M 100 m Vind: -1.1 Finale A Finale | Vind: -1.1 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bradley Nkoana Bradley Nkoana ('05) | 05 | RSA | 10.40 | SB | ||||
2 | Tshepo Tyntini Tshepo Tyntini ('05) | 05 | RSA | 10.49 | |||||
3 | Noah Bibi Noah Bibi | 00 | MRI | 10.52 | |||||
4 | Mihlali Xotyeni Mihlali Xotyeni ('03) | 03 | RSA | 10.54 | |||||
5 | Thandaza Zwane Thandaza Zwane ('92) | 92 | SWZ | 10.58 | |||||
6 | Rolandt Grosskopf Rolandt Grosskopf ('06) | 06 | RSA | 10.73 | |||||
7 | Phumzile Mqolo Phumzile Mqolo ('01) | 01 | RSA | 10.78 | |||||
8 | Sultan Khalid Al-Khaldi Sultan Khalid Al-Khaldi ('99) | 99 | KSA | 10.86 | SB | ||||
9 | Tristan Dean Tristan Dean ('01) | 01 | RSA | 10.86 | |||||
10 | Sinethemba Dludlu Sinethemba Dludlu ('99) | 99 | RSA | 10.91 | |||||
M 200 m Vind: -1.3 Finale A Finale | Vind: -1.3 | ||||||||
1 | Benji Richardson Benji Richardson ('03) | 03 | RSA | 20.89 | |||||
2 | Adrian Swart Adrian Swart ('02) | 02 | RSA | 21.03 | |||||
3 | Lucky Moleyane Lucky Moleyane ('03) | 03 | RSA | 21.16 | |||||
4 | Edwin Molelekwa Edwin Molelekwa ('03) | 03 | BOT | 21.77 | |||||
5 | Lewellyn Harmse Lewellyn Harmse ('06) | 06 | RSA | 21.88 | PB | ||||
6 | Joshan Vencatasamy Joshan Vencatasamy | 00 | MRI | 22.04 | SB | ||||
7 | Jonathan Hertwig-Ødegaard Jonathan Hertwig-Ødegaard ('05) | 05 | NOR | 22.24 | PB | ||||
8 | Moses Igbo Moses Igbo ('06) | 06 | RSA | 22.71 | SB | ||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Mthi Mthimkulu Mthi Mthimkulu ('03) | 03 | RSA | 46.11 | PB | ||||
2 | Tjaart Van Der Walt Tjaart Van Der Walt ('04) | 04 | RSA | 46.69 | |||||
3 | Marnus Jonker Marnus Jonker ('99) | 99 | RSA | 46.71 | SB | ||||
4 | Kabo David Rankgwe Kabo David Rankgwe ('03) | 03 | BOT | 46.81 | |||||
5 | Andre Retief Andre Retief ('02) | 02 | NAM | 46.83 | SB | ||||
6 | Kago Seshoka Kago Seshoka ('04) | 04 | BOT | 47.16 | |||||
7 | Sokwakhana Zazini Sokwakhana Zazini | 00 | RSA | 48.13 | SB | ||||
M 600 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Slimane Moula Slimane Moula ('99) | 99 | ALG | 1:14.52 | PB | ||||
2 | Zine El Abidine Lagoune Zine El Abidine Lagoune ('99) | 99 | ALG | 1:16.38 | PB | ||||
3 | Fouad Hamada Fouad Hamada ('96) | 96 | ALG | 1:16.52 | PB | ||||
4 | Boikanyo Motlhamme Boikanyo Motlhamme ('98) | 98 | RSA | 1:16.72 | PB | ||||
5 | Kian Johnson Kian Johnson ('03) | 03 | RSA | 1:18.91 | |||||
6 | Alex Modumo Alex Modumo ('02) | 02 | BOT | 1:19.41 | PB | ||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Kethobogile Haingura Kethobogile Haingura ('98) | 98 | BOT | 1:45.14 | PB | ||||
2 | Oussama Cherrad Oussama Cherrad | 00 | ALG | 1:45.47 | PB | ||||
3 | Yassine Hathat Yassine Hathat ('91) | 91 | ALG | 1:46.55 | SB | ||||
4 | James Seeliger James Seeliger ('99) | 99 | RSA | 1:46.79 | PB | ||||
5 | Mohamed Amine Drabli Mohamed Amine Drabli | 00 | ALG | 1:47.70 | PB | ||||
6 | Letlhogonolo Mokgethi Letlhogonolo Mokgethi ('04) | 04 | BOT | 1:48.27 | |||||
7 | Kabelo Mohlosi Kabelo Mohlosi ('93) | 93 | RSA | 1:48.81 | SB | ||||
8 | Jansen Bell Jansen Bell ('02) | 02 | RSA | 1:49.22 | PB | ||||
9 | Abrie Kruger Abrie Kruger ('01) | 01 | RSA | 1:49.92 | SB | ||||
10 | Tshegofatso Nwagu Tshegofatso Nwagu ('01) | 01 | RSA | 1:57.48 | SB | ||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 7:56.00 | SB | ||||
2 | Niel Van Der Merwe Niel Van Der Merwe ('03) | 03 | RSA | 8:07.40 | SB | ||||
3 | Nkosinathi Sibiya Nkosinathi Sibiya ('94) | 94 | RSA | 8:15.49 | PB | ||||
4 | Pusuletso Mofokeng Pusuletso Mofokeng ('93) | 93 | RSA | 8:16.62 | PB | ||||
5 | Phemelo Ntoe Phemelo Ntoe ('01) | 01 | RSA | 8:17.07 | PB | ||||
6 | Corné De Fouw Corné De Fouw ('05) | 05 | RSA | 8:32.43 | SB | ||||
7 | Keaton Stansfeld Keaton Stansfeld ('03) | 03 | RSA | 8:55.84 | PB | ||||
M 110 m hæk Vind: -1.5 Finale A Finale | Vind: -1.5 | ||||||||
1 | Mondray Barnard Mondray Barnard ('02) | 02 | RSA | 13.77 | SB | ||||
2 | Schalk Willem Nel Schalk Willem Nel ('02) | 02 | RSA | 13.92 | |||||
3 | Wicus Vosloo Wicus Vosloo ('01) | 01 | RSA | 14.11 | SB | ||||
4 | Reynard Strauss Reynard Strauss ('03) | 03 | RSA | 14.16 | |||||
5 | Franco Le Roux Franco Le Roux ('05) | 05 | RSA | 14.67 | PB | ||||
6 | Paul Mwa Paul Mwa ('05) | 05 | RSA | 15.03 | PB | ||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||
1 | Doudai Ismail Abakar Doudai Ismail Abakar ('04) | 04 | QAT | 48.68 | PB | ||||
2 | Le Roux Hamman Le Roux Hamman ('92) | 92 | RSA | 49.75 | SB | ||||
3 | Constant Pretorius Constant Pretorius ('94) | 94 | RSA | 50.66 | |||||
4 | Keitumetse Maitseo Keitumetse Maitseo ('99) | 99 | BOT | 51.04 | |||||
5 | Marthinus Du Preez Marthinus Du Preez ('01) | 01 | RSA | 51.78 | |||||
6 | Heinrich Van Der Wath Heinrich Van Der Wath ('05) | 05 | RSA | 52.22 | SB | ||||
7 | Joseph Monthusi Gaetwesepe Joseph Monthusi Gaetwesepe ('95) | 95 | BOT | 52.63 | |||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Brian Raats Brian Raats ('04) | 04 | RSA | 2.25 | SB | ||||
2 | Joshua Van Deventer Joshua Van Deventer ('05) | 05 | RSA | 2.10 | PB | ||||
3 | Petri Stoltz Petri Stoltz ('07) | 07 | RSA | 2.10 | PB | ||||
4 | Khumo Pitso Khumo Pitso ('05) | 05 | RSA | 2.00 | |||||
5 | Herman Brink Herman Brink ('06) | 06 | RSA | 2.00 | PB | ||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Nikithemba Hani Nikithemba Hani | 00 | RSA | 7.85 | +1.4 | SB | |||
2 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.69 | +1.4 | SB | |||
3 | Dwight Mccloen Dwight Mccloen ('05) | 05 | RSA | 7.40 | +1.3 | SB | |||
4 | Norbert Ponisammy Norbert Ponisammy ('98) | 98 | RSA | 7.32 | +1.9 | SB | |||
5 | Fulufhelo Nemarude Fulufhelo Nemarude ('02) | 02 | RSA | 7.21 | +1.5 | ||||
6 | Lesedi Moloto Lesedi Moloto ('03) | 03 | RSA | 7.17 | +1.6 | SB | |||
7 | Thapelo Nkuna Thapelo Nkuna ('02) | 02 | RSA | 6.88 | w | +3.1 | |||
8 | Blessing Takundwa Blessing Takundwa ('04) | 04 | RSA | 6.62 | w | +2.1 | |||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Kyle Blignaut Kyle Blignaut ('99) | 99 | RSA | 20.10 | SB | ||||
2 | Jason Van Rooyen Jason Van Rooyen ('97) | 97 | RSA | 19.27 | SB | ||||
3 | Bernard Baptiste Bernard Baptiste ('89) | 89 | MRI | 18.87 | NR | PB | |||
4 | Cian De Villiers Cian De Villiers ('04) | 04 | RSA | 16.73 | SB | ||||
5 | David Liebenberg David Liebenberg | RSA | 16.49 | PB | |||||
6 | Pc De Meyer Pc De Meyer ('05) | 05 | RSA | 14.74 | PB | ||||
7 | Anroux Van Zyl Anroux Van Zyl ('04) | 04 | RSA | 14.16 | PB | ||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Ryan Williams Ryan Williams | 00 | NAM | 57.15 | |||||
2 | Danie Strooh Danie Strooh ('04) | 04 | RSA | 53.24 | SB | ||||
3 | Christopher Sophie Christopher Sophie ('91) | 91 | MRI | 51.68 | |||||
4 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 51.09 | SB | ||||
5 | Wynand Swanepoel Wynand Swanepoel ('02) | 02 | RSA | 48.44 | |||||
6 | Xolani Lekhuleni Xolani Lekhuleni ('01) | 01 | RSA | 48.38 | SB | ||||
7 | Leeorrel Breytenbach Leeorrel Breytenbach | 00 | NAM | 48.28 | SB | ||||
8 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 46.73 | SB | ||||
9 | Anroux Van Zyl Anroux Van Zyl ('04) | 04 | RSA | 44.57 | PB | ||||
10 | Pc De Meyer Pc De Meyer ('05) | 05 | RSA | 40.45 | PB | ||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||
1 | Jakub Vadlejch Jakub Vadlejch ('90) | 90 | CZE | 87.00 | SB | ||||
2 | Toni Keränen Toni Keränen ('98) | 98 | FIN | 78.36 | SB | ||||
3 | Niu Heqing Niu Heqing ('97) | 97 | CHN | 72.48 | SB | ||||
4 | Yusaku Iwao Yusaku Iwao ('02) | 02 | JPN | 69.52 | SB | ||||
5 | Jānis Svens Grīva Jānis Svens Grīva ('93) | 93 | LAT | 68.43 | SB | ||||
6 | Righardt Stander Righardt Stander ('04) | 04 | RSA | 64.38 | PB | ||||
7 | Armand Willemse Armand Willemse ('04) | 04 | RSA | 64.18 | |||||
8 | Douw Smit Douw Smit ('99) | 99 | RSA | 63.92 | SB | ||||
9 | Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet ('91) | 91 | CZE | 55.71 | SB | ||||
10 | Jiří Sýkora Jiří Sýkora ('95) | 95 | CZE | 53.47 | SB | ||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||
1 | Danmark Danmark | 38.79 | |||||||
Rasmus Thornbjerg Klausen, Kojo Musah, Simon Hansen, Frederik Nielsen | |||||||||
2 | RSA | 39.21 | |||||||
3 | KSA | 39.35 | |||||||
4 | RSA | 39.46 | |||||||
5 | MRI | 39.85 | |||||||
6 | BOT | 40.05 | |||||||
7 | Danmark Danmark | 46.09 | |||||||
K 100 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||
1 | Leonette Vosloo Leonette Vosloo ('01) | 01 | RSA | 11.90 | |||||
2 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 11.91 | SB | ||||
3 | Nicola van der Merwe Nicola van der Merwe ('01) | 01 | RSA | 11.94 | |||||
4 | Samukeliso Ndebele Samukeliso Ndebele ('04) | 04 | ZIM | 12.03 | SB | ||||
5 | Boipelo Tshemese Boipelo Tshemese ('97) | 97 | RSA | 12.07 | |||||
6 | Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03) | 03 | DEN | 12.16 | SB | ||||
7 | Shere Janse Van Rensburg Shere Janse Van Rensburg ('01) | 01 | RSA | 12.27 | SB | ||||
8 | Lone Madzimule Lone Madzimule ('03) | 03 | BOT | 12.31 | |||||
9 | Basetsana Sebogodi Basetsana Sebogodi | 00 | RSA | 12.32 | PB | ||||
10 | Zenique Botes Zenique Botes ('07) | 07 | RSA | 12.37 | SB | ||||
K 200 m Vind: -1.6 Finale A Finale | Vind: -1.6 | ||||||||
1 | Viwe Jingqi Viwe Jingqi ('05) | 05 | RSA | 23.55 | |||||
2 | Kayla La Grange Kayla La Grange ('04) | 04 | RSA | 24.00 | |||||
3 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 24.15 | SB | ||||
4 | Charne Wansbury Charne Wansbury ('05) | 05 | RSA | 24.16 | PB | ||||
5 | Nicola van der Merwe Nicola van der Merwe ('01) | 01 | RSA | 24.40 | |||||
6 | Mila Compaan Mila Compaan ('03) | 03 | RSA | 25.21 | SB | ||||
7 | Sethunya Majama Sethunya Majama ('06) | 06 | BOT | 25.63 | SB | ||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Zeney Van Der Walt Zeney Van Der Walt | 00 | RSA | 51.80 | |||||
2 | Chane Vermeulen Chane Vermeulen ('06) | 06 | RSA | 53.84 | SB | ||||
3 | Lente Pieterse Lente Pieterse ('97) | 97 | RSA | 54.29 | SB | ||||
4 | Colene Scheepers Colene Scheepers ('06) | 06 | RSA | 54.66 | |||||
5 | Zanté Van Der Merwe Zanté Van Der Merwe ('07) | 07 | RSA | 54.96 | |||||
6 | Batisane Kennekae Batisane Kennekae ('01) | 01 | BOT | 55.37 | |||||
7 | Arette Burger Arette Burger ('07) | 07 | RSA | 57.05 | |||||
8 | Michaela Thomsen Michaela Thomsen ('05) | 05 | RSA | 58.73 | |||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Veera Mattila Veera Mattila ('03) | 03 | FIN | 2:05.92 | SB | ||||
2 | Veronika Sadek Veronika Sadek ('03) | 03 | SLO | 2:08.89 | SB | ||||
3 | Keletso Senosi Keletso Senosi ('01) | 01 | RSA | 2:09.29 | SB | ||||
4 | Marli Dimond Marli Dimond ('06) | 06 | RSA | 2:09.54 | SB | ||||
5 | Sandra Wijtenburg Sandra Wijtenburg ('02) | 02 | RSA | 2:15.54 | SB | ||||
6 | Kayla Coetzee Kayla Coetzee ('05) | 05 | RSA | 2:17.14 | PB | ||||
7 | Courtney Sole Courtney Sole ('06) | 06 | RSA | 2:17.82 | PB | ||||
8 | Olebogeng Segolame Olebogeng Segolame ('05) | 05 | BOT | 2:22.50 | SB | ||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Danielle Verster Danielle Verster ('03) | 03 | RSA | 4:21.58 | |||||
2 | Simonay Weitsz Simonay Weitsz ('99) | 99 | RSA | 4:23.82 | |||||
3 | Naledi Makgatha Naledi Makgatha ('05) | 05 | RSA | 4:24.72 | SB | ||||
4 | Andrea Nicola Steynberg Andrea Nicola Steynberg ('07) | 07 | RSA | 4:35.41 | PB | ||||
5 | Zanthe Taljaard Zanthe Taljaard ('03) | 03 | RSA | 4:36.53 | PB | ||||
6 | Alri Verster Alri Verster ('06) | 06 | RSA | 4:43.54 | PB | ||||
7 | Elandri Schmidt Elandri Schmidt ('04) | 04 | RSA | 4:46.02 | |||||
8 | Mathilda Liebenberg Mathilda Liebenberg ('08) | 08 | RSA | 5:00.24 | PB | ||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||
1 | Martelize Jordaan Martelize Jordaan ('99) | 99 | RSA | 13.71 | |||||
2 | Angelique De Jager Angelique De Jager ('05) | 05 | RSA | 14.26 | PB | ||||
3 | Mikateko Mawela Mikateko Mawela ('01) | 01 | RSA | 14.41 | |||||
4 | Zandri Van Rooyen Zandri Van Rooyen ('06) | 06 | RSA | 14.48 | PB | ||||
5 | Megan Newton Megan Newton ('04) | 04 | RSA | 14.72 | SB | ||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Mia Davel Mia Davel ('06) | 06 | RSA | 1.70 | =PB | ||||
2 | Caitlyn Dehrman Caitlyn Dehrman ('05) | 05 | RSA | 1.65 | =SB | ||||
3 | Nadia Vorster Nadia Vorster ('05) | 05 | RSA | 1.65 | SB | ||||
4 | Lee-Ann Marx Lee-Ann Marx ('05) | 05 | RSA | 1.60 | SB | ||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||
1 | Danni Nolte Danni Nolte ('01) | 01 | RSA | 6.54 | +1.0 | PB | |||
2 | Karmen Fouche Karmen Fouche ('03) | 03 | RSA | 6.27 | +1.4 | SB | |||
3 | Timeke-Jade Coetzee Timeke-Jade Coetzee ('06) | 06 | RSA | 6.26 | +1.0 | ||||
4 | Joane Gerber Joane Gerber ('03) | 03 | RSA | 5.88 | +1.2 | SB | |||
5 | Matsidiso Makgato Matsidiso Makgato ('07) | 07 | RSA | 5.86 | +1.4 | PB | |||
6 | Cara Bronkhorst Cara Bronkhorst ('04) | 04 | RSA | 5.67 | +1.6 | ||||
7 | Madri Rabe Madri Rabe ('01) | 01 | RSA | 5.60 | +1.1 | ||||
8 | Kwena Moloto Kwena Moloto ('02) | 02 | RSA | 5.45 | +1.9 | ||||
9 | Yvonne Robson Yvonne Robson ('99) | 99 | RSA | 5.36 | +1.1 | ||||
10 | Mika Botha Mika Botha ('04) | 04 | RSA | 5.28 | w | +2.1 | |||
11 | Mary-Amy Oosthuizen Mary-Amy Oosthuizen ('05) | 05 | RSA | 5.27 | +1.4 | ||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Leandri Geel Leandri Geel ('97) | 97 | RSA | 62.38 | |||||
2 | Margo Charne Coetzee Margo Charne Coetzee ('94) | 94 | RSA | 57.02 | SB | ||||
3 | Elaine Pretorius Elaine Pretorius ('03) | 03 | RSA | 52.65 | SB | ||||
4 | Anje Holtzhausen Anje Holtzhausen ('06) | 06 | RSA | 44.99 | |||||
5 | Liane Gerber Liane Gerber ('05) | 05 | RSA | 42.81 | PB | ||||
M 100 m Vind: +1.2 Finale A Finale | Vind: +1.2 | ||||||||
1 | Mojela Koneshe Mojela Koneshe ('01) | 01 | LES | 10.37 | SB | ||||
2 | Jonathan Bardotier Jonathan Bardotier ('92) | 92 | MRI | 10.77 | SB | ||||
3 | Nielan La Vita Nielan La Vita ('99) | 99 | RSA | 10.84 | PB | ||||
4 | Tumelo Selebeleng Tumelo Selebeleng ('04) | 04 | RSA | 11.02 | SB | ||||
5 | Moses Igbo Moses Igbo ('06) | 06 | RSA | 11.06 | SB | ||||
6 | Njabulo Thato Mndebele Njabulo Thato Mndebele ('03) | 03 | RSA | 11.39 | PB | ||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Rebeilwe Thwanyane Rebeilwe Thwanyane ('93) | 93 | BOT | 10.69 | SB | ||||
2 | Sinethemba Dludlu Sinethemba Dludlu ('99) | 99 | RSA | 10.80 | SB | ||||
3 | Jean-Daniel Lozereau Jean-Daniel Lozereau ('97) | 97 | MRI | 10.87 | |||||
4 | Bongile Dladla Bongile Dladla ('05) | 05 | RSA | 10.90 | SB | ||||
5 | Dichakane Chaoro Dichakane Chaoro ('04) | 04 | RSA | 10.98 | PB | ||||
Finale C Vind: +1.3 | Vind: +1.3 | ||||||||
1 | Orphee Topize Orphee Topize ('05) | 05 | MRI | 10.51 | SB | ||||
2 | Shirwan Van Staden Shirwan Van Staden | 00 | RSA | 10.53 | SB | ||||
3 | Werner Bezuidenhout Werner Bezuidenhout ('06) | 06 | RSA | 10.60 | |||||
4 | Elvis Mukuchura Elvis Mukuchura ('94) | 94 | ZIM | 10.83 | PB | ||||
5 | Mompoloki Powane Mompoloki Powane ('97) | 97 | BOT | 10.98 | SB | ||||
Finale D Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||
1 | Ali Khalid Mas Ali Khalid Mas ('02) | 02 | KSA | 10.65 | SB | ||||
2 | Kasper AnderssonKasper Andersson ('97) | 97 | DEN | 10.75 | |||||
3 | Jaco Smit Jaco Smit ('88) | 88 | RSA | 11.10 | SB | ||||
4 | Katleho Sakhela Katleho Sakhela ('04) | 04 | RSA | 11.11 | |||||
5 | Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06) | 06 | NOR | 11.39 | SB | ||||
Finale E Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||
1 | Edwin Molelekwa Edwin Molelekwa ('03) | 03 | BOT | 10.81 | |||||
2 | Jonathan Hertwig-Ødegaard Jonathan Hertwig-Ødegaard ('05) | 05 | NOR | 10.99 | PB | ||||
3 | Franco Pienaar Franco Pienaar ('06) | 06 | RSA | 11.01 | |||||
4 | Justice Oratile Justice Oratile ('06) | 06 | BOT | 11.05 | PB | ||||
5 | Scott Banza Scott Banza ('98) | 98 | RSA | 11.25 | SB | ||||
6 | Phumzile Mqolo Phumzile Mqolo ('01) | 01 | RSA | 11.26 | |||||
M 200 m Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 21.06 | SB | ||||
2 | Kabo David Rankgwe Kabo David Rankgwe ('03) | 03 | BOT | 21.42 | PB | ||||
3 | Tumelo Selebeleng Tumelo Selebeleng ('04) | 04 | RSA | 22.21 | SB | ||||
4 | Mofana Mosikili Mofana Mosikili ('02) | 02 | RSA | 22.37 | =PB | ||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||
1 | Eduard Kubelík Eduard Kubelík ('02) | 02 | CZE | 21.13 | SB | ||||
2 | Bongile Dladla Bongile Dladla ('05) | 05 | RSA | 21.99 | =PB | ||||
3 | Shaun Mynhardt Shaun Mynhardt ('02) | 02 | RSA | 22.64 | |||||
Finale C Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Rebeilwe Thwanyane Rebeilwe Thwanyane ('93) | 93 | BOT | 21.61 | SB | ||||
2 | Justice Oratile Justice Oratile ('06) | 06 | BOT | 22.05 | PB | ||||
3 | Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz Emiliano Storm Røgeberg-Ortiz ('06) | 06 | NOR | 22.54 | SB | ||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Tumo Stagato Lesesere Tumo Stagato Lesesere ('02) | 02 | BOT | 45.79 | PB | ||||
2 | Ruan Oosthuizen Ruan Oosthuizen ('04) | 04 | RSA | 46.90 | |||||
3 | Thapelo Phora Thapelo Phora ('91) | 91 | RSA | 47.19 | |||||
Finale B | |||||||||
1 | Antony Pesela Antony Pesela ('02) | 02 | BOT | 46.19 | SB | ||||
2 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 46.31 | SB | ||||
3 | Phenyo Moate Phenyo Moate ('04) | 04 | RSA | 49.03 | SB | ||||
Finale C | |||||||||
1 | Trust Rebabedi Trust Rebabedi ('99) | 99 | BOT | 46.87 | PB | ||||
2 | Yash Aubeeluck Yash Aubeeluck ('98) | 98 | MRI | 48.65 | SB | ||||
3 | Kamogelo Motloba Kamogelo Motloba ('02) | 02 | RSA | 49.50 | SB | ||||
4 | Juan Snyders Juan Snyders ('02) | 02 | RSA | 49.63 | SB | ||||
5 | Bokang Lebese Bokang Lebese ('04) | 04 | RSA | 49.64 | PB | ||||
6 | Lebohang Mokotedi Lebohang Mokotedi ('96) | 96 | RSA | 49.84 | PB | ||||
7 | Haroun Ahmat Haroun Ahmat ('08) | 08 | QAT | 50.06 | PB | ||||
Finale D | |||||||||
1 | Kryn Romijn Kryn Romijn ('07) | 07 | RSA | 47.10 | PB | ||||
2 | Jerry A. Ookaditse Jerry A. Ookaditse ('01) | 01 | BOT | 48.23 | |||||
3 | Jacques Pienaar Jacques Pienaar ('05) | 05 | RSA | 49.09 | SB | ||||
4 | Lesedi Tumane Lesedi Tumane ('01) | 01 | RSA | 49.63 | |||||
5 | Kevin Van Zyl Kevin Van Zyl ('08) | 08 | RSA | 49.90 | PB | ||||
6 | Robert Rugg Robert Rugg | 00 | RSA | 51.16 | PB | ||||
Finale E | |||||||||
1 | Janes Labuschagne Janes Labuschagne ('05) | 05 | RSA | 47.76 | PB | ||||
2 | Daniel Briel Daniel Briel ('05) | 05 | RSA | 48.20 | SB | ||||
3 | Given Reetsang Given Reetsang ('99) | 99 | BOT | 48.75 | |||||
4 | Mofana Mosikili Mofana Mosikili ('02) | 02 | RSA | 48.92 | |||||
5 | Keorapetse Nkopane Keorapetse Nkopane | 00 | RSA | 49.69 | |||||
6 | Marco Prins Marco Prins ('05) | 05 | RSA | 51.00 | |||||
7 | Mpho Mosamedi Mpho Mosamedi ('94) | 94 | RSA | 51.03 | |||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Karabelo Motlhabedi Karabelo Motlhabedi ('05) | 05 | RSA | 1:50.12 | PB | ||||
2 | Allaster Bagopi Allaster Bagopi ('97) | 97 | BOT | 1:50.16 | SB | ||||
3 | Johannes Morepe Johannes Morepe ('05) | 05 | RSA | 1:51.75 | SB | ||||
4 | Prince Mfundiso Prince Mfundiso ('05) | 05 | BOT | 1:59.64 | PB | ||||
Finale B | |||||||||
1 | Kentse Tshenyego Kentse Tshenyego ('95) | 95 | BOT | 1:51.08 | |||||
2 | Hannes Naude Hannes Naude ('90) | 90 | RSA | 1:51.49 | SB | ||||
3 | Marceghlle Wakefield Marceghlle Wakefield ('07) | 07 | RSA | 1:58.25 | PB | ||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Sylvester Koko Sylvester Koko ('95) | 95 | BOT | 3:56.90 | |||||
2 | Sam Mabe Sam Mabe ('06) | 06 | RSA | 3:57.50 | PB | ||||
3 | Nicholas De Scally Nicholas De Scally ('01) | 01 | RSA | 3:59.96 | SB | ||||
4 | Tshepang Tshivula Tshepang Tshivula ('07) | 07 | RSA | 4:00.83 | PB | ||||
5 | Keotshepile Maleho Keotshepile Maleho ('07) | 07 | RSA | 4:00.95 | PB | ||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Tshepang Makhethe Tshepang Makhethe ('96) | 96 | RSA | 69.56 | SB | ||||
2 | Alan Cumming Alan Cumming ('96) | 96 | RSA | 68.90 | |||||
3 | Tiaan Pretorius Tiaan Pretorius ('05) | 05 | RSA | 58.88 | PB | ||||
K 100 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Oceane Moirt Oceane Moirt ('03) | 03 | MRI | 11.84 | PB | ||||
2 | Charne Wansbury Charne Wansbury ('05) | 05 | RSA | 11.91 | PB | ||||
3 | Sydney Oosthuizen Sydney Oosthuizen ('04) | 04 | RSA | 12.14 | |||||
4 | Kyla Vlok Kyla Vlok ('03) | 03 | RSA | 12.44 | SB | ||||
Finale B | |||||||||
1 | Sethunya Majama Sethunya Majama ('06) | 06 | BOT | 12.33 | SB | ||||
2 | Elsie Wannenburg Elsie Wannenburg ('05) | 05 | RSA | 12.64 | PB | ||||
3 | Kendy Neo Theetso Kendy Neo Theetso ('94) | 94 | BOT | 12.76 | PB | ||||
K 200 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||
1 | Chane Vermeulen Chane Vermeulen ('06) | 06 | RSA | 23.55 | SB | ||||
2 | Samukeliso Ndebele Samukeliso Ndebele ('04) | 04 | ZIM | 24.65 | SB | ||||
3 | Michaela Thomsen Michaela Thomsen ('05) | 05 | RSA | 25.58 | SB | ||||
4 | Yvonne Robson Yvonne Robson ('99) | 99 | RSA | 26.28 | PB | ||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Moroko Galefele Moroko Galefele ('97) | 97 | BOT | 54.02 | SB | ||||
2 | Davida Strong Davida Strong ('08) | 08 | RSA | 56.02 | PB | ||||
3 | Christine Botlogetswe Christine Botlogetswe ('95) | 95 | BOT | 56.42 | SB | ||||
4 | Jessica Van Heerden Jessica Van Heerden ('05) | 05 | RSA | 57.33 | |||||
5 | Carla Hattingh Carla Hattingh ('01) | 01 | RSA | 58.07 | SB | ||||
Finale B | |||||||||
1 | Refilwe Murangi Refilwe Murangi ('99) | 99 | BOT | 56.13 | |||||
2 | Boitshepiso Kelapile Boitshepiso Kelapile ('02) | 02 | BOT | 56.76 | SB | ||||
3 | Loungo Matlhaku Loungo Matlhaku ('95) | 95 | BOT | 59.33 | SB | ||||
4 | Warona Thonisani Warona Thonisani ('05) | 05 | BOT | 59.58 | |||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||
1 | Anushka Annandale Anushka Annandale ('03) | 03 | RSA | 2:19.64 | SB | ||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||
1 | Hannah Van Niekerk Hannah Van Niekerk ('05) | 05 | RSA | 59.01 | PB | ||||
2 | Marliet Blom Marliet Blom ('06) | 06 | RSA | 1:00.87 | PB | ||||
3 | Vika Rutar Vika Rutar ('97) | 97 | SLO | 1:01.11 | SB | ||||
4 | Juanne Kotze Juanne Kotze ('04) | 04 | RSA | 1:01.50 | PB | ||||
5 | Arette Burger Arette Burger ('07) | 07 | RSA | 1:02.20 | |||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||
1 | Shannon Purchase Shannon Purchase ('05) | 05 | RSA | 3.40 | =PB | ||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Alicia Khunou Alicia Khunou ('06) | 06 | RSA | 15.19 | PB | ||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||
1 | Marguerite Raaths Marguerite Raaths ('02) | 02 | RSA | 48.11 | |||||
2 | Lisa Rautenbach Lisa Rautenbach ('08) | 08 | RSA | 40.16 | SB |