Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Pescara ITA: European Masters Championships 21.9‐1.10.2023
Stadio Comunale Montesilvano

M 100 m    
22.9. Vind: -0.2

Finale A

Finale
22.9.Vind: -0.2
2
Hermann Kemmler
Hermann Kemmler ('31)
GER22.10
  
 PB
M 200 m    
24.9. Vind: -0.7

Finale A

Finale
24.9.Vind: -0.7
1
Hermann Kemmler
Hermann Kemmler ('31)
GER48.59
  
 PB
M35 100 m    
22.9. Vind: -0.5

Finale A

Finale
22.9.Vind: -0.5
1
Kouassi Nzelebesse Donaldson
Kouassi Nzelebesse Donaldson ('87)
CIV10.82
  
 
2
Katim Touré
Katim Touré ('87)
SEN10.97
  
 
3
Duayne Bovell
Duayne Bovell ('85)
GBR11.03
  
 
4
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA11.05
  
 
8
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER11.34
  
 
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: +0.3
22.9.Vind: +0.3
1
Kouassi Nzelebesse Donaldson
Kouassi Nzelebesse Donaldson ('87)
CIV10.81
  
 
2
Duayne Bovell
Duayne Bovell ('85)
GBR11.02
  
 
3
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA11.06
  
 
4
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER11.33
  
 SB
Semi 2
22.9. Vind: -0.1
22.9.Vind: -0.1
1
Katim Touré
Katim Touré ('87)
SEN10.97
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: -0.4
21.9.Vind: -0.4
1
Kouassi Nzelebesse Donaldson
Kouassi Nzelebesse Donaldson ('87)
CIV10.99
  
 
Indledende 2
21.9. Vind: +0.2
21.9.Vind: +0.2
4
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER11.75
  
 PB
Indledende 4
21.9. Vind: +0.6
21.9.Vind: +0.6
1
Katim Touré
Katim Touré ('87)
SEN11.08
  
 
Indledende 5
21.9. Vind: +0.1
21.9.Vind: +0.1
1
Alberto Muñoz
Alberto Muñoz ('88)
ESP11.04
  
 
2
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER11.34
  
 SB
6
Tom Van Oudenaarden
Tom Van Oudenaarden ('85)
NED13.47
  
 PB
M35 200 m    
24.9. Vind: -0.6

Finale A

Finale
24.9.Vind: -0.6
1
Constantin Andonii
Constantin Andonii ('88)
ROU22.07
  
 =PB
2
Alberto Muñoz
Alberto Muñoz ('88)
ESP22.12
  
 
3
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA22.32
  
 
4
Byron Robinson
Byron Robinson ('87)
GBR22.39
  
 
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: +0.3
24.9.Vind: +0.3
4
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER23.59
  
 SB
Semi 2
24.9. Vind: +0.1
24.9.Vind: +0.1
1
Constantin Andonii
Constantin Andonii ('88)
ROU22.40
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
3
Ralph Kowitz
Ralph Kowitz ('85)
GER23.83
  
 SB
Indledende 2
23.9. Vind: +0.6
23.9.Vind: +0.6
3
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER24.02
  
 PB
M35 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Constantin Andonii
Constantin Andonii ('88)
ROU48.64
  
 
2
Szymon Ogonowski
Szymon Ogonowski ('85)
POL49.27
  
 
3
Dale Willis
Dale Willis ('88)
GBR49.70
  
 SB
4
Lewis Robson
Lewis Robson ('88)
GBR49.88
  
 SB
Semifinale26.9.
Semi 2
26.9.
26.9.
1
Dale Willis
Dale Willis ('88)
GBR49.75
  
 SB
2
Constantin Andonii
Constantin Andonii ('88)
ROU49.79
  
 
3
Szymon Ogonowski
Szymon Ogonowski ('85)
POL49.86
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
4
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER52.32
  
 PB
Indledende 2
26.9.
26.9.
8
Martin Gaim
Martin Gaim ('87)
GER53.32
  
 
Indledende 3
25.9.
25.9.
4
Ryan Dean
Ryan Dean ('87)
USA54.16
  
 PB
Indledende 4
25.9.
25.9.
3
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER53.29
  
 
M35 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
8
Jaanus Kallaste
Jaanus Kallaste ('86)
EST1:58.37
  
 
10
Dean Ryan
Dean Ryan ('87)
IRL1:59.28
  
 
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER DNF
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
2
Jaanus Kallaste
Jaanus Kallaste ('86)
EST1:56.92
  
 PB
5
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER1:58.47
  
 SB
Indledende 2
28.9.
28.9.
2
Dean Ryan
Dean Ryan ('87)
IRL1:58.81
  
 
Indledende 3
28.9.
28.9.
7
Calum Irvine
Calum Irvine ('87)
IRL2:03.80
  
 
M35 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
David Proctor
David Proctor ('85)
GBR3:58.73
  
 
2
Pedro Moreno
Pedro Moreno ('87)
ESP3:59.88
  
 SB
3
Jaanus Kallaste
Jaanus Kallaste ('86)
EST4:00.32
  
 
11
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER4:06.96
  
 SB
M35 5000 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3
Jaanus Kallaste
Jaanus Kallaste ('86)
EST15:35.35
  
 SB
M35 10000 m    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Nicholas De Nicolò
Nicholas De Nicolò ('85)
ITA30:59.52
  
 SB
2
Marco Montorio
Marco Montorio ('86)
ITA31:04.66
  
 PB
3
Italo Giancaterina
Italo Giancaterina ('88)
ITA31:06.96
  
 PB
4
Andrea Falasca Zamponi
Andrea Falasca Zamponi ('87)
ITA31:20.16
  
 
M35 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Umberto Persi
Umberto Persi ('85)
ITA31:53
  
 SB
3
Philipp Sprotte
Philipp Sprotte ('85)
GER32:33
  
 SB
8
Mathias Stjernlöf
Mathias Stjernlöf ('86)
SWE33:28
  
 
24
Jens Stampnik
Jens Stampnik ('84)
GER42:59
  
 PB
M35 3000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Daniel Eckersley
Daniel Eckersley ('86)
GBR9:11.62
  
 SB
M35 110 m hæk 99.1 cm    
29.9. Vind: +1.5

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.5
2
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER15.08
  
 PB
M35 400 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Radosław Czyż
Radosław Czyż ('88)
POL53.39
  
 
2
Christian Bättig
Christian Bättig ('87)
SUI54.39
  
 SB
3
Julien Magniez
Julien Magniez ('85)
FRA54.99
  
 
M35 Højdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
4
Matthias Beutin
Matthias Beutin ('85)
GER1.75
  
 SB
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.80
XXX
    
M35 Stangspring    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Przemysław Czerniak
Przemysław Czerniak ('84)
POL4.80
  
 
 
4.20
  O
4.35
 XO
4.50
  O
4.65
  O
4.80
  O
4.92
XXX
  
2
Fabien Plaisant
Fabien Plaisant ('85)
FRA4.50
  
 SB
 
3.90
  O
4.05
 XO
4.20
  O
4.35
 XO
4.50
  O
4.65
  X
4.80
  XX
 
4
Coen Buiting
Coen Buiting ('87)
NED3.90
  
 PB
 
3.60
  O
3.90
  O
4.05
XXX
     
M35 Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Antony Couffe
Antony Couffe ('84)
FRA7.23
+1.7
  
 SB
 
6.85
 1.3
6.73
 1.2
6.89
 1.0
4.52
 0.6
7.14
 1.7
7.23 SB
 1.7
  
4
Frans Häggblom
Frans Häggblom ('87)
FIN6.57 w
+2.9
  
 
 
  X  X6.48
 2.3
  X6.57
 2.9
  X  
M35 Trespring    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
Marcos Caldeira
Marcos Caldeira ('88)
POR14.40
+0.8
  
 
 
  X14.40
 0.8
  X
 0.2
13.78
 1.0
14.27
 0.4
  X  
2
Dāvis Kalniņš
Dāvis Kalniņš ('86)
LAT14.26
+0.3
  
 SB
 
  X13.37
 0.2
  X14.26 SB
 0.3
13.79
 0.2
  X  
3
Orest Bulak
Orest Bulak ('84)
UKR13.87
-0.1
  
 
 
13.16
 0.4
13.85
 0.2
12.87
 0.2
13.85
 0.9
13.58
 0.0
13.87
 -0.1
  
M35 Kuglestød 7.26 kg    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN14.97
  
 
 
14.8614.9714.5814.42  X14.67  
4
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN11.25
  
 
 
10.8111.0711.25  X10.64  X  
M35 Diskoskast 2.0 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Stephan Dekker
Stephan Dekker ('87)
NED54.16
  
 
 
51.0848.61  X50.5252.0154.16  
4
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN41.17
  
 SB
 
  X36.4738.00  X41.17 SB  X  
5
Niels Groot
Niels Groot ('84)
NED36.19
  
 
 
  X  X36.11  X36.19  X  
6
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN34.30
  
 
 
33.5033.40  X33.7034.3034.25  
M35 Vægtkast 15.89 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST16.14
  
 PB
 
13.8215.39 SB15.2015.20  X16.14 PB  
2
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN15.50
  
 PB
 
14.53  X14.61  X15.50 PB  X  
4
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN12.57
  
 PB
 
11.5212.33 PB11.0211.10  X12.57 PB  
5
Mathias Dapprich
Mathias Dapprich ('85)
GER9.12
  
 PB
 
8.33 PB8.279.12 PB  X  X  X  
M35 Hammerkast 7.26 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Indrek Teras
Indrek Teras ('85)
EST50.18
  
 
 
46.6650.1848.39  X48.04  X  
4
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN42.00
  
 SB
 
39.78  X37.05  X36.7442.00 SB  
5
Olli Juvonen
Olli Juvonen ('86)
FIN33.38
  
 
 
31.2132.3332.7133.38  X  X  
M35 Spydkast 800 gram    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Jonas Baseda
Jonas Baseda ('84)
GER59.77
  
 SB
 
55.08 SB59.77 SB  X54.4653.8058.43  
3
Mathias Dapprich
Mathias Dapprich ('85)
GER49.94
  
 PB
 
42.3745.4046.9149.39 PB46.2449.94 PB  
M35 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Ruggero D'Ascanio
Ruggero D'Ascanio ('84)
ITA24:25.44
  
 PB
2
Andrea Menin
Andrea Menin ('83)
ITA24:56.23
  
 PB
Gaetan Piette
Gaetan Piette ('85)
BEL DQ
  
 
M35 4 x 100 m stafet    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
4
 
  
GER45.20
  
 
  Martin Gaim, Ralph Kowitz, Felix Trogisch, Florian Herr
5
 
  
NED49.84
  
 
  Bas Jubels, Coen Buiting, Jelle Verschuur, Ton Bosgoed
M35 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
5
 
  
GER3:36.26
  
 
  Martin Gaim, Felix Trogisch, Tim Reitz, Florian Herr
M35 4 x 400 m stafet mix    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
2
 
  
GER3:45.30
  
 
  Martin Gaim, Daniela Kliche, Felix Trogisch, Yvonne Ruckert
M35 Kaste 5-kamp M35    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
Jussi Tukeva
Jussi Tukeva ('87)
FIN3102
  
 PB
 
36,0214,3138,5440,8014,83
2
Jens-philipp Engelmann
Jens-philipp Engelmann ('88)
GER2964
  
 PB
 
34,5112,6242,6349,1511,03
M35 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
10
Florian Herr
Florian Herr ('88)
GER24:54
  
 
11
Tobias Schulz
Tobias Schulz ('86)
GER25:09
  
 
15
Teemu Rautiainen
Teemu Rautiainen ('86)
FIN26:36
  
 
M35 Tikamp M35    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
2
Felix Trogisch
Felix Trogisch ('88)
GER5593
  
 PB
 
12,15/-0,55,78/-1,010,241,6752,7615,63/+0,327,103,0033,784.47,64
6
Thomas Bleß
Thomas Bleß ('84)
GER4586
  
 PB
 
13,28/-0,55,51/-2,910,651,491.03,3519,57/-0,132,923,2045,315.21,11
8
Matthias Redecker
Matthias Redecker ('88)
GER4255
  
 PB
 
12,96/+0,14,92/-1,58,231,731.00,2219,54/-0,122,763,4027,835.19,60
K35 100 m    
22.9. Vind: -0.6

Finale A

Finale
22.9.Vind: -0.6
1
Hayley Mills
Hayley Mills ('88)
GBR12.03
  
 SB
4
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL12.97
  
 
5
Tiia Taponen
Tiia Taponen ('86)
FIN13.05
  
 
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9. Vind: +0.5
22.9.Vind: +0.5
1
Hayley Mills
Hayley Mills ('88)
GBR12.24
  
 
5
Caroline Möller-Sattler
Caroline Möller-Sattler ('86)
GER14.40
  
 PB
6
Sanne Lopez
Sanne Lopez ('87)
SWE14.52
  
 
Indledende 2
22.9. Vind: -0.1
22.9.Vind: -0.1
2
Tiia Taponen
Tiia Taponen ('86)
FIN12.92
  
 PB
Indledende 3
22.9. Vind: -1.0
22.9.Vind: -1.0
2
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL12.93
  
 PB
K35 200 m    
24.9. Vind: +1.1

Finale A

Finale
24.9.Vind: +1.1
1
Hayley Mills
Hayley Mills ('88)
GBR24.34
  
 SB
7
Tiia Taponen
Tiia Taponen ('86)
FIN26.83
  
 
8
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL27.04
  
 PB
Indledende heats24.9.
Indledende 1
24.9. Vind: +2.5
24.9.Vind: +2.5
3
Tiia Taponen
Tiia Taponen ('86)
FIN26.93 w
  
 
4
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER27.36 w
  
 
Indledende 2
24.9. Vind: +4.1
24.9.Vind: +4.1
2
Gemma Thompson
Gemma Thompson ('86)
IRL26.72 w
  
 
Indledende 3
24.9. Vind: +1.2
24.9.Vind: +1.2
4
Carolin Strophff
Carolin Strophff ('88)
GER27.48
  
 SB
K35 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Erika Utriainen
Erika Utriainen ('86)
FIN58.72
  
 
4
Yvonne Ruckert
Yvonne Ruckert ('85)
GER1:01.10
  
 PB
5
Veronica Gillberg
Veronica Gillberg ('88)
FIN1:14.33
  
 
7
Charlotte Van Breukelen
Charlotte Van Breukelen ('88)
NED1:02.44
  
 
8
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:02.60
  
 PB
Indledende heats26.9.
Indledende 1
26.9.
26.9.
1
Erika Utriainen
Erika Utriainen ('86)
FIN1:01.54
  
 
Indledende 2
26.9.
26.9.
1
Charlotte Van Breukelen
Charlotte Van Breukelen ('88)
NED1:02.94
  
 
2
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:03.39
  
 PB
Indledende 3
26.9.
26.9.
3
Yvonne Ruckert
Yvonne Ruckert ('85)
GER1:01.45
  
 PB
4
Tiia Taponen
Tiia Taponen ('86)
FIN1:03.05
  
 
6
Susanna Paprotta
Susanna Paprotta ('88)
GER1:08.45
  
 PB
K35 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Gloria Guerrini
Gloria Guerrini ('88)
ITA2:13.58
  
 
2
Erika Utriainen
Erika Utriainen ('86)
FIN2:14.92
  
 
7
Charlotte Van Breukelen
Charlotte Van Breukelen ('88)
NED2:23.21
  
 PB
8
Sue McDonald
Sue McDonald ('88)
IRL2:26.33
  
 
K35 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Sandra Michalak
Sandra Michalak ('87)
POL4:35.41
  
 
2
Elena Borghesi
Elena Borghesi ('83)
ITA4:39.52
  
 
7
Patricia Grewatta
Patricia Grewatta ('86)
GER4:50.20
  
 PB
8
Satu Rautiainen
Satu Rautiainen ('88)
FIN4:50.95
  
 SB
14
Veronica Gillberg
Veronica Gillberg ('88)
FIN6:02.17
  
 
K35 5000 m    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Sara Trané
Sara Trané ('85)
SWE17:53.83
  
 
K35 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Sara Trané
Sara Trané ('85)
SWE37:09
  
 
K35 2000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Bettina Hötzenegger
Bettina Hötzenegger ('88)
AUT7:03.22
  
 PB
K35 100 m hæk 84.0 cm    
29.9. Vind: +0.7

Finale A

Finale
29.9.Vind: +0.7
1
Viivi Avikainen
Viivi Avikainen ('87)
FIN13.93
  
 
2
Angie Broadbelt-Blake
Angie Broadbelt-Blake ('85)
GBR13.95
  
 
K35 400 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Emily Bonnett
Emily Bonnett ('87)
GBR1:01.22
  
 SB
2
Nisha Desai
Nisha Desai ('84)
GBR1:01.55
  
 SB
3
Sonja Keil
Sonja Keil ('85)
GER1:02.02
  
 
4
Lucie Membrado
Lucie Membrado ('88)
FRA1:03.75
  
 SB
6
Nadine Möller-Käppler
Nadine Möller-Käppler ('86)
GER1:10.18
  
 SB
K35 Højdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Miia Lindholm
Miia Lindholm ('88)
FIN1.70
  
 =SB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.73
XXX
    
4
Anne Suda
Anne Suda ('85)
GER1.50
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
K35 Længdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Miia Lindholm
Miia Lindholm ('88)
FIN5.34
0.0
  
 
 
  X5.34
 0.0
5.28
 -1.7
5.19
 0.0
  X  X  
5
Tiina Ylöstalo
Tiina Ylöstalo ('85)
FIN5.00
+0.2
  
 
 
  X  X5.00
 0.2
4.97
 -0.6
  X4.75
 -0.5
  
12
Caroline Möller-Sattler
Caroline Möller-Sattler ('86)
GER4.14
-0.6
  
 PB
 
4.14 PB
 -0.6
  X2.63
 0.0
     
K35 Trespring     
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Miia Lindholm
Miia Lindholm ('88)
FIN11.58
0.0
  
 
 
11.15
 0.2
11.40
 0.2
11.58
 0.0
11.51
 -0.2
  X
 0.4
  X  
3
Tiina Ylöstalo
Tiina Ylöstalo ('85)
FIN11.01
+0.3
  
 SB
 
  X  X10.60 SB
 0.1
  X
 0.4
10.81 SB
 -0.2
11.01 SB
 0.3
  
4
Michelle During
Michelle During ('84)
IRL10.83
-0.1
  
 PB
 
10.57 PB
 0.1
  X10.79 PB
 0.1
  X10.83 PB
 -0.1
  X  
K35 Kuglestød 4.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
2
Marina Haubrich
Marina Haubrich ('86)
GER11.42
  
 PB
 
11.40 PB11.42 PB11.0311.3811.2211.36  
6
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL8.73
  
 PB
 
8.73 PB8.37  X8.508.388.25  
K35 Diskoskast 1.0 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
4
Marina Haubrich
Marina Haubrich ('86)
GER35.43
  
 PB
 
25.35 PB34.11 PB35.43 PB29.6931.32  X  
12
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER23.62
  
 
 
23.62  X  X     
K35 Vægtkast 9.08 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
5
Marina Haubrich
Marina Haubrich ('86)
GER11.30
  
 PB
 
11.30 PB  X  X  X  X10.65  
7
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL9.00
  
 PB
 
8.12 SB9.00 PB8.718.567.948.95  
K35 Hammerkast 4.0 kg    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Yevgeniya Zabolotniy
Yevgeniya Zabolotniy ('84)
ISR53.42
  
 
 
51.1852.9653.4252.6252.8853.31  
2
Emma Beardmore
Emma Beardmore ('87)
GBR47.33
  
 
 
43.8445.6747.3346.50  X44.63  
11
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL26.98
  
 PB
 
24.5426.4126.98 PB     
K35 Spydkast 600 gram    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Laurensa Britane
Laurensa Britane ('87)
GBR45.51
  
 SB
 
45.51 SB38.83  X  –  –  –  
2
Jennifer Vogt
Jennifer Vogt ('85)
GER41.71
  
 
 
41.7139.8239.3738.7638.4237.29  
6
Emma Conway
Emma Conway ('84)
IRL16.34
  
 PB
 
15.86 PB  X16.03 PB15.5916.34 PB15.05  
K35 Syvkamp    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Nia Rutter
Nia Rutter ('86)
GBR4466
  
 PB
K35 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Modra Liepina
Modra Liepina ('85)
LAT26:08.58
  
 PB
2
Barbara Hollinger
Barbara Hollinger ('88)
AUT26:50.27
  
 PB
K35 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Modra Liepina
Modra Liepina ('85)
LAT55:15
  
 PB
K35 4 x 100 m stafet    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
3
 
  
IRL51.70
  
 
  Leanne Wellings, Clare Quinn, Mary Scanlon, Gemma Thompson
5
 
  
GER53.46
  
 
  Henriette Bohn, Nadine Möller-Käppler, Yvonne Ruckert, Susanna Paprotta
K35 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
 
  
GER4:13.89
  
 
  Daniela Kliche, Yvonne Ruckert, Henriette Bohn, Marion Stedefeld
K35 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Catherine O'Connor
Catherine O'Connor ('84)
IRL26:17
  
 
3
Satu Rautiainen
Satu Rautiainen ('88)
FIN27:13
  
 
5
Patricia Grewatta
Patricia Grewatta ('86)
GER28:03
  
 
M40 100 m    
22.9. Vind: -1.1

Finale A

Finale
22.9.Vind: -1.1
1
Asaf Malka
Asaf Malka ('80)
ISR10.99
  
 
3
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED11.40
  
 
6
Steve Schouten
Steve Schouten ('80)
NED11.66
  
 
7
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN11.75
  
 
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: +1.0
22.9.Vind: +1.0
3
Steve Schouten
Steve Schouten ('80)
NED11.59
  
 
5
Michael Lynch
Michael Lynch ('83)
IRL11.86
  
 
6
Martin Coldeweijer
Martin Coldeweijer ('79)
NED11.91
  
 PB
7
Mati Mikk
Mati Mikk ('82)
EST12.23
  
 
Semi 2
22.9. Vind: +1.2
22.9.Vind: +1.2
1
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED11.28
  
 PB
4
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN11.67
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: -0.3
21.9.Vind: -0.3
5
Michael Lynch
Michael Lynch ('83)
IRL11.95
  
 
Indledende 2
21.9. Vind: +0.3
21.9.Vind: +0.3
2
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN11.66
  
 SB
Indledende 3
21.9. Vind: +1.2
21.9.Vind: +1.2
1
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED11.33
  
 PB
2
Steve Schouten
Steve Schouten ('80)
NED11.50
  
 PB
Indledende 4
21.9. Vind: +2.1
21.9.Vind: +2.1
2
Martin Coldeweijer
Martin Coldeweijer ('79)
NED11.84 w
  
 
3
Mati Mikk
Mati Mikk ('82)
EST12.11 w
  
 
M40 200 m    
24.9. Vind: +0.2

Finale A

Finale
24.9.Vind: +0.2
5
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED23.54
  
 PB
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: +0.1
24.9.Vind: +0.1
3
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED23.61
  
 PB
7
Mati Mikk
Mati Mikk ('82)
EST24.83
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 3
23.9. Vind: +0.4
23.9.Vind: +0.4
1
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN23.77
  
 PB
2
Thomas Reijnders
Thomas Reijnders ('83)
NED23.82
  
 PB
4
Mati Mikk
Mati Mikk ('82)
EST24.52
  
 PB
M40 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL49.61
  
 
4
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN52.10
  
 SB
Semifinale26.9.
Semi 1
26.9.
26.9.
4
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN52.64
  
 
6
Peter Jan Laverman
Peter Jan Laverman ('81)
NED53.89
  
 PB
7
Jelle Verschuur
Jelle Verschuur ('82)
NED55.01
  
 PB
Semi 2
26.9.
26.9.
6
Shane O'Sullivan
Shane O'Sullivan ('81)
IRL54.64
  
 
7
Bas Jubels
Bas Jubels ('83)
NED56.25
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 2
25.9.
25.9.
4
Shane O'Sullivan
Shane O'Sullivan ('81)
IRL54.21
  
 PB
5
Bas Jubels
Bas Jubels ('83)
NED55.91
  
 PB
Indledende 3
25.9.
25.9.
3
Peter Jan Laverman
Peter Jan Laverman ('81)
NED55.28
  
 PB
4
Jelle Verschuur
Jelle Verschuur ('82)
NED55.33
  
 PB
Indledende 4
25.9.
25.9.
1
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN53.51
  
 
4
Jan-paul Flacke
Jan-paul Flacke ('83)
GER56.67
  
 PB
6
Alexander Kampf
Alexander Kampf ('78)
GER1:00.00
  
 PB
M40 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
4
Peter Jan Laverman
Peter Jan Laverman ('81)
NED2:01.12
  
 PB
7
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL2:01.73
  
 
12
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN2:07.34
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 2
28.9.
28.9.
5
Denis Coughlan
Denis Coughlan ('81)
IRL2:05.29
  
 
11
Alexander Kampf
Alexander Kampf ('78)
GER2:16.35
  
 PB
Indledende 3
28.9.
28.9.
3
Peter Jan Laverman
Peter Jan Laverman ('81)
NED2:04.79
  
 PB
Indledende 4
28.9.
28.9.
6
Jouko Juntunen
Jouko Juntunen ('81)
FIN2:05.50
  
 SB
M40 1500 m    
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
10
Jens Wulff
Jens Wulff ('81)
GER5:25.16
  
 SB
M40 5000 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
5Rene Quist AggerRene Quist Agger ('81)DEN16:39.58
  
 
6
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE16:44.29
  
 
8
Sebastian Harz
Sebastian Harz ('80)
GER17:11.28
  
 PB
11
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER19:55.16
  
 SB
13
Jens Wulff
Jens Wulff ('81)
GER21:19.59
  
 SB
M40 10000 m    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER34:56.05
  
 SB
5
Trevor Cummins
Trevor Cummins ('82)
IRL36:49.86
  
 PB
7
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER39:47.13
  
 PB
M40 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
5Rene Quist AggerRene Quist Agger ('81)DEN34:00
  
 
6
Sebastian Harz
Sebastian Harz ('80)
GER34:38
  
 PB
7
Christofer Salmén
Christofer Salmén ('81)
SWE34:49
  
 
8
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER35:30
  
 
15
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER39:43
  
 PB
M40 Halvmaraton    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
16
Sebastian Harz
Sebastian Harz ('80)
GER1:23:14
  
 PB
17
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER1:23:15
  
 SB
18
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER1:25:09
  
 PB
M40 3000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
2
David Kiefer
David Kiefer ('79)
GER9:42.33
  
 SB
6
Väinö Klemola
Väinö Klemola ('82)
FIN10:10.27
  
 SB
8
Sebastian Brandt
Sebastian Brandt ('82)
GER10:40.50
  
 SB
Yevhen Kovaliukh
Yevhen Kovaliukh ('81)
UKR DNF
  
 
M40 110 m hæk 99.1 cm    
29.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
29.9.Vind: +0.6
2
Matti Herrmann
Matti Herrmann ('83)
GER15.48
  
 PB
5
Marko Jevtić
Marko Jevtić ('80)
SRB16.39
  
 PB
7
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER17.62
  
 PB
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN DNF
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9. Vind: +1.6
28.9.Vind: +1.6
3
Oki Vuonoranta
Oki Vuonoranta ('83)
FIN16.08
  
 PB
4
Marko Jevtić
Marko Jevtić ('80)
SRB16.64
  
 PB
Indledende 2
28.9. Vind: +2.1
28.9.Vind: +2.1
2
Matti Herrmann
Matti Herrmann ('83)
GER16.46 w
  
 
4
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER17.83 w
  
 
M40 400 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Jakub Adamczyk
Jakub Adamczyk ('79)
POL54.12
  
 
M40 Højdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
5
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER1.55
  
 PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.60
XXX
   
M40 Stangspring    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Matti Herrmann
Matti Herrmann ('83)
GER4.30
  
 SB
 
3.60
  O
4.00
  O
4.20
 XO
4.30
XXO
4.44
XRR
   
M40 Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Matti Herrmann
Matti Herrmann ('83)
GER6.63
+0.8
  
 SB
 
6.51 SB
 1.6
5.30
 0.8
  X6.45
 0.5
6.63 SB
 0.8
  X  
3
Simon Bräuchle
Simon Bräuchle ('81)
GER6.50 w
+2.1
  
 
 
6.34
 2.0
6.31
 1.6
6.19
 0.7
  X6.50
 2.1
6.36
 0.2
  
8
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER5.25
+1.7
  
 SB
 
  X5.18 SB
 0.3
  X5.25 SB
 1.7
  X  X  
M40 Trespring    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
Lukasz Sobora
Lukasz Sobora ('78)
POL14.02
-0.2
  
 PB
 
13.74 PB
 1.1
13.66
 -0.1
14.02 PB
 -0.2
13.72
 -1.9
12.49
 -0.9
13.73
 -1.0
  
3
Simon Bräuchle
Simon Bräuchle ('81)
GER13.21
+0.2
  
 SB
 
13.21 SB
 0.2
  X12.76
 -0.3
12.57
 -1.3
12.90
 -1.4
  X  
4
Janne Harju
Janne Harju ('79)
FIN12.97
-0.5
  
 SB
 
  X12.33 SB
 -0.6
12.64 SB
 -1.1
12.97 SB
 -0.5
  X  X  
M40 Kuglestød 7.26 kg    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL13.79
  
 PB
 
12.8713.24 SB13.28 SB13.2013.79 PB13.35  
8
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER12.99
  
 SB
 
12.99 SB12.93  X  X  X  X  
M40 Diskoskast 2.0 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
2
Petri Käräjäoja
Petri Käräjäoja ('83)
FIN44.27
  
 SB
 
42.53 SB43.69 SB44.27 SB42.6243.0843.51  
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL41.64
  
 
 
39.6739.9839.1438.7241.6441.46  
M40 Vægtkast 15.89 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Petri Rautio
Petri Rautio ('82)
FIN17.00
  
 SB
 
16.36 SB16.53 SB16.58 SB  X17.00 SB16.93  
2
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL16.89
  
 PB
 
15.15 SB16.10 SB16.0416.15 SB16.0316.89 PB  
M40 Hammerkast 7.26 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Petri Rautio
Petri Rautio ('82)
FIN58.25
  
 
 
54.9657.0858.2557.06  X  X  
3
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL50.48
  
 
 
48.1550.4849.5049.6849.5249.85  
M40 Spydkast 800 gram    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
3
Sascha Schlesier
Sascha Schlesier ('83)
GER52.87
  
 SB
 
47.9947.9248.6751.70 SB52.87 SB   
4
Dominik Lewin
Dominik Lewin ('80)
GER49.34
  
 
 
45.40  X49.1147.3449.34  X  
5
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST48.41
  
 
 
43.4945.3345.1345.8047.7848.41  
8
Tim Reitz
Tim Reitz ('82)
GER38.04
  
 SB
 
  X38.04 SB37.0637.20  X  X  
9
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL36.78
  
 SB
 
35.75 SB35.85 SB36.78 SB     
M40 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP21:31.57
  
 SB
2
Andreas Janker
Andreas Janker ('83)
GER22:53.14
  
 SB
3
Francesco D' Amico
Francesco D' Amico ('80)
ITA25:10.10
  
 PB
4
Matteo Bucarelli
Matteo Bucarelli ('81)
ITA25:57.08
  
 PB
M40 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Juan Manuel Morales
Juan Manuel Morales ('79)
ESP46:40
  
 SB
2
Andreas Janker
Andreas Janker ('83)
GER48:24
  
 SB
8
Andrei Kaiser
Andrei Kaiser ('81)
GER1:03:10
  
 PB
M40 4 x 100 m stafet    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3
 
  
FIN47.69
  
 
  Eerikki Hietikko, Oki Vuonoranta, Janne Ehrukainen, Petri Tauriainen
4
 
  
EST48.14
  
 
  Marko Ulla, Dmitri Tee, Kuldar Tamm, Mati Mikk
6
 
  
GER50.18
  
 
  Markus Paquée, Matti Herrmann, Tim Reitz, Sebastian Brandt
M40 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
2
 
  
IRL3:36.40
  
 
  Brian Boyce, Shane O'Sullivan, Adrian McGinly, Keith Pollard
4
 
  
GER4:09.62
  
 
  Alexander Kampf, Sebastian Harz, Jens Wulff, Jürgen Ranz
M40 4 x 400 m stafet mix    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
4
 
  
IRL3:55.99
  
 
  Kevin Lynch, Maria Dunne, Jim Phelan, Bronwen McDonald
5
 
  
GER4:02.89
  
 
  Tim Reitz, Henriette Bohn, Alexander Kampf, Tatjana Schilling
M40 Kaste 5-kamp M40    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
2
Petri Rautio
Petri Rautio ('82)
FIN3618
  
 SB
 
56,6611,4336,6645,1016,73
4
John Dwyer
John Dwyer ('83)
IRL3512
  
 PB
 
50,8112,6341,2836,9515,99
6
Hendrik Szabo
Hendrik Szabo ('79)
GER3115
  
 PB
 
45,3511,5534,7542,1613,04
8
Sven Pipar
Sven Pipar ('82)
EST2994
  
 PB
 
41,3411,3934,7342,5712,27
9
Riho Prass
Riho Prass ('80)
EST2897
  
 PB
 
41,8310,7133,1438,3512,97
14
Tobias Bühner
Tobias Bühner ('82)
GER2675
  
 PB
 
36,0511,1233,2132,8211,97
M40 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
4
Sebastian Harz
Sebastian Harz ('80)
GER24:02
  
 
8
Michael Lang
Michael Lang ('81)
GER24:59
  
 
15
Enrico Ebert
Enrico Ebert ('81)
GER28:28
  
 
16
Brian Smyth
Brian Smyth ('83)
IRL29:22
  
 
M40 Tikamp M40    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
4
Airos Lain
Airos Lain ('83)
EST5412
  
 PB
 
12,58/-0,45,32/-2,011,141,5558,3619,02/+0,233,462,8048,075.26,75
7
Eerikki Hietikko
Eerikki Hietikko ('82)
FIN4327
  
 PB
 
13,24/-0,14,95/-1,19,311,491.04,6420,30/+0,232,722,8042,906.33,69
K40 100 m    
22.9. Vind: +0.1

Finale A

Finale
22.9.Vind: +0.1
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER12.38
  
 
8
Leona Garrity
Leona Garrity ('81)
IRL13.39
  
 
Indledende heats22.9.
Indledende 2
22.9. Vind: +0.3
22.9.Vind: +0.3
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER12.63
  
 
3
Leona Garrity
Leona Garrity ('81)
IRL13.37
  
 
5
Michelle Metcalfe
Michelle Metcalfe ('82)
IRL14.14
  
 
Indledende 3
22.9. Vind: -1.5
22.9.Vind: -1.5
4
Annika Nilsson
Annika Nilsson ('82)
SWE14.22
  
 
K40 200 m    
24.9. Vind: +0.3

Finale A

Finale
24.9.Vind: +0.3
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER25.71
  
 
5
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL27.03
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
1
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER26.40
  
 
4
Leona Garrity
Leona Garrity ('81)
IRL27.74
  
 
5
Janneke Visser
Janneke Visser ('82)
NED28.83
  
 PB
6
Annika Nilsson
Annika Nilsson ('82)
SWE29.09
  
 PB
7
Michelle Metcalfe
Michelle Metcalfe ('82)
IRL29.90
  
 
Indledende 2
23.9.
23.9.
2
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL26.75
  
 PB
7
Linda Cato
Linda Cato ('80)
SWE31.07
  
 
K40 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE57.97
  
 SB
4
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL1:01.21
  
 PB
5
Bronwen McDonald
Bronwen McDonald ('83)
IRL1:01.34
  
 PB
6
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU1:01.77
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE1:01.10
  
 
7
Linda Cato
Linda Cato ('80)
SWE1:10.79
  
 
Indledende 2
25.9.
25.9.
2
Kathryn McDevitt
Kathryn McDevitt ('80)
IRL1:02.09
  
 PB
4
Henriette Bohn
Henriette Bohn ('78)
GER1:06.90
  
 PB
Indledende 3
25.9.
25.9.
1
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU1:00.95
  
 SB
3
Bronwen McDonald
Bronwen McDonald ('83)
IRL1:02.08
  
 PB
K40 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Anna Rostkowska
Anna Rostkowska ('80)
POL2:14.62
  
 SB
Indledende heats28.9.
Indledende 2
28.9.
28.9.
6
Kätlin Jakk
Kätlin Jakk ('79)
EST2:26.43
  
 SB
K40 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Anna Rostkowska
Anna Rostkowska ('80)
POL4:31.77
  
 SB
2
Fiona Kehoe
Fiona Kehoe ('82)
IRL4:37.32
  
 
3
Fiorenza Pierli
Fiorenza Pierli ('80)
ITA4:38.46
  
 
9
Kätlin Jakk
Kätlin Jakk ('79)
EST4:56.78
  
 SB
K40 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Karin Freitag
Karin Freitag ('80)
AUT37:44
  
 SB
2
Michelle Kenny
Michelle Kenny ('79)
IRL37:50
  
 PB
K40 Halvmarathon    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
3
Sara Stark
Sara Stark ('82)
GER1:23:15
  
 
K40 2000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Vanesa Pacha
Vanesa Pacha ('82)
ESP7:15.67
  
 SB
K40 400 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Paulina Orell Sahlberg
Paulina Orell Sahlberg ('81)
SWE1:02.50
  
 
5
Janneke Visser
Janneke Visser ('82)
NED1:13.78
  
 PB
6
Mirva Hasa
Mirva Hasa ('78)
FIN1:16.24
  
 
K40 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
29.9. Vind: +1.3

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.3
3
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER12.40
  
 PB
5
Petra Thulin
Petra Thulin ('79)
SWE12.89
  
 
7
Janneke Visser
Janneke Visser ('82)
NED13.53
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9. Vind: +1.0
28.9.Vind: +1.0
3
Petra Thulin
Petra Thulin ('79)
SWE13.07
  
 
5
Janneke Visser
Janneke Visser ('82)
NED13.23
  
 PB
Indledende 2
28.9. Vind: +0.2
28.9.Vind: +0.2
2
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER12.45
  
 PB
4Marie-Louise Levy PaezMarie-Louise Levy Paez ('79)SWE13.92
  
 
6
Miia Uskalinmäki
Miia Uskalinmäki ('79)
FIN14.77
  
 PB
K40 Højdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
3
Miia Uskalinmäki
Miia Uskalinmäki ('79)
FIN1.50
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
     
4
Sinah Hänßler-Hug
Sinah Hänßler-Hug ('82)
GER1.50
  
 PB
 
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
     
5
Diana Stieber
Diana Stieber ('81)
GER1.45
  
 
 
1.45
 XO
1.50
XXX
      
7
Snezana Bechtina
Snezana Bechtina ('81)
LTU1.45
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
XXO
1.50
XXX
   
K40 Længdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
3
Tanja Van der Plas-Snip
Tanja Van der Plas-Snip ('80)
NED5.14
+0.3
  
 
 
5.04
 -0.9
5.08
 1.1
5.03
 0.1
5.10
 -0.2
4.98
 -0.1
5.14
 0.3
  
K40 Trespring     
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
5
Petra Thulin
Petra Thulin ('79)
SWE10.18
-2.2
  
 
 
  X9.70
 -1.6
9.82
 -3.0
9.96
 -1.5
10.11
 -1.9
10.18
 -2.2
  
7
Miia Uskalinmäki
Miia Uskalinmäki ('79)
FIN9.65
-3.5
  
 PB
 
9.19 SB
 -1.7
9.65 PB
 -3.5
9.62
 -1.8
9.31
 -2.1
9.35
 -2.1
9.60
 -1.5
  
K40 Kuglestød 4.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN14.95
  
DR40 SB
 
14.3514.68 SB14.4814.95 SB14.5714.41  
2
Pamela Mannias
Pamela Mannias ('80)
ITA12.72
  
 
 
12.4212.5612.7212.43  X12.66  
3
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER12.57
  
 PB
 
11.43 SB11.1211.89 PB11.5012.04 PB12.57 PB  
7
Mary O'Meara
Mary O'Meara ('79)
IRL9.23
  
 PB
 
8.408.757.118.92 PB9.03 PB9.23 PB  
K40 Diskoskast 1.0 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Sibylle Retour
Sibylle Retour ('81)
FRA47.57
  
 
 
46.2545.92  X  X46.9547.57  
2Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN43.81
  
 
 
39.4240.86  X  X43.8142.89  
4
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER32.18
  
 PB
 
  X23.6529.9732.18 PB30.11  X  
7
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE30.80
  
 
 
30.7430.1629.62  X30.7030.80  
11
Mary O'Meara
Mary O'Meara ('79)
IRL22.60
  
 
 
  X22.6021.99     
K40 Vægtkast 9.08 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
3Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN13.57
  
 
 
12.9413.5712.53  X  X12.43  
7
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE10.74
  
 
 
10.729.37  X10.1810.7410.74  
11
Michelle Pilkington
Michelle Pilkington ('78)
IRL7.85
  
 PB
 
7.85 PB7.576.70     
K40 Hammerkast 4.0 kg    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Lucy Marshall
Lucy Marshall ('81)
GBR53.88
  
 
 
50.6153.1253.8852.9850.9851.72  
3Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN45.70
  
 
 
  X43.77  X44.4145.7044.32  
8
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE36.59
  
 PB
 
34.5036.59 PB  X  X  X32.34  
12
Michelle Pilkington
Michelle Pilkington ('78)
IRL26.22
  
 SB
 
25.37 SB26.19 SB26.22 SB     
K40 Spydkast 600 gram    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Mareike Metz
Mareike Metz ('81)
GER40.44
  
 PB
 
36.47 SB38.27 SB40.44 PB39.3038.9040.07  
4
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER32.30
  
 PB
 
27.9227.1630.32 PB32.30 PB30.1529.79  
5
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER31.33
  
 
 
29.2528.5428.6731.33  X30.54  
K40 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Vera Santos
Vera Santos ('81)
POR24:57.02
  
 SB
2
Kathrin Schulze
Kathrin Schulze ('81)
AUT26:21.73
  
 SB
3
Lucia Battaglia
Lucia Battaglia ('81)
ITA26:33.89
  
 PB
6
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER29:44.01
  
 PB
Karin Freitag
Karin Freitag ('80)
AUT DQ
  
 
Martina Netolická
Martina Netolická ('82)
CZE DQ
  
 
K40 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Vera Santos
Vera Santos ('81)
POR51:18
  
 SB
2
Kathrin Schulze
Kathrin Schulze ('81)
AUT55:59
  
 SB
3
Lucia Battaglia
Lucia Battaglia ('81)
ITA56:40
  
 SB
9
Constanze Golle
Constanze Golle ('81)
GER1:05:15
  
 PB
K40 4 x 100 m stafet    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
 
  
IRL52.08
  
 
  Michelle Metcalfe, Snezana Bechtina, Leona Garrity, Kathryn McDevitt
2
 
  
NED52.81
  
 
  Janneke Visser, Tanja Van der Plas-Snip, Melina Congiu, Jacqueline Drop-Pullens
 
  
GERDQ
  
 
  Daniela Kliche, Sinah Hänßler-Hug, Jennifer Gartmann, Heike Martin
Finale B
25.9.
25.9.
2
 
  
FIN56.88
  
 
  Tuire Mäki, Mirva Hasa, Virpi Kämäräinen, Päivi Knutar
3
 
  
EST57.01
  
 
  Mirjam Piik, Erge Viiklaid, Kätlin Jakk, Klaarika Eksi
4
Sverige 
Sverige  
SWE58.13
  
 
  Angelica Kela, Malin Weiland, Anna Logg, Bim Paulsson
K40 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
 
  
IRL4:10.90
  
 
  Bronwen McDonald, Maria Dunne, Leanne Wellings, Annette Quaid
K40 Kaste 5-kamp K40    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1Maria SløkMaria Sløk ('83)DEN3775
  
DR40 PB
 
46,6615,5543,9026,9413,41
3
Janne Ojala
Janne Ojala ('81)
EST3029
  
 PB
 
39,529,8433,7130,1312,86
5
Anne Reuschenbach
Anne Reuschenbach ('80)
GER2709
  
 PB
 
33,299,4130,0934,469,66
8
Angelica Kela
Angelica Kela ('80)
SWE2360
  
 
 
35,368,5731,5415,9010,31
11
Michelle Pilkington
Michelle Pilkington ('78)
IRL1459
  
 PB
 
24,935,6718,5912,167,66
K40 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Michelle Kenny
Michelle Kenny ('79)
IRL26:25
  
 
6
Eimear Purdue
Eimear Purdue ('82)
IRL29:46
  
 
9
Eveline Willems
Eveline Willems ('83)
NED39:41
  
 
K40 Heptathlon W40    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Tessa Tillgren
Tessa Tillgren ('83)
FIN5010
  
 PB
 
12,53/-0,71,5610,4327,66/+0,15,04/-0,128,192.36,46
3
Tanja Van der Plas-Snip
Tanja Van der Plas-Snip ('80)
NED4740
  
 PB
 
12,54/-0,21,478,3828,00/+0,15,14/+0,428,822.38,09
4
Martina Meissner
Martina Meissner ('79)
GER4309
  
 PB
 
12,91/-0,21,419,6729,11/-0,24,17/-0,429,562.41,33
5
Kseniia Yatsenko
Kseniia Yatsenko ('79)
UKR4290
  
 PB
 
13,26/-0,7NH
6
Melina Congiu
Melina Congiu ('81)
NED3973
  
 PB
 
13,76/-0,71,418,1529,36/+0,14,59/-0,622,622.46,03
7
Diana Stieber
Diana Stieber ('81)
GER3267
  
 PB
 
14,85/-0,21,509,2232,45/+0,14,02/-1,224,493.32,69
9
Mirva Hasa
Mirva Hasa ('78)
FIN2879
  
 PB
 
15,87/-0,21,176,5730,82/+0,13,94/-0,418,582.51,48
M45 100 m    
22.9. Vind: +0.7

Finale A

Finale
22.9.Vind: +0.7
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.73
  
 
5
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED11.62
  
 PB
8
Pasi Sipiläinen
Pasi Sipiläinen ('78)
FIN11.98
  
 
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: +0.4
22.9.Vind: +0.4
2
Pasi Sipiläinen
Pasi Sipiläinen ('78)
FIN11.91
  
 
Semi 2
22.9. Vind: +0.1
22.9.Vind: +0.1
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.95
  
 
3
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED11.75
  
 
8
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER12.51
  
 
Semi 3
22.9. Vind: -0.2
22.9.Vind: -0.2
8Allan StapelfeldAllan Stapelfeld ('73)DEN12.35
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: +1.0
21.9.Vind: +1.0
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE11.83
  
 
3
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER12.33
  
 PB
Indledende 3
21.9. Vind: +1.1
21.9.Vind: +1.1
1
Pasi Sipiläinen
Pasi Sipiläinen ('78)
FIN11.95
  
 
3
Taavi Rim
Taavi Rim ('73)
EST12.44
  
 =SB
Indledende 4
21.9. Vind: +0.2
21.9.Vind: +0.2
4Sofoklis KyriazakosSofoklis Kyriazakos ('75)DEN12.41
  
 PB
Indledende 5
21.9. Vind: +1.1
21.9.Vind: +1.1
1
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED11.74
  
 PB
Indledende 7
21.9. Vind: +1.2
21.9.Vind: +1.2
4Allan StapelfeldAllan Stapelfeld ('73)DEN12.30
  
 PB
M45 200 m    
24.9. Vind: +0.2

Finale A

Finale
24.9.Vind: +0.2
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE22.14
  
 
7
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED25.18
  
 
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: -0.1
24.9.Vind: -0.1
4
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED24.27
  
 
Semi 2
24.9. Vind: -0.1
24.9.Vind: -0.1
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE23.69
  
 
7Allan StapelfeldAllan Stapelfeld ('73)DEN25.29
  
 PB
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +1.7
23.9.Vind: +1.7
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE23.92
  
 
2
Samora Strijder
Samora Strijder ('75)
NED24.10
  
 PB
Indledende 2
23.9. Vind: -0.1
23.9.Vind: -0.1
3
Michael Erfmann
Michael Erfmann ('74)
GER25.42
  
 PB
Indledende 3
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
4Sofoklis KyriazakosSofoklis Kyriazakos ('75)DEN25.41
  
 PB
Indledende 4
23.9. Vind: +0.7
23.9.Vind: +0.7
4
Pasi Sipiläinen
Pasi Sipiläinen ('78)
FIN25.46
  
 
Indledende 5
23.9. Vind: +0.6
23.9.Vind: +0.6
5Allan StapelfeldAllan Stapelfeld ('73)DEN25.37
  
 PB
M45 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE51.63
  
 
4
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST53.08
  
 PB
5
Petteri Uusitalo
Petteri Uusitalo ('78)
FIN53.50
  
 
6
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL53.79
  
 
Semifinale26.9.
Semi 1
26.9.
26.9.
3
Petteri Uusitalo
Petteri Uusitalo ('78)
FIN52.80
  
 SB
4
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL53.33
  
 
5
Keith Pollard
Keith Pollard ('78)
IRL54.18
  
 PB
6
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED55.37
  
 PB
Semi 2
26.9.
26.9.
1
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE52.89
  
 
3
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST53.50
  
 
5
Brian Boyce
Brian Boyce ('77)
IRL55.43
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
2
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST54.59
  
 
Indledende 2
25.9.
25.9.
1
Petteri Uusitalo
Petteri Uusitalo ('78)
FIN54.86
  
 
Indledende 3
25.9.
25.9.
1
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE54.77
  
 
3
Brian Boyce
Brian Boyce ('77)
IRL56.44
  
 
6
Jürgen Ranz
Jürgen Ranz ('75)
GER1:05.75
  
 PB
Indledende 4
25.9.
25.9.
1
Keith Pollard
Keith Pollard ('78)
IRL55.15
  
 PB
2
Kevin Lynch
Kevin Lynch ('74)
IRL55.43
  
 
6
Ruud Van Der Meulen
Ruud Van Der Meulen ('76)
NED1:02.39
  
 PB
Indledende 5
25.9.
25.9.
3
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED56.05
  
 PB
M45 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST2:00.07
  
 PB
4
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:01.74
  
 SB
6
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT2:02.40
  
 PB
8
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:02.66
  
 SB
12
Stephen Brett
Stephen Brett ('76)
IRL2:08.47
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
2
Danel Taur
Danel Taur ('76)
EST2:09.12
  
 
8
Kai Rasmus
Kai Rasmus ('74)
FIN2:48.35
  
 
Indledende 2
28.9.
28.9.
3
Vesa Lindberg
Vesa Lindberg ('77)
FIN2:08.57
  
 PB
5
Keith Pollard
Keith Pollard ('78)
IRL2:09.11
  
 PB
8
Jim Phelan
Jim Phelan ('74)
IRL2:28.19
  
 PB
9
Jürgen Ranz
Jürgen Ranz ('75)
GER2:33.87
  
 PB
Indledende 3
28.9.
28.9.
2
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED2:06.16
  
 SB
4
Stephen Brett
Stephen Brett ('76)
IRL2:07.98
  
 
5
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN2:11.54
  
 
6
Ruud Van Der Meulen
Ruud Van Der Meulen ('76)
NED2:12.47
  
 PB
Indledende 4
28.9.
28.9.
1
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT2:05.43
  
 
3
Daniel Norberg
Daniel Norberg ('78)
SWE2:05.62
  
 SB
6
Petteri Uusitalo
Petteri Uusitalo ('78)
FIN2:10.93
  
 PB
M45 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Indrek Tobreluts
Indrek Tobreluts ('76)
EST4:08.56
  
 
5
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT4:13.75
  
 PB
11
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED4:16.71
  
 PB
12
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN4:18.65
  
 SB
13
Vesa Lindberg
Vesa Lindberg ('77)
FIN4:19.28
  
 PB
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
1
Indrek Tobreluts
Indrek Tobreluts ('76)
EST4:18.74
  
 
3
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT4:19.61
  
 
7
Marijn van der Putten
Marijn van der Putten ('75)
NED4:22.45
  
 PB
10
Jussi-Pekka Heikkinen
Jussi-Pekka Heikkinen ('75)
FIN4:50.51
  
 
Indledende 2
22.9.
22.9.
5
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN4:24.61
  
 
6
Vesa Lindberg
Vesa Lindberg ('77)
FIN4:25.37
  
 PB
9
Stefan Mast
Stefan Mast ('76)
GER4:29.23
  
 PB
M45 5000 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Indrek Tobreluts
Indrek Tobreluts ('76)
EST15:21.78
  
 
3
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE15:25.10
  
 SB
9
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT16:07.85
  
 PB
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN DNF
  
 
Victor Ramon Peña Martinez
Victor Ramon Peña Martinez ('74)
ESP DNF
  
 
Finale B
26.9.
26.9.
4
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER17:23.13
  
 SB
6
Jussi-Pekka Heikkinen
Jussi-Pekka Heikkinen ('75)
FIN18:11.21
  
 PB
Stefan Mast
Stefan Mast ('76)
GER DNF
  
 
M45 10000 m    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
7
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER36:25.78
  
 PB
8
Thomas Münster
Thomas Münster ('77)
GER37:35.60
  
 PB
M45 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Thomas Kotissek
Thomas Kotissek ('76)
GER32:09
  
 
2
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom ('77)
SWE32:12
  
 
9
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER35:08
  
 PB
12
Stefan Mast
Stefan Mast ('76)
GER36:57
  
 PB
21
Sean McDermott
Sean McDermott ('74)
IRL42:12
  
 PB
M45 Halvmaraton    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
Thomas Kotissek
Thomas Kotissek ('76)
GER1:10:32
  
 SB
2
Sebastian Hönig
Sebastian Hönig ('78)
GER1:11:01
  
 PB
4
Aaron Mifsud
Aaron Mifsud ('78)
MLT1:12:32
  
 SB
16
Tobias Balthesen
Tobias Balthesen ('77)
GER1:18:52
  
 PB
18
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER1:19:08
  
 SB
33
Ruud Van Der Meulen
Ruud Van Der Meulen ('76)
NED1:27:15
  
 PB
41
Sean McDermott
Sean McDermott ('74)
IRL1:38:10
  
 
43
Kai Rasmus
Kai Rasmus ('74)
FIN1:38:59
  
 PB
M45 3000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
6
Teppo Syrjälä
Teppo Syrjälä ('75)
FIN10:42.92
  
 
7
Nils Milde
Nils Milde ('75)
GER11:10.75
  
 SB
M45 110 m hæk 99.1 cm    
29.9. Vind: +3.0

Finale A

Finale
29.9.Vind: +3.0
2
Ger Cremin
Ger Cremin ('78)
IRL16.34 w
  
 
M45 Højdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
6
Michael Stephan
Michael Stephan ('76)
GER1.65
  
 SB
 
1.65
 XO
1.70
XXX
      
M45 Stangspring    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
4
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER3.75
  
 PB
 
3.30
  O
3.45
  O
3.60
  O
3.75
 XO
3.90
XXX
   
M45 Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
11
Mattias Olsborg
Mattias Olsborg ('75)
SWE5.54
+0.6
  
 PB
 
5.54 PB
 0.6
5.36
 1.0
5.12
 1.1
     
12
Kuldar Tamm
Kuldar Tamm ('74)
EST5.53
+0.7
  
 
 
5.32
 0.2
5.46
 0.9
5.53
 0.7
     
M45 Trespring    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
10
Adrian McGinly
Adrian McGinly ('77)
IRL10.10
-1.7
  
 PB
 
10.10 PB
 -1.7
  X  X     
M45 Kuglestød 7.26 kg    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
4
Jan-Boyke Seemann
Jan-Boyke Seemann ('75)
GER12.68
  
 PB
 
12.41 PB12.3712.3212.68 PB12.49  X  
5
Michael Kienzle
Michael Kienzle ('76)
GER10.42
  
 PB
 
9.78 PB10.42 PB10.4110.29  X9.67  
M45 Diskoskast 2.0 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
3
Alexander Sommer
Alexander Sommer ('77)
GER40.24
  
 
 
37.39  X40.2435.58  X  X  
4
Rüdiger Lademann
Rüdiger Lademann ('76)
GER39.15
  
 PB
 
38.84 PB37.4337.9237.6839.15 PB  X  
8
Rene Bürkland
Rene Bürkland ('74)
EST31.43
  
 SB
 
31.43 SB28.64  X27.6831.31  X  
M45 Vægtkast 15.89 kg    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
6
Tomi Rantanen
Tomi Rantanen ('76)
FIN10.62
  
 SB
 
  X10.57 SB  X9.8310.0110.62 SB  
M45 Hammerkast 7.26 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Pellegrino Delli Carri
Pellegrino Delli Carri ('76)
ITA57.01
  
 
 
54.4756.9257.01  X53.97  X  
9
Alexander Pekrul
Alexander Pekrul ('75)
GER37.42
  
 
 
  X37.42  X     
10
Tomi Rantanen
Tomi Rantanen ('76)
FIN37.05
  
 SB
 
34.4937.05 SB  X     
M45 Spydkast 800 gram    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Ahti Põder
Ahti Põder ('76)
EST61.22
  
 
 
57.98  X55.5157.6561.22  X  
3
Olaf Schumann
Olaf Schumann ('75)
GER57.22
  
 PB
 
56.88 PB57.22 PB54.49  X54.4553.93  
4
Markus Paquée
Markus Paquée ('75)
GER53.61
  
 PB
 
51.80 PB50.6450.3953.61 PB48.6852.02  
7
Tino Mellmann
Tino Mellmann ('74)
GER42.46
  
 PB
 
40.59 PB42.46 PB41.41  X40.83  X  
8
Marko Nummenpaa
Marko Nummenpaa ('75)
FIN39.10
  
 PB
 
35.56 PB37.71 PB39.10 PB32.4535.26  X  
9
Pearse Carberry
Pearse Carberry ('77)
IRL36.31
  
 PB
 
  X36.31 PB35.57     
10
Michael Kienzle
Michael Kienzle ('76)
GER34.33
  
 PB
 
28.46 PB  X34.33 PB     
M45 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Roland Landron
Roland Landron ('78)
FRA22:18.15
  
 
2
Juan Rubén Piñera
Juan Rubén Piñera ('75)
ESP22:32.36
  
 SB
3
Vincenzo Pontrandolfo
Vincenzo Pontrandolfo ('78)
ITA23:17.44
  
 
4
Luca Latorre
Luca Latorre ('78)
ITA23:23.29
  
 
5
Grzegorz Grinholc
Grzegorz Grinholc ('77)
POL24:56.69
  
 PB
6
Pedro Luis Santos Vilariño
Pedro Luis Santos Vilariño ('77)
ESP25:41.37
  
 SB
M45 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
 
  
IRL3:39.28
  
 
  Ger Cremin, Jim Phelan, Kevin Lynch, Carlton Haddock
M45 4 x 400 m stafet mix    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
1
 
  
IRL3:49.52
  
 
  Ger Cremin, Leanne Wellings, Carlton Haddock, Annette Quaid
5
 
  
FIN4:03.66
  
 
  Petteri Uusitalo, Johanna Haikonen, Teppo Syrjälä, Päivi Knutar
M45 Kaste 5-kamp M45    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
7
Tino Mellmann
Tino Mellmann ('74)
GER2708
  
 PB
 
33,8110,0129,3242,209,54
11
Tomi Rantanen
Tomi Rantanen ('76)
FIN2096
  
 SB
 
38,497,7722,2919,069,73
M45 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
9
Yves Löbel
Yves Löbel ('77)
GER25:04
  
 
19
Sean McDermott
Sean McDermott ('74)
IRL30:11
  
 
M45 Tikamp M45    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Simo Piispa
Simo Piispa ('75)
FIN6865
  
 PB
 
11,98w/+2,15,79/+1,610,461,7058,8716,80/0,032,283,8051,045.35,15
2
Justin Francois
Justin Francois ('76)
NED6267
  
 PB
 
12,06/+0,25,65/+0,611,401,5257,0716,43/0,030,612,8042,285.44,60
5
Tobias Anton
Tobias Anton ('77)
GER5752
  
 PB
 
12,33w/+2,15,76/+0,310,371,5258,0719,31/0,028,962,7034,375.22,55
7
Michael Bartl
Michael Bartl ('75)
GER5215
  
 SB
 
13,17w/+2,14,96/+0,38,761,521.03,6320,55/0,029,533,6043,266.02,07
9
Janne Ehrukainen
Janne Ehrukainen ('76)
FIN4196
  
 PB
 
12,54/+0,24,27/-0,18,601,311.07,6720,08/0,021,652,3037,346.15,01
K45 100 m    
22.9. Vind: +1.1

Finale A

Finale
22.9.Vind: +1.1
2
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED12.87
  
 
3
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER12.88
  
 PB
7
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE13.07
  
 
8
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE13.26
  
 
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: 0.0
22.9.Vind: 0.0
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER12.99
  
 PB
3
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE13.15
  
 
7
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL13.72
  
 
Semi 2
22.9. Vind: +0.3
22.9.Vind: +0.3
3
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED13.06
  
 
4
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE13.22
  
 PB
5
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER13.29
  
 =PB
7
Bim Paulsson
Bim Paulsson ('75)
SWE13.69
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: +0.2
21.9.Vind: +0.2
3
Bim Paulsson
Bim Paulsson ('75)
SWE13.54
  
 PB
6
Charlotte Cederberg
Charlotte Cederberg ('76)
SWE14.89
  
 
Indledende 2
21.9. Vind: -0.2
21.9.Vind: -0.2
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER13.01
  
 PB
3
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE13.34
  
 SB
4
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL13.96
  
 
Indledende 3
21.9. Vind: -1.2
21.9.Vind: -1.2
2
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE13.40
  
 
4
Riitta Sallinen
Riitta Sallinen ('76)
FIN14.20
  
 
Indledende 4
21.9. Vind: -0.4
21.9.Vind: -0.4
2
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER13.29
  
 PB
Indledende 5
21.9. Vind: +1.0
21.9.Vind: +1.0
2
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED12.81
  
 PB
4
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL13.54
  
 PB
K45 200 m    
24.9. Vind: +1.6

Finale A

Finale
24.9.Vind: +1.6
6
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED27.16
  
 PB
7
Clare Quinn
Clare Quinn ('74)
IRL27.61
  
 
8
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE28.26
  
 
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: +2.5
24.9.Vind: +2.5
4
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED26.83 w
  
 
5
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE27.42 w
  
 
Semi 2
24.9. Vind: +1.6
24.9.Vind: +1.6
3
Clare Quinn
Clare Quinn ('74)
IRL27.33
  
 
4
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE27.51
  
 
7
Bim Paulsson
Bim Paulsson ('75)
SWE28.70
  
 
8
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL29.12
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +1.8
23.9.Vind: +1.8
3
Lisa Maidell
Lisa Maidell ('78)
SWE27.57
  
 
4
Bim Paulsson
Bim Paulsson ('75)
SWE28.01
  
 PB
6
Leanne Wellings
Leanne Wellings ('74)
IRL28.56
  
 PB
7
Linda Hjertzell
Linda Hjertzell ('78)
SWE30.31
  
 SB
Indledende 2
23.9. Vind: +0.9
23.9.Vind: +0.9
1
Clare Quinn
Clare Quinn ('74)
IRL27.63
  
 
Indledende 3
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
1
Jacqueline Drop-Pullens
Jacqueline Drop-Pullens ('76)
NED27.55
  
 PB
6
Riitta Sallinen
Riitta Sallinen ('76)
FIN29.03
  
 
Indledende 4
23.9. Vind: +1.3
23.9.Vind: +1.3
3
Anna Björkstedt
Anna Björkstedt ('78)
SWE27.23
  
 SB
4
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL29.11
  
 
K45 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL57.83
  
 SB
2
Anastasía Thomaídou
Anastasía Thomaídou ('78)
GRE57.86
  
 SB
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
1
Annette Quaid
Annette Quaid ('77)
IRL1:01.38
  
 
6
Linda Hjertzell
Linda Hjertzell ('78)
SWE1:09.58
  
 PB
8
Virpi Kämäräinen
Virpi Kämäräinen ('77)
FIN1:16.90
  
 
Indledende 2
25.9.
25.9.
4
Päivi Knutar
Päivi Knutar ('76)
FIN1:06.85
  
 
K45 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Zoe Doyle
Zoe Doyle ('78)
GBR2:14.71
  
 SB
4
Päivi Knutar
Päivi Knutar ('76)
FIN2:31.13
  
 
6
Mirjam Piik
Mirjam Piik ('77)
EST2:33.60
  
 SB
8
Päivi Knutar
Päivi Knutar ('76)
FIN2:28.71
  
 SB
12
Mirjam Piik
Mirjam Piik ('77)
EST2:35.41
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 2
28.9.
28.9.
10
Anna Logg
Anna Logg ('78)
SWE2:47.26
  
 PB
K45 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
7
Catriona Devine
Catriona Devine ('73)
IRL5:10.13
  
 SB
8
Barbara Saat
Barbara Saat ('74)
NED5:10.29
  
 PB
9
Sanna Kullberg
Sanna Kullberg ('75)
FIN5:10.83
  
 SB
10
Päivi Knutar
Päivi Knutar ('76)
FIN5:14.38
  
 PB
13
Mirjam Piik
Mirjam Piik ('77)
EST5:21.99
  
 PB
K45 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Elisa Comisso
Elisa Comisso ('77)
ITA37:19
  
 PB
3
Zoe Quinn
Zoe Quinn ('76)
IRL39:21
  
 
5
Barbara Saat
Barbara Saat ('74)
NED41:06
  
 PB
7
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER44:15
  
 SB
K45 Halvmarathon    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
2
Catherine O'Connor
Catherine O'Connor ('76)
IRL1:25:32
  
 PB
7
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER1:35:06
  
 PB
K45 2000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Kirstie Booth
Kirstie Booth ('78)
GBR6:58.45
  
 
2
Danuta Woszczek
Danuta Woszczek ('78)
POL7:06.30
  
 
4
Sanna Kullberg
Sanna Kullberg ('75)
FIN7:53.34
  
 
K45 400 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
3
Anna Wiklund
Anna Wiklund ('76)
SWE1:06.19
  
NR45 PB
6
Maaike suzanne Honig
Maaike suzanne Honig ('76)
NED1:13.92
  
 PB
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER DNF
  
 
K45 80 m hæk 76.2 cm, 8 m    
29.9. Vind: +1.0

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.0
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER11.78
  
 PB
K45 Højdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER1.50
  
 =PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
    
1
Tuire Mäki
Tuire Mäki ('76)
FIN1.50
  
 PB
 
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
   
4
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN1.45
  
 SB
 
1.35
  O
1.40
 XO
1.45
  O
1.50
XXX
    
5
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST1.45
  
 PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
 XO
1.50
XXX
   
7
Alison Beck
Alison Beck ('77)
IRL1.35
  
 PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXX
    
K45 Stangspring    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Malin Weiland
Malin Weiland ('74)
SWE3.41
  
NR45 PB
 
3.00
  O
3.10
  O
3.20
XXO
3.30
 XO
3.41
 XO
3.50
XXX
  
4
Alison Beck
Alison Beck ('77)
IRL1.90
  
 
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
XXX
     
K45 Længdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Magdalena Hristova
Magdalena Hristova ('77)
BUL5.58
-3.2
  
 SB
 
5.36 SB
 -0.7
5.36 =SB
 -1.9
  X5.30
 -1.4
5.58 SB
 -3.2
  X  
2
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER5.17
-1.7
  
 PB
 
4.94
 -2.2
5.14 PB
 -1.5
5.04
 -1.2
  X5.07
 -2.1
5.17 PB
 -1.7
  
3
Tuire Mäki
Tuire Mäki ('76)
FIN5.00
-0.8
  
 
 
  X4.70
 -1.2
4.37
 -0.4
  X4.49
 -2.3
5.00
 -0.8
  
10
Bim Paulsson
Bim Paulsson ('75)
SWE4.32
-0.3
  
 
 
4.09
 -1.5
4.29
 -1.6
4.32
 -0.3
     
12
Charlotte Cederberg
Charlotte Cederberg ('76)
SWE3.95
0.0
  
 
 
  X3.95
 0.0
3.68
 -1.7
     
13
Virpi Kämäräinen
Virpi Kämäräinen ('77)
FIN3.95
-0.4
  
 
 
  X  X3.95
 -0.4
     
K45 Trespring     
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Sandra Kramer
Sandra Kramer ('77)
GER12.08
-2.7
  
 SB
 
11.90 SB
 -1.4
12.03 SB
 -1.9
  X  X  X12.08 SB
 -2.7
  
4
Tuire Mäki
Tuire Mäki ('76)
FIN10.28
-0.1
  
 SB
 
9.93
 -1.1
10.05
 -1.7
10.28 SB
 -0.1
  X  X10.23
 -1.4
  
5
Desirée Lindén
Desirée Lindén ('76)
SWE10.05
-0.7
  
 
 
  X
 -0.4
9.56
 -2.9
9.90
 -2.7
9.60
 -2.8
9.85
 -1.1
10.05
 -0.7
  
6
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN10.01
-0.4
  
 PB
 
9.88 PB
 -1.9
9.81
 -2.4
9.82
 -1.3
9.81
 -1.0
10.01 PB
 -0.4
  X  
K45 Kuglestød 4.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Tetyana Nasonova
Tetyana Nasonova ('76)
UKR13.64
  
 SB
 
12.79 SB13.64 SB12.9213.3313.2913.05  
2
Martina Greithanner
Martina Greithanner ('74)
GER12.46
  
 SB
 
11.59 SB11.61 SB  X11.71 SB11.94 SB12.46 SB  
3
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER11.94
  
 PB
 
11.53 PB11.72 PB11.5711.6611.94 PB11.36  
4
Monique Heijns
Monique Heijns ('78)
NED10.37
  
 PB
 
10.28 PB9.2910.0910.37 PB9.8210.29  
5
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN9.40
  
 SB
 
8.758.498.87  X9.40 SB  X  
8
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL8.77
  
 
 
8.778.658.678.478.088.69  
9
Odette Doest
Odette Doest ('73)
NED8.70
  
 PB
 
  X8.70 PB8.64     
K45 Diskoskast 1.0 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Lena Björk
Lena Björk ('76)
SWE40.22
  
 SB
 
38.0039.2738.73  X38.4940.22 SB  
2
Martina Greithanner
Martina Greithanner ('74)
GER39.77
  
 SB
 
37.37 SB38.60 SB37.8539.77 SB  X  X  
3
Bianca Overkamp
Bianca Overkamp ('75)
GER37.90
  
 SB
 
37.07 SB  X37.0235.7737.90 SB35.38  
4
Jeannette Denz
Jeannette Denz ('74)
GER34.42
  
 PB
 
30.3031.57 SB32.27 SB33.21 PB34.42 PB29.29  
9
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN25.80
  
 
 
25.1725.8022.96     
10
Odette Doest
Odette Doest ('73)
NED25.53
  
 PB
 
23.77 PB23.1725.53 PB     
12
Anouk Hulshoff
Anouk Hulshoff ('76)
NED23.15
  
 
 
22.2820.9623.15     
K45 Vægtkast 9.08 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
FIN14.41
  
 SB
 
13.9514.41 SB14.2814.1214.31  X  
4
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN11.48
  
 PB
 
11.2111.3711.48 PB10.8910.64  X  
K45 Hammerkast 4.0 kg    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
3
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
FIN39.17
  
 
 
32.25  X  X37.3039.0639.17  
6
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN31.22
  
 
 
31.2230.8230.4529.90  X30.64  
K45 Spydkast 600 gram    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
1
Indrė Jakubaitytė
Indrė Jakubaitytė ('76)
LTU44.50
  
 
 
  X42.40  X  X  X44.50  
8
Mary Scanlon
Mary Scanlon ('77)
IRL21.71
  
 
 
17.9021.7118.7519.0518.0820.06  
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN NM
  
 
 
  X  X  X     
K45 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Rosetta La Delfa
Rosetta La Delfa ('77)
ITA24:08.33
  
 SB
2
Valeria Pedetti
Valeria Pedetti ('73)
ITA24:42.05
  
 SB
3
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN25:46.34
  
 
4
Gloria Guerretta
Gloria Guerretta ('76)
ITA27:20.04
  
 PB
5
Eva Cuga
Eva Cuga ('77)
SVK27:45.63
  
 PB
K45 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Rosetta La Delfa
Rosetta La Delfa ('77)
ITA50:41
  
 
2
Valeria Pedetti
Valeria Pedetti ('73)
ITA52:03
  
 SB
3
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER54:07
  
 SB
4
Valéria Molnár
Valéria Molnár ('77)
HUN54:35
  
 SB
5
Olga Cabrera
Olga Cabrera ('74)
ESP55:17
  
 SB
K45 20 km kapgang    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
2
Bianca Schenker
Bianca Schenker ('74)
GER1:52:52
  
 SB
K45 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
5
 
  
FIN5:16.42
  
 
  Päivi Knutar, Anne Virkalahti, Annika Savolainen, Johanna Haikonen
K45 Throwspentathlon W45    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Kirsi Koro
Kirsi Koro ('76)
FIN3012
  
 SB
 
38,559,0629,0219,2414,32
4
Anne Virtanen
Anne Virtanen ('74)
FIN2530
  
 PB
 
32,488,2522,2226,529,49
5
Rica Wüllscheidt
Rica Wüllscheidt ('74)
GER2479
  
 PB
 
29,018,6225,4326,368,33
6
Anu Virtanen
Anu Virtanen ('77)
FIN2249
  
 SB
 
31,556,8123,5314,2911,22
K45 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
3
Zoe Quinn
Zoe Quinn ('76)
IRL27:37
  
 
9
Sonja Deiß
Sonja Deiß ('78)
GER31:15
  
 
K45 Heptathlon W45    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Jennifer Gartmann
Jennifer Gartmann ('76)
GER5294
  
 PB
 
11,94/+0,81,499,3027,17/-0,65,10/-0,421,132.42,52
2
Tuire Mäki
Tuire Mäki ('76)
FIN4897
  
 PB
 
13,22/+1,51,499,6229,46/-0,34,83/-1,627,502.50,93
4
Malin Weiland
Malin Weiland ('74)
SWE4561
  
 PB
 
13,87/+0,81,409,5429,53/-0,64,60/-2,421,252.41,00
5
Klaarika Eksi
Klaarika Eksi ('77)
EST4503
  
 PB
 
14,62/+1,51,438,2128,59/-0,64,47/-2,219,952.31,48
6
Daniela Kliche
Daniela Kliche ('78)
GER4383
  
 PB
 
14,49/+0,81,379,5627,63/-0,64,28/-3,020,922.49,71
7
Katri Paananen
Katri Paananen ('75)
FIN4253
  
 PB
 
13,81/+1,51,409,6130,75/-0,64,14/-2,025,362.57,96
12
Virpi Kämäräinen
Virpi Kämäräinen ('77)
FIN3016
  
 PB
 
16,71/+0,81,227,5732,75/-0,33,86/-3,318,273.09,01
M50 100 m    
22.9. Vind: 0.0

Finale A

Finale
22.9.Vind: 0.0
8
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN11.85
  
 SB
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: +0.2
22.9.Vind: +0.2
6
Bart Roth
Bart Roth ('70)
NED12.21
  
 SB
Semi 2
22.9. Vind: +0.8
22.9.Vind: +0.8
3
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN11.88
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: +0.5
21.9.Vind: +0.5
1
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN11.93
  
 
Indledende 2
21.9. Vind: -0.6
21.9.Vind: -0.6
2
Bart Roth
Bart Roth ('70)
NED12.27
  
 SB
3
Richard Van Delft
Richard Van Delft ('73)
NED12.43
  
 PB
Indledende 4
21.9. Vind: -0.3
21.9.Vind: -0.3
4
Joris Van Zoelen
Joris Van Zoelen ('72)
NED12.67
  
 PB
5
Dragiša Rusov
Dragiša Rusov ('72)
SRB12.79
  
 PB
6
Götz Teutloff
Götz Teutloff ('69)
GER13.12
  
 PB
M50 200 m    
24.9. Vind: -0.2

Finale A

Finale
24.9.Vind: -0.2
6
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN24.52
  
 
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: -0.4
24.9.Vind: -0.4
3
Bart Roth
Bart Roth ('70)
NED24.86
  
 
7
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE25.58
  
 SB
8
Joris Van Zoelen
Joris Van Zoelen ('72)
NED25.65
  
 
Semi 2
24.9. Vind: +1.1
24.9.Vind: +1.1
4
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE24.65
  
 
7
Sjef Aertse
Sjef Aertse ('70)
NED25.79
  
 
Semi 3
24.9. Vind: +0.5
24.9.Vind: +0.5
3
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN24.51
  
 
4
Richard Van Delft
Richard Van Delft ('73)
NED25.45
  
 
5
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE25.59
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +3.4
23.9.Vind: +3.4
1
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE24.72 w
  
 
4
Dragiša Rusov
Dragiša Rusov ('72)
SRB26.51 w
  
 
Indledende 2
23.9. Vind: +1.2
23.9.Vind: +1.2
1
Richard Van Delft
Richard Van Delft ('73)
NED25.24
  
 PB
Indledende 3
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
3
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE25.51
  
 SB
Indledende 4
23.9. Vind: +0.8
23.9.Vind: +0.8
3
Sjef Aertse
Sjef Aertse ('70)
NED25.60
  
 PB
4
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE25.64
  
 SB
7
Götz Teutloff
Götz Teutloff ('69)
GER27.10
  
 PB
Indledende 5
23.9. Vind: +0.3
23.9.Vind: +0.3
1
Bart Roth
Bart Roth ('70)
NED24.79
  
 SB
Indledende 6
23.9. Vind: -0.9
23.9.Vind: -0.9
1
Petri Tauriainen
Petri Tauriainen ('72)
FIN24.99
  
 
Indledende 7
23.9. Vind: -0.8
23.9.Vind: -0.8
4
Joris Van Zoelen
Joris Van Zoelen ('72)
NED25.64
  
 PB
M50 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL52.80
  
 SB
3
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE53.97
  
 SB
Semifinale26.9.
Semi 1
26.9.
26.9.
1
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL53.29
  
 
2
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE54.42
  
 
Semi 2
26.9.
26.9.
8
Sjef Aertse
Sjef Aertse ('70)
NED59.06
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
1
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE56.39
  
 
3
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE58.32
  
 
Indledende 3
25.9.
25.9.
1
Carlton Haddock
Carlton Haddock ('73)
IRL55.01
  
 SB
7
Vincent McCormack
Vincent McCormack ('71)
IRL1:01.38
  
 PB
Indledende 5
25.9.
25.9.
3
Sjef Aertse
Sjef Aertse ('70)
NED56.52
  
 PB
5
Henrik Tegnér
Henrik Tegnér ('70)
SWE58.29
  
 
M50 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
6
Dennis Dodt
Dennis Dodt ('73)
GER2:05.55
  
 PB
8
Andrew-harris Larasen
Andrew-harris Larasen ('70)
NED2:07.00
  
 PB
10
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE2:08.64
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
1
Dennis Dodt
Dennis Dodt ('73)
GER2:08.49
  
 PB
Fredrik Eckerström
Fredrik Eckerström ('70)
SWE DNF
  
 
Indledende 2
28.9.
28.9.
4
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE2:06.14
  
 PB
9
Vincent McCormack
Vincent McCormack ('71)
IRL2:18.55
  
 
Indledende 3
28.9.
28.9.
1
Andrew-harris Larasen
Andrew-harris Larasen ('70)
NED2:08.95
  
 PB
2
Mark O'Shea
Mark O'Shea ('71)
IRL2:08.99
  
 
M50 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
3
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE4:20.23
  
 
4
Dennis Dodt
Dennis Dodt ('73)
GER4:23.06
  
 PB
8
Ken Archbold
Ken Archbold ('69)
IRL4:28.20
  
 PB
10
Fredrik Nybäck
Fredrik Nybäck ('70)
SWE4:29.98
  
 SB
16
Matthias Hüttig
Matthias Hüttig ('71)
GER4:49.14
  
 PB
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
4
Ken Archbold
Ken Archbold ('69)
IRL4:45.36
  
 PB
5
Dennis Dodt
Dennis Dodt ('73)
GER4:45.68
  
 PB
Indledende 2
22.9.
22.9.
2
Henrik Nord
Henrik Nord ('73)
SWE4:38.21
  
 
4
Fredrik Nybäck
Fredrik Nybäck ('70)
SWE4:39.24
  
 
8
Matthias Hüttig
Matthias Hüttig ('71)
GER4:57.35
  
 PB
9
Garvan Boyce
Garvan Boyce ('71)
IRL5:21.75
  
 PB
M50 5000 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN16:46.41
  
 
5
Fredrik Nybäck
Fredrik Nybäck ('70)
SWE16:56.64
  
 
7
Michael Schäfer
Michael Schäfer ('70)
GER17:34.49
  
 PB
Frédéric Gilbert
Frédéric Gilbert ('72)
FRA DQ
  
 
Mario Prandi
Mario Prandi ('71)
ITA DNF
  
 
Finale B
26.9.
26.9.
3
Marko Nurminen
Marko Nurminen ('69)
FIN18:03.65
  
 PB
M50 10000 m    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
6
Christian Nahrwold
Christian Nahrwold ('70)
GER38:53.72
  
 PB
M50 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
5Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN35:36
  
 
11
Christian Scholz
Christian Scholz ('69)
GER36:59
  
 SB
12
Marko Nurminen
Marko Nurminen ('69)
FIN37:23
  
 PB
16
Roland Meier
Roland Meier ('73)
GER37:41
  
 PB
21
Christian Nahrwold
Christian Nahrwold ('70)
GER38:55
  
 PB
22
Erwin Petraschek
Erwin Petraschek ('69)
GER39:06
  
 PB
24
Stephen Monaghan
Stephen Monaghan ('70)
IRL39:38
  
 PB
Illaru Tõnu
Illaru Tõnu ('71)
EST DNF
  
 
M50 Halvmaraton    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
6
Christian Scholz
Christian Scholz ('69)
GER1:19:16
  
 PB
7
Roland Meier
Roland Meier ('73)
GER1:19:32
  
 PB
15
Erwin Petraschek
Erwin Petraschek ('69)
GER1:27:00
  
 PB
33
Martin Larsson
Martin Larsson ('71)
SWE1:58:35
  
 SB
M50 3000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
2
Tomi Kanto
Tomi Kanto ('73)
FIN10:48.05
  
 
5
Michael Schäfer
Michael Schäfer ('70)
GER11:40.10
  
 PB
M50 100 m hæk 91.4 cm    
29.9. Vind: +1.9

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.9
7
Dmitri Tee
Dmitri Tee ('72)
EST15.62
  
 PB
7
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL17.63
  
 SB
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9. Vind: +2.5
28.9.Vind: +2.5
5
Dmitri Tee
Dmitri Tee ('72)
EST15.39 w
  
 
Indledende 2
28.9. Vind: +1.4
28.9.Vind: +1.4
4
Björn Maier
Björn Maier ('73)
GER15.97
  
 PB
M50 Højdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
2
Henrik Marcusson
Henrik Marcusson ('72)
SWE1.70
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXO
1.75
XXX
  
7
Valeri Kuragin
Valeri Kuragin ('73)
EST1.60
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
 XO
1.65
XXX
    
11
Marc Gogol
Marc Gogol ('69)
GER1.50
  
 
 
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
XXX
     
M50 Stangspring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Jonas Asplund
Jonas Asplund ('73)
SWE4.62
  
NR50 SB
 
3.85
  O
4.00
  O
4.15
  O
4.30
  O
4.45
  O
4.62
XXO
4.76
XXX
 
8Ole Holst BjerregaardOle Holst Bjerregaard ('73)DEN3.25
  
 
 
3.25
  O
3.40
XXX
      
12
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL3.10
  
 
 
2.95
XXO
3.10
  O
3.25
XXX
     
M50 Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Mattias Sunneborn
Mattias Sunneborn ('70)
SWE6.18
+0.9
  
 SB
 
5.93 SB
 1.0
5.95 SB
 0.7
5.97 SB
 0.3
6.11 SB
 1.6
6.18 SB
 0.9
6.09
 0.9
  
11
Martin Eriksson
Martin Eriksson ('71)
SWE5.31
+1.2
  
 PB
 
5.15 SB
 1.4
5.31 PB
 1.2
5.30
 0.5
     
15
Ingo Wolf
Ingo Wolf ('68)
GER4.82
+0.6
  
 PB
 
  X4.63 PB
 0.8
4.82 PB
 0.6
     
M50 Trespring    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
6
Martin Eriksson
Martin Eriksson ('71)
SWE11.02
+0.5
  
 PB
 
10.37
 0.3
11.02 PB
 0.5
10.74
 0.2
11.00
 -0.2
10.75
 0.1
  X  
7
Dmitri Tee
Dmitri Tee ('72)
EST10.96
+0.7
  
 PB
 
10.66 SB
 0.3
10.68 SB
 -0.5
10.81 SB
 0.1
10.94 PB
 0.3
10.90
 -0.3
10.96 PB
 0.7
  
16
Ingo Wolf
Ingo Wolf ('68)
GER9.63
+0.3
  
 PB
 
  X9.31 PB
 -0.6
9.63 PB
 0.3
     
17
Bernhard Obster
Bernhard Obster ('71)
GER9.61
+0.6
  
 PB
 
9.38 PB
 0.0
  X9.61 PB
 0.6
     
M50 Kuglestød 6.0 kg    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
4
Christian Gröninger
Christian Gröninger ('70)
GER14.92
  
 PB
 
14.92 PB14.0314.5414.24  X14.43  
5
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER13.72
  
 PB
 
13.39 PB  X13.1113.72 PB  X  X  
6
Hubert Reiser
Hubert Reiser ('71)
GER13.15
  
 PB
 
12.91 PB12.8912.7112.8813.05 PB13.15 PB  
7
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN12.83
  
 PB
 
11.9212.67 PB  X12.83 PB12.18  X  
8
Christian Schmid
Christian Schmid ('70)
GER12.68
  
 PB
 
12.68 PB  X  X11.58  X  X  
10
Jaanus Saar
Jaanus Saar ('69)
EST11.39
  
 
 
11.3911.0111.12     
M50 Diskoskast 1.5 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER52.01
  
 
 
48.63  X52.01  X28.6046.03  
2
Martijn Scheffers
Martijn Scheffers ('72)
NED50.44
  
 PB
 
41.90 PB46.97 PB  X50.44 PB47.90  X  
5
Jón Bjarni Bragason
Jón Bjarni Bragason ('71)
ISL46.28
  
 SB
 
46.28 SB46.11  X  X41.59  X  
7
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN41.96
  
 
 
41.4241.65  X  X41.96  X  
9
Andreas Hoffmann
Andreas Hoffmann ('71)
GER41.38
  
 SB
 
  X41.38 SB  X     
10
Hubert Reiser
Hubert Reiser ('71)
GER37.05
  
 PB
 
33.81 PB  X37.05 PB     
Finale B
24.9.
24.9.
1
Christian Gröninger
Christian Gröninger ('70)
GER39.06
  
 PB
 
  X  X39.06 PB     
6
Christian Schmid
Christian Schmid ('70)
GER33.76
  
 PB
 
  X  X33.76 PB     
11
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER22.37
  
 
 
22.2022.37  X     
M50 Vægtkast 11.34 kg    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Mariusz Walczak
Mariusz Walczak ('71)
POL22.46
  
 SB
 
22.23 SB21.0721.5520.8520.9522.46 SB  
2
Pavel Penáz
Pavel Penáz ('69)
CZE19.48
  
 SB
 
18.33 SB19.48 SB  X  X  X  X  
4
Jón Bjarni Bragason
Jón Bjarni Bragason ('71)
ISL17.76
  
 SB
 
17.76 SB  X  X17.69  X  X  
5
Petri Satto
Petri Satto ('69)
FIN17.74
  
 PB
 
16.4117.48 PB17.51 PB17.0617.4617.74 PB  
6
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER17.49
  
 PB
 
16.36 PB17.10 PB  X  X16.3817.49 PB  
9
Daniel Hedström
Daniel Hedström ('73)
SWE15.77
  
 
 
15.75  X15.77     
10
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN15.41
  
 
 
14.9715.0615.41     
Mikael Nyström
Mikael Nyström ('71)
SWE NM
  
 
 
  X  X  X     
Martin Wijand
Martin Wijand ('71)
NED NM
  
 
 
  X  X  X     
M50 Hammerkast 6.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
6
Martin Wijand
Martin Wijand ('71)
NED49.64
  
 PB
 
48.47 PB  X48.49 PB49.64 PB47.9445.96  
7
Esa Katajainen
Esa Katajainen ('73)
FIN46.83
  
 
 
46.8344.3543.7045.5142.6445.78  
9
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN40.84
  
 
 
  X  X40.84     
10
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER40.76
  
 PB
 
40.76 PB38.5639.97     
11
Roger Karlsson
Roger Karlsson ('71)
SWE29.34
  
 SB
 
29.34 SB26.3726.08     
M50 Spydkast 700 gram    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Petri Satto
Petri Satto ('69)
FIN54.63
  
 SB
 
54.63 SB51.16  X50.82  X  X  
5
Asko Murtomäki
Asko Murtomäki ('71)
FIN45.78
  
 
 
44.0345.43  X44.6345.7844.36  
6
Marek Pokorny
Marek Pokorny ('73)
IRL44.40
  
 PB
 
38.97 PB42.58 PB44.40 PB42.6141.26  X  
10
Andrei Morozov
Andrei Morozov ('72)
EST39.33
  
 
 
39.3336.61  –     
11Michael KureMichael Kure ('71)DEN36.13
  
 
 
36.1335.1835.48     
14
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER30.60
  
 SB
 
28.5630.60 SB29.33     
M50 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Tomasz Lipiec
Tomasz Lipiec ('71)
POL22:57.39
  
 
2
Normunds Ivzāns
Normunds Ivzāns ('71)
LAT22:58.21
  
 
3
Luís Silva
Luís Silva ('70)
POR24:25.98
  
 PB
4
Manuel Polo
Manuel Polo ('73)
ESP24:37.34
  
 PB
5
Sebastiano Barone
Sebastiano Barone ('69)
ITA24:46.89
  
 PB
6
Patrick Robin-Brosse
Patrick Robin-Brosse ('69)
FRA25:11.51
  
 PB
7
Giuseppe Saponaro
Giuseppe Saponaro ('69)
ITA25:31.62
  
 PB
10
Joachim Maier
Joachim Maier ('70)
GER29:55.89
  
 PB
M50 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
11
Joachim Maier
Joachim Maier ('70)
GER1:02:27
  
 SB
M50 4 x 100 m stafet    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3
Sverige 
Sverige  
SWE48.85
  
 
  Jörgen Åberg, Henrik Tegnér, Mats Olsson, Jonas Asplund
5
 
  
IRL53.14
  
 
  Kevin Byrne, David Stewart, John O'Connor, Ronan Gately
M50 4 x 400 m stafet mix    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
5
 
  
EST4:36.78
  
 
  Marko Ulla, Marika Koplimägi, Ylo Randaru, Erge Viiklaid
6
 
  
GER4:39.66
  
 
  Bernhard Obster, Martina Schimanski, Ingo Wolf, Katja Liedemit
M50 Kaste 5-kamp M50    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
2
Ralf Mordhorst
Ralf Mordhorst ('73)
GER4050
  
 PB
 
40,6814,2855,5046,1417,46
3
Brian Lesterhuis
Brian Lesterhuis ('72)
NED3827
  
 PB
 
45,4414,2641,6653,5214,77
4
Petri Satto
Petri Satto ('69)
FIN3687
  
 PB
 
43,3311,8037,9852,5817,65
6
Daniel Hedström
Daniel Hedström ('73)
SWE3392
  
 
 
38,7612,8336,8543,5216,04
7
Martin Wijand
Martin Wijand ('71)
NED3368
  
 PB
 
46,3311,2539,1733,9317,34
8
Jarkko Karstila
Jarkko Karstila ('71)
FIN3366
  
 
 
42,0212,1242,7337,2715,28
11
Esa Katajainen
Esa Katajainen ('73)
FIN2833
  
 PB
 
42,6410,2530,1328,9615,13
21
Christian Leist
Christian Leist ('70)
GER1635
  
 PB
 
18,077,0521,8530,227,95
M50 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
4Henrik LauHenrik Lau ('71)DEN24:41
  
 
7
Brendan Lyng
Brendan Lyng ('72)
IRL25:18
  
 
13
Patrick Culleton
Patrick Culleton ('70)
IRL26:44
  
 
15
John McGrath
John McGrath ('72)
IRL26:46
  
 
17
Stephen Monaghan
Stephen Monaghan ('70)
IRL27:34
  
 
18
Matthias Hüttig
Matthias Hüttig ('71)
GER27:50
  
 
19
Erwin Petraschek
Erwin Petraschek ('69)
GER28:05
  
 
M50 Tikamp M50    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
3
Heiko Illig
Heiko Illig ('70)
GER6695
  
 PB
 
13,32/0,05,33/-0,412,461,731.03,1516,48/-0,335,573,3048,195.38,43
4
Tilmann Colberg
Tilmann Colberg ('71)
GER6553
  
 PB
 
13,10/-0,25,38/+0,510,421,581.00,6615,94/+0,331,883,8040,145.37,89
5
Ludwig Döring
Ludwig Döring ('72)
GER6429
  
 PB
 
12,76/0,05,45/+1,211,371,521.00,7715,74/+0,335,483,2040,395.59,36
7
Andrus Mutli
Andrus Mutli ('69)
EST6223
  
 PB
 
12,49/-0,15,34/+0,89,831,5857,5616,77/-0,329,893,4023,635.27,96
8
Hunter S Mabon
Hunter S Mabon ('69)
SWE5961
  
 SB
 
12,86/-0,15,03/+1,511,951,551.01,5616,22/+0,331,933,6028,416.38,42
10
Jani Kangasniemi
Jani Kangasniemi ('73)
FIN5291
  
 PB
 
13,83/0,05,06/+1,19,531,521.05,0317,54/-1,024,292,8037,875.53,72
12
Kevin Byrne
Kevin Byrne ('71)
IRL4969
  
 SB
 
13,48/-0,15,13/+0,18,291,461.03,5918,07/-0,321,383,2022,836.05,99
14
Marc Gogol
Marc Gogol ('69)
GER4561
  
 SB
 
13,90/0,04,93/+0,67,731,611.04,2620,91/+0,322,012,5026,546.01,49
15
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('69)
SWE4429
  
 PB
 
13,96/-0,14,48/+0,811,771,461.11,9920,92/-1,030,052,6034,667.03,57
K50 100 m    
22.9. Vind: +2.5

Finale A

Finale
22.9.Vind: +2.5
2
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER12.82 w
  
 
5
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN13.22 w
  
 
Semifinale22.9.
Semi 1
22.9. Vind: -1.1
22.9.Vind: -1.1
1
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER13.27
  
 
2
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN13.55
  
 
8
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL14.80
  
 
Semi 2
22.9. Vind: -0.6
22.9.Vind: -0.6
6
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL14.49
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9. Vind: -0.1
21.9.Vind: -0.1
7
Renilde Van Boven
Renilde Van Boven ('69)
NED15.87
  
 PB
Indledende 2
21.9. Vind: +0.2
21.9.Vind: +0.2
4
Tina Schulz
Tina Schulz ('72)
GER14.52
  
 PB
7
Virpi Rahikkala
Virpi Rahikkala ('71)
FIN15.78
  
 PB
Indledende 3
21.9. Vind: +1.3
21.9.Vind: +1.3
1
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER13.21
  
 PB
4
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL14.43
  
 PB
Indledende 4
21.9. Vind: 0.0
21.9.Vind: 0.0
4
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL14.62
  
 
Indledende 5
21.9. Vind: 0.0
21.9.Vind: 0.0
1
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN13.53
  
 
3
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL14.26
  
 
5
Sari Pikkarainen
Sari Pikkarainen ('71)
FIN14.95
  
 PB
K50 200 m    
24.9. Vind: 0.0

Finale A

Finale
24.9.Vind: 0.0
2
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER27.20
  
 PB
5
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN28.25
  
 
Semifinale24.9.
Semi 2
24.9. Vind: +0.7
24.9.Vind: +0.7
2
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER28.04
  
 
3
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN28.16
  
 
7
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL30.09
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: -0.1
23.9.Vind: -0.1
5
Sari Pikkarainen
Sari Pikkarainen ('71)
FIN32.01
  
 
Indledende 2
23.9. Vind: +0.7
23.9.Vind: +0.7
1
Heike Martin
Heike Martin ('72)
GER27.80
  
 PB
3
Dara Carr
Dara Carr ('68)
IRL30.30
  
 
6
Renilde Van Boven
Renilde Van Boven ('69)
NED33.87
  
 PB
Indledende 3
23.9. Vind: +0.6
23.9.Vind: +0.6
6
Virpi Rahikkala
Virpi Rahikkala ('71)
FIN35.41
  
 PB
Indledende 4
23.9. Vind: +0.7
23.9.Vind: +0.7
1
Johanna Haikonen
Johanna Haikonen ('73)
FIN29.07
  
 
3
Katherine Markey
Katherine Markey ('68)
IRL30.44
  
 
6
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE33.71
  
 
Indledende 5
23.9. Vind: +0.6
23.9.Vind: +0.6
3
Margaret O'Connor
Margaret O'Connor ('72)
IRL30.18
  
 
K50 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER1:00.51
  
 PB
3
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:03.33
  
 
Semifinale26.9.
Semi 1
26.9.
26.9.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER1:05.02
  
 
3
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:06.02
  
 
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
2
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER1:08.63
  
 PB
Indledende 2
25.9.
25.9.
1
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:05.26
  
 
Indledende 4
25.9.
25.9.
6
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE1:12.87
  
 
K50 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
10
Katja Liedemit
Katja Liedemit ('69)
GER2:46.15
  
 PB
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
5
Katja Liedemit
Katja Liedemit ('69)
GER2:49.78
  
 PB
7
Pim Broos
Pim Broos ('69)
NED4:45.97
  
 PB
Indledende 2
28.9.
28.9.
7
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE2:57.42
  
 
K50 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
3
Mareike Ressing
Mareike Ressing ('70)
GER5:09.05
  
 PB
4
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER5:20.45
  
 PB
13
Marika Koplimägi
Marika Koplimägi ('72)
EST5:49.79
  
 PB
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
3
Mareike Ressing
Mareike Ressing ('70)
GER5:29.76
  
 PB
9
Marika Koplimägi
Marika Koplimägi ('72)
EST5:52.72
  
 PB
11
Pim Broos
Pim Broos ('69)
NED9:58.41
  
 PB
Indledende 2
22.9.
22.9.
5
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER5:38.07
  
 PB
K50 5000 m    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
4
Mareike Ressing
Mareike Ressing ('70)
GER18:41.95
  
 SB
5
Elly Van Duynhoven
Elly Van Duynhoven ('69)
NED19:28.58
  
 PB
11
Marika Koplimägi
Marika Koplimägi ('72)
EST22:36.96
  
 PB
K50 10000 m    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Liliana Torn
Liliana Torn ('69)
EST40:34.35
  
 SB
K50 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Liliana Torn
Liliana Torn ('69)
EST39:30
  
 SB
8
Katja Funk
Katja Funk ('69)
GER44:47
  
 PB
9
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER45:04
  
 SB
K50 Halvmarathon    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
5
Breda Gaffney
Breda Gaffney ('72)
IRL1:32:16
  
 
7
Martina Schimanski
Martina Schimanski ('69)
GER1:36:01
  
 PB
8
Katja Funk
Katja Funk ('69)
GER1:40:30
  
 SB
10
Gillian Sohun
Gillian Sohun ('70)
IRL1:43:02
  
 PB
K50 300 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
6
Niamh McGuire
Niamh McGuire ('70)
IRL53.27
  
 PB
Indledende heats21.9.
Indledende 1
21.9.
21.9.
4
Tina Schulz
Tina Schulz ('72)
GER55.29
  
 PB
Indledende 2
21.9.
21.9.
4
Niamh McGuire
Niamh McGuire ('70)
IRL53.47
  
 PB
6
Denise Cruz
Denise Cruz ('73)
SWE1:02.11
  
 
K50 80 m hæk 76.2 cm, 7 m    
29.9. Vind: +1.4

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.4
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER12.72
  
 PB
K50 Højdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER1.50
  
 
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
 XO
1.55
  XX
  
3
Manuela Groß
Manuela Groß ('71)
GER1.45
  
 =PB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXX
   
K50 Længdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Anja Mulder
Anja Mulder ('71)
NED4.88
-0.5
  
 PB
 
4.86 PB
 -0.2
4.88 PB
 -0.5
  X  X4.87
 0.7
  X  
8
Daniela Kaske-Mehlich
Daniela Kaske-Mehlich ('69)
GER4.20
+0.9
  
 SB
 
4.20 SB
 0.9
3.98
 -1.7
3.96
 -2.2
4.08
 -1.8
3.92
 1.4
  X  
K50 Trespring     
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Anja Mulder
Anja Mulder ('71)
NED10.56
-0.3
  
 
 
9.81
 -2.1
  X10.36
 -1.0
10.36
 -1.9
10.52
 -0.2
10.56
 -0.3
  
K50 Kuglestød 3.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Paula Williams
Paula Williams ('72)
GBR13.30
  
 PB
 
12.3113.30 PB12.8212.84  –12.73  
2
Sonja Römmert
Sonja Römmert ('73)
GER12.49
  
 PB
 
10.48 PB12.49 PB11.5611.75  X11.69  
10
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE10.23
  
 
 
9.7210.0910.23     
17
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN7.24
  
 
 
6.537.246.61     
K50 Diskoskast 1.0 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER41.09
  
 SB
 
39.98  X40.2340.89 SB39.8041.09 SB  
3
Isabell Fagerström
Isabell Fagerström ('73)
SWE35.73
  
 SB
 
29.3234.2135.73 SB  X35.1833.99  
10
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN25.01
  
 
 
25.01  X23.32     
12
Tiina Lompolojärvi
Tiina Lompolojärvi ('73)
FIN20.12
  
 
 
18.1520.12  X     
K50 Vægtkast 7.26 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
2
Nataliia Radionova
Nataliia Radionova ('73)
UKR15.23
  
 PB
 
  X13.87 PB14.65 PB  X15.20 PB15.23 PB  
4
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER14.59
  
 PB
 
13.77 PB14.59 PB  X14.29  X  X  
7
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN12.91
  
 
 
12.5412.3812.6012.6412.91  X  
9
Tiina Lompolojärvi
Tiina Lompolojärvi ('73)
FIN12.20
  
 PB
 
11.7012.20 PB11.94     
12
Katriona Power
Katriona Power ('72)
IRL11.21
  
 PB
 
11.21 PB  X11.14     
13
Yvette Bot-Vleerlaag
Yvette Bot-Vleerlaag ('72)
NED11.10
  
 PB
 
10.02 PB  X11.10 PB     
17
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN7.63
  
 
 
7.637.037.56     
K50 Hammerkast 3.0 kg    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
5
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER42.99
  
 
 
41.8642.9939.2342.6441.7640.34  
6
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN39.85
  
 
 
36.60  X38.22  X  X39.85  
8
Yvette Bot-Vleerlaag
Yvette Bot-Vleerlaag ('72)
NED35.29
  
 
 
  X35.21  X34.5935.2935.13  
13
Tiina Lompolojärvi
Tiina Lompolojärvi ('73)
FIN32.81
  
 
 
31.45  X32.81     
17
Inka Juvonen
Inka Juvonen ('70)
FIN24.67
  
 
 
24.6724.6621.37     
K50 Spydkast 500 gram    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
4
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE33.49
  
 
 
32.0633.4932.1732.1831.61  X  
10
Niamh McGuire
Niamh McGuire ('70)
IRL24.82
  
 PB
 
24.82 PB  X  X     
K50 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Grazia Manzotti
Grazia Manzotti ('69)
GBR27:39.10
  
 PB
5
Marita Harju
Marita Harju ('72)
FIN29:18.96
  
 
13
Jenny Acuna Leal
Jenny Acuna Leal ('69)
NED32:57.44
  
 PB
15
Andrea Maier
Andrea Maier ('69)
GER36:02.09
  
 PB
Virve Viljola
Virve Viljola ('70)
FIN DNF
  
 
Anna Savarese
Anna Savarese ('71)
ITA DNF
  
 
K50 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Sandra Franceschini
Sandra Franceschini ('72)
ITA55:38
  
 PB
7
Marita Harju
Marita Harju ('72)
FIN1:00:39
  
 
11
Virve Viljola
Virve Viljola ('70)
FIN1:03:17
  
 
12
Nicole Hörl
Nicole Hörl ('71)
GER1:03:22
  
 PB
15
Outi Siimes
Outi Siimes ('71)
FIN1:06:08
  
 
17
Ines Hammerl
Ines Hammerl ('73)
GER1:06:27
  
 PB
21
Andrea Maier
Andrea Maier ('69)
GER1:15:09
  
 SB
K50 20 km kapgang    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
7
Jenny Acuna Leal
Jenny Acuna Leal ('69)
NED2:29:36
  
 SB
Marita Harju
Marita Harju ('72)
FIN DQ
  
 
K50 4 x 100 m stafet    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
4
 
  
IRL56.49
  
 
  Dara Carr, Katherine Markey, Niamh McGuire, Margaret O'Connor
5
 
  
FIN56.67
  
 
  Sari Pikkarainen, Johanna Haikonen, Virpi Rahikkala, Elisa Valtanen
K50 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
2
 
  
IRL4:44.97
  
 
  Geraldine Finnegan, Margaret O'Connor, Breda Gaffney, Edel Maguire
K50 Kaste 5-kamp K50    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Bettina Schardt
Bettina Schardt ('72)
GER3554
  
 PB
 
42,4510,3139,4823,5815,14
3
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE3487
  
 PB
 
45,5111,6231,6324,2614,42
9
Satu Lehtonen
Satu Lehtonen ('70)
FIN2614
  
 
 
42,998,9816,6618,1012,60
11
Tiina Lompolojärvi
Tiina Lompolojärvi ('73)
FIN2366
  
 PB
 
33,427,2920,4919,0811,96
K50 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
2
Liliana Torn
Liliana Torn ('69)
EST27:25
  
 
9
Claudia Seel
Claudia Seel ('72)
GER30:49
  
 
K50 Heptathlon W50    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Tatjana Schilling
Tatjana Schilling ('70)
GER6165
  
 SB
 
12,87/-0,11,5412,2827,10/+1,15,05/+0,332,252.38,54
2
Linda Åkerman
Linda Åkerman ('71)
SWE4468
  
NR50 PB
 
14,53/0,01,1210,7630,68/+1,14,25/+0,530,622.52,40
4
Manuela Groß
Manuela Groß ('71)
GER4359
  
 PB
 
15,39/-0,11,459,7232,754,33/-0,326,713.06,75
5
Anna Ek
Anna Ek ('73)
SWE4279
  
 PB
 
15,76/0,01,3910,9531,60/+1,14,36/+0,224,023.13,69
7
Niamh Maguire
Niamh Maguire ('70)
IRL4148
  
 PB
9
Vanessa De Luca
Vanessa De Luca ('72)
SWE4079
  
 PB
 
14,95/0,01,279,1431,06/+1,14,13/-0,418,832.57,17
12
Tina Schulz
Tina Schulz ('72)
GER3534
  
 PB
 
14,80/0,07,0029,694,38/+0,220,612.58,65
M55 100 m    
Semifinale22.9.
Semi 3
22.9. Vind: -0.4
22.9.Vind: -0.4
5
Jarmo Nissilä
Jarmo Nissilä ('67)
FIN12.86
  
 =SB
7
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER12.95
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 2
21.9. Vind: 0.0
21.9.Vind: 0.0
3
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER12.85
  
 PB
Indledende 5
21.9. Vind: -0.5
21.9.Vind: -0.5
3
Jarmo Nissilä
Jarmo Nissilä ('67)
FIN12.86
  
 SB
Indledende 6
21.9. Vind: -0.8
21.9.Vind: -0.8
7
Hans Bengtsson
Hans Bengtsson ('67)
SWE18.06
  
 PB
M55 200 m    
24.9. Vind: 0.0

Finale A

Finale
24.9.Vind: 0.0
2
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.60
  
 SB
Semifinale24.9.
Semi 2
24.9. Vind: +1.2
24.9.Vind: +1.2
5
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER26.51
  
 PB
7
Jarmo Nissilä
Jarmo Nissilä ('67)
FIN26.84
  
 
Semi 3
24.9. Vind: +1.8
24.9.Vind: +1.8
2
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE24.90
  
 
6
Jan Särömaa
Jan Särömaa ('66)
FIN26.48
  
 SB
Indledende heats23.9.
Indledende 3
23.9. Vind: +0.6
23.9.Vind: +0.6
4
Jarmo Nissilä
Jarmo Nissilä ('67)
FIN26.63
  
 
Indledende 5
23.9. Vind: +0.3
23.9.Vind: +0.3
1
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE25.90
  
 
2
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER26.57
  
 PB
Indledende 7
23.9. Vind: +0.1
23.9.Vind: +0.1
3
Jan Särömaa
Jan Särömaa ('66)
FIN26.83
  
 
M55 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
2Robin RichRobin Rich ('67)DEN56.07
  
 SB
3
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE57.01
  
 
4
Tom Ketelaer
Tom Ketelaer ('68)
GER57.17
  
 PB
Semifinale26.9.
Semi 1
26.9.
26.9.
2Robin RichRobin Rich ('67)DEN56.00
  
 SB
6
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE58.61
  
 
Semi 2
26.9.
26.9.
1
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE56.64
  
 
3
Tom Ketelaer
Tom Ketelaer ('68)
GER56.99
  
 PB
Indledende heats25.9.
Indledende 1
25.9.
25.9.
2
Tom Ketelaer
Tom Ketelaer ('68)
GER57.23
  
 PB
7
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER1:05.28
  
 PB
Indledende 2
25.9.
25.9.
1Robin RichRobin Rich ('67)DEN57.93
  
 
5
Ronan Gately
Ronan Gately ('68)
IRL1:03.10
  
 SB
Indledende 3
25.9.
25.9.
1
Mårten Skogman
Mårten Skogman ('67)
SWE57.29
  
 
4
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE57.47
  
 PB
5
David Stewart
David Stewart ('66)
IRL1:01.23
  
 PB
6
Veiko Randaru
Veiko Randaru ('67)
EST1:07.70
  
 
7
Wolfgang Berrens
Wolfgang Berrens ('64)
GER1:09.00
  
 PB
Indledende 5
25.9.
25.9.
4
Jan Särömaa
Jan Särömaa ('66)
FIN59.94
  
 SB
7
Ton Bosgoed
Ton Bosgoed ('66)
NED1:03.95
  
 PB
M55 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
3
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST2:06.70
  
 SB
3
Raido Raspel
Raido Raspel ('67)
EST2:13.02
  
 
8
Raido Raspel
Raido Raspel ('67)
EST2:12.80
  
 
8
Paul Flynn
Paul Flynn ('67)
IRL2:27.04
  
 PB
10Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)DEN2:15.47
  
 SB
11
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:15.84
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 1
28.9.
28.9.
3
Mats Olsson
Mats Olsson ('65)
SWE2:13.92
  
 
11
Fergal Dunne
Fergal Dunne ('63)
IRL2:56.76
  
 
Indledende 2
28.9.
28.9.
2
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST2:12.34
  
 
7
Ton Bosgoed
Ton Bosgoed ('66)
NED2:20.95
  
 PB
Indledende 3
28.9.
28.9.
4Michael Pilegaard HansenMichael Pilegaard Hansen ('67)DEN2:17.26
  
 
9
David Stewart
David Stewart ('66)
IRL2:29.23
  
 PB
M55 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:18.85
  
 SB
7
Raido Raspel
Raido Raspel ('67)
EST4:28.71
  
 PB
12Kim GodtfredsenKim Godtfredsen ('66)DEN4:42.92
  
 
14
Ton Bosgoed
Ton Bosgoed ('66)
NED4:44.99
  
 PB
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
1
Margus Kirt
Margus Kirt ('67)
EST4:38.61
  
 
5Kim GodtfredsenKim Godtfredsen ('66)DEN4:42.37
  
 SB
Indledende 2
22.9.
22.9.
3
Raido Raspel
Raido Raspel ('67)
EST4:39.59
  
 
8
Ton Bosgoed
Ton Bosgoed ('66)
NED4:50.44
  
 PB
9
Paul Flynn
Paul Flynn ('67)
IRL4:53.68
  
 PB
13
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER5:30.99
  
 PB
14
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER5:58.58
  
 SB
M55 5000 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
1
Miguel Molero-Eichwein
Miguel Molero-Eichwein ('68)
GER16:33.55
  
 PB
11Kim GodtfredsenKim Godtfredsen ('66)DEN17:40.26
  
 SB
Finale B
26.9.
26.9.
1
Harald Stecker
Harald Stecker ('65)
GER18:16.36
  
 PB
9
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER20:46.93
  
 PB
11
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER21:37.01
  
 SB
M55 10000 m    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
5Kim GodtfredsenKim Godtfredsen ('66)DEN36:45.44
  
 SB
8
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER43:48.73
  
 PB
9
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER44:36.36
  
 PB
M55 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Miguel Molero-Eichwein
Miguel Molero-Eichwein ('68)
GER32:56
  
 PB
9
Harald Stecker
Harald Stecker ('65)
GER38:15
  
 SB
12
Ian Egan
Ian Egan ('67)
IRL39:37
  
 PB
14
Dirk Bockelmann
Dirk Bockelmann ('66)
GER40:23
  
 PB
17
Henk Vos
Henk Vos ('67)
NED41:44
  
 PB
22
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER44:59
  
 SB
24
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER45:27
  
 SB
30
Jouni Jurmu
Jouni Jurmu ('64)
FIN51:22
  
 SB
M55 Halvmaraton    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
11
Jari Hakola
Jari Hakola ('64)
FIN1:20:57
  
 PB
14
Ton Bosgoed
Ton Bosgoed ('66)
NED1:23:50
  
 PB
19
Dirk Bockelmann
Dirk Bockelmann ('66)
GER1:29:26
  
 PB
27
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER1:39:48
  
 PB
32
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER1:44:37
  
 
34
Jürgen Schimanski
Jürgen Schimanski ('66)
GER1:45:58
  
 PB
M55 3000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
3
Raido Raspel
Raido Raspel ('67)
EST11:23.16
  
 PB
M55 100 m hæk 91.4 cm    
29.9. Vind: +2.1

Finale A

Finale
29.9.Vind: +2.1
4
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST15.43 w
  
 
Indledende heats28.9.
Indledende 2
28.9. Vind: +0.6
28.9.Vind: +0.6
2
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST15.43
  
 PB
M55 400 m hæk    
Indledende heats21.9.
5
Veiko Randaru
Veiko Randaru ('67)
EST1:13.19
  
 PB
M55 Højdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST1.70
  
 =SB
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
 XO
1.75
XXX
    
6
Wilhelm Martin
Wilhelm Martin ('65)
GER1.60
  
 PB
 
1.55
 XO
1.60
 XO
1.65
XXX
     
8
Aca Stanković
Aca Stanković ('67)
SRB1.60
  
 PB
 
1.50
 XO
1.55
 XO
1.60
XXO
1.65
XXX
    
M55 Stangspring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
3Morten KyndbølMorten Kyndbøl ('68)DEN3.70
  
 
 
3.40
  O
3.55
  O
3.70
XXO
3.85
XXX
    
7
Alan Burke
Alan Burke ('65)
IRL3.55
  
 SB
 
2.95
  O
3.10
  O
3.25
  O
3.40
XXO
3.55
XXO
3.70
XXX
  
9
Panagiotis Avramidis
Panagiotis Avramidis ('65)
SWE3.25
  
 SB
 
3.10
 XO
3.25
  O
3.40
XXX
     
10Kaj HammargrenKaj Hammargren ('64)DEN3.10
  
 PB
 
2.65
  O
2.80
  O
3.10
  O
3.25
XXX
    
Aca Stanković
Aca Stanković ('67)
SRB NH
  
 
 
3.25
XXX
       
M55 Længdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
3
Ulrich Ratsch
Ulrich Ratsch ('67)
GER5.72
-0.3
  
 PB
 
5.68 PB
 -0.1
  X  X5.72 PB
 -0.3
  X5.63
 0.3
  
4
Marko Ulla
Marko Ulla ('68)
EST5.53
+0.1
  
 PB
 
5.46 PB
 0.4
5.36
 -0.2
5.15
 -0.5
5.45
 -0.2
  X5.53 PB
 0.1
  
10
Jörg Czekalla
Jörg Czekalla ('64)
GER5.03
0.0
  
 PB
 
4.99 =PB
 0.0
  X5.03 PB
 0.0
     
12
Veiko Randaru
Veiko Randaru ('67)
EST4.69
-0.1
  
 
 
4.66
 0.3
4.69
 -0.1
4.41
 -0.1
     
M55 Trespring    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
7
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER10.24
-0.6
  
 PB
 
10.12 PB
 -1.6
10.24 PB
 -0.6
9.69
 -1.7
9.82
 -0.8
  X9.99
 -2.4
  
M55 Kuglestød 6.0 kg    
21.9.

Finale A

Finale
21.9.
2
Robert Frans Bakker
Robert Frans Bakker ('65)
NED14.98
  
 SB
 
13.81 SB13.93 SB14.44 SB14.3414.49 SB14.98 SB  
3
Leif Timmermann
Leif Timmermann ('66)
GER14.62
  
 PB
 
14.62 PB13.9914.6114.3014.4314.45  
4
Iwan Kees Groothuijse
Iwan Kees Groothuijse ('67)
NED13.30
  
 SB
 
12.22 SB11.9613.14 SB  X  X13.30 SB  
6
Thomas Schroers
Thomas Schroers ('67)
GER13.02
  
 PB
 
  X11.93 PB  X12.52 PB13.02 PB  X  
11
Kari Lindberg
Kari Lindberg ('68)
FIN10.85
  
 PB
 
10.85 PB10.1510.41     
12
Ilpo Haapea
Ilpo Haapea ('66)
FIN10.80
  
 
 
10.5910.8010.61     
14
Klaus Acker
Klaus Acker ('63)
GER9.38
  
 PB
 
9.09 PB9.38 PB9.21     
15
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE8.60
  
 
 
8.608.318.15     
M55 Diskoskast 1.5 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Helmut Maryniak
Helmut Maryniak ('68)
GER50.46
  
 
 
  X48.80  X50.4646.48  X  
5
Thomas Schroers
Thomas Schroers ('67)
GER40.82
  
 
 
38.7438.6537.93  X40.7740.82  
7
Iwan Kees Groothuijse
Iwan Kees Groothuijse ('67)
NED40.38
  
 PB
 
39.69 PB39.70 PB  X36.52  X40.38 PB  
9
Andreas Glück
Andreas Glück ('67)
GER37.80
  
 
 
  X37.80  X     
10
Ilpo Haapea
Ilpo Haapea ('66)
FIN36.65
  
 SB
 
36.65 SB36.2435.42     
15
Andreas Groneberg
Andreas Groneberg ('64)
GER30.96
  
 
 
28.2230.9629.90     
17
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE28.35
  
 
 
26.9128.35  X     
M55 Vægtkast 11.34 kg    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
9Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN12.02
  
 SB
 
  X12.02 SB11.32     
11
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE10.26
  
 
 
  X10.1910.26     
M55 Hammerkast 6.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
2
Per Karlsson
Per Karlsson ('67)
SWE54.88
  
 PB
 
50.45  X54.88 PB  X52.10  X  
4
Franz Pauly
Franz Pauly ('64)
GER45.90
  
 
 
41.3843.2144.5145.6945.9045.82  
7
Harald Bidinger
Harald Bidinger ('68)
GER39.59
  
 PB
 
38.39 PB  X39.59 PB  X  X  X  
M55 Spydkast 700 gram    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
1
Eugene Lommen
Eugene Lommen ('67)
NED55.22
  
 PB
 
  X51.73 PB52.13 PB50.9155.22 PB52.92  
2Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)DEN50.97
  
 SB
 
40.0342.4843.5849.0850.97 SB50.33  
5
Jacobus Van Avendonk
Jacobus Van Avendonk ('67)
NED41.46
  
 PB
 
36.46 SB38.49 PB33.7237.6541.46 PB39.86  
7
Ilpo Haapea
Ilpo Haapea ('66)
FIN37.81
  
 PB
 
37.81 PB  X  X  X37.2137.09  
M55 5000 m kapgang    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Miguel Ángel Carvajal
Miguel Ángel Carvajal ('65)
ESP23:15.10
  
 PB
2
Philippe Bonneau
Philippe Bonneau ('65)
FRA23:50.79
  
 PB
3
Giancarlo Camilletti
Giancarlo Camilletti ('67)
ITA24:54.08
  
 PB
4
Remco De Bruin
Remco De Bruin ('64)
NED25:26.40
  
 PB
5
Modris Liepiņš
Modris Liepiņš ('66)
LAT25:36.90
  
 SB
M55 10 km kapgang    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
9
Andreas Ritzenhoff
Andreas Ritzenhoff ('67)
GER1:00:57
  
 PB
Remco De Bruin
Remco De Bruin ('64)
NED DQ
  
 
M55 4 x 100 m stafet    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
3
 
  
GER59.78
  
 
  Jörg Czekalla, Andreas Groneberg, Laszlo Müller, Tom Ketelaer
M55 4 x 400 m stafet    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
4
 
  
FIN4:14.71
  
 
  Esa Salminen, Christer Strömberg, Jukka-Pekka Hassinen, Jan Särömaa
5
 
  
IRL4:17.91
  
 
  David Stewart, Ronan Gately, John O'Connor, Ian Egan
6
 
  
EST4:46.02
  
 
  Veiko Randaru, Ylo Randaru, Ivar Raig, Juhan Tennasilm
M55 4 x 400 m stafet mix    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
3
 
  
IRL4:19.69
  
 
  Ronan Gately, Geraldine Finnegan, David Stewart, Edel Maguire
4
 
  
FIN4:25.12
  
 
  Christer Strömberg, Annika Savolainen, Jan Särömaa, Elisa Valtanen
M55 Kaste 5-kamp M55    
30.9.

Finale A

Finale
30.9.
8Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67)DEN2648
  
 SB
 
32,009,3326,1939,0710,26
10
Per-Jonas Trollsås
Per-Jonas Trollsås ('65)
SWE2326
  
 SB
 
24,118,9531,0028,009,78
12
Ulrich Löcher
Ulrich Löcher ('64)
GER2204
  
 PB
 
22,189,8924,0829,119,27
M55 Cross 8 km    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Miguel Molero-Eichwein
Miguel Molero-Eichwein ('68)
GER23:47
  
 
13
Harald Stecker
Harald Stecker ('65)
GER26:43
  
 
15
Patrick Malone
Patrick Malone ('64)
IRL27:42
  
 
19
Paul Flynn
Paul Flynn ('67)
IRL28:20
  
 
20
Ian Egan
Ian Egan ('67)
IRL28:27
  
 
22
Dirk Bockelmann
Dirk Bockelmann ('66)
GER28:58
  
 
24
Michael Lewandowski
Michael Lewandowski ('64)
GER30:26
  
 
25
Robert Rohregger
Robert Rohregger ('64)
GER31:13
  
 
31
Jouni Jurmu
Jouni Jurmu ('64)
FIN35:20
  
 
M55 Tikamp M55    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
13
Jan Küssner
Jan Küssner ('68)
GER4818
  
 PB
 
13,77/-0,44,61/+0,110,741,341.12,5021,38/-0,531,092,4030,106.46,52
15
Dirk Maximowitz
Dirk Maximowitz ('66)
GER4326
  
 PB
 
15,07/-0,44,23/+0,19,981,371.21,3419,68/+0,631,572,6034,478.12,75
16
Peter Scholze
Peter Scholze ('66)
GER3801
  
 PB
 
15,51/-0,43,70/+0,88,681,251.14,0824,52/+1,023,672,5029,536.20,02
18
Aidan O'Donoghue
Aidan O'Donoghue ('68)
IRL3646
  
 PB
 
15,11/-0,43,70/0,08,701,401.22,8022,49/+0,622,812,1032,147.13,05
K55 100 m    
22.9. Vind: +0.6

Finale A

Finale
22.9.Vind: +0.6
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.50
  
 SB
4
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN13.67
  
 =PB
Semifinale22.9.
Semi 2
22.9. Vind: -1.3
22.9.Vind: -1.3
1
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.74
  
 
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN13.82
  
 
4
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE14.88
  
 
5
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST14.98
  
 
Indledende heats21.9.
Indledende 2
21.9. Vind: -1.9
21.9.Vind: -1.9
1
Angelique Hogeveen-Smit
Angelique Hogeveen-Smit ('67)
NED13.74
  
 SB
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN13.85
  
 
4
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST14.90
  
 
6
Nicola Iwanowski
Nicola Iwanowski ('67)
GER16.52
  
 PB
Indledende 3
21.9. Vind: -1.1
21.9.Vind: -1.1
4
Pauline Manni
Pauline Manni ('67)
NED15.21
  
 PB
5
Saskia Leerdam
Saskia Leerdam ('68)
NED15.79
  
 PB
Indledende 4
21.9. Vind: -0.4
21.9.Vind: -0.4
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER13.60
  
 SB
4
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE14.64
  
 
5
Andrea Holzapfel
Andrea Holzapfel ('66)
GER15.77
  
 PB
K55 200 m    
24.9. Vind: -0.4

Finale A

Finale
24.9.Vind: -0.4
3
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER27.76
  
 SB
4
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN28.47
  
 
8
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL29.92
  
 
Semifinale24.9.
Semi 1
24.9. Vind: +3.1
24.9.Vind: +3.1
6
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST31.01 w
  
 
Semi 2
24.9. Vind: -0.4
24.9.Vind: -0.4
2
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER28.71
  
 
3
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN28.90
  
 
4
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL30.03
  
 
6
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE30.74
  
 
Indledende heats23.9.
Indledende 1
23.9. Vind: +0.4
23.9.Vind: +0.4
3
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE30.61
  
 SB
5
Saskia Leerdam
Saskia Leerdam ('68)
NED33.57
  
 PB
Indledende 2
23.9. Vind: 0.0
23.9.Vind: 0.0
3
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL29.69
  
 
4
Doris Pfennig
Doris Pfennig ('65)
GER31.33
  
 PB
6
Andrea Holzapfel
Andrea Holzapfel ('66)
GER33.39
  
 PB
Indledende 3
23.9. Vind: +0.7
23.9.Vind: +0.7
1
Iris Opitz
Iris Opitz ('66)
GER28.94
  
 SB
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN29.01
  
 
4
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST30.06
  
 SB
K55 400 m    
26.9.

Finale A

Finale
26.9.
4
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL1:06.93
  
 SB
5
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER1:07.34
  
 SB
7
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:08.68
  
 
Indledende heats26.9.
Indledende 1
26.9.
26.9.
2
Erge Viiklaid
Erge Viiklaid ('68)
EST1:08.93
  
 
3
Charlotta Häggström
Charlotta Häggström ('68)
SWE1:12.98
  
 
Indledende 2
26.9.
26.9.
3
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER1:17.56
  
 SB
Indledende 3
26.9.
26.9.
1
Carol Kearney
Carol Kearney ('64)
IRL1:07.75
  
 
2
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER1:07.95
  
 
K55 800 m    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
1
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER2:26.99
  
 SB
6
Marion Stedefeld
Marion Stedefeld ('66)
GER2:33.21
  
 PB
11Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)DEN2:52.14
  
 SB
K55 1500 m    
23.9.

Finale A

Finale
23.9.
2
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER4:56.38
  
 SB
5
Agnes Schipper
Agnes Schipper ('68)
NED5:12.73
  
 PB
11Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)DEN5:38.12
  
 SB
Indledende heats22.9.
Indledende 1
22.9.
22.9.
2
Agnes Schipper
Agnes Schipper ('68)
NED5:36.93
  
 PB
3
Eva Trost
Eva Trost ('68)
GER5:39.17
  
 SB
Indledende 2
22.9.
22.9.
6Trine B AndersenTrine B Andersen ('68)DEN5:39.97
  
 SB
K55 5000 m    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
6
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER21:44.84
  
 PB
K55 10000 m    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER45:39.24
  
 PB
2
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER46:09.37
  
 PB
K55 10 km    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Annette Kealy
Annette Kealy ('67)
IRL39:50
  
 SB
4
Josefa Matheis
Josefa Matheis ('66)
GER41:48
  
 SB
5
Carmel McCarthy Crowley
Carmel McCarthy Crowley ('68)
IRL43:09
  
 PB
8
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER44:40
  
 
9
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER45:09
  
 PB
K55 Halvmarathon    
1.10.

Finale A

Finale
1.10.
1
Annette Kealy
Annette Kealy ('67)
IRL1:26:27
  
 SB
7
Donna Evans
Donna Evans ('67)
IRL1:38:12
  
 SB
8
Ute Krause
Ute Krause ('66)
GER1:38:45
  
 
11
Ines Kluth
Ines Kluth ('66)
GER1:41:51
  
 PB
13
Heike Kalweit
Heike Kalweit ('68)
GER1:46:16
  
 PB
K55 2000 m forh.    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
1
Katja Knospe
Katja Knospe ('66)
GER8:32.72
  
 PB
2
Annette Weiß
Annette Weiß ('68)
GER8:46.86
  
 SB
K55 300 m hæk    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
3
Geraldine Finnegan
Geraldine Finnegan ('65)
IRL54.54
  
 SB
5
Nicola Iwanowski
Nicola Iwanowski ('67)
GER1:02.15
  
 PB
K55 80 m hæk 76.2 cm, 7 m    
29.9. Vind: +1.6

Finale A

Finale
29.9.Vind: +1.6
2
Elisa Valtanen
Elisa Valtanen ('68)
FIN13.75
  
 PB
3
Geraldine Finnegan
Geraldine Finnegan ('65)
IRL14.11
  
 PB
6
Andrea Holzapfel
Andrea Holzapfel ('66)
GER15.21
  
 PB
K55 Højdespring    
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
2
Geraldine Finnegan
Geraldine Finnegan ('65)
IRL1.38
  
 SB
 
1.26
  O
1.30
  O
1.34
  O
1.38
  O
1.42
XXX
   
6
Anja Kanne
Anja Kanne ('68)
GER1.22
  
 PB
 
1.14
XXO
1.18
  O
1.22
  O
1.26
XXX
    
7
Petra Laserich
Petra Laserich ('67)
GER1.14
  
 PB
 
1.10
  O
1.14
XXO
1.18
XXX
     
K55 Stangspring    
29.9.

Finale A

Finale
29.9.
2
Geraldine Finnegan
Geraldine Finnegan ('65)
IRL2.50
  
 =PB
 
2.20
 XO
2.30
  O
2.40
  O
2.50
 XO
2.60
XXX
   
3
Carin Thornander
Carin Thornander ('63)
SWE2.20
  
 SB
 
1.80
  O
1.90
  O
2.00
  O
2.10
  O
2.20
  O
2.30
XXX
  
K55 Længdespring    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
2
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE4.99 w
+2.6
  
 
 
4.80 =SB
 1.7
4.72
 0.6
4.77
 4.8
4.85
 4.2
4.99
 2.6
  X  
8
Andrea Holzapfel
Andrea Holzapfel ('66)
GER4.23 w
+6.3
  
 
 
3.95
 1.4
  X4.07 =PB
 2.0
  X  X4.23
 6.3
  
K55 Trespring     
28.9.

Finale A

Finale
28.9.
1
Annica Sandström
Annica Sandström ('68)
SWE10.39
-0.2
  
NR55 SB
 
  X10.39 SB
 -0.2
  X  X9.93
 0.6
  X  
4
Andrea Holzapfel
Andrea Holzapfel ('66)
GER9.17
+0.9
  
 PB
 
  X8.90 PB
 1.1
9.17 PB
 0.9
9.09
 -0.5
  X  X  
5
Geraldine Finnegan
Geraldine Finnegan ('65)
IRL8.79
-0.3
  
 SB
 
8.74 SB
 -0.6
8.72
 -0.5
8.79 SB
 -0.3
  X8.68
 0.3
8.65
 0.3
  
K55 Kuglestød 3.0 kg    
22.9.

Finale A

Finale
22.9.
1
Jana Müller-Schmidt
Jana Müller-Schmidt ('64)
GER13.28
  
 
 
13.1013.2812.9813.1612.9212.79  
2
Svitlana Sorochuk
Svitlana Sorochuk ('67)
UKR13.26
  
 PB
 
12.40 SB12.49 SB12.94 SB  X12.5713.26 PB  
3
Carmen Hildebrandt
Carmen Hildebrandt ('67)
GER12.03
  
 
 
11.8611.9211.95  X  X12.03  
4
Kristiina Peltola
Kristiina Peltola ('66)
FIN11.71
  
 
 
11.5811.5511.1811.7111.33  X  
6
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER11.04
  
 SB
 
11.00 SB10.9610.8910.8211.04 SB10.70  
8
Lea Pirttilä
Lea Pirttilä ('65)
FIN8.26
  
 SB
 
7.93 SB8.26 SB7.797.407.807.13  
K55 Diskoskast 1.0 kg    
25.9.

Finale A

Finale
25.9.
3
Christine Ecker
Christine Ecker ('64)
GER35.76
  
 SB
 
31.0033.0330.72  X33.5235.76 SB  
4
Silke Stolt
Silke Stolt ('67)
GER32.79
  
 
 
32.21  X30.2231.0532.3032.79  
7
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER30.27
  
 PB
 
28.29 SB29.22 SB29.35 SB30.27 PB29.06  X  
9
Lilian Sepp
Lilian Sepp ('67)
EST25.32
  
 SB
 
25.32 SB  X  X     
11
Birgit Ott
Birgit Ott ('65)
GER24.44
  
 PB
 
  X24.44 PB  X     
K55 Vægtkast 7.26 kg    
24.9.

Finale A

Finale
24.9.
1
Margret Klein-Raber
Margret Klein-Raber ('64)
GER15.59
  
 PB
 
13.54 SB15.59 PB14.95  X  X  –  
3
Annelie Schöldström
Annelie Schöldström ('67)
SWE12.20
  
 
 
  X11.9112.2011.4711.37  X  
4
Ellen Weller
Ellen Weller ('66)
GER11.51
  
 PB
 
10.56 PB11.18 PB11.47 PB11.0911.51 PB11.35  
6
Lilian Sepp
Lilian Sepp ('67)
EST10.66
  
 PB