupstad
Linus Hellem Strupstad ('07)
NOR26.62
  
 PB
D16 100 m hæk 76.2 cm    
12.8. Vind: +1.3

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.3
1
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR14.67
  
 PB
2
Kirill Eikanger
Kirill Eikanger ('08)
NOR14.84
  
 PB
3
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR15.34
  
 PB
4
Nilas Salvesen Marcussen
Nilas Salvesen Marcussen ('08)
NOR16.24
  
 PB
5
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR18.18
  
 PB
D16 100 m hæk 84.0 cm    
12.8. Vind: +2.5

Finale A

Finale
12.8.Vind: +2.5
1
Eskil Ekenes
Eskil Ekenes ('07)
NOR14.14 w
  
 
2
Eirik Reigstad
Eirik Reigstad ('07)
NOR14.72 w
  
 
D16 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Marcus Valentin Giørtz
Marcus Valentin Giørtz 
NOR1.85
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.83
  O
1.85
 XO
1.90
XXX
  
2
Nicholas Reklev
Nicholas Reklev ('07)
NOR1.80
  
 PB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80
 XO
1.83
XXX
   
3
Bastian Asdal Ringsevjen
Bastian Asdal Ringsevjen ('07)
NOR1.70
  
 PB
 
1.65
 XO
1.70
 XO
1.75
XXX
     
4
Alan Ringo
Alan Ringo ('07)
NOR1.65
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
XXX
     
5
Markus Nordviken
Markus Nordviken ('07)
NOR1.50
  
 
 
1.50
  O
1.55
XXX
      
D16 Længdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Martin Gjørvad
Martin Gjørvad ('07)
NOR6.23
+0.9
  
 PB
 
5.65 PB
 0.0
6.18 PB
 1.1
  X6.23 PB
 0.9
6.04
 0.0
  X  
2
Eirik Reigstad
Eirik Reigstad ('07)
NOR6.20
+0.6
  
 PB
 
5.60 PB
 0.6
5.87 PB
 0.7
5.88 PB
 0.7
5.56
 1.0
5.95 PB
 0.4
6.20 PB
 0.6
  
3
Lukas Jääger
Lukas Jääger ('07)
EST5.58
+1.2
  
 PB
 
5.45
 0.4
  X5.58 PB
 1.2
  X  X  X  
4
Marcus Valentin Giørtz
Marcus Valentin Giørtz 
NOR5.46
0.0
  
 PB
 
  X5.46 PB
 0.0
  X5.35
 0.9
  X5.36
 0.5
  
5
Sebastian Gollo Forberg
Sebastian Gollo Forberg ('07)
NOR5.17
-0.4
  
 PB
 
5.17 PB
 -0.4
  X4.85
 1.0
3.92
 0.9
5.10
 0.5
  X  
6
Noah Aleksander Bakken Hesla
Noah Aleksander Bakken Hesla ('07)
NOR5.16
+0.5
  
 SB
 
  X5.16 SB
 0.5
  X  X  X  X  
D16 Kuglestød 5.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sander N. H. Rønning
Sander N. H. Rønning ('07)
NOR11.11
  
 PB
 
10.94 PB11.11 PB10.6811.0810.80  X  
2
Lasse Strijbos
Lasse Strijbos ('07)
NED10.61
  
 PB
 
10.61 PB  X9.2810.129.899.69  
3
Noah Aleksander Bakken Hesla
Noah Aleksander Bakken Hesla ('07)
NOR10.44
  
 PB
 
10.44 PB10.2410.1210.439.9610.39  
4
Sebastian Gollo Forberg
Sebastian Gollo Forberg ('07)
NOR9.99
  
 PB
 
9.46 PB9.299.69 PB9.229.99 PB9.50  
D16 Diskoskast 1.5 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Noah Aleksander Bakken Hesla
Noah Aleksander Bakken Hesla ('07)
NOR26.11
  
 PB
 
24.9823.6826.0326.1123.6524.34  
2
Linus Hellem Strupstad
Linus Hellem Strupstad ('07)
NOR24.49
  
 PB
 
24.4919.95  X  X  X  X  
3
Lasse Strijbos
Lasse Strijbos ('07)
NED22.08
  
 PB
 
  X22.08 PB20.9318.8618.71  X  
D16 Hammerkast 5.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Linus Hellem Strupstad
Linus Hellem Strupstad ('07)
NOR40.60
  
 PB
 
40.07 PB  X  X  X  X40.60 PB  
D16 Spydkast 700 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sebastian Gollo Forberg
Sebastian Gollo Forberg ('07)
NOR44.26
  
 PB
 
  X37.4738.3441.9244.26 PB  X  
2
Noah Aleksander Bakken Hesla
Noah Aleksander Bakken Hesla ('07)
NOR38.84
  
 PB
 
38.5338.6138.5435.3336.9138.84  
3
Noah Ruben
Noah Ruben ('07)
NOR32.93
  
 PB
 
32.33 PB22.78  X  X31.8532.93 PB  
4
Lukas Jääger
Lukas Jääger ('07)
EST31.29
  
 
 
27.2330.35  X31.29  X  X  
5
Bastian Asdal Ringsevjen
Bastian Asdal Ringsevjen ('07)
NOR25.64
  
 PB
 
23.4824.2025.64  X25.17  X  
P16 100 m    
13.8. Vind: +0.6

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.6
1
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR12.59
  
 
1
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR12.71
  
 
2
Freia Haraldsen Skaset
Freia Haraldsen Skaset ('07)
NOR13.03
  
 SB
2
Freia Haraldsen Skaset
Freia Haraldsen Skaset ('07)
NOR13.17
  
 
3
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR13.86
  
 PB
3
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR13.87
  
 SB
4
Sanna Holmgren
Sanna Holmgren ('07)
NOR14.69
  
 PB
4
Sanna Holmgren
Sanna Holmgren ('07)
NOR14.70
  
 PB
P16 200 m    
11.8. Vind: +2.0

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.0
1
Lilje Lopes Patey
Lilje Lopes Patey ('07)
NOR24.84
  
 PB
2
Frida Rimstad
Frida Rimstad ('07)
NOR27.36
  
 PB
3
Marie Mollestad
Marie Mollestad ('07)
NOR27.58
  
 PB
4
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR27.74
  
 PB
Finale B
11.8. Vind: +1.3
11.8.Vind: +1.3
1
Pia Lauren Matsalu
Pia Lauren Matsalu ('07)
EST25.43
  
 
2
Mina-Marie Sørdahl Finsveen
Mina-Marie Sørdahl Finsveen 
NOR26.85
  
 PB
3
Charlotte Lindland Turner
Charlotte Lindland Turner ('07)
NOR28.75
  
 PB
4
Natalie Norbeck Jøransen
Natalie Norbeck Jøransen ('07)
NOR28.99
  
 PB
P16 300 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Mia Mireia Uusorg
Mia Mireia Uusorg ('07)
EST44.82
  
 PB
2
Pia Lauren Matsalu
Pia Lauren Matsalu ('07)
EST47.30
  
 PB
3
Frida Rimstad
Frida Rimstad ('07)
NOR49.83
  
 PB
4
Synne Mørk Markussen
Synne Mørk Markussen ('07)
NOR49.90
  
 PB
5
Elena Garcia Reppesgård
Elena Garcia Reppesgård ('07)
NOR49.96
  
 SB
6
Natalie Norbeck Jøransen
Natalie Norbeck Jøransen ('07)
NOR50.05
  
 SB
7
Anna Reisæter Overvoll
Anna Reisæter Overvoll ('07)
NOR51.29
  
 PB
8
Charlotte Lindland Turner
Charlotte Lindland Turner ('07)
NOR51.74
  
 PB
P16 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
12.8. Vind: +1.6

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.6
1
Freia Haraldsen Skaset
Freia Haraldsen Skaset ('07)
NOR11.90
  
 PB
2
Oda Lier
Oda Lier ('08)
NOR11.92
  
 
3
Frida Rimstad
Frida Rimstad ('07)
NOR12.64
  
 PB
4
Lotta Elfenbein
Lotta Elfenbein ('07)
NOR13.46
  
 PB
5
Elena Garcia Reppesgård
Elena Garcia Reppesgård ('07)
NOR13.49
  
 PB
6
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR13.65
  
 PB
7
Anna Reisæter Overvoll
Anna Reisæter Overvoll ('07)
NOR13.66
  
 PB
8
Charlotte Lindland Turner
Charlotte Lindland Turner ('07)
NOR14.14
  
 PB
P16 Længdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Pia Lauren Matsalu
Pia Lauren Matsalu ('07)
EST5.33
+1.0
  
 
 
5.33
 1.0
5.19
 0.7
5.04
 0.9
4.93
 1.0
  X  X  
2
Frida Rimstad
Frida Rimstad ('07)
NOR5.07
+1.0
  
 
 
5.07
 1.0
4.94
 0.4
5.06
 0.6
5.05
 1.5
  X4.83
 0.4
  
3
Marie Mollestad
Marie Mollestad ('07)
NOR4.90
+0.8
  
 
 
  X4.78
 0.9
4.88
 0.4
4.85
 1.1
  X4.90
 0.8
  
4
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR4.69
+0.7
  
 PB
 
4.54 PB
 1.2
4.56 PB
 0.8
4.69 PB
 0.7
4.61
 1.6
4.55
 0.6
4.56
 1.6
  
5
Freia Haraldsen Skaset
Freia Haraldsen Skaset ('07)
NOR4.51
+1.3
  
 SB
 
4.29
 1.1
4.33
 1.0
4.51
 1.3
  –    
6
Lotta Elfenbein
Lotta Elfenbein ('07)
NOR4.43
+0.6
  
 SB
 
  X  X4.36
 0.6
4.23
 0.9
4.43
 0.6
  X  
P16 Kuglestød 3.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Maria Elvestuen
Maria Elvestuen ('07)
NOR10.70
  
 SB
 
  X10.1010.178.8210.7010.22  
2
Helene Lauvdal Myhren
Helene Lauvdal Myhren ('07)
NOR10.18
  
 PB
 
9.80 PB10.10 PB8.459.8410.18 PB  X  
P16 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Vilde Marie Nebell
Vilde Marie Nebell ('07)
NOR30.51
  
 PB
 
30.25 PB29.6229.9230.51 PB  X27.94  
2
Adele Teigen
Adele Teigen ('07)
NOR25.25
  
 PB
 
25.25 PB21.18  X25.0124.3624.46  
P16 Hammerkast 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Adele Teigen
Adele Teigen ('07)
NOR22.37
  
 SB
 
19.84 SB22.37 SB  X17.7621.5621.03  
P16 Spydkast 500 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Mia Mireia Uusorg
Mia Mireia Uusorg ('07)
EST40.23
  
 PB
 
36.1438.90 PB33.48  X  X40.23 PB  
2
Maria Elvestuen
Maria Elvestuen ('07)
NOR28.19
  
 SB
 
28.19 SB  X  X25.60  X  X  
D15 100 m    
13.8. Vind: +0.6

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.6
1
Erlend Grytten Sunnarvik
Erlend Grytten Sunnarvik ('08)
NOR11.53
  
 PB
1
Erlend Grytten Sunnarvik
Erlend Grytten Sunnarvik ('08)
NOR11.54
  
 SB
2
Aleksander Aarestrup
Aleksander Aarestrup ('08)
NOR11.55
  
 PB
2
Runar Soriano Ervik
Runar Soriano Ervik ('08)
NOR11.67
  
 PB
3
Runar Soriano Ervik
Runar Soriano Ervik ('08)
NOR11.64
  
 PB
3
Aleksander Aarestrup
Aleksander Aarestrup ('08)
NOR11.67
  
 PB
4
Tomas Digernes Heltne
Tomas Digernes Heltne ('08)
NOR11.95
  
 PB
4
Tomas Digernes Heltne
Tomas Digernes Heltne ('08)
NOR11.97
  
 PB
5
Mikkel Mæland
Mikkel Mæland 
NOR12.01
  
 PB
5
Magnus Farup
Magnus Farup ('08)
NOR12.15
  
 
6
August Hope Nordvang
August Hope Nordvang ('08)
NOR12.21
  
 
6
Kirill Eikanger
Kirill Eikanger ('08)
NOR12.26
  
 
Finale B
13.8. Vind: +1.0
13.8.Vind: +1.0
1
Magnus Farup
Magnus Farup ('08)
NOR12.11
  
 PB
1
August Hope Nordvang
August Hope Nordvang ('08)
NOR12.14
  
 PB
2
Kirill Eikanger
Kirill Eikanger ('08)
NOR12.11
  
 PB
2
Lucas Bricot
Lucas Bricot ('08)
NOR12.15
  
 SB
3
Lucas Bricot
Lucas Bricot ('08)
NOR12.14
  
 PB
3
Kristoffer Olstad Dahl
Kristoffer Olstad Dahl ('08)
NOR12.21
  
 SB
4
Kristoffer Olstad Dahl
Kristoffer Olstad Dahl ('08)
NOR12.17
  
 PB
4
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR12.26
  
 PB
5
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR12.33
  
 PB
5
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR12.37
  
 
6
Andreas Arru
Andreas Arru ('08)
EST12.77
  
 
6
Andreas Arru
Andreas Arru ('08)
EST12.80
  
 
Finale C
13.8. Vind: +0.1
13.8.Vind: +0.1
1
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR12.33
  
 
1
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR13.29
  
 SB
2
Jørgen Farbrot Gether
Jørgen Farbrot Gether ('08)
NOR12.96
  
 PB
2
Jørgen Farbrot Gether
Jørgen Farbrot Gether ('08)
NOR13.35
  
 SB
3
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR13.20
  
 PB
3
Nilas Salvesen Marcussen
Nilas Salvesen Marcussen ('08)
NOR13.94
  
 SB
4
Nilas Salvesen Marcussen
Nilas Salvesen Marcussen ('08)
NOR13.67
  
 PB
4
Adrian Brennodden Venholen
Adrian Brennodden Venholen ('08)
NOR14.13
  
 SB
5
Adrian Brennodden Venholen
Adrian Brennodden Venholen ('08)
NOR13.87
  
 PB
5
Andreas Kragholm
Andreas Kragholm ('08)
NOR14.94
  
 SB
6
Andreas Kragholm
Andreas Kragholm ('08)
NOR14.76
  
 PB
D15 200 m    
11.8. Vind: +0.9

Finale A

Finale
11.8.Vind: +0.9
1
Erlend Grytten Sunnarvik
Erlend Grytten Sunnarvik ('08)
NOR22.95
  
 PB
2
Runar Soriano Ervik
Runar Soriano Ervik ('08)
NOR23.06
  
 PB
2
Carl Henrik Breigan
Carl Henrik Breigan ('08)
NOR23.06
  
 PB
4
Aleksander Aarestrup
Aleksander Aarestrup ('08)
NOR23.62
  
 PB
5
Tomas Digernes Heltne
Tomas Digernes Heltne ('08)
NOR23.65
  
 PB
6
Kristoffer Olstad Dahl
Kristoffer Olstad Dahl ('08)
NOR24.82
  
 PB
Finale B
11.8. Vind: +2.7
11.8.Vind: +2.7
1
Magnus Farup
Magnus Farup ('08)
NOR24.07 w
  
 
2
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR24.54 w
  
 
3
Andreas Arru
Andreas Arru ('08)
EST25.61 w
  
 
4
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR26.78 w
  
 
5
Andreas Kragholm
Andreas Kragholm ('08)
NOR29.17 w
  
 
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR DQw
  
 
D15 400 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Runar Soriano Ervik
Runar Soriano Ervik ('08)
NOR51.46
  
 PB
2
Casey Ferdinand Felde
Casey Ferdinand Felde ('09)
NOR54.48
  
 PB
3
Iver Løvgaard Faksvåg
Iver Løvgaard Faksvåg ('09)
NOR55.76
  
 PB
4
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR56.62
  
 PB
5
Haakon Heltzer Sørstad
Haakon Heltzer Sørstad ('08)
NOR57.44
  
 PB
D15 2000 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Karl Oraug Rygh
Karl Oraug Rygh 
NOR5:53.21
  
 PB
2
Martin Tjelle
Martin Tjelle ('08)
NOR5:54.88
  
 PB
3
Haakon Heltzer Sørstad
Haakon Heltzer Sørstad ('08)
NOR6:00.35
  
 PB
4
Adrian Monkvik
Adrian Monkvik ('08)
NOR6:05.06
  
 PB
5
Sivert Rusten
Sivert Rusten ('08)
NOR6:21.91
  
 PB
6
Mattis Hansen
Mattis Hansen ('08)
NOR6:29.28
  
 PB
7
Haakon Røvik Svanæs
Haakon Røvik Svanæs ('08)
NOR6:38.85
  
 PB
8
Kristoffer Ansteensen Kottum
Kristoffer Ansteensen Kottum ('08)
NOR6:46.14
  
 PB
9
Petter Kvalheim Reiten
Petter Kvalheim Reiten ('08)
NOR6:48.59
  
 PB
10
Vebjørn Prigge
Vebjørn Prigge ('08)
NOR6:49.22
  
 PB
11
Herman Harstad Jacobsen
Herman Harstad Jacobsen ('09)
NOR6:50.36
  
 PB
12
Filip Nåvik
Filip Nåvik ('08)
NOR6:50.39
  
 PB
Iver Løvgaard Faksvåg
Iver Løvgaard Faksvåg ('09)
NOR DNF
  
 
D15 1500 m forh. 76.2 cm    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Haakon Heltzer Sørstad
Haakon Heltzer Sørstad ('08)
NOR4:42.78
  
 
2
Marcus Eek
Marcus Eek ('08)
NOR4:54.13
  
 PB
3
Haakon Røvik Svanæs
Haakon Røvik Svanæs ('08)
NOR5:09.19
  
 PB
D15 300 m hæk 76.2 cm    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR43.00
  
 PB
2
Kirill Eikanger
Kirill Eikanger ('08)
NOR44.05
  
 PB
3
Petter Undeberget
Petter Undeberget ('08)
NOR47.24
  
 PB
D15 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Even Ragnhildsløkken
Even Ragnhildsløkken ('08)
NOR1.87
  
 PB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
  O
1.83
 XO
1.87
XXO
1.90
XXX
  
2
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR1.60
  
 PB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXO
1.65
XXX
   
3
Ulrik Ardiles Fallan
Ulrik Ardiles Fallan ('08)
NOR1.55
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
 XO
1.60
XXX
   
4
Eivind Aakra Indahl
Eivind Aakra Indahl ('08)
NOR1.50
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
XXX
      
5
Adrian Brennodden Venholen
Adrian Brennodden Venholen ('08)
NOR1.50
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
 XO
1.50
  O
1.55
XXX
    
6
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR1.40
  
 
 
1.40
  O
1.45
XXX
      
D15 Længdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Erlend Grytten Sunnarvik
Erlend Grytten Sunnarvik ('08)
NOR6.31
+1.3
  
 PB
 
6.31
 1.3
3.61
 0.9
5.90
 1.1
2.75
 0.6
  X  –  
2
Even Ragnhildsløkken
Even Ragnhildsløkken ('08)
NOR5.86
+1.1
  
 PB
 
5.86 PB
 1.1
5.63
 1.0
5.68
 0.9
5.60
 0.7
  X  X  
3
Mikkel Mæland
Mikkel Mæland 
NOR5.59
+1.4
  
 PB
 
5.59
 1.4
5.13
 0.8
5.13
 0.4
5.06
 1.1
4.92
 0.8
5.55
 1.7
  
4
Magnus Farup
Magnus Farup ('08)
NOR5.40
+0.8
  
 PB
 
5.40
 0.8
5.16
 1.0
4.73
 1.0
5.11
 -0.3
  X  X  
5
Mikael Girma Worku
Mikael Girma Worku ('08)
NOR5.19
+0.9
  
 
 
5.19
 0.9
5.10
 1.1
5.00
 0.9
4.93
 -0.4
4.89
 1.4
  –  
6
Håkon Klausen Holth
Håkon Klausen Holth ('08)
NOR4.94
+0.9
  
 PB
 
4.82
 0.9
  X4.60
 1.1
4.63
 0.0
  X4.94
 0.9
  
7
Mats Emilsen Bäckstrøm
Mats Emilsen Bäckstrøm ('08)
NOR4.88
+1.2
  
 SB
 
4.88 SB
 1.2
  X4.69
 1.2
4.25
 1.0
2.13
 0.7
4.82
 1.0
  
8
Jørgen Farbrot Gether
Jørgen Farbrot Gether ('08)
NOR4.74
+1.2
  
 PB
 
4.74 PB
 1.2
4.51
 1.0
4.50
 0.4
4.46
 0.0
4.54
 1.2
4.17
 0.8
  
9
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR4.12
+1.0
  
 PB
 
4.00 PB
 0.9
4.12 PB
 1.0
4.11
 1.5
     
10
Andreas Kragholm
Andreas Kragholm ('08)
NOR3.87
+1.3
  
 PB
 
3.63
 0.6
3.87
 1.3
2.29
 1.1
     
D15 Kuglestød 4.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Eivind Aakra Indahl
Eivind Aakra Indahl ('08)
NOR12.45
  
 PB
 
12.45 PB  X11.8911.93  X12.08  
4
Mats Emilsen Bäckstrøm
Mats Emilsen Bäckstrøm ('08)
NOR11.04
  
 PB
 
8.508.898.788.8710.32 PB11.04 PB  
6
Even Bogen Nørjordet
Even Bogen Nørjordet ('08)
NOR8.50
  
 PB
 
7.547.868.36 PB8.068.298.50 PB  
7
Radin Kalbasi
Radin Kalbasi ('08)
NOR7.79
  
 
 
  X7.707.327.737.796.68  
D15 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
3
Even Ragnhildsløkken
Even Ragnhildsløkken ('08)
NOR28.98
  
 
 
  X28.9826.65  –    
4
Lucas Bricot
Lucas Bricot ('08)
NOR27.97
  
 PB
 
  X27.97 PB  X26.09  X25.26  
5
Johannes Martin Walhovd Fjell
Johannes Martin Walhovd Fjell ('09)
NOR27.95
  
 PB
 
26.55 PB27.95 PB27.3024.2825.49  X  
6
Håkon Klausen Holth
Håkon Klausen Holth ('08)
NOR27.39
  
 PB
 
27.39 PB  X  X  X  X  X  
7
Oliver Norseng
Oliver Norseng ('08)
NOR19.62
  
 PB
 
19.62 PB  X  X  X  X  X  
8
Petter Undeberget
Petter Undeberget ('08)
NOR19.00
  
 PB
 
19.00  X16.44  X  –   
D15 Hammerkast 4.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Petter Undeberget
Petter Undeberget ('08)
NOR35.51
  
 PB
 
33.01 PB33.99 PB32.3335.51 PB  X32.92  
2
Oliver Norseng
Oliver Norseng ('08)
NOR28.67
  
 PB
 
27.73 PB28.67 PB  X  X28.1627.99  
D15 Hammerkast 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
2
Bertine Lønrusten Midttun
Bertine Lønrusten Midttun 
NOR32.04
  
 PB
 
  X26.47 PB30.48 PB31.28 PB31.2532.04 PB  
D15 Spydkast 600 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Aksel Stavik Moshagen
Aksel Stavik Moshagen ('08)
NOR39.75
  
 PB
 
38.00 PB38.35 PB37.9138.83 PB35.9139.75 PB  
2
Brian Billing
Brian Billing ('08)
NOR39.12
  
 PB
 
39.12 PB36.4435.38  X37.90  X  
3
Mats Emilsen Bäckstrøm
Mats Emilsen Bäckstrøm ('08)
NOR36.12
  
 PB
 
  X36.12 PB  X  X  X  X  
4
Håkon Klausen Holth
Håkon Klausen Holth ('08)
NOR35.47
  
 PB
 
29.82 PB35.47 PB28.64  –    
P15 100 m    
13.8. Vind: +0.3

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.3
1
Åse Camilla Dyb
Åse Camilla Dyb ('08)
NOR12.74
  
 PB
2
Thanida Promwang Ingebrigtsen
Thanida Promwang Ingebrigtsen ('08)
NOR12.94
  
 PB
3
Sofie Moen Kvelland
Sofie Moen Kvelland ('09)
NOR13.05
  
 PB
4
Hedda Endsjø
Hedda Endsjø ('08)
NOR13.36
  
 
5
Oda Hytten Skyvang
Oda Hytten Skyvang ('08)
NOR13.39
  
 
6
Helle Kjøl-Johansen
Helle Kjøl-Johansen ('08)
NOR13.44
  
 PB
7
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR13.75
  
 
Finale B
13.8. Vind: +1.2
13.8.Vind: +1.2
1
Amanda Lilleeidet
Amanda Lilleeidet ('08)
NOR14.22
  
 
2
Ava Viktoria Sætnan Valio
Ava Viktoria Sætnan Valio ('08)
NOR14.46
  
 
Indledende heats13.8.
Indledende 1
13.8. Vind: +0.2
13.8.Vind: +0.2
1
Oda Hytten Skyvang
Oda Hytten Skyvang ('08)
NOR13.33
  
 PB
2
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR13.62
  
 PB
3
Lotte Solberg Såheim
Lotte Solberg Såheim 
NOR13.94
  
 PB
4
Amanda Lilleeidet
Amanda Lilleeidet ('08)
NOR14.17
  
 PB
5
Aurora Aas-Monsrud
Aurora Aas-Monsrud 
NOR14.18
  
 PB
6
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR14.29
  
 PB
7
Ava Viktoria Sætnan Valio
Ava Viktoria Sætnan Valio ('08)
NOR14.32
  
 PB
Indledende 2
13.8. Vind: +0.5
13.8.Vind: +0.5
1
Åse Camilla Dyb
Åse Camilla Dyb ('08)
NOR12.79
  
 PB
2
Thanida Promwang Ingebrigtsen
Thanida Promwang Ingebrigtsen ('08)
NOR12.96
  
 PB
3
Sofie Moen Kvelland
Sofie Moen Kvelland ('09)
NOR13.08
  
 PB
4
Hedda Endsjø
Hedda Endsjø ('08)
NOR13.29
  
 PB
5
Mille Augusta Wiborg
Mille Augusta Wiborg ('09)
NOR13.36
  
 PB
6
Helle Kjøl-Johansen
Helle Kjøl-Johansen ('08)
NOR13.45
  
 PB
7
Christine Amalie Sverdsten
Christine Amalie Sverdsten ('08)
NOR13.72
  
 PB
P15 200 m    
11.8. Vind: +2.2

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.2
1
Åse Camilla Dyb
Åse Camilla Dyb ('08)
NOR25.88 w
  
 
2
Thanida Promwang Ingebrigtsen
Thanida Promwang Ingebrigtsen ('08)
NOR26.35 w
  
 
3
Hedda Endsjø
Hedda Endsjø ('08)
NOR27.31 w
  
 
4
Christine Amalie Sverdsten
Christine Amalie Sverdsten ('08)
NOR27.95 w
  
 
5
Lotte Solberg Såheim
Lotte Solberg Såheim 
NOR28.21 w
  
 
Finale B
11.8. Vind: +2.6
11.8.Vind: +2.6
1
Oda Hytten Skyvang
Oda Hytten Skyvang ('08)
NOR27.68 w
  
 
2
Amanda Lilleeidet
Amanda Lilleeidet ('08)
NOR29.50 w
  
 
3
Frøy Bøe Løkke
Frøy Bøe Løkke ('08)
NOR29.66 w
  
 
P15 400 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR1:04.59
  
 PB
2
Elise Rud Kongsgaard
Elise Rud Kongsgaard ('08)
NOR1:05.52
  
 PB
3
Ava Viktoria Sætnan Valio
Ava Viktoria Sætnan Valio ('08)
NOR1:07.06
  
 PB
P15 2000 m    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Ronja Furevik
Ronja Furevik ('09)
NOR6:43.68
  
 
2
Frida Sønsteby-Larsen
Frida Sønsteby-Larsen ('09)
NOR7:02.52
  
 PB
3
Mia Mathilda Andersen
Mia Mathilda Andersen ('09)
NOR7:09.69
  
 
4
Maia Kulle Andreassen
Maia Kulle Andreassen ('09)
NOR7:22.37
  
 
5
Erle Vullum-Bruer
Erle Vullum-Bruer ('09)
NOR7:33.25
  
 PB
P15 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
12.8. Vind: +2.4

Finale A

Finale
12.8.Vind: +2.4
1
Malin Brokhaug Moe
Malin Brokhaug Moe ('08)
NOR12.80 w
  
 
2
Antzela Gkiona
Antzela Gkiona ('08)
NOR15.84 w
  
 
P15 300 m hæk    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Aase Ulstein
Aase Ulstein ('08)
NOR50.02
  
 
2
Anna Birgitte Melbye
Anna Birgitte Melbye ('08)
NOR51.72
  
 SB
3
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR52.51
  
 PB
4
Hedvig Bossum Brimsholm
Hedvig Bossum Brimsholm ('09)
NOR53.64
  
 PB
5
Aurora Brennodden Venholen
Aurora Brennodden Venholen ('08)
NOR54.56
  
 PB
P15 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Lina Svarlien
Lina Svarlien ('08)
NOR1.64
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.64
  O
1.67
XXX
   
2
Anna Birgitte Melbye
Anna Birgitte Melbye ('08)
NOR1.50
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
     
3
Aurora Aas-Monsrud
Aurora Aas-Monsrud 
NOR1.45
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXX
    
4
Hanna Fiva Øiestad
Hanna Fiva Øiestad ('08)
NOR1.45
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
XXO
1.50
XXX
    
5
Teodora Niksic
Teodora Niksic ('08)
NOR1.40
  
 PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
XXX
  
5
Aurora Brennodden Venholen
Aurora Brennodden Venholen ('08)
NOR1.40
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
XXX
   
P15 Længdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Lina Svarlien
Lina Svarlien ('08)
NOR5.35
+1.0
  
 =PB
 
5.08
 1.0
5.25
 1.0
4.67
 0.1
5.16
 -0.1
4.94
 0.1
5.35 =PB
 1.0
  
2
Thanida Promwang Ingebrigtsen
Thanida Promwang Ingebrigtsen ('08)
NOR4.96
+0.8
  
 PB
 
4.78 PB
 0.8
4.82 PB
 0.9
  X4.84 PB
 -0.2
4.74
 0.1
4.96 PB
 0.8
  
3
Malin Brokhaug Moe
Malin Brokhaug Moe ('08)
NOR4.72
+1.1
  
 PB
 
4.63
 0.9
4.72
 1.1
  X4.54
 -0.7
  X4.68
 0.2
  
4
Christine Amalie Sverdsten
Christine Amalie Sverdsten ('08)
NOR4.70
+0.9
  
 PB
 
4.70 PB
 0.9
  X4.21
 0.8
4.03
 0.4
  –   
5
Kaja Storøygard
Kaja Storøygard ('08)
NOR4.64
+0.9
  
 PB
 
4.64
 0.9
  X4.52
 0.6
4.26
 0.0
  X  X  
6
Julie G Lunde
Julie G Lunde ('08)
NOR4.61
+1.1
  
 PB
 
4.61
 1.1
4.52
 1.2
4.40
 0.3
4.44
 0.1
  X4.51
 0.2
  
7
Aurora Aas-Monsrud
Aurora Aas-Monsrud 
NOR4.30
0.0
  
 PB
 
3.95
 0.4
  X4.15
 0.8
3.64
 0.5
3.96
 -0.2
4.30
 0.0
  
P15 Kuglestød 3.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Anna Birgitte Melbye
Anna Birgitte Melbye ('08)
NOR9.56
  
 SB
 
9.33 SB8.939.56 SB  X  X8.73  
2
Antzela Gkiona
Antzela Gkiona ('08)
NOR9.43
  
 PB
 
8.849.369.24  X9.438.66  
3
Ida Elise Femtegjeld
Ida Elise Femtegjeld ('08)
NOR6.76
  
 PB
 
6.20 PB6.76 PB5.546.036.316.63  
P15 Diskoskast 1.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Inger-Emilie Dundas-Johansen
Inger-Emilie Dundas-Johansen ('09)
NOR28.58
  
 PB
 
24.58 PB  X  X26.93 PB27.41 PB28.58 PB  
2
Selma Weslien
Selma Weslien ('09)
NOR20.16
  
 PB
 
  X  X  X  X20.16 PB  X  
3
Hanna Lima Fosserud
Hanna Lima Fosserud ('08)
NOR17.89
  
 PB
 
17.70 PB17.89 PB17.7414.13  X  X  
P15 Hammerkast 3.0 kg    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Emilie Lindstad
Emilie Lindstad ('10)
NOR32.12
  
 PB
 
32.12 PB  X  X  X  X  X  
P15 Spydkast 500 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Anna Birgitte Melbye
Anna Birgitte Melbye ('08)
NOR35.42
  
 SB
 
31.4335.05 SB35.42 SB28.9230.4833.08  
2
Teodora Niksic
Teodora Niksic ('08)
NOR32.91
  
 PB
 
29.67 PB32.91 PB28.46  X27.7329.60  
3
Kaja Storøygard
Kaja Storøygard ('08)
NOR29.65
  
 PB
 
29.6524.4726.6828.8427.62  X  
4
Ida Elise Femtegjeld
Ida Elise Femtegjeld ('08)
NOR20.85
  
 PB
 
18.69 PB15.9520.85 PB15.8319.9517.61  
D14 60 m    
13.8. Vind: -1.0

Finale A

Finale
13.8.Vind: -1.0
1
Jon Forø-Sandodden
Jon Forø-Sandodden ('09)
NOR7.65
  
 PB
2
Magnus Somying Olsen
Magnus Somying Olsen ('09)
NOR7.95
  
 PB
3
Olai Stav Graasvoll
Olai Stav Graasvoll ('09)
NOR8.09
  
 PB
4
Julian Liu Wærnes
Julian Liu Wærnes ('09)
NOR8.29
  
 PB
5
Andreas Nordgård
Andreas Nordgård ('09)
NOR8.32
  
 PB
Finale B
13.8. Vind: 0.0
13.8.Vind: 0.0
1
Audun Ludvig Sjöström-Johnsen
Audun Ludvig Sjöström-Johnsen ('09)
SWE7.99
  
 PB
2
Gabriel Wennerström
Gabriel Wennerström ('09)
NOR8.07
  
 PB
3
Sverre Hansen Munkvold
Sverre Hansen Munkvold ('09)
NOR8.27
  
 PB
4
Reidar Vik Bidtnes
Reidar Vik Bidtnes ('09)
NOR8.31
  
 PB
5
Vebjørn Grimeli
Vebjørn Grimeli ('09)
NOR8.74
  
 PB
D14 200 m    
11.8. Vind: +2.6

Finale A

Finale
11.8.Vind: +2.6
1
Casey Ferdinand Felde
Casey Ferdinand Felde ('09)
NOR24.08 w
  
 
2
Magnus Somying Olsen
Magnus Somying Olsen ('09)
NOR25.09 w
  
 
3
Olai Stav Graasvoll
Olai Stav Graasvoll ('09)
NOR25.34 w
  
 
4
Julian Liu Wærnes
Julian Liu Wærnes ('09)
NOR25.87 w
  
 
5
Iver Løvgaard Faksvåg
Iver Løvgaard Faksvåg ('09)
NOR25.95 w
  
 
Finale B
11.8. Vind: +2.1
11.8.Vind: +2.1
1
Gabriel Wennerström
Gabriel Wennerström ('09)
NOR25.44 w
  
 
2
Aldric Kenarlikdjian
Aldric Kenarlikdjian ('09)
NOR26.01 w
  
 
3
William Reberg
William Reberg ('09)
NOR26.49 w
  
 
D14 600 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Sverre Hansen Munkvold
Sverre Hansen Munkvold ('09)
NOR1:29.03
  
 PB
2
Leon Washington
Leon Washington ('10)
NOR1:29.80
  
 PB
3
Eric Haugen Grønvold
Eric Haugen Grønvold 
NOR1:32.75
  
 PB
4
Magnus Somying Olsen
Magnus Somying Olsen ('09)
NOR1:35.77
  
 PB
5
William Bowitz
William Bowitz ('09)
NOR1:37.78
  
 PB
6
Sten Aljas
Sten Aljas ('09)
EST1:39.92
  
 PB
7
Andreas Lade
Andreas Lade 
NOR1:43.03
  
 PB
8
Lars Håkon Tengesdal Oftedal
Lars Håkon Tengesdal Oftedal ('09)
NOR1:43.80
  
 PB
D14 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
12.8. Vind: +1.6

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.6
1
Jon Forø-Sandodden
Jon Forø-Sandodden ('09)
NOR11.70
  
 PB
2
Fredrik Kvarberg Henriksen
Fredrik Kvarberg Henriksen ('09)
NOR12.46
  
 PB
D14 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Sten Aljas
Sten Aljas ('09)
EST1.50
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
1
William Reberg
William Reberg ('09)
NOR1.50
  
 PB
 
1.40
  O
1.50
  O
1.60
XXX
     
3
Reidar Vik Bidtnes
Reidar Vik Bidtnes ('09)
NOR1.50
  
 PB
 
1.40
 XO
1.45
  O
1.50
XXO
1.55
XXX
    
4
Aldric Kenarlikdjian
Aldric Kenarlikdjian ('09)
NOR1.40
  
 PB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
 XO
1.45
XXX
 
D14 Stangspring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Andreas Nordgård
Andreas Nordgård ('09)
NOR2.60
  
 
 
2.50
  O
2.60
  O
2.70
XXX
     
2
Vebjørn Grimeli
Vebjørn Grimeli ('09)
NOR2.60
  
 PB
 
2.50
 XO
2.60
 XO
2.70
XXX
     
D14 Længdespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Jon Forø-Sandodden
Jon Forø-Sandodden ('09)
NOR6.14
+1.8
  
 PB
 
5.59
 2.9
5.54 PB
 2.0
5.49
 1.3
3.84
 1.2
5.65 PB
 1.9
6.14 PB
 1.8
  
2
Magnus Somying Olsen
Magnus Somying Olsen ('09)
NOR5.75
+1.5
  
 PB
 
5.74
 2.4
2.72 PB
 1.4
  X5.75 PB
 1.5
  X  X  
3
Olai Stav Graasvoll
Olai Stav Graasvoll ('09)
NOR5.59 w
+2.3
  
 
 
  X  X5.57
 2.6
2.88 =PB
 1.6
  X5.59
 2.3
  
4
Iver Løvgaard Faksvåg
Iver Løvgaard Faksvåg ('09)
NOR5.37 w
+3.2
  
 
 
5.37
 3.2
4.48
 2.1
4.82
 1.6
5.12 =PB
 1.7
4.63
 1.6
1.28
 2.8
  
5
Reidar Vik Bidtnes
Reidar Vik Bidtnes ('09)
NOR4.88 w
+2.5
  
 
 
4.77
 2.6
4.73 =PB
 1.6
4.32
 2.6
4.88
 2.5
4.67
 2.5
4.47
 1.0
  
6
Markus Rei
Markus Rei ('09)
EST4.29 w
+3.5
  
 
 
4.29
 3.5
2.09
 2.0
4.16
 2.2
4.13 =PB
 1.6
  X4.21
 2.4
  
D14 Kuglestød 4.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
William Reberg
William Reberg ('09)
NOR11.91
  
 PB
 
  X10.76 PB11.91 PB11.5310.9910.76  
2
Aldric Kenarlikdjian
Aldric Kenarlikdjian ('09)
NOR10.65
  
 PB
 
10.51 PB9.979.339.05  X10.65 PB  
3
Julian Liu Wærnes
Julian Liu Wærnes ('09)
NOR9.15
  
 PB
 
8.55 PB9.15 PB9.15 =PB8.988.198.59  
4
Gabriel Wennerström
Gabriel Wennerström ('09)
NOR9.14
  
 
 
8.488.708.898.819.029.14  
5
Iver Fykerud
Iver Fykerud 
NOR8.75
  
 PB
 
8.75 PB8.268.408.547.648.22  
6
Johannes Martin Walhovd Fjell
Johannes Martin Walhovd Fjell ('09)
NOR8.38
  
 PB
 
8.35 PB8.298.38 PB7.816.528.02  
7
Thomas Svendsen
Thomas Svendsen ('09)
NOR7.60
  
 PB
 
7.41 PB  X  X  X7.60 PB  X  
D14 Spydkast 600 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Thomas Svendsen
Thomas Svendsen ('09)
NOR31.98
  
 PB
 
28.58 PB  X  X  X  X31.98 PB  
2
Markus Rei
Markus Rei ('09)
EST29.56
  
 PB
 
27.85 PB29.13 PB  X26.0927.0529.56 PB  
3
Aldric Kenarlikdjian
Aldric Kenarlikdjian ('09)
NOR27.83
  
 PB
 
27.38 PB24.3527.83 PB27.6327.1225.35  
4
Iver Fykerud
Iver Fykerud 
NOR24.61
  
 PB
 
22.27 PB21.5622.42 PB  X24.61 PB22.31  
P14 60 m    
13.8. Vind: +0.7

Finale A

Finale
13.8.Vind: +0.7
1
Sofie Moen Kvelland
Sofie Moen Kvelland ('09)
NOR8.26
  
 PB
2
Mille Augusta Wiborg
Mille Augusta Wiborg ('09)
NOR8.29
  
 PB
3
Thea Haugen Skårild
Thea Haugen Skårild ('09)
NOR8.32
  
 PB
4
Sofie Johnskareng
Sofie Johnskareng ('09)
NOR8.47
  
 PB
5
Ida Saxegaard
Ida Saxegaard ('09)
NOR8.61
  
 PB
6
Alexandra Maria Mazik-Berg
Alexandra Maria Mazik-Berg ('09)
NOR8.81
  
 PB
Finale B
13.8. Vind: +0.4
13.8.Vind: +0.4
1
Carla Klepp Fundingsrud
Carla Klepp Fundingsrud ('09)
NOR8.70
  
 PB
2
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR8.87
  
 PB
3
Olivia Skovli Hermansen
Olivia Skovli Hermansen ('09)
NOR8.90
  
 PB
4
Alma Auk-Emblem
Alma Auk-Emblem ('09)
NOR9.13
  
 PB
5
Yulieth Hagen
Yulieth Hagen ('09)
NOR9.15
  
 PB
Finale C
13.8. Vind: +0.2
13.8.Vind: +0.2
1
Agnes Therese Eriksen
Agnes Therese Eriksen ('09)
NOR9.07
  
 PB
2
Helene Korsmo Walskrå
Helene Korsmo Walskrå ('09)
NOR9.32
  
 PB
3
Morisha Roxan
Morisha Roxan ('09)
NOR9.39
  
 SB
4
Erle Vullum-Bruer
Erle Vullum-Bruer ('09)
NOR9.53
  
 PB
5
Ingrid Ifeoma Holen
Ingrid Ifeoma Holen ('09)
NOR9.57
  
 PB
6
Ragne Katrine Mæhla
Ragne Katrine Mæhla 
NOR9.68
  
 PB
P14 200 m    
11.8. Vind: +4.4

Finale A

Finale
11.8.Vind: +4.4
1
Sofie Moen Kvelland
Sofie Moen Kvelland ('09)
NOR26.31 w
  
 
2
Elise S Tornberg
Elise S Tornberg ('09)
NOR26.48 w
  
 
3
Ida Saxegaard
Ida Saxegaard ('09)
NOR26.88 w
  
 
4
Thea Haugen Skårild
Thea Haugen Skårild ('09)
NOR27.01 w
  
 
5
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR27.47 w
  
 
6
Sofie Johnskareng
Sofie Johnskareng ('09)
NOR27.62 w
  
 
7
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR28.62 w
  
 
8
Tuva Anna Isabell Forsbacka
Tuva Anna Isabell Forsbacka ('09)
NOR29.11 w
  
 
Finale B
11.8. Vind: +3.4
11.8.Vind: +3.4
1
Frida Johanna Valstad Elsness
Frida Johanna Valstad Elsness ('09)
NOR28.48 w
  
 
2
Alexandra Maria Mazik-Berg
Alexandra Maria Mazik-Berg ('09)
NOR29.27 w
  
 
3
Mia Mathilda Andersen
Mia Mathilda Andersen ('09)
NOR29.29 w
  
 
4
Alise Haugen Seiersten
Alise Haugen Seiersten ('09)
NOR29.92 w
  
 
5
Helene Korsmo Walskrå
Helene Korsmo Walskrå ('09)
NOR30.85 w
  
 
6
Alexandra Belda Torp
Alexandra Belda Torp ('09)
NOR31.04 w
  
 
7
Hennie Strand-Omreng
Hennie Strand-Omreng ('09)
NOR32.14 w
  
 
8
Ragne Katrine Mæhla
Ragne Katrine Mæhla 
NOR32.38 w
  
 
P14 600 m    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Ronja Furevik
Ronja Furevik ('09)
NOR1:39.75
  
 
2
Ida Othelie Berger
Ida Othelie Berger ('09)
NOR1:40.85
  
 
3
Mia Mathilda Andersen
Mia Mathilda Andersen ('09)
NOR1:42.78
  
 PB
4
Thea Haugen Skårild
Thea Haugen Skårild ('09)
NOR1:44.89
  
 PB
5
Frida Sønsteby-Larsen
Frida Sønsteby-Larsen ('09)
NOR1:46.28
  
 PB
6
Tuva Anna Isabell Forsbacka
Tuva Anna Isabell Forsbacka ('09)
NOR1:47.41
  
 PB
7
Alise Haugen Seiersten
Alise Haugen Seiersten ('09)
NOR1:49.71
  
 PB
8
Edel Agnete Glomsås-Eide
Edel Agnete Glomsås-Eide 
NOR1:50.00
  
 PB
9
Malena Athine Grønvold Widén
Malena Athine Grønvold Widén 
NOR1:51.42
  
 PB
10
Alexandra Belda Torp
Alexandra Belda Torp ('09)
NOR1:53.00
  
 PB
11
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR1:53.04
  
 PB
12
Erle Vullum-Bruer
Erle Vullum-Bruer ('09)
NOR1:53.24
  
 PB
13
Ragne Katrine Mæhla
Ragne Katrine Mæhla 
NOR1:57.74
  
 PB
P14 60 m hæk 76.2 cm, 8 m    
12.8. Vind: +1.3

Finale A

Finale
12.8.Vind: +1.3
1
Thea Haugen Skårild
Thea Haugen Skårild ('09)
NOR9.97
  
 PB
2
Olivia Skovli Hermansen
Olivia Skovli Hermansen ('09)
NOR10.15
  
 PB
3
Stine Lyngstad
Stine Lyngstad ('09)
NOR10.32
  
 PB
4
Alexandra Maria Mazik-Berg
Alexandra Maria Mazik-Berg ('09)
NOR10.36
  
 PB
5
Wilma Thorrud
Wilma Thorrud ('09)
NOR10.48
  
 PB
6
Martine Rooth
Martine Rooth ('09)
NOR10.55
  
 PB
7
Alise Haugen Seiersten
Alise Haugen Seiersten ('09)
NOR10.87
  
 PB
Finale B
12.8. Vind: +2.0
12.8.Vind: +2.0
1
Edel Agnete Glomsås-Eide
Edel Agnete Glomsås-Eide 
NOR11.90
  
 PB
2
Morisha Roxan
Morisha Roxan ('09)
NOR12.15
  
 PB
3
Yulieth Hagen
Yulieth Hagen ('09)
NOR13.13
  
 PB
P14 Højdespring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
1
Selma Weslien
Selma Weslien ('09)
NOR1.45
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
 XO
1.45
 XO
1.50
XXX
    
2
Luna Andrine Stang
Luna Andrine Stang ('09)
NOR1.45
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
XXO
1.50
XXX
  
3
Martine Rooth
Martine Rooth ('09)
NOR1.35
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
XXO
1.35
  O
1.40
XXX
    
3
Yulieth Hagen
Yulieth Hagen ('09)
NOR1.35
  
 PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
XXO
1.35
  O
1.40
XXX
   
5
Agnes Therese Eriksen
Agnes Therese Eriksen ('09)
NOR1.35
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
XXO
1.40
XXX
    
6
Alexandra Belda Torp
Alexandra Belda Torp ('09)
NOR1.35
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
 XO
1.35
XXO
1.40
XXX
    
7
Morisha Roxan
Morisha Roxan ('09)
NOR1.25
  
 =PB
 
1.25
 XO
       
8
Ingrid Ifeoma Holen
Ingrid Ifeoma Holen ('09)
NOR1.25
  
 PB
 
1.15
  O
1.20
  O
1.25
XXO
     
P14 Stangspring    
13.8.

Finale A

Finale
13.8.
Mari Helene Brandstadmoen
Mari Helene Brandstadmoen ('09)
NOR NH
  
 
 
1.50
XXX
       
P14 Længdespring    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Elise S Tornberg
Elise S Tornberg ('09)
NOR4.65
+1.2
  
 
 
4.60
 1.1
4.65
 1.2
  X  X  X  X  
2
Alexandra Maria Mazik-Berg
Alexandra Maria Mazik-Berg ('09)
NOR4.46
+1.2
  
 PB
 
4.46 PB
 1.2
4.39
 1.9
3.91
 1.8
3.88
 1.1
4.17
 1.4
4.43
 1.2
  
3
Martine Rooth
Martine Rooth ('09)
NOR4.40 w
+2.8
  
 
 
4.25
 1.7
4.30 =PB
 0.9
4.30
 2.7
  X  X4.40
 2.8
  
4
Selma Weslien
Selma Weslien ('09)
NOR4.34
+1.3
  
 PB
 
  X4.34 PB
 1.3
4.13
 1.4
4.12
 2.2
3.40
 0.9
  X  
5
Agnes Therese Eriksen
Agnes Therese Eriksen ('09)
NOR4.22
+0.8
  
 PB
 
3.94 PB
 0.6
4.12 PB
 1.2
4.22 PB
 0.8
4.02
 1.3
4.18
 1.8
4.01
 3.8
  
6
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR4.13
+1.0
  
 PB
 
4.08 PB
 1.2
  X4.13 PB
 1.0
3.85
 0.9
3.77
 1.4
3.65
 1.1
  
7
Morisha Roxan
Morisha Roxan ('09)
NOR4.13
+1.0
  
 PB
 
3.88 PB
 0.8
3.85
 1.1
4.13 PB
 1.0
4.01
 1.4
3.72
 1.6
3.80
 1.0
  
8
Vilje Elida Blekkerud
Vilje Elida Blekkerud ('09)
NOR4.05
+1.5
  
 PB
 
  X  X3.96 PB
 1.6
4.05 PB
 1.5
3.80
 1.0
   
9
Helene Korsmo Walskrå
Helene Korsmo Walskrå ('09)
NOR3.64
+0.9
  
 PB
 
3.60 PB
 1.6
3.42
 2.5
3.64 PB
 0.9
     
10
Ragne Katrine Mæhla
Ragne Katrine Mæhla 
NOR3.34 w
+2.9
  
 
 
3.34
 2.9
2.78
 1.6
3.32 =PB
 1.3
     
11
Ingrid Lundsrud Mjølnerød
Ingrid Lundsrud Mjølnerød ('09)
NOR3.33
+2.0
  
 PB
 
  X  X3.33 PB
 2.0
     
P14 Kuglestød 3.0 kg    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Martine Rooth
Martine Rooth ('09)
NOR9.59
  
 PB
 
9.209.59 PB9.039.288.969.27  
2
Bertine L Midttun
Bertine L Midttun ('09)
NOR8.95
  
 
 
8.688.548.198.098.958.66  
3
Ingrid Lundsrud Mjølnerød
Ingrid Lundsrud Mjølnerød ('09)
NOR8.89
  
 PB
 
  X7.01 PB8.21 PB7.998.32 PB8.89 PB  
4
Vilje Elida Blekkerud
Vilje Elida Blekkerud ('09)
NOR8.65
  
 PB
 
8.65 PB8.028.047.687.657.50  
5
Inger-Emilie Dundas-Johansen
Inger-Emilie Dundas-Johansen ('09)
NOR7.84
  
 PB
 
7.70 PB7.78 PB7.84 PB7.006.916.56  
6
Helene Korsmo Walskrå
Helene Korsmo Walskrå ('09)
NOR7.40
  
 PB
 
7.40 PB6.916.795.806.376.61  
7
Alise Haugen Seiersten
Alise Haugen Seiersten ('09)
NOR7.25
  
 
 
6.986.357.107.256.666.35  
8
Morisha Roxan
Morisha Roxan ('09)
NOR7.24
  
 PB
 
7.03 PB6.817.24 PB7.076.697.14  
9
Ragne Katrine Mæhla
Ragne Katrine Mæhla 
NOR5.79
  
 PB
 
5.79 PB5.685.47     
10
Amelie Normann Andersen
Amelie Normann Andersen ('09)
NOR5.65
  
 PB
 
  X5.65 PB  X     
11
Malena Athine Grønvold Widén
Malena Athine Grønvold Widén 
NOR5.30
  
 PB
 
5.30 PB5.154.86     
P14 Spydkast 500 gram    
12.8.

Finale A

Finale
12.8.
1
Inger-Emilie Dundas-Johansen
Inger-Emilie Dundas-Johansen ('09)
NOR28.85
  
 PB
 
28.53 PB24.0427.8228.85 PB26.2328.76  
2
Martine Rooth
Martine Rooth ('09)
NOR28.79
  
 PB
 
24.0323.4926.82 PB26.6722.6028.79 PB  
3
Vilje Elida Blekkerud
Vilje Elida Blekkerud ('09)
NOR25.75
  
 PB
 
  X  X23.40 PB25.75 PB19.88  X  
4
Bertine L Midttun
Bertine L Midttun ('09)
NOR23.30
  
 PB
 
  X  X  X22.3323.30 PB  X  
5
Edel Agnete Glomsås-Eide
Edel Agnete Glomsås-Eide 
NOR22.49
  
 PB
 
22.46 PB  X22.49 PB21.13  X  X  
6
Selma Weslien
Selma Weslien ('09)
NOR22.13
  
 PB
 
22.13 PB18.1620.1520.3421.7520.79  
7
Ingrid Lundsrud Mjølnerød
Ingrid Lundsrud Mjølnerød ('09)
NOR20.94
  
 PB
 
20.94 PB  X17.3919.93  X17.09  
8
Yulieth Hagen
Yulieth Hagen ('09)
NOR18.39
  
 PB
 
14.20 PB18.39 PB17.13  –    
9
Helene Korsmo Walskrå
Helene Korsmo Walskrå ('09)
NOR15.46
  
 PB
 
15.46 PB  X  X  X13.5814.74  
10
Pamela Inga Michelle Matovu
Pamela Inga Michelle Matovu ('09)
NOR12.31
  
 PB
 
12.26 PB10.8012.31 PB     

Seneste resultater

16.4HaderslevLøbestævne
13.4BallerupBallerup Spring Walk
13.4Viborg50km & 100km
13.4ViborgDM 100K
7.4LyngbyKlubstævne
7.4CharlottenlundStrandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4HvidovreInde KM Hvidovre AM
6.4SilkeborgTunge kast i Silkeborg
6.4HaderslevHif 5000m forårsløb
2.4BallerupKastestævne 1
30.3SilkeborgPåskekastestævne
28.3AabenraaLangfredag kastemangekamp
24.3EsbjergKast hammer-diskos
23.3RandersVestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3HvidovreHvidovre Indoor 3
17.3KøbenhavnFriløbet
16.3BallerupNational Vinterkast
14.3Skive1000 m
14.3KøbenhavnSparta Kids Indoor
10.3OdenseCRAFT Løbe Cup 4
9.3HelsingørKronborg Games 3
3.3KøbenhavnNike Spring Run
2‐3.3SkiveDMU Inde
26.2KøbenhavnPole Vault - jump high
17.2HvidovreFladspring 1
16‐17.2OdenseDM inde
14.2AalborgAalborg Indoor II
10.2RandersDGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2HvidovreHvidovre Indoor 2
6.2OdenseOdense Indoor Running
5.2OdenseMinistævne 2
4.2HvidovreKast
3.2SkiveIndoor III Skive
3.2HelsingørKronborg Games 2
3‐4.2RandersDM Mangekamp
3‐4.2RandersDM Masters
3‐4.2RandersVinterkast
30.1RandersInternt Freja stævne
27.1KøbenhavnWeight & Shot Challenge
27‐28.1AarhusVDMUi
23.1AarhusAarhus Sprint'n'Jump
23.1HvidovreSpringstævne
21.1SæbyNålestævne
20.1SkiveIndoor II Skive
20.1BallerupDM kapgang
20‐21.1BallerupØst-inde
16.1Randers1500 m
13.1RandersRanders Indoor
13.1HelsingørKronborg Games 1
7.1HvidovreHvidovre Indoor 1
31.12AarhusNytårsløbet
31.12KøbenhavnSparta Nytårsløb
29.12AalborgSidste Chance Aalborg
28.12AarhusSidste Chancen
19.12BallerupKuglestøds stævne
16.12SkiveIndoor I Skive
16.12SkiveOutdoor 1 Skive
16.12BallerupBAK Julestævne
13.12RønneViking 1000m Juleløb
11.12OdenseOdense Ministævne 1