Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Budapest HUN: 18th World Athletics Championships 19‐27.8.2023
National Athletics Centre, Nemzeti Atlétikai Központ

M 100 m    
20.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
20.8.Vind: 0.0
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA9.83
  0.145
 PB
2
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT9.88
  0.129
NR PB
3
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR9.88
  0.105
 
4
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.88
  0.148
 
5
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.92
  0.137
 
6
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.04
  0.177
 
7
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.07
  0.152
 
8
Ryiem Forde
Ryiem Forde ('01)
JAM10.08
  0.188
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8. Vind: +0.3
20.8.Vind: +0.3
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA9.87
Q
  0.163
 SB
2
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN9.97
Q
  0.152
 =PB
3
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN10.01
q
  0.147
 
4
Eugene Amo-Dadzie
Eugene Amo-Dadzie ('92)
GBR10.03
  0.145
 
5
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.05
  0.144
 SB
6
Rohan Watson
Rohan Watson ('02)
JAM10.07
  0.143
 
7
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.15
  0.141
 
8
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.19
  0.160
 
Semi 2
20.8. Vind: 0.0
20.8.Vind: 0.0
1
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.88
Q
  0.135
 SB
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR9.93
Q
  0.124
 
3
Ryiem Forde
Ryiem Forde ('01)
JAM9.95
q
  0.160
 PB
4
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.04
  0.168
 
5
Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe ('91)
NGR10.12
  0.135
 
6
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.13
  0.168
 PB
7
Hiroki Yanagita
Hiroki Yanagita ('03)
JPN10.14
  0.157
 
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA DQ
  -0.078
 
Semi 3
20.8. Vind: -0.3
20.8.Vind: -0.3
1
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.90
Q
  0.148
 
2
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT9.98
Q
  0.171
 
3
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA10.02
  0.159
 
4
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.11
  0.132
 
5
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED10.20
  0.153
 
6
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.20
  0.138
 
7
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN10.25
  0.151
 
8
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.26
  0.135
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8. Vind: 0.0
19.8.Vind: 0.0
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR10.00
Q
  0.143
 
2
Ryiem Forde
Ryiem Forde ('01)
JAM10.01
Q
  0.148
 
3
Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe ('91)
NGR10.07
Q
  0.140
 
4
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.12
q
  0.149
 
5
Hassan Taftian
Hassan Taftian ('93)
IRI10.17
q
  0.163
 
6
Tiaan Whelpton
Tiaan Whelpton 
NZL10.26
  0.123
 
7
Favoris Muzrapov
Favoris Muzrapov ('98)
TJK10.99
  0.129
 
8
Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé ('96)
CIV11.58
  0.166
 
Indledende 2
19.8. Vind: -0.6
19.8.Vind: -0.6
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA9.95
Q
  0.142
 
2
Ferdinand Omanyala
Ferdinand Omanyala ('96)
KEN9.97
Q
  0.149
 
3
Usheoritse Itsekiri
Usheoritse Itsekiri ('98)
NGR10.17
Q
  0.139
 
4
Samuele Ceccarelli
Samuele Ceccarelli 
ITA10.26
  0.163
 
5
Jerome Blake
Jerome Blake ('95)
CAN10.29
  0.153
 
6
Emmanuel Eseme
Emmanuel Eseme ('93)
CMR10.41
  0.158
 
7
Jake Doran
Jake Doran 
AUS10.48
  0.203
 
8
Chan Kin Wa 
Chan Kin Wa  ('02)
MAC10.83
  0.163
 
Indledende 3
19.8. Vind: 0.0
19.8.Vind: 0.0
1
Raphael Bouju
Raphael Bouju ('02)
NED10.09
Q
  0.156
 
2
Eugene Amo-Dadzie
Eugene Amo-Dadzie ('92)
GBR10.10
Q
  0.178
 
3
Emmanuel Matadi
Emmanuel Matadi ('91)
LBR10.13
Q
  0.152
 
4
Benji Richardson
Benji Richardson ('03)
RSA10.17
  0.164
 
5
Cravont Charleston
Cravont Charleston ('98)
USA10.18
  0.161
 
6
Felipe Bardi
Felipe Bardi ('98)
BRA10.25
  0.149
 
7
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.25
  0.152
 
8
Onisio Pereia
Onisio Pereia ('03)
MOZ11.09
  0.184
 
Indledende 4
19.8. Vind: -0.4
19.8.Vind: -0.4
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT10.11
Q
  0.174
 
2
Rohan Browning
Rohan Browning ('97)
AUS10.11
Q
  0.133
 
3
Reece Prescod
Reece Prescod ('96)
GBR10.14
Q
  0.125
 
4
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA10.21
  0.174
 
5
Ryuichiro Sakai
Ryuichiro Sakai ('98)
JPN10.22
  0.166
 
6
Cejhae Greene
Cejhae Greene ('95)
ANT10.23
  0.166
 
7
Muhd Azeem Fahmi
Muhd Azeem Fahmi ('04)
MAS10.26
  0.152
 
8
Bence Boros
Bence Boros ('96)
HUN10.70
  0.136
 
Indledende 5
19.8. Vind: 0.0
19.8.Vind: 0.0
1
Oblique Seville
Oblique Seville ('01)
JAM9.86
Q
  0.144
 =PB
2
Fred Kerley
Fred Kerley ('95)
USA9.99
Q
  0.167
 
3
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.16
Q
  0.128
 
4
Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall ('92)
FRA10.19
  0.149
 
5
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.20
  0.162
 
6
Paulo André de Oliveira
Paulo André de Oliveira ('98)
BRA10.25
  0.139
 
7
Brandon Jones
Brandon Jones ('87)
BIZ10.95
  0.154
 
Favour Ashe
Favour Ashe ('02)
NGR DQ
  -0.379
 
Indledende 6
19.8. Vind: -0.4
19.8.Vind: -0.4
1
Abdul Hakim Sani Brown
Abdul Hakim Sani Brown ('99)
JPN10.07
Q
  0.165
 SB
2
Rohan Watson
Rohan Watson ('02)
JAM10.11
Q
  0.156
 
3
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA10.15
Q
  0.137
 SB
4
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN10.16
q
  0.137
 
5
Rikkoi Brathwaite
Rikkoi Brathwaite ('99)
IVB10.18
  0.131
 
6
Terrence Jones Jr.
Terrence Jones Jr. ('02)
BAH10.32
  0.183
 
7
Imran Rahman
Imran Rahman ('93)
BAN10.41
  0.153
 
8
Ronal Longa
Ronal Longa ('04)
COL11.31
  0.162
 
Indledende 7
19.8. Vind: -0.1
19.8.Vind: -0.1
1
Akani Simbine
Akani Simbine ('93)
RSA9.97
Q
  0.138
 
2
Christian Coleman
Christian Coleman ('96)
USA9.98
Q
  0.138
 
3
Hiroki Yanagita
Hiroki Yanagita ('03)
JPN10.20
Q
  0.148
 
3
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.20
Q
  0.179
 
5
Julian Wagner
Julian Wagner ('98)
GER10.31
  0.157
 
6
Erik Felipe Cardoso
Erik Felipe Cardoso 
BRA10.36
  0.159
 
7
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.43
  0.138
 
8
Joseph Green
Joseph Green ('01)
GUM10.91
  0.186
 PB
Prelim 1
19.8. Vind: 0.0
19.8.Vind: 0.0
1
Emanuel Archibald
Emanuel Archibald ('94)
GUY10.27
Q
  0.172
 
2
Bence Boros
Bence Boros ('96)
HUN10.70
Q
  0.156
 
3
Chan Kin Wa 
Chan Kin Wa  ('02)
MAC10.79
q
  0.160
 
4
Terrone Webster
Terrone Webster ('04)
AIA11.03
  0.155
 
5
Timur Isakov
Timur Isakov 
KGZ11.22
  0.159
 PB
6
Karalo Hepoiteloto Maibuca
Karalo Hepoiteloto Maibuca ('99)
TUV11.55
  0.154
 SB
7
Tauro Tiaon
Tauro Tiaon ('03)
KIR12.00
  0.180
 PB
Prelim 2
19.8. Vind: +0.2
19.8.Vind: +0.2
1
Muhd Azeem Fahmi
Muhd Azeem Fahmi ('04)
MAS10.24
Q
  0.148
 
2
Brandon Jones
Brandon Jones ('87)
BIZ10.94
Q
  0.169
 
3
Seco Camara
Seco Camara ('95)
GBS11.04
  0.174
 
4
Aayush Kunwar
Aayush Kunwar ('95)
NEP11.07
  0.150
 
5
Winzar Kakiouea
Winzar Kakiouea ('01)
NRU11.23
  0.183
 PB
6
Kylian Vatrican
Kylian Vatrican ('04)
MON11.44
  0.177
 SB
Prelim 3
19.8. Vind: -0.8
19.8.Vind: -0.8
1
Imran Rahman
Imran Rahman ('93)
BAN10.50
Q
  0.160
 
2
Onisio Pereia
Onisio Pereia ('03)
MOZ10.89
Q
  0.163
 
3
Alisher Sadulayev
Alisher Sadulayev ('97)
TKM10.90
  0.151
 
4
Melique Garcia
Melique Garcia ('92)
HON10.96
  0.162
 
5
Melino Tafuna
Melino Tafuna ('06)
TGA11.14
  0.221
 PB
6
Manuihei Teaha
Manuihei Teaha ('07)
PYF11.66
  0.163
 PB
7
Ty'ree Langidrik
Ty'ree Langidrik ('97)
MHL11.78
  0.167
 PB
Said Gilani
Said Gilani ('96)
AFG DNF
  0.157
 
Prelim 4
19.8. Vind: -0.3
19.8.Vind: -0.3
1
Ebrahima Camara
Ebrahima Camara ('96)
GAM10.32
Q
  0.159
 
2
Joseph Green
Joseph Green ('01)
GUM10.84
Q
  0.177
 PB
3
Favoris Muzrapov
Favoris Muzrapov ('98)
TJK10.86
q
  0.150
 
4
Hassan Nujoom
Hassan Nujoom ('96)
MDV11.30
  0.158
 SB
5
Nathan Crumpton
Nathan Crumpton ('85)
ASA11.32
  0.146
 SB
6
James Fiti Scott
James Fiti Scott ('95)
FSM11.69
  0.153
 SB
M 200 m    
25.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
25.8.Vind: -0.2
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.52
  0.144
 
2
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA19.75
  0.138
 
3
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT19.81
  0.141
 
4
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.02
  0.142
 
5
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA20.07
  0.163
 
6
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.14
  0.170
 
7
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM20.23
  0.145
 
8
Andrew Hudson
Andrew Hudson ('96)
JAM20.40
  0.147
 
9
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR20.57
  0.163
 
Semifinale24.8.
Semi 1
24.8. Vind: -0.1
24.8.Vind: -0.1
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA19.76
Q
  0.152
 
2
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM20.02
Q
  0.142
 
3
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.26
  0.151
 
4
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN20.27
  0.148
 
5
Andrew Hudson
Andrew Hudson ('96)
JAM20.38
q
  0.138
 
6
Luxolo Adams
Luxolo Adams ('96)
RSA20.44
  0.151
 
7
Shota Iizuka
Shota Iizuka ('91)
JPN20.54
  0.148
 
8
Ondřej Macík
Ondřej Macík ('01)
CZE20.71
  0.137
 
Semi 2
24.8. Vind: 0.0
24.8.Vind: 0.0
1
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA19.96
Q
  0.174
 
2
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT19.97
Q
  0.174
 
3
Courtney Lindsey
Courtney Lindsey ('98)
USA20.22
  0.180
 
4
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.28
  0.162
 PB
5
Renan Correa
Renan Correa ('04)
BRA20.43
  0.174
 
6
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.65
  0.140
 
7
Alaba Akintola
Alaba Akintola ('01)
NGR20.75
  0.127
 
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN DQ
  0.145
 
Semi 3
24.8. Vind: -0.4
24.8.Vind: -0.4
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA19.98
Q
  0.151
 
2
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR20.02
Q
  0.151
 
3
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.10
q
  0.152
 
4
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR20.21
q
  0.180
 
5
Towa Uzawa
Towa Uzawa ('02)
JPN20.33
  0.150
 
6
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.49
  0.154
 
7
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA20.65
  0.147
 
8
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.67
  0.161
 
Indledende heats23.8.
Indledende 1
23.8. Vind: 0.0
23.8.Vind: 0.0
1
Zharnel Hughes
Zharnel Hughes ('95)
GBR19.99
Q
  0.138
 
2
Aaron Brown
Aaron Brown ('92)
CAN20.08
Q
  0.154
 
3
Luxolo Adams
Luxolo Adams ('96)
RSA20.15
Q
  0.149
 SB
4
Shota Iizuka
Shota Iizuka ('91)
JPN20.27
q
  0.157
 SB
5
Taymir Burnet
Taymir Burnet ('92)
NED20.31
q
  0.137
 PB
6
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.49
  0.143
 SB
7
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU20.90
  0.147
 
8
Franko Burraj
Franko Burraj ('98)
ALB21.52
  0.167
 
Indledende 2
23.8. Vind: -0.1
23.8.Vind: -0.1
1
Noah Lyles
Noah Lyles ('97)
USA20.05
Q
  0.173
 
2
Andrew Hudson
Andrew Hudson ('96)
JAM20.25
Q
  0.141
 
3
Ondřej Macík
Ondřej Macík ('01)
CZE20.40
Q
  0.149
 
4
Tapiwa Makarawu
Tapiwa Makarawu 
ZIM20.64
  0.188
 
5
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK20.69
  0.161
 
6
Jorge Henrique Vides
Jorge Henrique Vides ('92)
BRA20.80
  0.161
 
7
Ko Seung-Hwan 
Ko Seung-Hwan  ('97)
KOR21.09
  0.138
 
8
Leeroy Kamau
Leeroy Kamau ('99)
PNG21.18
  0.189
 
9
Jessy Franco
Jessy Franco ('98)
GIB22.04
  0.153
 SB
Indledende 3
23.8. Vind: -1.4
23.8.Vind: -1.4
1
Letsile Tebogo
Letsile Tebogo ('03)
BOT20.22
Q
  0.168
 
2
Joe Fahnbulleh
Joe Fahnbulleh ('01)
LBR20.42
Q
  0.161
 
3
William Reais
William Reais ('99)
SUI20.50
Q
  0.164
 
4
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER20.51
  0.157
 
5
Blessing Afrifa
Blessing Afrifa ('03)
ISR20.73
  0.160
 
6
Aidan Murphy
Aidan Murphy ('03)
AUS20.90
  0.139
 
7
Marcos Santos
Marcos Santos ('04)
ANG21.05
  0.141
NR NU20R PB
8
Hachim Maaroufou
Hachim Maaroufou ('97)
COM21.29
  0.167
 
Indledende 4
23.8. Vind: -0.2
23.8.Vind: -0.2
1
Brendon Rodney
Brendon Rodney ('92)
CAN20.14
Q
  0.153
 SB
2
Renan Correa
Renan Correa ('04)
BRA20.44
Q
  0.171
 
3
Shaun Maswanganyi
Shaun Maswanganyi ('01)
RSA20.56
Q
  0.174
 
4
Koki Ueyama
Koki Ueyama ('99)
JPN20.66
  0.147
 
5
Nadale Buntin
Nadale Buntin 
SKN20.90
  0.146
 
5
Zoltán Wahl
Zoltán Wahl 
HUN20.90
  0.158
 PB
7
Mohammed Obaid Al-Saadi
Mohammed Obaid Al-Saadi ('94)
OMA21.39
  0.176
 
James Dadzie
James Dadzie ('01)
GHA DNF
  0.181
 
Indledende 5
23.8. Vind: -0.2
23.8.Vind: -0.2
1
Towa Uzawa
Towa Uzawa ('02)
JPN20.34
Q
  0.149
 
2
Courtney Lindsey
Courtney Lindsey ('98)
USA20.39
Q
  0.153
 
3
Rasheed Dwyer
Rasheed Dwyer ('89)
JAM20.40
Q
  0.150
 
4
Tarsis Orogot
Tarsis Orogot ('02)
UGA20.44
q
  0.160
 
5
Yang Chun-Han 
Yang Chun-Han  ('97)
TPE20.82
  0.135
 
6
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.89
  0.160
 
7
Mindia Endeladze
Mindia Endeladze ('98)
GEO21.20
  0.168
 
Indledende 6
23.8. Vind: -0.5
23.8.Vind: -0.5
1
Erriyon Knighton
Erriyon Knighton ('04)
USA20.17
Q
  0.158
 
2
Andre De Grasse
Andre De Grasse ('94)
CAN20.28
Q
  0.145
 
3
Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile ('02)
RSA20.34
Q
  0.156
 
4
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA20.46
  0.179
 
5
Joseph Amoah
Joseph Amoah ('97)
GHA20.56
  0.160
 
6
Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa ('88)
SWZ20.88
  0.166
 
7
Guy Maganga Gorra
Guy Maganga Gorra ('93)
GAB21.04
  0.178
 
8
Yeykell Romero
Yeykell Romero ('02)
NCA21.71
  0.156
 
Indledende 7
23.8. Vind: -0.1
23.8.Vind: -0.1
1
Kenny Bednarek
Kenny Bednarek ('98)
USA20.01
Q
  0.159
 
2
Alexander Ogando
Alexander Ogando 
DOM20.14
Q
  0.165
 
3
Alaba Akintola
Alaba Akintola ('01)
NGR20.54
Q
  0.177
 
4
Alonso Edward
Alonso Edward ('89)
PAN20.63
  0.127
 
5
Lucas da Silva
Lucas da Silva ('01)
BRA20.86
  0.138
 
6
Taha Hussein Yaseen
Taha Hussein Yaseen ('98)
IRQ21.01
  0.135
 
7
Albert Komański
Albert Komański 
POL21.16
  0.146
 
Ryan Zeze
Ryan Zeze ('98)
FRA DQ
  
 
M 400 m    
24.8.

Finale A

Finale
24.8.
1
Antonio Watson
Antonio Watson ('01)
JAM44.22
  0.165
 
2
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.31
  0.151
 
3
Quincy Hall
Quincy Hall ('98)
USA44.37
  0.192
 PB
4
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA44.39
  0.163
 
5
Sean Bailey
Sean Bailey ('97)
JAM44.96
  0.169
 
6
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR45.08
  0.199
 
7
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA45.11
  0.171
 
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN DQ
  0.133
 
Semifinale22.8.
Semi 1
22.8.
22.8.
1
Antonio Watson
Antonio Watson ('01)
JAM44.13
Q
  0.158
 PB
2
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA44.26
Q
  0.181
 PB
3
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA44.65
q
  0.178
 
4
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO44.76
  0.160
 
5
Kentaro Sato
Kentaro Sato ('94)
JPN44.99
  0.180
 
6
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN45.02
  0.156
 
7
Michael Joseph
Michael Joseph ('02)
LCA45.50
  0.161
 
8
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.96
  0.162
 
Semi 2
22.8.
22.8.
1
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.26
Q
  0.167
AR PB
2
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.58
Q
  0.147
 
3
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR44.70
q
  0.190
 
4
Fuga Sato
Fuga Sato ('96)
JPN44.88
  0.150
 PB
5
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED45.23
  0.175
 
6
Zandrion Barnes
Zandrion Barnes ('01)
JAM45.38
  0.171
 
7
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.59
  0.153
 
8
Collen Kebinatshipi
Collen Kebinatshipi ('04)
BOT46.39
  0.168
 
Semi 3
22.8.
22.8.
1
Quincy Hall
Quincy Hall ('98)
USA44.43
Q
  0.176
 
2
Sean Bailey
Sean Bailey ('97)
JAM44.94
Q
  0.165
 
3
Yuki Joseph Nakajima
Yuki Joseph Nakajima ('02)
JPN45.04
  0.215
 PB
4
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA45.29
  0.165
 
5
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL45.57
  0.168
 
6
Zakithi Nene
Zakithi Nene ('98)
RSA45.64
  0.151
 
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH DNF
  0.221
 
Bayapo Ndori
Bayapo Ndori ('99)
BOT DNF
  0.159
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8.
20.8.
1
Steven Gardiner
Steven Gardiner ('95)
BAH44.65
Q
  0.197
 
2
Kentaro Sato
Kentaro Sato ('94)
JPN44.77
Q
  0.172
NR PB
3
Attila Molnár
Attila Molnár ('02)
HUN44.84
Q
  0.172
NR NU23R PB
4
Zakithi Nene
Zakithi Nene ('98)
RSA44.88
q
  0.145
 
5
Michael Joseph
Michael Joseph ('02)
LCA45.04
q
  0.153
 
6
S.P.Aruna Darshana
S.P.Aruna Darshana ('99)
SRI45.70
  0.214
 
7
Boniface Mweresa
Boniface Mweresa ('93)
KEN45.91
  0.190
 
Indledende 2
20.8.
20.8.
1
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk ('92)
RSA44.57
Q
  0.185
 
2
Matthew Hudson-Smith
Matthew Hudson-Smith ('94)
GBR44.69
Q
  0.177
 SB
3
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED44.78
Q
  0.186
 SB
4
Collen Kebinatshipi
Collen Kebinatshipi ('04)
BOT44.80
q
  0.155
AU20R PB
5
Elián Larregina
Elián Larregina 
ARG45.42
  0.181
 
6
Alonzo Russell
Alonzo Russell ('92)
BAH46.95
  0.188
 
Anthony Zambrano
Anthony Zambrano ('98)
COL DQ
  0.223
 
Indledende 3
20.8.
20.8.
1
Håvard Bentdal Ingvaldsen
Håvard Bentdal Ingvaldsen ('02)
NOR44.39
Q
  0.218
NR NU23R PB
2
Vernon Norwood
Vernon Norwood ('92)
USA44.87
Q
  0.194
 
3
Jereem Richards
Jereem Richards ('94)
TTO45.15
Q
  0.153
 
4
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL45.24
q
  0.160
 
5
Oleksandr Pohorilko
Oleksandr Pohorilko 
UKR45.37
  0.233
 
6
João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho ('99)
POR45.38
  0.273
 
7
Jonathan Jones
Jonathan Jones ('99)
BAR46.03
  0.156
 
Indledende 4
20.8.
20.8.
1
Kirani James
Kirani James ('92)
GRN44.91
Q
  0.166
 
2
Fuga Sato
Fuga Sato ('96)
JPN44.97
Q
  0.167
 PB
3
Sean Bailey
Sean Bailey ('97)
JAM44.98
Q
  0.183
 
4
Davide Re
Davide Re ('93)
ITA45.07
q
  0.153
 SB
5
Leungo Scotch
Leungo Scotch ('96)
BOT45.20
q
  0.169
 
6
Dubem Nwachukwu
Dubem Nwachukwu 
NGR45.60
  0.190
 
7Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN45.66
  0.176
 PB
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE DQ
  0.191
 
Indledende 5
20.8.
20.8.
1
Antonio Watson
Antonio Watson ('01)
JAM44.77
Q
  0.169
 
2
Quincy Hall
Quincy Hall ('98)
USA44.86
Q
  0.181
 
3
Yuki Joseph Nakajima
Yuki Joseph Nakajima ('02)
JPN45.15
Q
  0.181
 
4
Lythe Pillay
Lythe Pillay ('03)
RSA45.58
  0.161
 
5
Lionel Spitz
Lionel Spitz ('01)
SUI45.69
  0.180
 
6
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL46.53
  0.168
 
7
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL46.76
  0.159
 
Desean Boyce
Desean Boyce ('01)
BAR DNF
  0.168
 
Indledende 6
20.8.
20.8.
1
Bayapo Ndori
Bayapo Ndori ('99)
BOT44.72
Q
  0.155
 
2
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL44.92
Q
  0.171
 PB
3
Zandrion Barnes
Zandrion Barnes ('01)
JAM45.05
Q
  0.186
 
4
Lucas Carvalho
Lucas Carvalho ('93)
BRA45.34
  0.175
 
4
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER45.34
  0.187
 
6
Matěj Krsek
Matěj Krsek 
CZE45.99
  0.147
 
7
Bryce Deadmon
Bryce Deadmon ('97)
USA46.20
  0.170
 
M 800 m    
26.8.

Finale A

Finale
26.8.
1
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:44.24
  
 
2
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:44.53
  
 
3
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:44.83
  
 
4
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:44.91
  
 
5
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:44.95
  
 
6
Tshepiso Masalela
Tshepiso Masalela ('99)
BOT1:45.57
  
 
7
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:46.02
  
 
Djamel Sedjati
Djamel Sedjati ('99)
ALG DQ
  
 
Semifinale24.8.
Semi 1
24.8.
24.8.
1
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:43.93
Q
  
 
2
Tshepiso Masalela
Tshepiso Masalela ('99)
BOT1:44.14
Q
  
 PB
3
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:44.23
q
  
 
4
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:44.30
  
 PB
5
Mohamed Attaoui
Mohamed Attaoui ('01)
ESP1:44.35
  
 PB
6
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:44.38
  
 
7
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:44.55
  
 
8
Joseph Deng
Joseph Deng ('98)
AUS1:48.12
  
 
Semi 2
24.8.
24.8.
1
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:44.02
Q
  
 
2
Djamel Sedjati
Djamel Sedjati ('99)
ALG1:44.49
Q
  
 
3
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:44.74
  
 
4
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ITA1:44.79
  
 PB
5
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:44.83
  
 
6
Filip Ostrowski
Filip Ostrowski ('01)
POL1:45.30
  
 PB
7
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:45.38
  
 
8
Alex Kipngetich
Alex Kipngetich 
KEN1:45.56
  
 
Semi 3
24.8.
24.8.
1
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:43.83
Q
  
 
2
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:43.92
Q
  
 PB
3
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:44.04
q
  
 
4
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:44.30
  
 =PB
5
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:44.34
  
 PB
6
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:44.57
  
 SB
7
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:45.14
  
 SB
8
Max Burgin
Max Burgin ('02)
GBR1:47.60
  
 
Indledende heats22.8.
Indledende 1
22.8.
22.8.
1
Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi ('04)
KEN1:44.92
Q
  
 
2
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:45.10
Q
  
 
3
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ITA1:45.31
Q
  
 
4
Tshepiso Masalela
Tshepiso Masalela ('99)
BOT1:45.60
q
  
 
5
Ryan Sanchez
Ryan Sanchez ('98)
PUR1:48.24
  
 
6
Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned ('02)
ALG1:49.16
  
 
7
Krishan Kumar
Krishan Kumar ('97)
IND1:50.36
  
 
8
Hein Htet Aung
Hein Htet Aung ('06)
MYA1:53.63
  
 PB
9
Manuel Belo Amaral Ataide
Manuel Belo Amaral Ataide ('01)
TLS1:58.32
  
 
Indledende 2
22.8.
22.8.
1
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:45.40
Q
  
 
2
Max Burgin
Max Burgin ('02)
GBR1:45.43
Q
  
 
3
Joseph Deng
Joseph Deng ('98)
AUS1:45.48
Q
  
 
4
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:45.71
q
  
 SB
5
Brad Mathas
Brad Mathas ('93)
NZL1:45.95
  
 
6
Dániel Huller
Dániel Huller ('01)
HUN1:47.41
  
 
7
Tom Dradiga
Tom Dradiga ('96)
UGA1:48.60
  
 
Navasky Anderson
Navasky Anderson 
JAM DQ
  
 
Indledende 3
22.8.
22.8.
1
Alex Kipngetich
Alex Kipngetich 
KEN1:47.63
Q
  
 
2
Djamel Sedjati
Djamel Sedjati ('99)
ALG1:47.87
Q
  
 
3
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP1:47.97
Q
  
 
4
Isaiah Harris
Isaiah Harris ('96)
USA1:48.00
  
 
5
John Fitzsimons
John Fitzsimons ('98)
IRL1:48.20
  
 
6
Ibrahim Renoud Al-Zafairi
Ibrahim Renoud Al-Zafairi ('89)
KUW1:48.41
  
 
7
John Rivera
John Rivera ('98)
PUR1:48.83
  
 
8
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:49.01
  
 
9
Allan Ngitsi Chirwa
Allan Ngitsi Chirwa ('95)
MAW1:51.62
  
 PB
Indledende 4
22.8.
22.8.
1
Adrián Ben
Adrián Ben ('98)
ESP1:45.37
Q
  
 
2
Bryce Hoppel
Bryce Hoppel ('97)
USA1:45.56
Q
  
 
3
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:45.67
Q
  
 
4
Filip Ostrowski
Filip Ostrowski ('01)
POL1:45.76
q
  
 
5
Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan ('02)
CAN1:46.33
  
 
6
Ferguson Rotich
Ferguson Rotich ('89)
KEN1:46.53
  
 
7
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:46.63
  
 
8
Ole Jakob Høsteland Solbu
Ole Jakob Høsteland Solbu ('03)
NOR1:51.66
  
 
Indledende 5
22.8.
22.8.
1
Benjamin Robert
Benjamin Robert ('98)
FRA1:46.45
Q
  
 
2
Ben Pattison
Ben Pattison ('01)
GBR1:46.57
Q
  
 
3
Mohamed Attaoui
Mohamed Attaoui ('01)
ESP1:46.65
Q
  
 
4
Emmanuel Korir
Emmanuel Korir ('95)
KEN1:46.78
  
 SB
5
Abdessalem Ayouni
Abdessalem Ayouni ('94)
TUN1:46.85
  
 
6
Clayton Murphy
Clayton Murphy ('95)
USA1:47.06
  
 
7
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:47.76
  
 
8
Riley McGown
Riley McGown ('96)
AUS1:48.38
  
 
9
Faustino Prieto Alfaro
Faustino Prieto Alfaro ('91)
MLT2:04.20
  
 PB
Indledende 6
22.8.
22.8.
1
Abdellatif El Guesse
Abdellatif El Guesse ('93)
MAR1:45.24
Q
  
 
2
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:45.42
Q
  
 
3
Slimane Moula
Slimane Moula ('99)
ALG1:45.76
Q
  
 
4
Francesco Pernici
Francesco Pernici ('03)
ITA1:45.89
  
 
5
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:46.75
  
 
6
James Preston
James Preston ('97)
NZL1:46.84
  
 
7
Handal Roban
Handal Roban ('02)
VIN1:46.86
  
 
8
Alex Beddoes
Alex Beddoes ('95)
COK1:48.31
  
 
9
Justice Dreischor
Justice Dreischor ('98)
ARU1:59.56
  
 SB
Indledende 7
22.8.
22.8.
1
Marco Arop
Marco Arop ('98)
CAN1:45.05
Q
  
 
2
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:45.21
Q
  
 
3
Yanis Meziane
Yanis Meziane ('02)
FRA1:45.30
Q
  
 
4
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN1:45.93
  
 
5
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN1:47.18
  
 
6
Eduardo Moreira
Eduardo Moreira ('01)
BRA1:47.75
  
 
7
Nabil Oussama
Nabil Oussama ('96)
MAR1:47.79
  
 
8
Abdullah Al-Yaari
Abdullah Al-Yaari ('03)
YEM1:47.98
  
NR PB
9
Mohammed Dwedar
Mohammed Dwedar ('01)
PLE1:55.45
  
 PB
M 1500 m    
23.8.

Finale A

Finale
23.8.
1
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:29.38
  
 SB
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:29.65
  
 
3
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR3:29.68
  
 
4
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:29.89
  
 
5
Yared Nuguse
Yared Nuguse ('99)
USA3:30.25
  
 
6
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:30.26
  
 
7
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:30.70
  
 PB
8
Raynold Kipkorir
Raynold Kipkorir ('04)
KEN3:30.78
  
 
9
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:31.10
  
 
10
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED3:31.25
  
NR NU23R NU20R PB
11
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:33.14
  
 
12
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:35.41
  
 
Semifinale20.8.
Semi 1
20.8.
20.8.
1
Yared Nuguse
Yared Nuguse ('99)
USA3:32.69
Q
  
 
2
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:32.72
Q
  
 
3
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED3:32.74
Q
  
NR NU23R NU20R PB
4
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:32.79
Q
  
 
5
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR3:32.81
Q
  
 
6
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:32.97
Q
  
 
7
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA3:32.98
  
 
8
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:33.11
  
 PB
9
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:33.33
  
 
10
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP3:33.56
  
 
11
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:33.96
  
 
12
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE3:34.16
  
 PB
13
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:36.83
  
 
14
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:37.39
  
 
Semi 2
20.8.
20.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:34.98
Q
  
 
2
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:35.14
Q
  
 
3
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:35.23
Q
  
 
4
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:35.26
Q
  
 
5
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:35.31
Q
  
 
6
Raynold Kipkorir
Raynold Kipkorir ('04)
KEN3:35.53
Q
  
 
7
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:36.18
  
 
8
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:36.58
  
 
9
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:37.40
  
 
10
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:37.41
  
 
11
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI3:38.33
  
 
12
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR3:39.05
  
 
13
Adam Spencer
Adam Spencer ('01)
AUS3:42.10
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:33.94
Q
  
 
2
Josh Kerr
Josh Kerr ('97)
GBR3:34.00
Q
  
 
3
Raynold Kipkorir
Raynold Kipkorir ('04)
KEN3:34.24
Q
  
 
4
Adel Mechaal
Adel Mechaal ('90)
ESP3:34.35
Q
  
 
5
Isaac Nader
Isaac Nader ('99)
POR3:34.36
Q
  
 
6
Charles Philibert-Thiboutot
Charles Philibert-Thiboutot ('90)
CAN3:34.60
Q
  
 
7
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER3:35.44
  
 
8
Samuel Zeleke
Samuel Zeleke ('99)
ETH3:36.57
  
 
9
Abraham Guem
Abraham Guem ('99)
SSD3:37.85
  
 PB
10
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
RSA3:39.16
  
 
11
Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan ('96)
ARM3:39.35
  
NR PB
12
Nicholas Griggs
Nicholas Griggs ('04)
IRL3:40.72
  
 
13
Matthew Ramsden
Matthew Ramsden ('97)
AUS3:46.45
q
  
 
14
Tom Elmer
Tom Elmer ('97)
SUI3:55.72
q
  
 
15
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE3:57.70
q
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:46.77
Q
  
 
2
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA3:46.79
Q
  
 
3
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:46.87
Q
  
 
4
Samuel Tanner
Samuel Tanner 
NZL3:46.93
Q
  
 
5
Ruben Verheyden
Ruben Verheyden 
BEL3:47.02
Q
  
 
6
Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot ('95)
KEN3:47.09
Q
  
 
7
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN3:47.16
  
 
8
Joe Waskom
Joe Waskom ('01)
USA3:47.26
  
 
9
Hicham Akankam
Hicham Akankam ('98)
MAR3:47.45
  
 
10
Luke McCann
Luke McCann ('98)
IRL3:47.48
  
 
11
Teddese Lemi
Teddese Lemi ('99)
ETH3:47.49
  
 
12
Rob Napolitano
Rob Napolitano ('94)
PUR3:48.29
  
 
13
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior ('93)
ITA3:48.55
  
 
14
Julian Ranc
Julian Ranc ('96)
FRA3:48.63
  
 
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Niels Laros
Niels Laros ('05)
NED3:34.25
Q
  
 
2
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP3:34.34
Q
  
 
3
Cole Hocker
Cole Hocker ('01)
USA3:34.43
Q
  
 
4
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA3:34.48
Q
  
 
5
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR3:34.67
Q
  
 
6
Azeddine Habz
Azeddine Habz ('93)
FRA3:35.16
Q
  
 
7
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS3:36.01
  
 
8
Kieran Lumb
Kieran Lumb ('98)
CAN3:36.66
  
 
9
Abdelatif Sadiki
Abdelatif Sadiki ('99)
MAR3:37.19
  
 
10
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:37.45
  
 
11
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN3:37.57
  
 
12
Abu Salim Mayanja
Abu Salim Mayanja ('95)
UGA3:38.15
  
 
13
Ajay Kumar Saroj
Ajay Kumar Saroj ('97)
IND3:38.24
  
 PB
14
Diego Lacamoire
Diego Lacamoire ('98)
ARG3:38.92
  
 PB
15
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:39.73
  
 
Indledende 4
19.8.
19.8.
1
Abel Kipsang
Abel Kipsang ('96)
KEN3:34.08
Q
  
 
2
Yared Nuguse
Yared Nuguse ('99)
USA3:34.16
Q
  
 
3
Adam Spencer
Adam Spencer ('01)
AUS3:34.17
Q
  
 
4
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:34.32
Q
  
 SB
5
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR3:34.63
Q
  
 
6
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:34.75
Q
  
 
7
Ossama Meslek
Ossama Meslek ('97)
ITA3:35.12
  
 
8
Salim Keddar
Salim Keddar ('93)
ALG3:35.17
  
 
9
Jochem Vermeulen
Jochem Vermeulen ('98)
BEL3:35.45
  
 
10
Anass Essayi
Anass Essayi ('01)
MAR3:35.63
  
 
11
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:36.26
  
 SB
12
Raphael Pallitsch
Raphael Pallitsch ('89)
AUT3:36.47
  
 PB
13Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)DEN3:37.27
  
 PB
14
Adisu Girma
Adisu Girma ('99)
ETH3:45.86
  
 
M 5000 m    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:11.30
  
 SB
2
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP13:11.44
  
 
3
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:12.28
  
 
4
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:12.50
  
 
5
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH13:12.51
  
 
6
Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet ('94)
ETH13:12.65
  
 
7
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:12.92
  
 
8
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH13:12.99
  
 
9
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA13:17.20
  
 
10
Ishmael Kipkurui
Ishmael Kipkurui ('05)
KEN13:21.20
  
 
11
Mohamed Ismail Ibrahim
Mohamed Ismail Ibrahim ('97)
DJI13:23.89
  
 
12
Abdihamid Nur
Abdihamid Nur ('97)
USA13:23.90
  
 
13
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS13:26.58
  
 
14
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR13:28.73
  
 
15
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA13:30.88
  
 
16
Ouassim Oumaiz
Ouassim Oumaiz ('99)
ESP13:31.99
  
 
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA DNF
  
 
Indledende heats24.8.
Indledende 1
24.8.
24.8.
1
Mohamed Katir
Mohamed Katir ('98)
ESP13:35.90
Q
  
 
2
Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet ('94)
ETH13:36.15
Q
  
 
3
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR13:36.21
Q
  
 SB
4
Ouassim Oumaiz
Ouassim Oumaiz ('99)
ESP13:36.35
Q
  
 
5
Abdihamid Nur
Abdihamid Nur ('97)
USA13:36.37
Q
  
 
6
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA13:36.42
Q
  
 
7
Paul Chelimo
Paul Chelimo ('90)
USA13:36.51
Q
  
 
8
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR13:36.55
Q
  
 
9
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE13:36.57
  
 
10
Egide Ntakarutimana
Egide Ntakarutimana ('97)
BDI13:37.53
  
 
11
Ben Flanagan
Ben Flanagan ('95)
CAN13:38.69
  
 
12
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED13:38.94
  
 
13
John Heymans
John Heymans ('98)
BEL13:39.67
  
 
14
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN13:40.43
  
 
15
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN13:41.00
  
 
16
Brian Fay
Brian Fay ('98)
IRL13:42.86
  
 
17
Cornelius Kemboi
Cornelius Kemboi 
KEN13:44.32
  
 
18
Kazuya Shiojiri
Kazuya Shiojiri ('96)
JPN13:51.00
  
 
19
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn ('95)
AUS13:56.81
q
  
 
20
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER14:03.14
  
 
21
Valentin Soca
Valentin Soca ('02)
URU14:16.15
  
 
Indledende 2
24.8.
24.8.
1
Luis Grijalva
Luis Grijalva ('99)
GUA13:32.72
Q
  
 
2
Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha ('97)
ETH13:32.83
Q
  
 
3
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN13:33.16
Q
  
 
4
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH13:33.23
Q
  
 
5
Oscar Chelimo
Oscar Chelimo ('01)
UGA13:33.40
Q
  
 SB
6
Mohamed Ismail Ibrahim
Mohamed Ismail Ibrahim ('97)
DJI13:33.51
Q
  
 
7
Jacob Krop
Jacob Krop ('01)
KEN13:33.63
Q
  
 
7
Ishmael Kipkurui
Ishmael Kipkurui ('05)
KEN13:33.63
Q
  
 
9
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
ESP13:34.03
  
 
10
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
BDI13:35.81
  
 
11
Magnus Tuv Myhre
Magnus Tuv Myhre 
NOR13:36.36
  
 
12
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI13:37.84
  
 
13
Henrik Børkja Ingebrigtsen
Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91)
NOR13:38.80
  
 
14
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA13:39.76
  
 
15
Sean McGorty
Sean McGorty ('95)
USA13:40.28
  
 
16
Morgan McDonald
Morgan McDonald ('96)
AUS13:43.58
  
 
17
Hyuga Endo
Hyuga Endo ('98)
JPN13:50.49
  
 
18
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE13:54.35
  
 
19
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL13:55.81
  
 
20
Samuel Freire
Samuel Freire ('90)
CPV14:07.38
  
 PB
21
Ferenc Soma Kovács
Ferenc Soma Kovács ('04)
HUN14:11.99
  
 SB
22
Mohamed Hrezi
Mohamed Hrezi ('91)
LBA14:14.72
  
 SB
M 10000 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Joshua Cheptegei
Joshua Cheptegei ('96)
UGA27:51.42
  
 SB
2
Daniel Simiyu
Daniel Simiyu ('95)
KEN27:52.60
  
 
3
Selemon Barega
Selemon Barega 
ETH27:52.72
  
 
4
Berihu Aregawi
Berihu Aregawi ('01)
ETH27:55.71
  
 
5
Benard Kibet
Benard Kibet ('99)
KEN27:56.27
  
 
6
Mohammed Ahmed
Mohammed Ahmed ('91)
CAN27:56.43
  
 SB
7
Rodrigue Kwizéra
Rodrigue Kwizéra ('99)
BDI28:00.29
  
 SB
8
Nicholas Kipkorir
Nicholas Kipkorir ('98)
KEN28:03.38
  
 
9
Yann Schrub
Yann Schrub ('96)
FRA28:07.42
  
 SB
10
Birhanu Balew
Birhanu Balew ('96)
BRN28:08.03
  
 SB
11
Woody Kincaid
Woody Kincaid ('92)
USA28:08.71
  
 
12
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA28:16.40
  
 
13
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL28:20.77
  
 SB
14
Adrian Wildschutt
Adrian Wildschutt ('98)
RSA28:21.40
  
 
15
Ren Tazawa
Ren Tazawa 
JPN28:25.85
  
 
16
Sean McGorty
Sean McGorty ('95)
USA28:27.54
  
 
17
Santiago Catrofe
Santiago Catrofe ('99)
URU28:28.49
  
NR PB
18
Zerei Mezngi
Zerei Mezngi ('86)
NOR28:30.76
  
 
19
Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu ('03)
ERI28:50.62
  
 
20
Joe Klecker
Joe Klecker ('96)
USA29:03.41
  
 
21
Nils Voigt
Nils Voigt ('97)
GER29:06.79
  
 
22
Rogers Kibet
Rogers Kibet ('03)
UGA29:10.07
  
 
Yismaw Dilu
Yismaw Dilu ('05)
ETH DNF
  
 
Carlos Díaz
Carlos Díaz ('93)
CHI DNF
  
 
Joel Ayeko
Joel Ayeko ('98)
UGA DNF
  
 
M Maraton    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1
Victor Kiplangat
Victor Kiplangat ('99)
UGA2:08:53
  
 
2
Maru Teferi
Maru Teferi ('92)
ISR2:09:12
  
 SB
3
Leul Gebrselassie
Leul Gebrselassie ('93)
ETH2:09:19
  
 
4
Tebello Ramakongoana
Tebello Ramakongoana ('96)
LES2:09:57
  
 PB
5
Stephen Kissa
Stephen Kissa ('95)
UGA2:10:22
  
 
6
Milkesa Mengesha
Milkesa Mengesha 
ETH2:10:43
  
 
7
Hassan Chahdi
Hassan Chahdi ('89)
FRA2:10:45
  
 SB
8
Titus Kipruto
Titus Kipruto ('96)
KEN2:10:47
  
 
9
Daniele Meucci
Daniele Meucci ('85)
ITA2:11:06
  
 SB
10
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA2:11:12
  
 
11
Ichitaka Yamashita
Ichitaka Yamashita ('97)
JPN2:11:19
  
 
12
Zachery Panning
Zachery Panning ('95)
USA2:11:21
  
 SB
13
Timothy Kiplagat
Timothy Kiplagat ('93)
KEN2:11:25
  
 
14
Haftom Welday
Haftom Welday ('90)
GER2:11:25
  
 
15
Isaac Mpofu
Isaac Mpofu ('88)
ZIM2:11:33
  
 SB
16
Tsegaye Getachew
Tsegaye Getachew ('96)
ETH2:11:56
  
 
17
Mehdi Frere
Mehdi Frere ('96)
FRA2:11:59
  
 
18
Rory Linkletter
Rory Linkletter ('96)
CAN2:12:16
  
 SB
19
Haimro Alame
Haimro Alame ('90)
ISR2:12:32
  
 
20
Tariku Novales
Tariku Novales ('98)
ESP2:12:39
  
 SB
21
Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem ('81)
ESP2:12:59
  
 
22
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen ('91)
NOR2:13:12
  
 
23
Ibrahim Chakir
Ibrahim Chakir ('94)
ESP2:13:44
  
 
24
Mohamed Reda El Aaraby
Mohamed Reda El Aaraby ('89)
MAR2:13:55
  
 SB
25
Johannes Motschmann
Johannes Motschmann ('94)
GER2:14:19
  
 
26
Mustapha Houdadi
Mustapha Houdadi ('86)
MAR2:14:30
  
 
27
Ben Preisner
Ben Preisner ('96)
CAN2:15:02
  
 SB
28
Johnatas De Oliveira
Johnatas De Oliveira ('90)
BRA2:15:13
  
 
29
Justin Kent
Justin Kent ('92)
CAN2:15:26
  
 
30
Tiidrek Nurme
Tiidrek Nurme ('85)
EST2:15:42
  
 
31
Jose Santana Marin
Jose Santana Marin ('89)
MEX2:15:51
  
 
32
Berhane Tsegay
Berhane Tsegay ('83)
ERI2:16:08
  
 
33
Adam Nowicki
Adam Nowicki ('90)
POL2:16:22
  
 
34
Kenya Sonota
Kenya Sonota ('93)
JPN2:16:40
  
 
35
Segundo Jami
Segundo Jami ('86)
ECU2:16:49
  
 
36
Mgondzashe Ncube
Mgondzashe Ncube ('86)
ZIM2:17:02
  
 SB
37
Yang Shaohui 
Yang Shaohui  ('92)
CHN2:17:12
  
 
38
Paulo Roberto Paula
Paulo Roberto Paula ('79)
BRA2:17:18
  
 
39
Levente Szemerei
Levente Szemerei 
HUN2:17:20
  
 
40Omar HassanOmar Hassan ('90)ETH2:17:23
  
 
41
Kazuya Nishiyama
Kazuya Nishiyama ('98)
JPN2:17:41
  
 
42
Onesphoré Nzikwinkunda
Onesphoré Nzikwinkunda ('97)
BDI2:18:27
  
 
43
Nicolás Cuestas
Nicolás Cuestas ('86)
URU2:19:20
  
 
44
He Jie 
He Jie  ('98)
CHN2:19:48
  
 
45
Nelson Ito
Nelson Ito ('90)
PER2:20:00
  
 
46
Ernesto Zamora
Ernesto Zamora ('83)
URU2:20:59
  
 
47
Goitom Kifle
Goitom Kifle ('93)
ERI2:21:28
  
 
48
Feng Peiyou 
Feng Peiyou  ('01)
CHN2:22:00
  
 
49
Hüseyin Can
Hüseyin Can ('99)
TUR2:22:11
  
 SB
50
Tumelo Motlagale
Tumelo Motlagale ('86)
RSA2:22:14
  
 
51
Moath Al-Khawaldeh
Moath Al-Khawaldeh ('88)
JOR2:22:33
  
 SB
52
Maxim Răileanu
Maxim Răileanu ('94)
MDA2:22:46
  
 
53
Thomas Rainhold
Thomas Rainhold ('91)
NAM2:23:36
  
 
54
Nicolas Montañez
Nicolas Montañez ('93)
USA2:24:58
  
 SB
55
Nicolae Alexandru Soare
Nicolae Alexandru Soare ('91)
ROU2:25:14
  
 
56
Luis Ostos
Luis Ostos ('92)
PER2:25:50
  
 
57
Justino Pedro Da Silva
Justino Pedro Da Silva ('85)
BRA2:25:53
  
 
58
Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan ('90)
MGL2:30:28
  
 
59
Simon Sibeko
Simon Sibeko ('95)
RSA2:31:59
  
 
Simon Tesfay
Simon Tesfay ('85)
SUI DNF
  
 
Elkanah Kibet
Elkanah Kibet ('83)
USA DNF
  
 
Andrew Rotich Kwemoi
Andrew Rotich Kwemoi 
UGA DNF
  
 
Kaan Kigen Özbilen
Kaan Kigen Özbilen ('86)
TUR DNF
  
 
Alphonce Felix
Alphonce Felix ('92)
TAN DNF
  
 
Khadar Basheer Youssouf
Khadar Basheer Youssouf ('97)
SOM DNF
  
 
Félicien Muhitira
Félicien Muhitira ('94)
RWA DNF
  
 
Melikhaya Frans
Melikhaya Frans ('90)
RSA DNF
  
 
Ilie Alexandru Corneschi
Ilie Alexandru Corneschi ('91)
ROU DNF
  
 
Derlis Ayala
Derlis Ayala ('90)
PAR DNF
  
 
Abdi Nageeye
Abdi Nageeye ('89)
NED DNF
  
 
Jamsran Olonbayar
Jamsran Olonbayar ('93)
MGL DNF
  
 
Ser-Od Bat-Ochir
Ser-Od Bat-Ochir ('81)
MGL DNF
  
 
Patricio Castillo
Patricio Castillo ('92)
MEX DNF
  
 
Hamza Sahili
Hamza Sahili ('93)
MAR DNF
  
 
Joshua Belet
Joshua Belet ('98)
KEN DNF
  
 
Eyob Ghebrehiwet Faniel
Eyob Ghebrehiwet Faniel ('92)
ITA DNF
  
 
Morhad Amdouni
Morhad Amdouni ('88)
FRA DNF
  
 
Tamirat Tola
Tamirat Tola ('91)
ETH DNF
  
 
Oqbe Kibrom
Oqbe Kibrom ('98)
ERI DNF
  
 
Hassan Waiss Rayaleh
Hassan Waiss Rayaleh ('96)
DJI DNF
  
 
Ibrahim Hassan Bouh
Ibrahim Hassan Bouh ('97)
DJI DNF
  
 
Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta ('90)
BDI DNF
  
 
Joaquín Arbe
Joaquín Arbe ('90)
ARG DNF
  
 
John Hakizimana
John Hakizimana ('96)
RWA2:10:50 DQADR 2.2
  
 
M 3000 m forh.    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:03.53
  
 
2
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:05.44
  
 
3
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:11.98
  
 
4
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:12.26
  
 
5
George Beamish
George Beamish ('96)
NZL8:13.46
  
 
6
Ryuji Miura
Ryuji Miura ('02)
JPN8:13.70
  
 
7
Simon Koech
Simon Koech ('03)
KEN8:14.37
  
 
8
Jean-Simon Desgagnés
Jean-Simon Desgagnés ('98)
CAN8:15.58
  
 PB
9
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:18.31
  
 
10
Kenneth Rooks
Kenneth Rooks ('99)
USA8:20.02
  
 
11
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:21.03
  
 
12
Leonard Chemutai
Leonard Chemutai ('03)
UGA8:21.61
  
 
13
Mohamed Amine Jihnaoui
Mohamed Amine Jihnaoui ('97)
TUN8:23.08
  
 
14
Ryuma Aoki
Ryuma Aoki ('97)
JPN8:24.77
  
 
15
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE8:27.68
  
 
16
Isaac Updike
Isaac Updike ('92)
USA8:30.67
  
 
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
Getnet Wale
Getnet Wale 
ETH8:19.99
Q
  
 
2
Jean-Simon Desgagnés
Jean-Simon Desgagnés ('98)
CAN8:20.04
Q
  
 
3
Simon Koech
Simon Koech ('03)
KEN8:20.29
Q
  
 
4
Daniel Arce
Daniel Arce ('92)
ESP8:20.46
Q
  
 
5
Ryuma Aoki
Ryuma Aoki ('97)
JPN8:20.54
Q
  
 SB
6
Mohammed Tindoufti
Mohammed Tindoufti ('93)
MAR8:20.67
  
 
7
Avinash Sable
Avinash Sable ('94)
IND8:22.24
  
 
8
Benard Keter
Benard Keter ('92)
USA8:24.20
  
 
9
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE8:27.21
  
 
10
Ahmed Jaziri
Ahmed Jaziri ('97)
TUN8:29.81
  
 
11
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:30.69
  
 
12
Matthew Clarke
Matthew Clarke ('95)
AUS8:40.92
  
 
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
Kenneth Rooks
Kenneth Rooks ('99)
USA8:23.66
Q
  
 
2
Soufiane El Bakkali
Soufiane El Bakkali ('96)
MAR8:23.66
Q
  
 
3
Mohamed Amine Jihnaoui
Mohamed Amine Jihnaoui ('97)
TUN8:24.20
Q
  
 
4
Abraham Kibiwot
Abraham Kibiwot ('96)
KEN8:24.31
Q
  
 
5
Leonard Chemutai
Leonard Chemutai ('03)
UGA8:24.74
Q
  
 
6
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND8:27.05
  
 
7
István Palkovits
István Palkovits 
HUN8:29.37
  
 
8
Abraham Seme
Abraham Seme ('01)
ETH8:31.49
  
 
9
Osama Zoghlami
Osama Zoghlami ('94)
ITA8:33.07
  
 
10
Salaheddine Ben Yazide
Salaheddine Ben Yazide ('03)
MAR8:38.14
  
 
11
Seiya Sunada
Seiya Sunada ('01)
JPN8:38.59
  
 
12
Emil Blomberg
Emil Blomberg ('92)
SWE8:42.33
  
 
Indledende 3
19.8.
19.8.
1
Lamecha Girma
Lamecha Girma 
ETH8:15.89
Q
  
 
2
George Beamish
George Beamish ('96)
NZL8:16.36
Q
  
 
3
Leonard Bett
Leonard Bett 
KEN8:16.74
Q
  
 
4
Ryuji Miura
Ryuji Miura ('02)
JPN8:18.73
Q
  
 
5
Simon Sundström
Simon Sundström ('98)
SWE8:20.10
Q
  
 PB
6
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP8:20.54
  
 
7
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA8:20.69
  
 
8
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER8:22.33
  
 
9
Mohammed Msaad
Mohammed Msaad ('04)
MAR8:22.95
  
 
10
Ala Zoghlami
Ala Zoghlami ('94)
ITA8:28.76
  
 
11
Isaac Updike
Isaac Updike ('92)
USA8:31.81
  
 
12
Julián Molina
Julián Molina ('93)
ARG8:46.44
  
 
Fouad Idbafdil
Fouad Idbafdil ('88)
MAR8:39.21 DQADR 2.2
  
 
M 110 m hæk    
21.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
21.8.Vind: 0.0
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA12.96
  0.135
 SB
2
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.07
  0.169
 SB
3
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('97)
USA13.09
  0.143
 
4
Freddie Crittenden
Freddie Crittenden ('94)
USA13.16
  0.140
 SB
5
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.19
  0.143
 
6
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.26
  0.166
 
7
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.28
  0.143
 
8
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA13.32
  0.158
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8. Vind: -0.2
21.8.Vind: -0.2
1
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.16
Q
  0.129
 
2
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('97)
USA13.19
Q
  0.144
 
3
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.31
  0.165
 
4
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.34
  0.144
 
5
Tade Ojora
Tade Ojora ('99)
GBR13.43
  0.144
 
6
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.60
  0.162
 
7
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.97
  0.162
 
Louis François Mendy
Louis François Mendy ('99)
SEN DQ
  0.063
 
Semi 2
21.8. Vind: -0.2
21.8.Vind: -0.2
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.02
Q
  0.137
 
2
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.15
Q
  0.129
 PB
3
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.30
  0.146
 =PB
4
Cordell Tinch
Cordell Tinch 
USA13.31
  0.168
 
5
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.33
  0.137
 
6
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.52
  0.142
 
7
Yves Cherubin
Yves Cherubin ('99)
HAI13.66
  0.178
 
8
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.69
  0.151
 
9
Taiga Yokochi
Taiga Yokochi 
JPN14.93
  0.173
 
Semi 3
21.8. Vind: -0.1
21.8.Vind: -0.1
1
Freddie Crittenden
Freddie Crittenden ('94)
USA13.17
Q
  0.156
 SB
2
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.18
Q
  0.138
 
3
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA13.23
q
  0.140
 
4
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.25
q
  0.163
 
5
Shunya Takayama
Shunya Takayama ('94)
JPN13.34
  0.135
 
6
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.44
  0.157
 SB
7
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.50
  0.147
 
8
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.52
  0.160
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: -0.3
20.8.Vind: -0.3
1
Hansle Parchment
Hansle Parchment ('90)
JAM13.30
Q
  0.195
 
2
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP13.33
Q
  0.136
 SB
3
Sasha Zhoya
Sasha Zhoya ('02)
FRA13.35
Q
  0.157
 
4
Cordell Tinch
Cordell Tinch 
USA13.49
Q
  0.170
 
5
Yaqoub Al-Yoha
Yaqoub Al-Yoha ('93)
KUW13.56
q
  0.140
 
6
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE13.68
  0.166
 
7
Saguirou Badamassi
Saguirou Badamassi 
NIG13.70
  0.164
 
8
Bálint Szeles
Bálint Szeles ('98)
HUN13.77
  0.151
 
9
Antonio Alkana
Antonio Alkana ('90)
RSA14.25
  0.128
 
Indledende 2
20.8. Vind: +0.5
20.8.Vind: +0.5
1
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA13.31
Q
  0.156
 
2
Shunsuke Izumiya
Shunsuke Izumiya 
JPN13.33
Q
  0.146
 
3
Rafael Henrique Pereira
Rafael Henrique Pereira ('97)
BRA13.52
Q
  0.146
 
4
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
ITA13.53
Q
  0.141
 
5
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUI13.61
  0.156
 
6
Richard Diawara
Richard Diawara ('95)
MLI13.68
  0.167
 PB
7
Zhu Shenglong 
Zhu Shenglong  
CHN13.69
  0.143
 
8
Krzysztof Kiljan
Krzysztof Kiljan ('99)
POL14.09
  0.134
 
Jeremie Lararaudeuse
Jeremie Lararaudeuse ('01)
MRI DNF
  0.137
 
Indledende 3
20.8. Vind: 0.0
20.8.Vind: 0.0
1
Louis François Mendy
Louis François Mendy ('99)
SEN13.24
Q
  0.176
 
2
Freddie Crittenden
Freddie Crittenden ('94)
USA13.40
Q
  0.148
 
3
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.49
Q
  0.152
 SB
4
Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli ('02)
ITA13.50
Q
  0.152
 
5
Jacob McCorry
Jacob McCorry ('97)
AUS13.67
  0.145
 
6
Chen Kuei-Ju 
Chen Kuei-Ju  ('93)
TPE13.72
  0.151
 
7
Rasheem Brown
Rasheem Brown 
CAY14.02
  0.138
 
8
Taiga Yokochi
Taiga Yokochi 
JPN14.39
q
  0.170
 
Rasheed Broadbell
Rasheed Broadbell 
JAM DQ
  0.156
 
Indledende 4
20.8. Vind: -0.6
20.8.Vind: -0.6
1
Grant Holloway
Grant Holloway ('97)
USA13.18
Q
  0.153
 
2
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP13.33
Q
  0.164
 
3
Eduardo Rodrigues
Eduardo Rodrigues ('95)
BRA13.37
Q
  0.150
 SB
4
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.38
Q
  0.159
 
5
Orlando Bennett
Orlando Bennett ('99)
JAM13.39
q
  0.140
 
6
Yves Cherubin
Yves Cherubin ('99)
HAI13.56
q
  0.180
 PB
7
Jakub Szymański
Jakub Szymański ('02)
POL13.65
  0.170
 
8
David Yefremov
David Yefremov ('99)
KAZ13.78
  0.183
 
9
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR13.92
  0.133
 
Indledende 5
20.8. Vind: -0.9
20.8.Vind: -0.9
1
Tade Ojora
Tade Ojora ('99)
GBR13.32
Q
  0.148
 
2
Shunya Takayama
Shunya Takayama ('94)
JPN13.35
Q
  0.146
 
3
Daniel Roberts
Daniel Roberts ('97)
USA13.36
Q
  0.155
 
4
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.42
Q
  0.138
 PB
5
Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey ('99)
FRA13.42
q
  0.160
 
6
Gabriel Constantino
Gabriel Constantino ('95)
BRA13.58
  0.168
 
7
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.69
  0.144
 
8
Amine Bouanani
Amine Bouanani ('97)
ALG13.90
  0.174
 
9
Nicholas Andrews
Nicholas Andrews ('97)
AUS13.92
  0.142
 
M 400 m hæk    
23.8.

Finale A

Finale
23.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.89
  0.171
 
2
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB47.34
  0.151
 
3
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA47.56
  0.168
 
4
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM48.07
  0.164
 
5
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA48.10
  0.164
 
6
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA48.22
  0.164
 
7
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.33
  0.161
 
8
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER48.53
  0.156
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8.
21.8.
1
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB47.72
Q
  0.168
 
2
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.30
Q
  0.180
 
3
CJ Allen
CJ Allen ('95)
USA48.44
  0.152
 
4
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM48.49
  0.150
 
5
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL48.94
  0.205
 
6
Nathaniel Ezekiel
Nathaniel Ezekiel ('03)
NGR49.22
  0.209
 
7
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT49.50
  0.172
 
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA DQ
  -0.017
 
Semi 2
21.8.
21.8.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA47.24
Q
  0.169
 
2
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA47.38
Q
  0.182
 SB
3
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA48.48
  0.194
 
4
Kazuki Kurokawa
Kazuki Kurokawa ('01)
JPN48.58
  0.144
 PB
5
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER48.71
  0.196
 PB
6
Wiseman Mukhobe
Wiseman Mukhobe ('97)
KEN49.40
  0.196
 
7
Xie Zhiyu 
Xie Zhiyu  
CHN49.57
  0.189
 
8
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI49.75
  0.175
 
Semi 3
21.8.
21.8.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.09
Q
  0.162
 
2
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM47.34
Q
  0.198
NR AU20R PB
3
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA47.38
q
  0.187
 PB
4
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER48.39
q
  0.179
 
5
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA48.43
  0.152
 
6
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.66
  0.220
 SB
7
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA48.83
  0.176
 
8
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC49.31
  0.169
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8.
20.8.
1
Alison dos Santos
Alison dos Santos 
BRA48.12
Q
  0.167
 
2
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA48.27
Q
  0.182
 
3
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI49.19
Q
  0.188
 SB
4
Xie Zhiyu 
Xie Zhiyu  
CHN49.25
Q
  0.207
 
5
Matic Ian Guček
Matic Ian Guček ('03)
SLO49.40
  0.147
 SB
6
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER49.45
  0.192
 
Abdelmalik Lahoulou
Abdelmalik Lahoulou ('92)
ALG DNF
  0.174
 
Assinie Wilson
Assinie Wilson ('02)
JAM DNF
  0.222
 
Indledende 2
20.8.
20.8.
1
Kyron McMaster
Kyron McMaster ('97)
IVB48.47
Q
  0.156
 
2
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST48.58
Q
  0.205
 
3
Trevor Bassitt
Trevor Bassitt ('98)
USA48.73
Q
  0.164
 
4
Wiseman Mukhobe
Wiseman Mukhobe ('97)
KEN49.10
Q
  0.199
 
5
Sérgio Fernández
Sérgio Fernández ('93)
ESP49.26
  0.169
 
6
Ismail Nezir
Ismail Nezir ('03)
TUR49.92
  0.177
 
7
Eric Cray
Eric Cray ('88)
PHI50.27
  0.144
 
8
Takayuki Kishimoto
Takayuki Kishimoto ('90)
JPN50.90
  0.135
 
9
Andrea Ercolani Volta
Andrea Ercolani Volta ('95)
SMR52.69
  0.181
 
Indledende 3
20.8.
20.8.
1
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA48.63
Q
  0.172
 
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.76
Q
  0.166
 
3
Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 
QAT49.50
Q
  0.156
 
4
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA49.50
Q
  0.178
 
5
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI49.69
  0.183
 
6
Pablo Andrés Ibáñez
Pablo Andrés Ibáñez ('98)
ESA50.01
  0.184
 
7
Santhosh Kumar Tamilarasan
Santhosh Kumar Tamilarasan ('98)
IND50.46
  0.228
 
8
Marc Anthony Ibrahim
Marc Anthony Ibrahim ('02)
LBN50.62
  0.182
 
9
Malique Smith
Malique Smith ('97)
ISV50.86
  0.175
 
Indledende 4
20.8.
20.8.
1
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER48.32
Q
  0.207
 PB
2
CJ Allen
CJ Allen ('95)
USA48.36
Q
  0.167
 
3
Roshawn Clarke
Roshawn Clarke ('04)
JAM48.39
Q
  0.183
 
4
Nathaniel Ezekiel
Nathaniel Ezekiel ('03)
NGR48.47
Q
  0.210
 SB
5
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL48.72
q
  0.230
 SB
6
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi ('92)
ITA49.05
q
  0.129
 SB
7
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE49.37
  0.186
 
8
Yusaku Kodama
Yusaku Kodama 
JPN50.18
  0.166
 
Indledende 5
20.8.
20.8.
1
Rai Benjamin
Rai Benjamin ('97)
USA48.35
Q
  0.176
 
2
Jaheel Hyde
Jaheel Hyde ('97)
JAM48.63
Q
  0.182
 
3
Kazuki Kurokawa
Kazuki Kurokawa ('01)
JPN48.71
Q
  0.158
 SB
4
Gerald Drummond
Gerald Drummond ('94)
CRC48.73
Q
  0.220
 
5
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR48.92
q
  0.244
 
6
Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum ('99)
GER49.00
q
  0.232
 
7
Shakeem Smith
Shakeem Smith ('97)
BAH49.61
  0.172
 
8
Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy ('02)
HUN50.31
  0.224
 PB
9
Jun Jie Calvin Quek
Jun Jie Calvin Quek ('96)
SGP50.53
  0.190
 
M Højdespring    
22.8.

Finale A

Finale
22.8.
1
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.36
  
 SB
 
2.25
 XO
2.29
  O
2.33
  O
2.36 =WL
  O
2.38
  XX
2.40
  X
  
2
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.36
  
 =PB
 
2.25
  O
2.29
  O
2.33
  O
2.36 =WL
 XO
2.38
XXX
   
3
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.33
  
 
 
2.25
 XO
2.29
  O
2.33
  O
2.36
XXX
    
4
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.33
  
 PB
 
2.20
 XO
2.25
 XO
2.29
 XO
2.33
  O
2.36
XXX
   
5
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.33
  
 
 
2.20
  O
2.25
 XO
2.29
  O
2.33
 XO
2.36
XXX
   
6
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.29
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
  O
2.33
  X
2.36
  XX
   
7
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.29
  
 SB
 
2.20
  O
2.25
 XO
2.29
XXO
2.33
  XX
2.36
  X
   
8
Ryoichi Akamatsu
Ryoichi Akamatsu ('95)
JPN2.25
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
XXX
     
8
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.25
  
 
 
2.20
  O
2.25
  O
2.29
XXX
     
10
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.25
  
 
 
2.20
  O
2.25
 XO
2.29
XXX
     
11
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.25
  
 
 
2.20
  O
2.25
XXO
2.29
XXX
     
12
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.20
  
 
 
2.20
 XO
2.25
XXX
      
13
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.20
  
 
 
2.20
XXO
2.25
XXX
      
Kvalifikation20.8.
Kval
20.8.
20.8.
1
Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim ('91)
QAT2.28
q
  B 1
 
 
2.22
  O
2.25
  O
2.28
  O
     
1
Ryoichi Akamatsu
Ryoichi Akamatsu ('95)
JPN2.28
q
  A 1
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
  O
2.28
  O
   
1
JuVaughn Harrison
JuVaughn Harrison ('99)
USA2.28
q
  A 1
 
 
2.18
  O
2.22
  O
2.25
  O
2.28
  O
    
4
Woo Sang-Hyeok 
Woo Sang-Hyeok  ('96)
KOR2.28
q
  A 3
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
 XO
2.28
  O
   
5
Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk ('01)
UKR2.28
q
  A 4
 PB
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
 XO
2.28
 XO
   
6
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.28
q
  B 2
 SB
 
2.14
  O
2.18
 XO
2.22
  O
2.25
XXO
2.28
 XO
   
6
Marco Fassinotti
Marco Fassinotti ('89)
ITA2.28
q
  A 5
 SB
 
2.14
 XO
2.18
 XO
2.22
  O
2.25
 XO
2.28
 XO
   
8
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.28
q
  B 3
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
  O
2.28
XXO
   
9
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.28
q
  A 6
 
 
2.22
  O
2.25
 XO
2.28
XXO
     
10
Brandon Starc
Brandon Starc ('93)
AUS2.28
q
  B 4
 
 
2.14
  O
2.18
 XO
2.22
 XO
2.25
  O
2.28
XXO
   
11
Shelby McEwen
Shelby McEwen ('96)
USA2.28
q
  A 7
 SB
 
2.14
 XO
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
  O
2.28
XXO
   
12
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.28
q
  B 5
 =PB
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
XXO
2.28
XXO
   
12
Luis Zayas
Luis Zayas ('97)
CUB2.28
q
  B 5
 
 
2.18
XXO
2.22
  O
2.25
XXO
2.28
XXO
    
14
Edgar Rivera
Edgar Rivera ('91)
MEX2.25
  B 7
 SB
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
  O
2.25
  O
2.28
XXX
   
15
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.25
  A 8
 
 
2.14
  O
2.18
XXO
2.22
 XO
2.25
  O
2.28
XXX
   
16
Donald Thomas
Donald Thomas ('84)
BAH2.25
  A 9
 
 
2.14
 XO
2.18
 XO
2.22
XXO
2.25
  O
2.28
XXX
   
16
Fernando Ferreira
Fernando Ferreira ('94)
BRA2.25
  B 8
 SB
 
2.14
  O
2.18
XXO
2.22
XXO
2.25
  O
2.28
XXX
   
18
Naoto Hasegawa
Naoto Hasegawa ('96)
JPN2.25
  B 9
 =SB
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
XXO
2.28
XXX
   
19
Hamish Kerr
Hamish Kerr ('96)
NZL2.22
  B 10
 
 
2.18
  O
2.22
  O
2.25
XXX
     
20
Douwe Amels
Douwe Amels ('91)
NED2.22
  A 10
 
 
2.14
 XO
2.18
  O
2.22
  O
2.25
XXX
    
20
Sarvesh Anil Kushare
Sarvesh Anil Kushare ('95)
IND2.22
  B 11
 
 
2.14
  O
2.18
 XO
2.22
  O
2.25
XXX
    
22
Romaine Beckford
Romaine Beckford ('02)
JAM2.22
  A 11
 
 
2.14
  O
2.18
XXO
2.22
  O
2.25
XXX
    
23
Slavko Stević
Slavko Stević 
SRB2.22
  B 12
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
 XO
2.25
XXX
    
23
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.22
  A 12
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
 XO
2.25
XXX
    
25
Luis Castro
Luis Castro ('91)
PUR2.22
  B 13
 
 
2.14
 XO
2.18
 XO
2.22
 XO
2.25
XXX
    
26
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.22
  B 14
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
XXX
    
27
Django Lovett
Django Lovett ('92)
CAN2.22
  B 15
 SB
 
2.14
 XO
2.18
  O
2.22
XXO
2.25
  X
2.28
  XX
   
28
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.18
  A 13
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXX
     
28
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.18
  A 13
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXX
     
28
Erick Portillo
Erick Portillo 
MEX2.18
  A 13
 
 
2.14
  O
2.18
  O
2.22
XXX
     
31
Tomohiro Shinno
Tomohiro Shinno ('96)
JPN2.18
  B 16
 
 
2.14
 XO
2.18
  O
2.22
XXX
     
32
Hicham Bouhanoun
Hicham Bouhanoun ('97)
ALG2.14
  A 16
 
 
2.14
  O
2.18
XXX
      
32
Vernon Turner
Vernon Turner ('98)
USA2.14
  B 17
 
 
2.14
  O
2.22
XXX
      
32
Joel Baden
Joel Baden ('96)
AUS2.14
  A 16
 
 
2.14
  O
2.18
XXX
      
32
Gergely Török
Gergely Török ('02)
HUN2.14
  A 16
 
 
2.14
  O
2.18
XXX
      
Carlos Layoy
Carlos Layoy ('91)
ARG NH
  B
 
 
2.14
XXX
       
M Stangspring    
26.8.

Finale A

Finale
26.8.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE6.10
  
 
 
5.55
  O
5.85
  O
5.95
  O
6.00
  O
6.05
  O
6.10
  O
6.23
XXX
 
2
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI6.00
  
AR =PB
 
5.55
  O
5.75
 XO
5.85
 XO
5.90
  O
5.95
  O
6.00
 XO
6.05
  X
6.10
  XX
3
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.95
  
 =PB
 
5.55
 XO
5.75
  O
5.85
  O
5.90
  X
5.95
  O
6.00
XXX
  
3
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.95
  
 SB
 
5.55
  O
5.75
  O
5.85
XXO
5.90
  O
5.95
  O
6.00
XXX
  
5
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.90
  
 PB
 
5.55
  O
5.75
  O
5.85
  O
5.90
  O
5.95
  X
6.00
  XX
  
6
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.75
  
 =PB
 
5.55
  O
5.75
  O
5.85
XXX
     
7
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.75
  
 
 
5.55
 XO
5.75
  O
5.85
XXX
     
8
Zach McWhorter
Zach McWhorter ('99)
USA5.75
  
 
 
5.55
 XO
5.75
 XO
5.85
XXX
     
9
Yao Jie 
Yao Jie  ('90)
CHN5.75
  
 
 
5.55
  O
5.75
XXO
5.85
XXX
     
9
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.75
  
 
 
5.55
  O
5.75
XXO
5.85
XXX
     
9
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.75
  
 
 
5.55
  O
5.75
XXO
5.85
  X
5.90
  XX
    
12
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.55
  
 
 
5.55
  O
5.75
XXX
      
12
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.55
  
 
 
5.55
  O
5.75
XXX
      
Kvalifikation23.8.
Kval
23.8.
23.8.
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE5.75
q
  A 1
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.75
  O
     
1
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.75
q
  A 1
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
  O
5.75
  O
    
1
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.75
q
  A 1
 
 
5.55
  O
5.75
  O
      
1
Kurtis Marschall
Kurtis Marschall ('97)
AUS5.75
q
  A 1
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
  O
5.75
  O
    
5
Yao Jie 
Yao Jie  ('90)
CHN5.75
q
  B 1
 
 
5.35
  O
5.55
 XO
5.70
  O
5.75
  O
    
6
Thibaut Collet
Thibaut Collet ('99)
FRA5.75
q
  A 5
 
 
5.35
XXO
5.55
  O
5.70
  O
5.75
  O
    
6
Zach McWhorter
Zach McWhorter ('99)
USA5.75
q
  B 2
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
XXO
5.75
  O
    
8
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.75
q
  A 6
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.75
 XO
     
9
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.75
q
  B 3
 
 
5.35
  O
5.55
 XO
5.70
  O
5.75
 XO
    
9
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.75
q
  B 3
 SB
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
  X
5.75
 XO
    
11
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.75
q
  A 7
 
 
5.55
  O
5.70
  O
5.75
XXO
     
12
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.75
q
  A 8
 
 
5.55
  O
5.70
 XO
5.75
XXO
     
13
Huang Bokai 
Huang Bokai  ('96)
CHN5.75
q
  B 5
 =PB
 
5.35
 XO
5.55
 XO
5.70
  O
5.75
XXO
    
14
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.70
  B 6
 SB
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
  O
5.75
XXX
    
15
Kyle Rademeyer
Kyle Rademeyer ('02)
RSA5.70
  B 7
 
 
5.35
XXO
5.55
  O
5.70
  O
5.75
XXX
    
16
Zach Bradford
Zach Bradford ('99)
USA5.70
  B 8
 
 
5.35
 XO
5.55
XXO
5.70
  O
5.75
XXX
    
16
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.70
  B 8
 
 
5.35
XXO
5.55
 XO
5.70
  O
5.75
XXX
    
18
Zhong Tao 
Zhong Tao  ('02)
CHN5.70
  A 9
 
 
5.35
  O
5.55
 XO
5.70
 XO
5.75
XXX
    
19
Baptiste Thiery
Baptiste Thiery ('01)
FRA5.70
  B 10
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
XXO
5.75
XXX
    
20
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.55
  A 10
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
  XX
5.75
  X
    
20
Ethan Cormont
Ethan Cormont 
FRA5.55
  A 10
 
 
5.35
  O
5.55
  O
5.70
XXX
     
22
Gillian Ladwig
Gillian Ladwig ('98)
GER5.35
  A 12
 
 
5.35
  O
5.55
XXX
      
22
Germán Chiaraviglio
Germán Chiaraviglio ('87)
ARG5.35
  A 12
 
 
5.35
  O
5.55
XXX
      
22
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.35
  A 12
 
 
5.35
  O
5.55
XXX
      
22
Juho Alasaari
Juho Alasaari ('03)
FIN5.35
  B 11
 
 
5.35
  O
5.55
XXX
      
26
Pedro Buaró
Pedro Buaró ('01)
POR5.35
  A 15
 
 
5.35
 XO
5.55
XXX
      
26
Vladyslav Malykhin
Vladyslav Malykhin ('98)
UKR5.35
  B 12
 
 
5.35
 XO
5.55
XXX
      
26
Hussain Asim Al-Hizam
Hussain Asim Al-Hizam ('98)
KSA5.35
  B 12
 
 
5.35
 XO
5.55
XXX
      
29
Eduardo Nápoles
Eduardo Nápoles ('97)
CUB5.35
  B 14
 
 
5.35
XXO
5.55
XXX
      
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN NH
  A
 
 
5.35
XXX
       
Tomoya Karasawa
Tomoya Karasawa ('02)
JPN NH
  A
 
 
5.35
XXX
       
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE NH
  B
 
 
5.35
XXX
       
Dominik Alberto
Dominik Alberto ('92)
SUI NH
  B
 
 
5.35
XXX
       
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR NH
  B
 
 
5.35
XXX
       
M Længdespring    
24.8.

Finale A

Finale
24.8.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.52
-0.3
  
 SB
 
8.50 SB
 0.6
  X
 -0.4
8.39
 -0.5
  X
 -0.1
8.30
 -0.5
8.52 SB
 -0.3
  
2
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM8.50
-0.1
  
 
 
8.40
 0.5
8.50
 -0.1
6.39
 -0.6
8.03
 -0.6
7.96
 -0.6
8.38
 0.1
  
3
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM8.27
-0.3
  
 =SB
 
6.50
 0.2
8.17
 0.4
  X
 0.7
  X
 -0.6
8.11
 -0.7
8.27 =SB
 -0.3
  
4
Carey McLeod
Carey McLeod ('98)
JAM8.27
+0.8
  
 SB
 
7.90
 0.2
8.27 SB
 0.8
  X
 -0.2
6.57
 -0.4
  –7.19
 -0.3
  
5
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN8.05
+0.2
  
 
 
8.05
 0.2
8.02
 0.4
  X
 0.2
7.88
 0.0
  X
 -0.7
7.91
 0.1
  
6
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.00
+0.1
  
 
 
8.00
 0.1
3.03
 -0.7
  X
 -0.3
7.92
 -0.4
7.87
 -0.5
  X
 -0.5
  
7
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.98
-0.3
  
 
 
7.98
 -0.3
  X
 0.3
  X
 0.0
7.65
 -0.2
7.85
 -0.5
  X
 0.1
  
8
Will Williams
Will Williams ('95)
USA7.94
-0.4
  
 
 
7.94
 -0.4
7.53
 0.0
  X
 -0.6
  X
 -0.2
  X
 -1.0
7.60
 -0.3
  
9
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI7.87
+0.1
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 0.3
7.87
 0.1
     
10
Alejandro A. Parada
Alejandro A. Parada ('04)
CUB7.86
-0.3
  
 
 
  X
 -0.7
7.79
 0.2
7.86
 -0.3
     
11
J. Jeswin Aldrin
J. Jeswin Aldrin ('01)
IND7.77
-0.6
  
 
 
  X
 0.2
  X
 0.3
7.77
 -0.6
     
12
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA7.62
+0.4
  
 
 
7.51
 -0.2
7.62
 0.4
  –     
Kvalifikation23.8.
Kval
23.8.
23.8.
1
Wayne Pinnock
Wayne Pinnock 
JAM8.54
+1.2
Q
  A 1
 PB
 
8.54 WL PB
 1.2
       
2
Wang Jianan 
Wang Jianan  ('96)
CHN8.34
+1.1
Q
  A 2
 SB
 
7.54
 0.7
7.66
 -1.3
8.34 SB
 1.1
     
3
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.25
-1.2
Q
  A 3
 
 
  X
 0.2
7.95
 -0.8
8.25
 -1.2
     
4
Carey McLeod
Carey McLeod ('98)
JAM8.19
+0.5
Q
  B 1
 
 
8.19
 0.5
       
5
Alejandro A. Parada
Alejandro A. Parada ('04)
CUB8.13 w
+2.5
q
  B 2
 
 
7.91
 0.0
8.13
 2.5
  –     
6
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI8.13
-0.3
q
  B 3
 
 
7.90
 -0.1
8.13
 -0.3
  X
 -0.2
     
7
Will Williams
Will Williams ('95)
USA8.13
+1.1
q
  B 4
 
 
  X
 0.1
8.13
 1.1
  –     
8
Tajay Gayle
Tajay Gayle ('96)
JAM8.12
-0.7
q
  B 5
 
 
7.84
 0.4
7.68
 0.1
8.12
 -0.7
     
9
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE8.10
-0.2
q
  A 4
 
 
  X
 0.3
8.10
 -0.2
  –     
10
Marquis Dendy
Marquis Dendy ('92)
USA8.08
-1.3
q
  A 5
 
 
  X
 0.0
7.89
 -0.1
8.08
 -1.3
     
11
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.03
+0.2
q
  A 6
 SB
 
  X
 -0.2
8.03 SB
 0.2
  X
 -0.3
     
12
J. Jeswin Aldrin
J. Jeswin Aldrin ('01)
IND8.00
-0.2
q
  B 6
 
 
8.00
 -0.2
  X
 -1.3
  X
 -1.2
     
13
Chris Mitrevski
Chris Mitrevski ('96)
AUS7.99
-0.7
  A 7
 SB
 
7.82
 0.4
7.99 SB
 -0.7
6.72
 -1.0
     
14
Liam Adcock
Liam Adcock ('96)
AUS7.99
+0.5
  B 7
 
 
  X
 0.3
7.68
 -1.1
7.99
 0.5
     
15
Zhang Mingkun 
Zhang Mingkun  
CHN7.97
-0.1
  B 8
 
 
  X
 0.5
7.97
 -0.1
7.75
 -1.2
     
16
Jarrion Lawson
Jarrion Lawson ('94)
USA7.96
0.0
  A 8
 
 
7.96
 0.0
7.94
 -0.2
  X
 -1.1
     
17
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka ('99)
JPN7.94
-0.2
  A 9
 
 
  X
 0.3
7.94
 -0.2
  X
 0.7
     
18
Mattia Furlani
Mattia Furlani ('05)
ITA7.85
-0.1
  B 9
 
 
7.66
 -1.1
7.47
 0.1
7.85
 -0.1
     
19
Mátyás Németh
Mátyás Németh ('01)
HUN7.79
-0.2
  A 10
 =PB
 
7.79 =PB
 -0.2
7.47
 -1.1
  X
 2.1
     
20
Henry Frayne
Henry Frayne ('90)
AUS7.78
+0.5
  B 10
 
 
7.51
 0.1
7.78
 0.5
  X
 1.5
     
21
Bozhidar Saraboyukov
Bozhidar Saraboyukov ('04)
BUL7.74
-0.1
  A 11
 
 
7.59
 0.2
7.74
 -0.1
7.73
 0.3
     
22
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
IND7.74
-0.2
  A 12
 
 
7.74
 -0.2
7.66
 -2.0
6.70
 -0.6
     
23
Filip Pravdica
Filip Pravdica ('95)
CRO7.74
-1.6
  A 13
 
 
7.25
 -2.2
7.74
 -1.6
  X
 -0.2
     
24
Emiliano Lasa
Emiliano Lasa ('90)
URU7.72
+1.9
  A 14
 
 
7.55
 0.0
7.72
 1.9
7.70
 0.1
     
25
Zhang Jingqiang 
Zhang Jingqiang  ('96)
CHN7.64
-0.3
  B 11
 
 
7.64
 -0.3
7.62
 -1.1
7.44
 -0.9
     
26
Cheswill Johnson
Cheswill Johnson ('97)
RSA7.61
+0.2
  B 12
 
 
7.61
 0.2
  X
 -0.4
6.24
 3.1
     
27
Chan Ming Tai 
Chan Ming Tai  ('95)
HKG7.60
+0.2
  A 15
 
 
7.60
 0.2
  X
 0.7
7.40
 -0.7
     
28
Hiromichi Yoshida
Hiromichi Yoshida ('99)
JPN7.60
+1.2
  B 13
 
 
  X7.60
 1.2
  X
 -1.7
     
29
Chenoult Coetzee
Chenoult Coetzee ('97)
NAM7.55
-0.6
  A 16
 
 
7.30
 -0.7
7.18
 -2.9
7.55
 -0.6
     
30
José Luís Mandros
José Luís Mandros ('98)
PER7.53
+1.2
  A 17
 
 
  X
 0.1
7.53
 1.2
  –     
31
Ingar Bratseth-Kiplesund
Ingar Bratseth-Kiplesund ('96)
NOR7.47
-0.3
  B 14
 
 
  X
 0.1
7.47
 -0.3
7.05
 -0.7
     
32
Shoutarou Shiroyama
Shoutarou Shiroyama ('95)
JPN7.46
-0.8
  B 15
 
 
  X
 0.0
7.22
 -0.3
7.46
 -0.8
     
33
Mohammad Amin Al-Salami
Mohammad Amin Al-Salami ('94)
SYR7.46
0.0
  A 18
 
 
7.11
 0.3
7.46
 0.0
  X
 -0.7
     
34
Lin Yu-Tang 
Lin Yu-Tang  
TPE7.45
-0.3
  B 16
 
 
7.41
 0.4
7.45
 -0.3
7.42
 1.8
     
35
Jaime Guerra
Jaime Guerra ('99)
ESP7.35
-1.6
  A 19
 
 
  X
 0.4
7.35
 -1.6
  X
 -1.6
     
36
Gabriel Bitan
Gabriel Bitan ('98)
ROU7.32
+0.3
  B 17
 
 
7.32
 0.3
  –  –     
37
Jules Pommery
Jules Pommery ('01)
FRA7.23
-0.4
  B 18
 
 
  X
 0.1
7.23
 -0.4
  X
 -0.6
     
Anvar Anvarov
Anvar Anvarov 
UZB NM
  A
 
 
  X
 -0.2
  X
 -2.0
  X
 1.6
     
LaQuan Nairn
LaQuan Nairn ('96)
BAH NM
  B
 
 
  X
 -0.7
  X
 0.0
  X
 0.1
     
M Trespring    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.64
-0.3
  
 
 
17.37
 -0.1
  X
 -0.5
17.28
 -0.2
17.36
 0.2
17.64
 -0.3
  X
 -0.7
  
2
Lázaro Martínez
Lázaro Martínez ('97)
CUB17.41
-0.6
  
 
 
  X
 -0.2
17.41
 -0.6
16.55
 -0.3
  X
 0.4
  X
 -0.1
16.83
 -0.7
  
3
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB17.40
+0.1
  
 PB
 
  X
 -0.2
17.02
 0.0
  X
 -0.2
17.40 PB
 0.1
  X
 -0.2
  X
 -0.8
  
4
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.15
-0.5
  
 
 
  X
 0.0
17.12
 -0.1
16.53
 -0.2
  X
 0.0
17.07
 -0.4
17.15
 -0.5
  
5
Yasser Triki
Yasser Triki ('97)
ALG17.01
0.0
  
 
 
16.96
 -0.2
16.98
 0.1
17.01
 0.0
  X
 -0.1
16.63
 -0.2
  X
 -0.1
  
6
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN17.01
-0.4
  
 SB
 
16.89 SB
 -0.1
17.01 SB
 -0.4
16.56
 -0.2
  X
 0.0
  –15.61
 -0.1
  
7
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.99
+0.1
  
 SB
 
16.71
 -0.2
16.99 SB
 0.1
  X
 -0.2
  X
 -0.4
16.89
 -0.2
  X
 -0.6
  
8
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.91
-0.4
  
 
 
16.27
 0.0
16.84
 -0.1
  X
 0.2
16.91
 -0.4
16.74
 0.3
16.56
 -0.1
  
9
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.62
-0.2
  
 
 
16.21
 -0.4
16.62
 -0.2
16.03
 0.1
     
10
Leodan Torrealba
Leodan Torrealba ('96)
VEN16.58
0.0
  
 
 
16.39
 -0.1
16.36
 -0.1
16.58
 0.0
     
11
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.26
-0.3
  
 
 
16.26
 -0.3
  X
 -0.4
  X
 -0.3
     
Jaydon Hibbert
Jaydon Hibbert ('05)
JAM NM
  
 
 
  X
 -0.1
  –  –     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Jaydon Hibbert
Jaydon Hibbert ('05)
JAM17.70
-0.2
Q
  B 1
 
 
16.99
 -0.2
17.70
 -0.2
      
2
Zhu Yaming 
Zhu Yaming  ('94)
CHN17.14
+0.1
q
  A 1
 
 
17.14
 0.1
  –  –     
3
Lázaro Martínez
Lázaro Martínez ('97)
CUB17.12
+0.2
q
  B 2
 
 
16.65
 0.0
16.50
 -0.3
17.12
 0.2
     
4
Hugues Fabrice Zango
Hugues Fabrice Zango ('93)
BUR17.12
0.0
q
  A 2
 
 
17.12
 0.0
  –  –     
5
Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles ('98)
CUB16.95
-0.8
q
  A 3
 
 
  X
 0.3
16.82
 -0.5
16.95
 -0.8
     
6
Yasser Triki
Yasser Triki ('97)
ALG16.95
-0.3
q
  B 3
 
 
16.95
 -0.3
  –  –     
7
Emmanuel Ihemeje
Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.91
+0.3
q
  B 4
 
 
16.91
 0.3
16.54
 -0.1
  –     
8
Fang Yaoqing 
Fang Yaoqing  ('96)
CHN16.83
+0.1
q
  B 5
 SB
 
16.83 SB
 0.1
16.80
 -0.2
  X
 -0.1
     
9
Tiago Pereira
Tiago Pereira ('93)
POR16.77
0.0
q
  B 6
 SB
 
  X
 -0.2
  X
 -0.2
16.77 SB
 0.0
     
10
Will Claye
Will Claye ('91)
USA16.72
+0.2
q
  B 7
 
 
16.72
 0.2
16.71
 -0.1
16.25
 -0.4
     
11
Leodan Torrealba
Leodan Torrealba ('96)
VEN16.72
-0.1
q
  B 8
 
 
16.72
 -0.1
  X
 -0.3
16.54
 -0.3
     
12
Chris Benard
Chris Benard ('90)
USA16.71
+0.3
q
  A 4
 
 
  X
 0.1
  X
 -0.3
16.71
 0.3
     
13
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.66
-0.2
  A 5
 
 
16.20
 0.3
16.18
 -0.3
16.66
 -0.2
     
14
Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne ('94)
FRA16.64
-0.2
  A 6
 
 
  X
 -0.2
16.64
 -0.2
15.93
 -0.2
     
15
Abdulla Narangolintevida
Abdulla Narangolintevida ('96)
IND16.61
-0.2
  A 7
 
 
16.61
 -0.2
16.60
 -0.5
16.60
 -0.1
     
16
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR16.59
+0.1
  A 8
 
 
  X
 -0.1
16.59
 0.1
16.32
 0.0
     
17
Su Wen 
Su Wen  ('99)
CHN16.59
-0.3
  B 9
 
 
  X
 0.2
  X
 -0.2
16.59
 -0.3
     
18
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.48
-0.2
  B 10
 SB
 
16.48 SB
 -0.2
  X
 -0.2
16.28
 -0.3
     
19
Hikaru Ikehata
Hikaru Ikehata ('94)
JPN16.40
-0.1
  A 9
 
 
16.00
 0.2
16.40
 -0.1
15.99
 -0.3
     
20
Praveen Chithravel
Praveen Chithravel ('01)
IND16.38
-0.1
  B 11
 
 
16.38
 -0.1
16.28
 -0.1
16.32
 -0.1
     
21
Almir dos Santos
Almir dos Santos ('93)
BRA16.34
-0.2
  A 10
 
 
16.16
 0.1
16.09
 -0.3
16.34
 -0.2
     
22
Donald Scott
Donald Scott ('92)
USA16.33
-0.1
  B 12
 
 
  X
 -0.1
16.33
 -0.1
16.30
 -0.2
     
23
Dimítrios Tsiámis
Dimítrios Tsiámis ('82)
GRE16.22
+0.2
  B 13
 
 
15.99
 0.0
15.95
 0.0
16.22
 0.2
     
24
Kim Jang-Woo 
Kim Jang-Woo  ('99)
KOR16.21
-0.4
  A 11
 
 
15.89
 0.2
16.19
 -0.1
16.21
 -0.4
     
25
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA16.17
0.0
  B 14
 
 
16.17
 0.0
  X
 -0.2
  X
 -0.2
     
26
Aaro Davidila
Aaro Davidila 
FIN15.81
-0.5
  B 15
 
 
  X
 0.0
15.64
 0.0
15.81
 -0.5
     
27
Nikólaos Andrikópoulos
Nikólaos Andrikópoulos ('97)
GRE15.77
+0.2
  B 16
 
 
15.77
 0.2
  X
 -0.1
  X
 -0.4
     
28
Luis Reyes
Luis Reyes 
CHI15.75
+0.4
  A 12
 
 
15.75
 0.4
  X
 -0.2
  X
 0.0
     
29
Eldhose Paul
Eldhose Paul ('96)
IND15.59
+0.2
  B 17
 
 
15.59
 0.2
15.33
 -0.2
15.31
 0.0
     
30
Dániel Szenderffy
Dániel Szenderffy ('99)
HUN15.38
-0.4
  B 18
 
 
15.18
 0.2
  X
 -0.1
15.38
 -0.4
     
31
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE14.67
-0.2
  A 13
 
 
  X
 -0.2
14.67
 -0.2
  X
 -0.3
     
Geiner Moreno
Geiner Moreno 
COL NM
  A
 
 
  X
 0.1
  X
 -0.2
  X
 -0.3
     
Julian Konle
Julian Konle ('97)
AUS NM
  A
 
 
  X
 -0.2
  X
 -0.2
  X
 0.2
     
Alexis Copello
Alexis Copello ('85)
AZE NM
  A
 
 
  X
 -0.4
  X
 -0.1
  –     
Jah-Nhai Perinchief
Jah-Nhai Perinchief ('97)
BER NM
  A
 
 
  X
 -0.2
  –      
M Kuglestød 7.26 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA23.51
  
 
 
22.6322.9822.28  X  X23.51  
2
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA22.34
  
 PB
 
  X21.2622.34 PB  X  X21.22  
3
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA22.12
  
 
 
21.55  X21.2321.8822.1221.07  
4
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL22.05
  
 
 
  X21.6921.9321.4022.0521.51  
5
Payton Otterdahl
Payton Otterdahl ('96)
USA21.86
  
 
 
20.0820.4721.0121.7821.8621.73  
6
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.76
  
 
 
20.3321.4621.7621.3321.0221.28  
7
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.57
  
 
 
20.3220.3220.8821.57  X21.44  
8
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA21.41
  
 
 
21.3121.10  X  X21.41  X  
9
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB20.78
  
 
 
20.7820.18  X     
10
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY20.17
  
 
 
  X20.1420.17     
11
Zane Weir
Zane Weir ('95)
ITA19.99
  
 
 
  X19.99  X     
Rajindra Campbell
Rajindra Campbell ('96)
JAM NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Darlan Romani
Darlan Romani ('91)
BRA22.37
Q
  A 1
 SB
 
22.37       
2
Zane Weir
Zane Weir ('95)
ITA21.82
Q
  A 2
 
 
20.8121.82      
3
Tom Walsh
Tom Walsh ('92)
NZL21.73
Q
  B 1
 
 
21.73       
4
Joe Kovacs
Joe Kovacs ('89)
USA21.59
Q
  B 2
 
 
21.59       
5
Payton Otterdahl
Payton Otterdahl ('96)
USA21.54
Q
  B 3
 
 
21.1621.54      
6
Jacko Gill
Jacko Gill ('94)
NZL21.49
Q
  A 3
 
 
20.83  X21.49     
7
Ryan Crouser
Ryan Crouser ('92)
USA21.48
Q
  A 4
 
 
21.48       
8
Filip Mihaljević
Filip Mihaljević ('94)
CRO21.10
q
  A 5
 
 
21.1020.30  –     
9
Armin Sinančević
Armin Sinančević ('96)
SRB20.92
q
  B 4
 
 
20.39  X20.92     
10
Rajindra Campbell
Rajindra Campbell ('96)
JAM20.83
q
  A 6
 
 
19.83  X20.83     
11
Mostafa Amer Hassan
Mostafa Amer Hassan ('95)
EGY20.81
q
  B 5
 
 
20.6220.81  X     
12
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA20.74
q
  B 6
 
 
19.41  X20.74     
13
Chukwuebuka Enekwechi
Chukwuebuka Enekwechi ('93)
NGR20.68
  A 7
 
 
  X20.4120.68     
14
Hamza Mohamed
Hamza Mohamed ('96)
EGY20.68
  A 8
 
 
20.2620.68  X     
15
Uziel Muñoz
Uziel Muñoz ('95)
MEX20.62
  B 7
 
 
20.6219.9620.42     
16
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE20.41
  B 8
 
 
  X20.4119.91     
17
Wellington Morais
Wellington Morais ('96)
BRA20.30
  B 9
 
 
20.3019.8719.95     
18
Scott Lincoln
Scott Lincoln ('93)
GBR20.22
  A 9
 
 
20.1819.7720.22     
19
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB20.01
  A 10
 
 
20.01  X19.95     
20
Josh Awotunde
Josh Awotunde ('95)
USA19.98
  A 11
 
 
19.98  X  X     
21Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR19.97
  B 10
 
 
19.97  X  X     
22
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH19.86
  A 12
 
 
19.4019.2619.86     
23
Eric Favors
Eric Favors ('96)
IRL19.65
  A 13
 
 
19.3419.5219.65     
24
Burger Lambrechts Jr
Burger Lambrechts Jr ('98)
RSA19.52
  A 14
 
 
19.4619.52  X     
25
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL19.51
  A 15
 
 
19.2719.4919.51     
26
Nazareno Sasia
Nazareno Sasia ('01)
ARG19.51
  B 11
 
 
  X  X19.51     
27
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR19.24
  A 16
 
 
19.24  X  X     
28
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL19.21
  B 12
 
 
18.2519.21  X     
29
Roman Kokoshko
Roman Kokoshko ('96)
UKR19.17
  A 17
 
 
18.5619.0919.17     
30
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.17
  B 13
 
 
  X19.0319.17     
31
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE19.08
  B 14
 
 
18.48  X19.08     
32
Fred Moudani-Likibi
Fred Moudani-Likibi ('99)
FRA18.88
  B 15
 
 
  X  X18.88     
33
Mark Bujnowski
Mark Bujnowski ('98)
CAN18.84
  A 18
 
 
17.7118.5718.84     
34
Kyle Blignaut
Kyle Blignaut ('99)
RSA18.82
  B 16
 
 
17.8918.82  X     
35
Balázs Tóth
Balázs Tóth 
HUN17.37
  A 19
 
 
17.37  X17.27     
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX NM
  B
 
 
  X  X  X     
Andrei Toader
Andrei Toader ('97)
ROU NM
  B
 
 
  X  X  X     
M Diskoskast 2.0 kg    
21.8.

Finale A

Finale
21.8.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE71.46
  
 SB
 
63.0166.58  X69.3767.5671.46 SB  
2
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO70.02
  
 
 
68.3169.27  X67.8966.6970.02  
3
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU68.85
  
 
 
65.2367.0864.3768.8568.0768.07  
4
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS68.24
  
NR PB
 
66.39  X  X68.24 PB  X65.92  
5
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM66.72
  
 
 
65.7464.6066.72  X63.89  X  
6
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU66.16
  
 
 
65.9566.16  X  X63.9866.13  
7
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT65.54
  
 
 
63.5765.1962.8565.2065.54  X  
8
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER63.80
  
 
 
62.9763.8063.77  X  X62.27  
9
Brian Williams
Brian Williams ('94)
USA63.62
  
 
 
62.6863.62  X     
10
Connor Bell
Connor Bell ('01)
NZL63.23
  
 
 
63.23  X62.21     
11
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM61.90
  
 
 
  X61.90  X     
12
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM61.69
  
 
 
  X  X61.69     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl ('92)
SWE66.25
q
  A 1
 
 
64.5866.2564.99     
2
Mykolas Alekna
Mykolas Alekna ('02)
LTU66.04
q
  A 2
 
 
66.04  X63.99     
3
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO65.95
q
  B 1
 
 
65.9565.1865.29     
4
Traves Smikle
Traves Smikle ('92)
JAM65.71
q
  A 3
 
 
65.7164.3264.30     
5
Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger ('92)
AUT65.61
q
  B 2
 
 
64.3465.6164.20     
6
Andrius Gudžius
Andrius Gudžius ('91)
LTU65.50
q
  B 3
 
 
65.5064.5763.68     
7
Fedrick Dacres
Fedrick Dacres ('94)
JAM65.45
q
  B 4
 
 
  X64.7265.45     
8
Alex Rose
Alex Rose ('91)
SAM65.26
q
  B 5
 
 
  X65.2663.74     
9
Matt Denny
Matt Denny ('96)
AUS64.29
q
  B 6
 
 
61.70  X64.29     
10
Brian Williams
Brian Williams ('94)
USA63.85
q
  A 4
 SB
 
63.85 SB61.4261.09     
11
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER63.79
q
  A 5
 
 
61.9662.9763.79     
12
Connor Bell
Connor Bell ('01)
NZL63.72
q
  B 7
 
 
  X63.72  X     
13
Lawrence Okoye
Lawrence Okoye ('91)
GBR63.66
  A 6
 
 
  X  X63.66     
14
Turner Washington
Turner Washington ('99)
USA63.57
  B 8
 
 
59.9963.5762.87     
15
Sam Mattis
Sam Mattis ('94)
USA63.43
  A 7
 
 
62.5563.4360.57     
16
Steven Richter
Steven Richter ('03)
GER63.37
  B 9
 
 
63.3762.13  X     
17
Daniel Jasinski
Daniel Jasinski ('89)
GER63.36
  B 10
 
 
62.5463.36  X     
18
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL63.00
  A 8
 
 
59.1563.00  X     
19
Roje Stona
Roje Stona ('99)
JAM62.67
  A 9
 
 
62.67  X61.69     
20
Martynas Alekna
Martynas Alekna 
LTU62.57
  A 10
 
 
58.4462.5758.06     
21
Simon Pettersson
Simon Pettersson ('94)
SWE62.53
  B 11
 
 
62.53  X  X     
22
Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason ('95)
ISL62.28
  A 11
 
 
59.97  X62.28     
23
Claudio Romero
Claudio Romero 
CHI62.24
  B 12
 
 
62.2461.60  X     
24
Apostolos Parellis
Apostolos Parellis ('85)
CYP62.10
  A 12
 SB
 
61.94 SB62.10 SB60.86     
25
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL61.96
  B 13
 
 
60.9361.9661.89     
26
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO61.88
  A 13
 
 
  X61.8861.37     
27
Victor Hogan
Victor Hogan ('89)
RSA61.80
  A 14
 
 
60.0961.80  X     
28
Robert Urbanek
Robert Urbanek ('87)
POL61.30
  A 15
 
 
61.2061.30  X     
29
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU61.03
  A 16
 
 
  X61.03  X     
30
Róbert Szikszai
Róbert Szikszai ('94)
HUN60.64
  B 14
 
 
60.64  X  X     
31
Mouad Mohamed Ibrahim
Mouad Mohamed Ibrahim ('99)
QAT60.40
  A 17
 
 
60.4057.8160.11     
32
Lucas Nervi
Lucas Nervi ('01)
CHI58.76
  A 18
 
 
58.7657.3158.66     
33
Mario A. Díaz
Mario A. Díaz ('99)
CUB58.03
  B 15
 
 
56.5956.7558.03     
34
Yasiel Brayan Sotero
Yasiel Brayan Sotero ('01)
ESP55.89
  B 16
 
 
55.3955.8953.88     
35
Juan José Caicedo
Juan José Caicedo ('92)
ECU55.78
  B 17
 
 
  X  X55.78     
M Hammerkast 7.26 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Ethan Katzberg
Ethan Katzberg ('02)
CAN81.25
  
NR PB
 
80.1880.02  X79.8281.25 NR PB81.11  
2
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL81.02
  
 
 
79.1480.7078.9480.8381.0280.36  
3
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN80.82
  
 SB
 
80.82 SB  X  X80.5979.94  X  
4
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.00
  
 SB
 
80.00 SB  X77.06  X  X77.99  
5
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR79.59
  
 SB
 
  X77.4179.3478.3779.59 SB79.52  
6
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA78.64
  
 SB
 
76.0777.38 SB75.6678.64 SB74.83  X  
7
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR77.06
  
 SB
 
75.8577.06 SB  X  X76.81  X  
8
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA76.04
  
 
 
  X  X76.04  X75.83  X  
9
Gabriel Enrique Kehr
Gabriel Enrique Kehr ('96)
CHI75.99
  
 
 
75.9975.5474.24     
10
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE75.49
  
 
 
74.6273.0475.49     
11
Adam Keenan
Adam Keenan ('93)
CAN74.49
  
 
 
74.4973.9672.58     
12
Diego Del Real
Diego Del Real ('94)
MEX72.56
  
 
 
72.3971.8472.56     
Kvalifikation19.8.
Kval
19.8.
19.8.
1
Ethan Katzberg
Ethan Katzberg ('02)
CAN81.18
Q
  A 1
NR PB
 
81.18 PB       
2
Mykhaylo Kokhan
Mykhaylo Kokhan ('01)
UKR78.47
Q
  B 1
 
 
76.5978.47      
3
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN78.13
Q
  A 2
 
 
78.13       
4
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL78.04
Q
  A 3
 
 
78.04       
5
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL77.98
Q
  B 2
 
 
77.98       
6
Rudy Winkler
Rudy Winkler ('94)
USA77.06
Q
  B 3
 
 
75.3777.06      
7
Daniel Haugh
Daniel Haugh ('95)
USA76.64
q
  A 4
 
 
  X  X76.64     
8
Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis ('94)
GRE75.76
q
  B 4
 
 
  X73.4375.76     
9
Eivind Prestegård Henriksen
Eivind Prestegård Henriksen ('90)
NOR75.37
q
  B 5
 
 
71.6174.3775.37     
10
Gabriel Enrique Kehr
Gabriel Enrique Kehr ('96)
CHI75.10
q
  A 5
 
 
75.1072.8873.63     
11
Diego Del Real
Diego Del Real ('94)
MEX74.91
q
  B 6
 
 
73.2874.9173.30     
12
Adam Keenan
Adam Keenan ('93)
CAN74.56
q
  A 6
 
 
74.5672.9773.32     
13
Rowan Hamilton
Rowan Hamilton 
CAN74.14
  B 7
 
 
71.8170.4274.14     
14
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE74.05
  A 7
 
 
74.0573.30  X     
15
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN73.17
  B 8
 SB
 
  X71.9373.17 SB     
16
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR73.13
  A 8
 
 
72.4073.1372.62     
17
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN72.96
  B 9
 
 
  X72.1572.96     
18
Serghei Marghiev
Serghei Marghiev ('92)
MDA72.91
  B 10
 
 
72.9168.7671.50     
19
Jerome Vega
Jerome Vega ('95)
PUR72.87
  A 9
 
 
71.61  X72.87     
20
Humberto Mansilla
Humberto Mansilla ('96)
CHI72.80
  B 11
 
 
72.3272.8072.01     
21
Joaquín Gómez
Joaquín Gómez ('96)
ARG72.77
  B 12
 
 
68.6672.7768.57     
22
Sören Klose
Sören Klose ('02)
GER72.23
  A 10
 
 
72.23  X  X     
23
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA72.17
  B 13
 
 
  X72.17  X     
24
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE72.02
  B 14
 
 
70.9472.02  X     
25
Donát Varga
Donát Varga 
HUN72.02
  B 15
 
 
  X  X72.02     
26
Ronald A. Mencia
Ronald A. Mencia ('02)
CUB71.72
  B 16
 
 
71.7270.74  X     
27
Alexandros Poursanidis
Alexandros Poursanidis ('93)
CYP71.63
  A 11
 
 
71.63  X71.58     
28
Mostafa Hicham Al-Gamal
Mostafa Hicham Al-Gamal ('88)
EGY71.36
  B 17
 
 
  X71.36  X     
29
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED70.16
  A 12
 
 
69.46  X70.16     
30
Konstadínos Záltos
Konstadínos Záltos 
GRE69.98
  A 13
 
 
69.98  X69.67     
31
Alex Young
Alex Young ('94)
USA69.10
  A 14
 
 
69.10  X67.40     
32
Patrik Hájek
Patrik Hájek ('98)
CZE68.77
  A 15
 
 
67.3666.3068.77     
33
Marcin Wrotyński
Marcin Wrotyński ('96)
POL68.65
  A 16
 
 
67.57  X68.65     
Merlin Hummel
Merlin Hummel ('02)
GER NM
  B
 
 
  X  X  X     
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL NM
  A
 
 
  X  X  X     
M Spydkast 800 gram    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND88.17
  
 
 
  X88.1786.3284.6487.7383.98  
2
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK87.82
  
 SB
 
74.8082.8187.82 SB87.15  X81.86  
3
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE86.67
  
 
 
82.5984.1883.6583.6286.67  X  
4
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER85.79
  
 
 
80.4385.7976.8682.5582.8179.01  
5
Kishore Kumar Jena
Kishore Kumar Jena ('95)
IND84.77
  
 PB
 
75.7082.82  X80.1984.77 PB  X  
6
D. Prakasha Manu
D. Prakasha Manu 
IND84.14
  
 
 
78.44  X83.72  X83.4884.14  
7
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN83.38
  
 
 
83.3881.44  X  X  X82.85  
8
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU82.29
  
 
 
75.1380.4282.2979.17  X77.53  
9
Dawid Wegner
Dawid Wegner 
POL80.75
  
 
 
78.1974.6080.75     
10
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY80.64
  
 
 
80.6478.94  X     
11
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA79.66
  
 
 
79.6679.2479.49     
12
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL74.56
  
 
 
72.1774.56  X     
Kvalifikation25.8.
Kval
25.8.
25.8.
1
Neeraj Chopra
Neeraj Chopra ('97)
IND88.77
Q
  A 1
 SB
 
88.77 SB       
2
Arshad Nadeem
Arshad Nadeem ('97)
PAK86.79
Q
  B 1
 SB
 
70.6381.53 SB86.79 SB     
3
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch ('90)
CZE83.50
Q
  B 2
 
 
81.3483.50      
4
Julian Weber
Julian Weber ('94)
GER82.39
q
  A 2
 
 
81.0582.3980.83     
5
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU82.35
q
  B 3
 
 
78.4482.35  –     
6
D. Prakasha Manu
D. Prakasha Manu 
IND81.31
q
  A 3
 
 
78.1081.3172.40     
7
Dawid Wegner
Dawid Wegner 
POL81.25
q
  A 4
 
 
76.5081.2575.74     
8
Ihab Abdelrahman
Ihab Abdelrahman ('89)
EGY80.75
q
  B 4
 
 
80.75  X  X     
9
Kishore Kumar Jena
Kishore Kumar Jena ('95)
IND80.55
q
  B 5
 
 
80.5578.07  X     
10
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN80.19
q
  B 6
 
 
  X80.19  X     
11
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL80.11
q
  B 7
 
 
73.0080.11  –     
12
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA79.78
q
  B 8
 
 
79.7877.2779.00     
13
Toni Kuusela
Toni Kuusela ('94)
FIN79.27
  A 5
 
 
79.27  X  X     
14
Genki Dean
Genki Dean ('91)
JPN79.21
  A 6
 
 
78.2178.5779.21     
15
Cyprian Mrzygłód
Cyprian Mrzygłód ('98)
POL78.49
  B 9
 
 
78.2878.4977.35     
16
Anderson Peters
Anderson Peters ('97)
GRN78.49
  A 7
 
 
78.0277.5178.49     
17
Julius Yego
Julius Yego ('89)
KEN78.42
  A 8
 
 
  X78.4276.68     
18
Lassi Etelätalo
Lassi Etelätalo ('88)
FIN78.19
  B 10
 
 
76.8978.19  X     
19
Cameron McEntyre
Cameron McEntyre ('99)
AUS78.10
  B 11
 
 
  X75.4478.10     
20
Luiz Da Silva
Luiz Da Silva 
BRA77.70
  B 12
 
 
68.2577.7074.17     
21
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT77.43
  A 9
 
 
77.2077.43  X     
22
Kenji Ogura
Kenji Ogura ('95)
JPN76.65
  A 10
 
 
76.65  X75.70     
23
György Herczeg
György Herczeg ('04)
HUN76.18
  B 13
 
 
72.3176.18  X     
24
Capers Williamson
Capers Williamson ('92)
USA76.10
  A 11
 
 
76.10  X  X     
25
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU75.75
  B 14
 
 
75.7574.6174.67     
26
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE75.50
  B 15
 
 
73.81  X75.50     
27
Douw Smit
Douw Smit ('99)
RSA75.03
  A 12
 
 
64.2975.0371.21     
28
Felise Vahai Sosaia
Felise Vahai Sosaia ('99)
FRA74.80
  A 13
 
 
68.2374.80  X     
29
Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders ('92)
LAT74.46
  B 16
 
 
74.4673.98  X     
30
Curtis Thompson
Curtis Thompson ('96)
USA74.21
  A 14
 
 
72.4672.9974.21     
31
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR74.03
  A 15
 
 
66.0274.0373.55     
32
Artur Felfner
Artur Felfner ('03)
UKR73.94
  B 17
 
 
  X  X73.94     
33
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT73.42
  A 16
 
 
  X72.3473.42     
34
Pedro Henrique Rodrigues
Pedro Henrique Rodrigues ('99)
BRA72.34
  A 17
 
 
  X67.1172.34     
Ethan Dabbs
Ethan Dabbs ('99)
USA NM
  B
 
 
  X  X  X     
Yuta Sakiyama
Yuta Sakiyama ('96)
JPN NM
  B
 
 
  X  X  X     
M Tikamp    
26.8.

Finale A

Finale
26.8.
1
Pierce LePage
Pierce LePage ('96)
CAN8909
  
 PB
 
10,45/-0,37,59/+0,215,812,0847,2113,77/+0,250,985,2060,904.39,88
2
Damian Warner
Damian Warner ('89)
CAN8804
  
 SB
 
10,32/-0,37,77/-0,915,032,0547,8613,67/+0,245,824,9063,094.27,73
3
Lindon Victor
Lindon Victor ('93)
GRN8756
  
NR PB
 
10,60/+0,17,55/+1,015,942,0248,0514,47/+0,254,974,8068,054.39,67
4
Karel Tilga
Karel Tilga ('98)
EST8681
  
 PB
 
10,84/-0,17,58/+0,415,752,0548,5814,68/+0,250,574,8066,424.20,73
5
Leo Neugebauer
Leo Neugebauer 
GER8645
  
 
 
10,69/-0,38,00/-0,117,042,0247,9914,75/+0,147,635,1057,954.43,93
6
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST8524
  
 PB
 
10,94/-0,17,47/+0,315,082,0248,4114,51/+0,240,855,1070,454.23,43
7
Harrison Williams
Harrison Williams ('96)
USA8500
  
 
 
10,74/-0,37,49/+0,415,281,9346,5214,33/+0,243,395,3054,604.22,69
8
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR8491
  
 
 
10,84/+0,17,62/+0,413,222,0248,2714,47/+0,148,785,1064,844.34,11
9
Johannes Erm
Johannes Erm ('98)
EST8484
  
 PB
 
10,69/-0,17,72/+0,215,381,9347,0514,90/+0,245,094,9060,564.22,19
10
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR8263
  
 
 
10,89/+0,17,80/+1,413,352,1148,4814,96/+0,239,074,8059,054.19,64
11
Manuel Eitel
Manuel Eitel ('97)
GER8191
  
 
 
10,44/-0,37,14/-0,114,851,9948,4714,39/+0,141,304,7060,124.33,70
12
Dan Golubovic
Dan Golubovic ('93)
AUS8141
  
 
 
11,10/-0,17,09/-0,215,141,9349,8714,18/+0,148,474,8058,954.29,51
13
Rik Taam
Rik Taam ('97)
NED8098
  
 
 
10,64/+0,17,11/+0,414,891,8447,1214,80/+0,243,044,7057,964.22,70
14
José Fernando Santana
José Fernando Santana ('99)
BRA7935
  
 
 
10,77/+0,16,92/-0,212,901,9349,3113,94/+0,142,604,8069,195.00,91
15
Yuma Maruyama
Yuma Maruyama ('98)
JPN7844
  
 PB
 
10,90/+0,17,00/0,013,401,9650,7514,18/+0,141,564,6060,144.32,01
Ayden Owens-Delerme
Ayden Owens-Delerme 
PURDNF
  
 
 
10,43/-0,37,72/+0,214,301,9046,4414,04/+0,244,17NH
Kyle Garland
Kyle Garland 
USADNF
  
 
 
10,59/-0,37,54/+0,314,442,0849,2413,93/+0,243,07NH
Marcus Nilsson
Marcus Nilsson ('91)
SWEDNF
  
 
 
11,43/-0,17,00/+0,114,491,9351,3615,06/+0,245,04NH
Zach Ziemek
Zach Ziemek ('93)
USADNF
  
 
 
10,58/+0,17,62/+0,215,391,99
Niklas Kaul
Niklas Kaul ('98)
GERDNF
  
 
 
11,20/-0,17,16/0,014,852,02
Cedric Dubler
Cedric Dubler ('95)
AUSDNF
  
 
 
10,82/+0,17,40/+1,112,681,99
Ashley Moloney
Ashley Moloney 
AUSDNF
  
 
 
10,60/-0,36,98/-0,114,08
Larbi Bouraada
Larbi Bouraada ('88)
ALGDNF
  
 
 
11,01/-0,17,09/-0,112,44
Kevin Mayer
Kevin Mayer ('92)
FRADNF
  
 
 
10,79/-0,17,25/-0,1
M 20 km kapgang    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP1:17:32
  
 PB
2
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE1:17:39
  
NR PB
3
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA1:17:47
  
NR PB
4
Evan Dunfee
Evan Dunfee ('90)
CAN1:18:03
  
NR PB
5
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER1:18:12
  
NR PB
6
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN1:18:22
  
NR PB
7
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU1:18:26
  
 PB
8
Declan Tingay
Declan Tingay ('99)
AUS1:18:30
  
 PB
9
Samuel Gathimba
Samuel Gathimba ('87)
KEN1:18:34
  
 SB
10
Gabriel Bordier
Gabriel Bordier ('97)
FRA1:18:59
  
 PB
11
Francesco Fortunato
Francesco Fortunato ('94)
ITA1:19:01
  
 
12
Yuta Koga
Yuta Koga ('99)
JPN1:19:02
  
 SB
13
Luís Alberto Amezcua
Luís Alberto Amezcua ('92)
ESP1:19:28
  
 PB
14
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS1:19:31
  
 
15
Koki Ikeda
Koki Ikeda ('98)
JPN1:19:44
  
 
16
Salih Korkmaz
Salih Korkmaz ('97)
TUR1:19:49
  
 SB
17
César Augusto Rodríguez
César Augusto Rodríguez ('97)
PER1:19:52
  
NR PB
18
Andrés Olivas
Andrés Olivas ('98)
MEX1:19:55
  
 SB
19
David Hurtado
David Hurtado ('99)
ECU1:20:07
  
 
20
Jordy Jiménez
Jordy Jiménez ('94)
ECU1:20:08
  
 PB
21
Eiki Takahashi
Eiki Takahashi ('92)
JPN1:20:25
  
 
22
Luis Campos
Luis Campos ('95)
PER1:20:56
  
 PB
23
Máté Helebrandt
Máté Helebrandt ('89)
HUN1:21:16
  
 PB
24
Toshikazu Yamanishi
Toshikazu Yamanishi ('96)
JPN1:21:39
  
 
25
Noel Ali Chama
Noel Ali Chama ('97)
MEX1:21:51
  
 
26
Eider Arévalo
Eider Arévalo ('93)
COL1:21:55
  
 
27
Vikash Singh
Vikash Singh ('96)
IND1:21:58
  
 
28
Serhiy Svitlychnyy
Serhiy Svitlychnyy ('94)
UKR1:22:28
  
 SB
29
Zhang Jun 
Zhang Jun  ('98)
CHN1:23:13
  
 
30
Andrea Cosi
Andrea Cosi ('01)
ITA1:23:28
  
 
31
José Alejandro Barrondo
José Alejandro Barrondo ('96)
GUA1:23:33
  
 
32
José Luis Doctor
José Luis Doctor ('96)
MEX1:23:35
  
 
33
João Vieira
João Vieira ('76)
POR1:23:37
  
 
34
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK1:23:42
  
 PB
35
Paramjeet Singh Bisht
Paramjeet Singh Bisht ('02)
IND1:24:02
  
 
36
Max Batista Dos Santos
Max Batista Dos Santos ('94)
BRA1:24:10
  
 PB
37
Wang Zhaozhao 
Wang Zhaozhao  ('99)
CHN1:24:23
  
 
38
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE1:24:26
  
 SB
39
Diego García
Diego García ('96)
ESP1:25:12
  
 
40
Kyle Swan
Kyle Swan ('99)
AUS1:26:02
  
 
41
Nick Christie
Nick Christie ('91)
USA1:26:21
  
 SB
42
José Ortíz
José Ortíz 
GUA1:26:29
  
 
43
Jerry Jokinen
Jerry Jokinen ('02)
FIN1:26:54
  
 
44
Niu Wenchao 
Niu Wenchao  ('98)
CHN1:27:26
  
 
45
Juan Manuel Cano
Juan Manuel Cano ('87)
ARG1:27:29
  
 
46
César Alberto Herrera
César Alberto Herrera ('99)
COL1:27:47
  
 
47
Akashdeep Singh
Akashdeep Singh ('99)
IND1:31:12
  
 
Marius Žiūkas
Marius Žiūkas ('85)
LTU DQ
  
 
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA DNF
  
 
David Kenny
David Kenny ('99)
IRL DNF
  
 
M 35 km kapgang    
24.8.

Finale A

Finale
24.8.
1
Álvaro Martín
Álvaro Martín ('94)
ESP2:24:30
  
 PB
2
Brian Pintado
Brian Pintado ('95)
ECU2:24:34
  
AR PB
3
Masatora Kawano
Masatora Kawano ('98)
JPN2:25:12
  
 SB
4
Evan Dunfee
Evan Dunfee ('90)
CAN2:25:28
  
 SB
5
Christopher Linke
Christopher Linke ('88)
GER2:25:35
  
NR PB
6
Tomohiro Noda
Tomohiro Noda ('96)
JPN2:25:50
  
 
7
Massimo Stano
Massimo Stano ('92)
ITA2:25:59
  
 SB
8
Perseus Karlström
Perseus Karlström ('90)
SWE2:27:03
  
 SB
9
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER2:27:08
  
 PB
10
Caio Bonfim
Caio Bonfim ('91)
BRA2:27:45
  
 
11
Ricardo Ortiz
Ricardo Ortiz ('95)
MEX2:29:14
  
 SB
12
Miguel Ángel López
Miguel Ángel López ('88)
ESP2:29:32
  
 
13
Satoshi Maruo
Satoshi Maruo ('91)
JPN2:29:52
  
 
14
Kevin Campion
Kevin Campion ('88)
FRA2:30:18
  
 SB
15
Andrea Agrusti
Andrea Agrusti ('95)
ITA2:30:32
  
 
16
Riccardo Orsoni
Riccardo Orsoni 
ITA2:31:41
  
 
17
José Montaña
José Montaña ('92)
COL2:31:45
  
 SB
18
Veli-Matti Partanen
Veli-Matti Partanen ('91)
FIN2:32:28
  
 
19
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK2:32:56
  
 PB
20
Matteo Giupponi
Matteo Giupponi ('88)
ITA2:34:58
  
 SB
21
Wayne Snyman
Wayne Snyman ('85)
RSA2:35:13
  
 SB
22
Marc Tur
Marc Tur ('94)
ESP2:36:04
  
 
23
He Xianghong 
He Xianghong  ('98)
CHN2:37:21
  
 
24
Brendan Boyce
Brendan Boyce ('86)
IRL2:37:26
  
 SB
25
Aleksi Ojala
Aleksi Ojala ('92)
FIN2:38:34
  
 
26
Jakub Jelonek
Jakub Jelonek ('85)
POL2:38:45
  
 
27
Ram Baboo
Ram Baboo ('99)
IND2:39:07
  
 
28
Wang Qin 
Wang Qin  ('94)
CHN2:39:19
  
 
29
Ever Palma
Ever Palma ('92)
MEX2:39:40
  
 SB
30
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN2:40:34
  
 
31
José Leyver Ojeda
José Leyver Ojeda ('85)
MEX2:41:34
  
 
32
Arnis Rumbenieks
Arnis Rumbenieks ('88)
LAT2:43:36
  
 
33
Ihor Hlavan
Ihor Hlavan ('90)
UKR2:45:18
  
 
Juan José Soto
Juan José Soto ('99)
COL DQ
  
 
Rhydian Cowley
Rhydian Cowley ('91)
AUS DNF
  
 
Eider Arévalo
Eider Arévalo ('93)
COL DNF
  
 
Andrés Chocho
Andrés Chocho ('83)
ECU DNF
  
 
Carl Dohmann
Carl Dohmann ('90)
GER DNF
  
 
Aléxandros Papamihaíl
Aléxandros Papamihaíl ('88)
GRE DNF
  
 
Dawid Tomala
Dawid Tomala ('89)
POL DNF
  
 
João Vieira
João Vieira ('76)
POR DNF
  
 
Narcis Mihaila
Narcis Mihaila ('87)
ROU DNF
  
 
Ivan Banzeruk
Ivan Banzeruk ('90)
UKR DNF
  
 
Zhaxi Yangben 
Zhaxi Yangben  ('96)
CHN DQ
  
 
Aurelien Quinion
Aurelien Quinion ('93)
FRA DQ
  
 
Artur Brzozowski
Artur Brzozowski ('85)
POL DQ
  
 
Michal Morvay
Michal Morvay ('96)
SVK DQ
  
 
M 4 x 100 m stafet    
26.8.

Finale A

Finale
26.8.
1
 
  
USA37.38
  0.146
 
  Christian Coleman, Fred Kerley, Brandon Carnes, Noah Lyles
2
 
  
ITA37.62
  0.148
 
  Roberto Rigali, Lamont Marcell Jacobs, Lorenzo Patta, Filippo Tortu
3
 
  
JAM37.76
  0.168
 
  Ackeem Blake, Oblique Seville, Ryiem Forde, Rohan Watson
4
 
  
GBR37.80
  0.148
 
  Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Adam Gemili, Eugene Amo-Dadzie
5
 
  
JPN37.83
  0.164
 
  Ryuichiro Sakai, Hiroki Yanagita, Yuki Koike, Abdul Hakim Sani Brown
6
 
  
FRA38.06
  0.156
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Mouhamadou Fall
 
  
RSADNF
  0.172
 
  Shaun Maswanganyi, Benji Richardson, Clarence Munyai, Akani Simbine
 
  
BRADQ
  0.150
 
  Rodrigo do Nascimento, Jorge Henrique Vides, Erik Felipe Cardoso, Felipe Bardi
Indledende heats25.8.
Indledende 1
25.8.
25.8.
1
 
  
USA37.67
Q
  0.134
 
  Christian Coleman, Fred Kerley, Brandon Carnes, J.T. Smith
2
 
  
JAM37.68
Q
  0.174
 
  Ackeem Blake, Oblique Seville, Ryiem Forde, Rohan Watson
3
 
  
JPN37.71
Q
  0.150
 
  Ryuichiro Sakai, Hiroki Yanagita, Yuki Koike, Abdul Hakim Sani Brown
4
 
  
FRA37.98
q
  0.150
 
  Mickael-Méba Zeze, Pablo Mateo, Ryan Zeze, Mouhamadou Fall
5
 
  
TTO38.89
  0.139
 
  Omari Lewis, Jerod Elcock, Revell Webster, Devin Augustine
6
 
  
HUN39.55
  0.180
 
  Dominik Illovszky, Bence Boros, Dániel Szabó, Márk Pap
 
  
NEDDNF
  0.146
 
  Nsikak Ekpo, Taymir Burnet, Hensley Paulina, Raphael Bouju
 
  
GERDNF
  0.171
 
  Kevin Kranz, Lucas Ansah-Peprah, Joshua Hartmann, Yannick Wolf
Indledende 2
25.8.
25.8.
1
 
  
ITA37.65
Q
  0.115
 
  Roberto Rigali, Lamont Marcell Jacobs, Lorenzo Patta, Filippo Tortu
2
 
  
RSA37.72
Q
  0.157
 
  Shaun Maswanganyi, Benji Richardson, Clarence Munyai, Akani Simbine
3
 
  
GBR38.01
Q
  0.157
 
  Jeremiah Azu, Adam Gemili, Jona Efoloko, Eugene Amo-Dadzie
4
 
  
BRA38.19
q
  0.147
 
  Paulo André de Oliveira, Felipe Bardi, Erik Felipe Cardoso, Rodrigo do Nascimento
5
 
  
NGR38.20
  0.142
 
  Favour Ashe, Usheoritse Itsekiri, Alaba Akintola, Seye Ogunlewe
6
 
  
CAN38.25
  0.148
 
  Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Bolade Ajomale
7
 
  
SUI38.65
  0.142
 
  Pascal Mancini, Bradley Lestrade, Felix Svensson, Enrico Güntert
 
  
POLDNF
  0.165
 
  Adam Burda, Mateusz Siuda, Łukasz Żok, Dominik Kopeć
M 4 x 400 m stafet    
27.8.

Finale A

Finale
27.8.
1
 
  
USA2:57.31
  0.197
 
  Quincy Hall, Vernon Norwood, Justin Robinson, Rai Benjamin
2
 
  
FRA2:58.45
  0.208
NR 
  Ludvy Vaillant, Gilles Biron, David Sombe, Teo Andant
3
 
  
GBR2:58.71
  0.193
 
  Alex Haydock-Wilson, Charlie Dobson, Lewis Davey, Rio Mitcham
4
 
  
JAM2:59.34
  0.214
 
  Rusheen McDonald, Roshawn Clarke, Zandrion Barnes, Antonio Watson
5
 
  
IND2:59.92
  0.184
 
  Y. Muhammed Anas, P.A.Amoj Jacob, V. Muhammad Ajmal, Rajesh Ramesh
6
 
  
NED3:00.40
  0.189
 
  Isayah Boers, Terrence Agard, Ramsey Angela, Isaya Klein Ikkink
7
 
  
ITA3:01.23
  0.190
 
  Edoardo Scotti, Riccardo Meli, Lorenzo Benati, Davide Re
 
  
BOTDQ
  0.203
 
  Zibani Ngozi, Baboloki Thebe, Laone Ditshetelo, Leungo Scotch
Indledende heats26.8.
Indledende 1
26.8.
26.8.
1
 
  
USA2:58.47
Q
  0.179
 
  Trevor Bassitt, Matthew Boling, Chris Bailey, Justin Robinson
2
 
  
IND2:59.05
Q
  0.169
AR 
  Y. Muhammed Anas, P.A.Amoj Jacob, V. Muhammad Ajmal, Rajesh Ramesh
3
 
  
GBR2:59.42
Q
  0.164
 
  Lewis Davey, Charlie Dobson, Rio Mitcham, Alex Haydock-Wilson
4
 
  
BOT2:59.42
q
  0.192
 
  Zibani Ngozi, Baboloki Thebe, Laone Ditshetelo, Leungo Scotch
5
 
  
JPN3:00.39
  0.177
 
  Naohiro Jinushi, Fuga Sato, Kentaro Sato, Yuki Joseph Nakajima
6
 
  
CZE3:00.99
  0.143
NR 
  Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm
7
 
  
TTO3:01.54
  0.264
 
  Rennie Quow, Asa Guevara, Shakeem McKay, Jereem Richards
8
 
  
ESP3:02.64
  0.146
 
  Iñaki Cañal, Samuel García, Bernat Erta, Óscar Husillos
9
 
  
HUN3:02.65
  0.178
NR 
  Ernő Steigerwald, Zoltán Wahl, Árpád Kovács, Attila Molnár
Indledende 2
26.8.
26.8.
1
 
  
JAM2:59.82
Q
  0.234
 
  Rusheen McDonald, Jevaughn Powell, Zandrion Barnes, D'Andre Anderson
2
 
  
FRA3:00.05
Q
  0.211
 
  Ludvy Vaillant, Loïc Prévôt, David Sombe, Teo Andant
3
 
  
ITA3:00.14
Q
  0.192
 
  Davide Re, Edoardo Scotti, Lorenzo Benati, Alessandro Sibilio
4
 
  
NED3:00.23
q
  0.183
 
  Liemarvin Bonevacia, Terrence Agard, Ramsey Angela, Isaya Klein Ikkink
5
 
  
BEL3:00.33
  0.212
 
  Julien Watrin, Dylan Borlée, Robin Vanderbemden, Alexander Doom
6
 
  
GER3:00.67
  0.184
 
  Jean Paul Bredau, Marvin Schlegel, Marc Koch, Manuel Sanders
7
 
  
KEN3:01.41
  0.260
 
  Kenneddy Kimeu, Ekwom Zablon, Kelvin Sawe, Wycliffe Kinyamal
8
 
  
SRI3:03.25
  0.230
 
  S.P.Aruna Darshana, Rajitha Niranjan Rajakaruna, Pabasara Niku, H.K. Kalinga Kumarage
M 4 x 400 m stafet mix    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
 
  
USA3:08.80
  0.182
WR 
  Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes
2
 
  
GBR3:11.06
  0.176
AR 
  Lewis Davey, Laviai Nielsen, Rio Mitcham, Yemi Mary John
3
 
  
CZE3:11.98
  0.166
NR 
  Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm, Lada Vondrová
4
 
  
FRA3:12.99
  0.182
 
  Gilles Biron, Louise Maraval, Teo Andant, Amandine Brossier
5
 
  
BEL3:13.83
  0.164
 
  Robin Vanderbemden, Imke Vervaet, Jonathan Borlée, Camille Laus
6
 
  
IRL3:14.13
  0.223
 
  Jack Raftery, Sophie Becker, Christopher O'Donnell, Sharlene Mawdsley
7
 
  
GER3:14.27
  0.180
 
  Manuel Sanders, Alica Schmidt, Jean Paul Bredau, Elisa Lechleitner
8
 
  
POL3:15.49
  0.201
 
  Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapala
 
  
NED DNF
  0.183
 
  Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Isaya Klein Ikkink, Femke Bol
Indledende heats19.8.
Indledende 1
19.8.
19.8.
1
 
  
USA3:10.41
Q
  0.246
 
  Ryan Willie, Rosey Effiong, Justin Robinson, Alexis Holmes
2
 
  
GBR3:11.19
Q
  0.206
AR 
  Joe Brier, Laviai Nielsen, Rio Mitcham, Yemi Mary John
3
 
  
BEL3:11.81
Q
  0.142
 
  Robin Vanderbemden, Imke Vervaet, Florent Mabille, Camille Laus
4
 
  
IRL3:13.90
q
  0.232
 
  Jack Raftery, Sophie Becker, Christopher O'Donnell, Sharlene Mawdsley
5
 
  
HUN3:14.08
  0.231
NR 
  Attila Molnár, Bianka Kéri, Zoltán Wahl, Janka Molnár
6
 
  
ITA3:14.56
  0.228
 
  Lorenzo Benati, Ayomide Folorunso, Riccardo Meli, Alice Mangione
7
 
  
KEN3:15.47
  0.247
NR 
  Ekwom Zablon, Millicent Ndoro, Wycliffe Kinyamal, Mercy Oketch
8
 
  
POR3:15.75
  0.251
 
  Omar Elkhatib, Cátia Azevedo, Ricardo Dos Santos, Fatoumata Diallo
Indledende 2
19.8.
19.8.
1
 
  
NED3:12.12
Q
  0.258
 
  Isaya Klein Ikkink, Lieke Klaver, Terrence Agard, Femke Bol
2
 
  
FRA3:12.25
Q
  0.213
NR 
  Gilles Biron, Louise Maraval, Teo Andant, Amandine Brossier
3
 
  
CZE3:12.52
Q
  0.172
 
  Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm, Lada Vondrová
4
 
  
GER3:13.25
q
  0.222
 
  Manuel Sanders, Alica Schmidt, Jean Paul Bredau, Skadi Schier
5
 
  
JAM3:14.05
  0.212
 
  Demish Gaye, Natoya Goule-Toppin, Malik James-King, Stacey-Ann Williams
6
 
  
SUI3:14.38
  0.200
 
  Lionel Spitz, Giulia Senn, Ricky Petrucciani, Julia Niederberger
7
 
  
NGR3:14.38
  0.207
 
  , Patience George, Nathaniel Ezekiel, Imaobong Nse Uko
8
 
  
POL3:14.63
q
  0.202
 
  Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapala, Kajetan Duszyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka
K 100 m    
21.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
21.8.Vind: -0.2
1
Sha'Carri Richardson
Sha'Carri Richardson 
USA10.65
  0.156
 PB
2
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.72
  0.166
 
3
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.77
  0.153
 SB
4
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.81
  0.147
 
5
Julien Alfred
Julien Alfred ('01)
LCA10.93
  0.153
 
6
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL10.97
  0.151
 
7
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA10.97
  0.188
 
8
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.00
  0.146
 
9
Tamari Davis
Tamari Davis ('03)
USA11.03
  0.142
 
Semifinale21.8.
Semi 1
21.8. Vind: -0.4
21.8.Vind: -0.4
1
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86)
JAM10.89
Q
  0.160
 
2
Tamari Davis
Tamari Davis ('03)
USA10.98
Q
  0.148
 
3
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.01
q
  0.153
 
4
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.03
  0.143
 
5
Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper ('96)
GER11.18
  0.196
 
5
Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye ('92)
TTO11.18
  0.165
 
7
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.19
  0.165
 
8
Rosemary Chukwuma
Rosemary Chukwuma ('01)
NGR11.26
  0.188
 
Semi 2
21.8. Vind: -0.4
21.8.Vind: -0.4
1
Shericka Jackson
Shericka Jackson ('94)
JAM10.79
Q
  0.183
 
1
Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou ('88)
CIV10.79
Q
  0.163
 
3
Sha'Carri Richardson
Sha'Carri Richardson 
USA10.84
q
  0.222
 
4
Zoe Hobbs
Zoe Hobbs ('97)
NZL11.02
  0.153
 
5
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.04
  0.120
 SB
6
Shashalee Forbes
Shashalee Forbes ('96)
JAM11.12
  0.131
 
7
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.25
  0.182
 
8
Boglárka Takács
Boglárka Takács ('01)
HUN11.26
  0.157
 
Semi 3
21.8. Vind: -0.1
21.8.Vind: -0.1
1
Julien Alfred
Julien Alfred ('01)
LCA10.92
Q
  0.202
 
2
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA10.97
Q
  0.232
 
3
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.01
q
  0.135
 
4
Natasha Morrison
Natasha Morrison ('92)
JAM11.03
  0.170
 
5
N'ketia Seedo
N'ketia Seedo ('03)
NED11.17
  0.165
 
6
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.19
  0.142
 
7
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.20
  0.166
 
8
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.28
  0.143
 
Indledende heats20.8.
Indledende 1
20.8. Vind: 0.0
20.8.Vind: 0.0
1
Julien Alfred
Julien Alfred ('01)
LCA10.99
Q
  0.154
 
2
Daryll Neita
Daryll Neita ('96)
GBR11.03
Q
  0.142
 
3
Gina Bass
Gina Bass ('95)
GAM11.10
Q
  0.151
 
4
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.26
q
  0.128
 
5
Delphine Nkansa
Delphine Nkansa ('01)
BEL11.40
  0.153
 
6
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU11.52
  0.176
 
7
Farzaneh Fasihi
Farzaneh Fasihi ('93)
IRI11.63
  0.150
 
8
Zarinae Sapong
Zarinae Sapong ('98)
NMI13.04
  0.225
 SB
Indledende 2
20.8. Vind: -0.8
20.8.Vind: -0.8
1
Brittany Brown
Brittany Brown ('95)
USA11.01
Q
  0.194
 
2
Dina Asher-Smith
Dina Asher-Smith ('95)
GBR11.04
Q
  0.139
 
3
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP11.28
Q
  0.184
 
4
Shanti Veronica Pereira
Shanti Veronica Pereira ('96)
SGP11.33
  0.181
 
5
Halle Hazzard
Halle Hazzard ('99)
GRN11.34
  0.170
 
6
Salomé Kora
Salomé Kora ('94)
SUI12.18
  0.130
 
7
Chloe David
Chloe David ('05)
VAN12.88
  0.178
 SB
Yunisleidy García
Yunisleidy García ('99)